Merhaba,

Ben konya'da ikamet eden bir öğrenciyim ve aynı zamanda da asgari ücretle bir yerde çalışıyorum. sicilim de temiz.
2014 yılbaşı gecesi babamın aracıyla alkollü trafiğe ilk kez yakalandım.
727 tl ceza verildi ve 6 ay ehliyetim alındı.
yakalandığımda anda promil 205 çıktı (henüz alkol almıştım o an.) hastaneye götürdüler orda da bir kez daha üfledim promil 94 çıktı. İki promil ölçümü arasında da 30 dakika geçmişti. sanıyorum kanuna da geçmiş bilimsel açıklamaya göre saatte 14 promil düşüyormuş. Polis arkadaşlar da doğal olarak saatte 14se yarım saatte 7 eder mantığıyla 94 + 7 = 101 promil kararına vardılar, fakat sorun şu ki ne zaman alkol aldığımdan hesaplanmadı, bu böyle olsaydı 40 dk gibi süreydi ve o 1 promil fark kesinlikle düşerdi. Her neyse olan oldu artık, kamu davası için gerekli işlemleri yaptılar, ifademi aldılar. itiraz etmeyi ve avukat tutmayı düşünmüyorum.
Şimdi mahkeme celbini bekliyorum. ikinci dönem okul harcımı da yatırmam gerektiği düşünülürse artık daha da ceza ödeyebilecek maddi gücüm kalmadı.

-mahkemede ben hakim karşısına mı çıkacağım yok savcı yazıp tamam git mi diyecek nasıl oluyor bu tür davalar?
-hakim karşısına çıktığımda hakim bana ne sorar ne söyler? ben söylemeliyim?
-araştırdığım kadarıyla alt sınır 1 ay, üst sınır 2 yıl.hakimin alt sınırı bile vermeme yetkisi var mıdır?
-cezada herhangi bir indirim ve para cezasına çevrilme, taksitle ödeme, erteleme gibi şeyler nasıl yaptırılır? biz buna müdahele edebiliyor muyuz? iki hafta içinde ödersek bu ceza da 1/4 oranında düşüyor mu?
-hakim davayı erteleyebilir mi veya adli tıp gibi başka bir mahkemeye verir mi?
-sicil kaydım oluşur mu?
-muhtemel vereceği ceza ne olur? örneğin 1 ay hapis cezası verse bunu para cezasına çevirse bunun bedeli nedir nasıl hesaplanır?

yardımcı olacak bütün arkadaşlara teşekkür ederim.