Merhabalar: Kamuda görev yapmaktayım. İlgili kurumun yapmış olduğu suistimalleri Bakanlığa bildirdim. Kurumumda bana karşı cephe aldı. Eş durumu nedeniyle il içerisine tayin istedim. Boş kadro olmasına rağmen , Bakanlığa şikayet ettiğim için ret edildi. Tekrar Bakanlığa dilekçe yazarak durumu izah ettim. Bakanlıkta Valilikten Müfettiş görevlendirilmesini istedi. Valilikte Müfettişi görevlendirdi. İddialarımın hepsini doğruladı. Uygun bir yerleşim yerinde aile birliğinin sağlanmasına ve her iki tarafı suçsuz bularak idari işlem yapılmasına gerek olmadığına karar verdi. Müfettişin raporuna istinaden tayinim eşimin bulunduğu ilçeye yapıldı. 3 ay burada görev yaptık dan sonra tayinim bu seferde il dışına yapıldı. İdari dava açmadım. Aradan 1,5 yıl geçtik den sonra tesadüfen personel özlük dosyamda il dışına tayinimin yapılmasına gerekçe gösterilen iddiaları öğrendim.
Muhakkik kararı ile tayin den bakanlığa bahsedilmeyerek benim talebim üzerine tayin yapıldığını yazmışlar. Ama tayin kararını bakanlığa göndermemişler. Daha sonrada Müfettiş kararını rapora ekleyerek il dışına tayinimin yapılmasını talep etmişler.
1- İlgili kurum Müfettiş kararı üzerine ( il içerisi ve il dışı olmak üzere ) iki kere tayin işlemi yaptırmıştır. Bir rapor üzerine iki kere tayin işlemi yapılması yasal olabilir mi? Kanunda yeri var mı
2- Raporda hakkımda 3 defa soruşturma yapıldığı ve bunun neticesinde ceza verildiği,
3- Hakkımda haksız işlem yapılması nedeniyle kurumu bakanlığa şikayet etmiştim. İlgili kurumda Bakanlığa yanlış ve yalan belge sunarak benim Bakanlığı aldattığımı ifade etmişler.
4- Maaş kesim cezası aldığım yazılmış Böyle bir ceza bana tebliğ edilmedi
5- Bakanlık atama nakil yönetmeliği Resen Atamalarda ki ilgili madde Haklarında adli, idari ve inzibati bir soruşturma yapılmış ve bu soruşturma sonucunda eski görev yerinde kalmalarında sakınca görülmüş olması,
Bu madde kapsamında hakkımda idari, inzibati soruşturma yok. Ayrıca Müfettişin raporunun sonuç kısmında idari işleme gerek olmadığına ve eski görev yerimde kalmamda sakınca olduğuna dair ifadesinin olmadığını gördüm. Ama Bakanlık il dışına tayinimi bu maddeye göre yapmıştır.
Sonuç olarak: Hakkımda soruşturma açılmadı, maaş kesim cezası almadım Bakanı aldatmadığımın aksine kurumun bakanlığa yalan belge sunduğunun ispatedilmesini soruşturma üzerine il dışına tayinimin yapılmasını gerektirecek ilgili madde kapsamında suçumun olmadığını . Dosyadaki hakkımdaki suçlamaları öğrendiğimde Bakanlığa dilekçe ile başvurarak bu suçlamaların ispat edilmesi ve sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını talep ettim. 2 ay oldu cevap gelmedi.
Yapılan işlem idari dava konusu olur mu, hakkımda yapılan asılsız suçlamalar kaşısın da idareciler hakkında ne gibi işlem yapılabilir. Bir rapor üzerine iki kere işlem yapılması yasal mı haklarımın iadesini talep edip eski görev yerime dönebilirmiyim.