+ Konuyu Yanıtla
18 / 25 Sayfa İlkİlk ... 8910111213141516171819202122232425 SonSon
171 den 180´e kadar toplam 247 ileti bulundu.

Konu: Hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

İfade vermeye gidilememesi
    Arkadaşlar

Kardeşim çek borcu olduğu için başka bir davadan ifade vermeye gidemiyor şöyleki kardeşim 2005 yılında 2 arkadaş şahıs firması kuruyorlar ürün aldıkları şirkete kardeşimin ortagı çekini veriyor buraya kadar sorun yok.fakat aldıkları mal bozuk çıkınca malı fabrikaya iade ediyorlar fabrikada çeklerini gönderiyor.fakat ortakların başka çek yaprağı olmadığı için geri iade edilen çeki( tarihine daha var) borçlu oldukları kişinin arkdaşına borçlu oldukları kişiye vermesi için veriyorlar nasıl oldu ise muaamma çekin tarihinde oynama yapılıyor 20,11,2004iken 20,01,2005 yapılıyor borçluda ceki icraya koyuyor fabrikada diyorki cekte oynama var savcı bey kamu davası açıyor kardeşim hariç herkes ifade veriyor ifadelerinde şu oynadı denmiyor herkez ben bilmiyorum diyor savcı beyde kardeşimin ifadesi alınması sonrasında serbest bırakılması 204.maddeye göre dava açıyor kardeşim 9 celsedir ifade veremiyor gitse cekten dolayı alacaklar.çekle oynama yapan kardeşim değil nedeni kardeşimin elinde aracıya teslim ettiği tarih yazılı belge var yani belgede yazan ....... nolu çeki osman beye vermek için 2004 tarihinde teslim aldım ayrıca kardeşimden şu kadar .... ürün aldığını borcu olmadığını yazıyor tanbi bu evrak çek verildekten 15 gün sonra duzenleniyor.

nasıl bir yol izlenmeli veya forumlarda bulamadım mahkemeye hiç ifade verilmez ise zaman aşımı varmı?veya mahkeme ifade alınmadan karar verebilirmi?

yanlış hatırlamıyorsam 204/53 dü galia savcı bey adli kontrol istemiş sanırım
    şimdiden teşekkür ederim

Hukuki NET Güncel Haber

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması konulu yargıtay kararı ara
    Hükmün açıklanmasının geri bırakılması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    68
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

Soruma yanıt verecek birisi yok mu ?

Nerede
    manisa
    İletiler
    59
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: hükmün açıklanmasının geri bırakılması

HAGB alan biri tekrar memurluğa dönebilir.

- - - Updated - - -

HAGB da denetim süresini iyi halli geçirmeniz durumunda o suçu işlememiş gibi düşünülür adli sicil kaydınızdan ve arşiv kaydınızdan silinir

Nerede
    antep
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

herkese selamlar..
    bir arkadaşım bir suçtan dolayı 10 ay hapis cezası aldı.ancak hükmün açıklanması geriye bırakıldı.yazılanlardan bunun bir hüküm olmadığı kişinin hukuki statüsünü etkilemeyeceği,kamu hizmeti yapabileceği bir memurluğa atanmasına veya seçilmesin eengel olmadığını anladım.ancak h.a.g.b ile birlikte hakim hak mahrumiyetine de karar vermiş.seçme seçilme hakkı,kamu görevine atanma hakkı vs. sorum şu olacak:bu denetimli serbestlik tedbirleri,denetim süresi olan 5 yıl boyunca uygulanacakmı yoksabu tedbirler 1 yıl için mi geçerlidir? teşekkürler....

Nerede
    İzmir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Mahkeme Karari'nin ilgili bolumunden alintidir :

...
    HUKUM
    A- Sanik Ali Veli'nin sabit olan katilan Ahmet Mehmet'e yonelik falanca sucundan dolayi eylemine uyan TCK'nin XXX/X madde X. cumle geregince sucun islenis bicimi goz onune alinarak takdiren alt sinirdan olmak uzere 6 ay hapis cezasi ile cezalandirilmasina,
    Sanigin gecmisi, sosyal iliskileri, fiilden sonraki ve yargilama surecindeki davranislari, cezanin failin gelecegi uzerindeki olasi etkileri goz onune alinarak TCK'nin 62. maddesi uyarinca cezasindan takdiren 1/6 oraninda indirim yapilarak ve sonuc olarak 5 ay hapis cezasi ile cezalandirlmasina,
    Sanik hakkinda baskaca herhangi bir artirim ve indirim uygulanmasina takdiren yer olmadigina,
    Sanigin islemis oldugu bu suctan dolayi hapis cezasina mahkumiyetinin kanunu sonucu olarak 5237 sayili TCK'nun 53/2 maddesi uyarinca hapis cezasinin infazi tamamlanincaya kadar 5237 sayili TCK'nin 53/1 maddesinde ongorulen haklari kullanmaktan yoksun birakilmasina, ancak TCK'nun 53/3 maddesi geregince sanigin kendi alt soyu uzerindeki velayet, vesayet ve kayyimlik yetkileri yonunden ise kosullu saliverilmeye kadar yoksun birakilmasina,
    Saniga verilen cezanin nevi ve miktari, sabikasinin silinme kosullarinin olusmus olmasi, sanigin kisisel ozellikleri durusmadaki iyi hal ve tavri, sanigin ileride tekrar suc islemekten cekinmesine sebep olay nedeniyle mustekinin dosyaya yansiyan ve talep edilen maddi bir zararinin bulunmamasi, ve sanigin hukmun aciklanmasinin geri birakilmasina karar verilmesini talep etmesi nazara alinarak, takdiren CMK'nin degisik 231/5 maddesi geregince hukmun aciklanmasinin geri birakilmasina,
    Sanigin ayni yasanin 231/8 maddesi geregince 5 yil sure ile denetime tabi tutulmasina,
    Saniga denetim suresince herhangi bir yukumluluk yuklenmesine takdiren yer olmadigina...

Sulh Ceza Mahkesiminde gorulmekte olan davanin ikinci durusmasinda verilen kararin ilgili bolumu yukaridaki gibidir.

Ogrenmek istedigim ise bu kararin kesin karara donusmesinden itibaren 5 ay boyunca TCK 53/1'de belirtilen maddelerden herhangi birisini ornegin "Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır." maddesini ihlal ederse ve ben bu durumu mahkemeye bildirdikten sonra gerceklestirilecek inceleme sonucunda sanik hakkinda verilen cezanin otomatik olarak devreye girmesi seklindemi yorumlanmalidir ?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Mrb. Ben 18 yaşından küçükken adam yaralamaktan yargılandım hiçbir şekilde ceza almadım. Sadece 5 yıl süreyle denetimli serbestliğe tabi tutuldum. Bir süre gidip imza verdim sonra gelmen gerekmiyor dediler. Orda çalışan görevliler bu suç herhangi bir memuriyete engel olmayacak dediler istediğin kurumda memur alabilirsin dediler. Geçen katiplik sınavına girdim komisyondaki savcı küçükken birini dövmüşsün dedi ve iki soru sorup gönderdi ve sonuçta elendim.
    Bende geçen gün adliyede bir tanıdıkla görüştüm bilgisayardan bir yerlere baktı ve ekranda **erteleme yazıyordu.
    Amacım bu kaydı sildirmek tam olarak bunu sildirebilir miyiz yani Adalet Bakanlığında memuriyete engel olmayacak şekilde mümkün mü?

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben Yıllarca önce firar nedeniyle Subaylıktan ayrıldım. HAGB bekledim ama bir türlü gelmedi ve bir süre hapis yattıktan sonra denetimli serbestlikten faydalandım ve en son aralık 2012 de polis karakoluna son imzamı attım ve denetimli serbestliği bitirdim. Polis karakoluna tüm imzamı attığıma dair elimde belge de var.
    Ama daha sonra Şubat 2013 te bana bir yazı geldi ve HAGB ye tabi tutulacağımı söylediler. Sonuçta HAGB de bir tür denetimli serbestlik gibi olduğundan ve 5 yıl boyunca suç işlememek gibi müeyyideleri olduğundan ve ben zaten denetimli serbestliği tamamladığımdan ötürü Bana gelen “Duruşmasız İşlere Dair Karar” sonucundaki HAGB yi istemediğime ve denetimli serbestliğini doldurmuş tamamen hür bir vatandaşın tekrar HAGB ye tabi olamayacağını belirterek bu karara itiraz ettiğim. Ama biraz evvel Aynı yerden tekrar yazı geldi ve itirazımın reddedildiğini ve mecburen bir de HAGB tabi olacağımı belirten bir tebligat geldi. Bu durumda sizce bu son karara için nereye itiraz etmeliyim ve nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevaplarınız ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selamlar..! Ben 2006 yılında çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak suçundan 5 ay ceza yattım ara karar ile tahliye oldum yargılanmam devam etti ve sonrasında 12 ay 15 gün hapis cezası aldım itirazım neticesinde de yargıtay cezamı onadı..! örgüt suçu olması nedeniyle cezam 4 de 3 olarak hesaplanıyormuş, Bu nedenle yatmışlığımı düştükten sonra 4 ay 12 gün gibi bir cezam kalıyor….!
    Bu arada mütteahhit olmam sebebi ile de ceza evinde yattığım dönemlerde oldukça fazla miktarda şirket çeklerim yazıldı, Bunlardan dolayı da büyük sıkıntılar yaşadım, O dönemlerde yeni çek yasası yoktu..! Hala yargıtayda olan dosyalarım var..!
    Çete suçu kapsamında aldığım cezadan dolayı Trabzon kapalı ceza evine giriş çıkış yapıp denetimli serbestlik aldım..! Denetimli serbestlik uzmanların hazırladığı programda her gün emniyete akşam 17:00 20:00 arası imza atmam ve 21:00 sabah 07:00 arası ikametgah adresinden ayrılmama cezası verildi gerekçe olarak da GBT de gözüken çeklerle ilgili dosyalarımı gösterdiler sanki azılı suçluymuşum gibi..!
    38 yaşında biri olarak toplam cezaevi hayatım 5 aydan ibarettir..!
    Ayrıca ilk evliliğimden 3 çocuğum var velayetleri bende olan..!
    Bakmakla yükümlü olduğum bir annem var yaşlı çocuklarımda onda kalıyor ikinci eşimden bir çocuğum var ve ikametim orası..!
    Ailenin tek erkek çocuğu olmam sebebiyle bu denetimli serbestlik hem iş düzenimi hem de aile düzenimi alt üst etmiş durumda bununla ilgili bir dilekçe yazdım verdim fakat pek olumlu karşılanacağını sanmıyorum..! Denetimli serbestliğin asıl amacının insanları suç işlemekten uzak tutmak olması gerekirken bana verilen bu ceza ile benim denetimli serbestlik programını ihlal etmem amaçlanmış gibi..! Benim ricam ilgili uzmanlardan bu konu hakkında neler yapabilirim nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim ilgi ve alakanız için şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim...!

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması ne demektir?

Sucun ayni konuda mi olmasi yoksa herhangi bir sucda sayiliyor mu acaba.
    Tesekkur ederim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması ne demektir?

Kasten işlenen suçlar için kasti suçlar taksirle işlenen suçlar için taksirli suçlar tekerrüre esas olur dolayısıyla etkiler.

+ Konuyu Yanıtla
18 / 25 Sayfa İlkİlk ... 8910111213141516171819202122232425 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hükmün açıklanmasının geri bırakılması için dilekçe Örnekleri

hükmün geri bırakılması sabıkaya işler mi

uzman cavusluktan atilana tazminat

ertelenen hapis ten sonra suc islerse memurluk bitermi

hükmün açıklanmasının geri bırakılması sabıka kaydı

hagb basit yaralama zabit

cengiz doğanı sabıkası varmı

ycgk 201315 e.

konsolosluklar sabika kaydini görürmü

hagb kararına itiraz dilekçesi

mahkemede sucun hukmun geri birakilmasi verilirse is icin devlet dairelerine memur olarak girebilirmi

irtikap suçundan hagb kararı verilirse polisliğe engelmi

ssc icin hagb denetim suresi 3.yil

talimata aykiri hareket hagb uzman erbaş

hagb de hak mahrumiyeti

uzman erbas olmaya hagb engel mi

hagb ile tck 531 verilirse memur olabilir mi

Mahkemeden beraat aldım kesinleşmedi uzman erbaş olmama engelmi

hagb kararı ile fesih edilen uzman çavuş geri dönebilirmi

askeri mahkemelerde hükmün açıklanmasının geri bırakılması

askeri mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılması

denetimli serbestlik uzman cavusluga engelmi

tck 1571 den hukmun aciklamasi