Sayın Avukatım ;

Ben, 51 yaşında Banka emeklisi bir bayanım.1993 yılında geçirdiğim bir trafik kazası nedeniyle 12 yıldır, omurilik felçlisi olarak Tekerlekli Sandalyeye bağımlı yaşıyorum. Anılan yıldan beride,3 ay yaz tatilimi ........ilçesinin ,........ mevkiinde ki, NESA-1 sitesinde bulunan yazlığımda geçirmekteyim. Sorumlu ve yükümlülüklerine müdrîk bir vatandaş bilinciyle, devletime dolayısıyla İlçe Belediyesine gelir olan vergilerimi ödemeye azami dikkat ediyorum Fakat, 6 yıldan beri .......İlçe Belediyesinin; aşağıda meşrû olmama nedenlerini belirttiğim ve yasal hiçbir şekle uymayan Su parası adı altında, gerçekte harcanan miktarı ve birim fiyatı belli olmayan SU TAHAKKUK İHBAR FİŞİ adıyla MAKBUZ şeklinde bastırılmış kağıtlarda Su parası + ilaçlama + hat bakım bedeli olarak talep ettiği ödemelere mecbur bırakılmaktayız. Talep edilen bu paranın meşrû olabilmesi için ;

1-......... İLÇE Belediyesinin mücavir alanı içinde kalan her bir haneye tebliğ edilmesi gerekmez mi ? Oysa ki bu uygulama sadece "yazlıkçı " olarak tabir edilen sahil kesimindeki yerleşimlerle sınırlı tutulmuştur.
2-Sitemizin içinde bulunan şebeke suyuna bağlanan saatle, harcanan miktar ve m3 birim fiyatı belli olan su paramızı ödediğimiz halde, abonesi olmadığım gerçekte harcanan bir suyun da bulunmadığı SU bedeli nasıl talep ediliyor ?
3-İlaçlama ve hat bakım bedeli olarak talep edilen rakamsa, ödediğimiz vergiler karşılığında Belediyenin mücavir alan içinde ki vatandaşlarına götürmek zorunda olduğu asli hizmetler değilmidir ? Kaldı ki 12 yıldır bu beldede yaşayan bedensel özürlü bir vatandaş olarak sitemden sahile gidecek bir yol yapımında, çok uğraşlar verdim.
2-Talep edilen bu paraya; uygulamaya konulduğu yıldan beri, takip eden her yıl hangi oranda arttırıldığı ve hangi oranda gecikme zammı ( Kanununda ki adıyla gecikme faizin ) uygulandığı da
belli değildir ?
3- Gecikme zammı adıyla ana para borca eklenerek talep edilen böyle bir borç için Belediyenin Tüzel kişiliği ile aramda imzalanmış herhangi bir akit yokken İCRA TAKİBİNE mesnet teşkil edilecek bir ihbar nasıl yapılıyor ?
4- 1342 YTL lik ( Y/ Birmilyarüçyüzkırkiki TL ) lik SU parası olarak yatırmam istenen rakam için, yatırmadığım takdirde İCRA TAKİBİNE geçileceği belirtilmiştir.Tebligat süsü verilen bu yazı hukuktaki şekil ve şartlara uygun değildir.Elden site bekçisine verilmiş, tebligat tarihi dahi bulunmayan bu yazı ile açıkça amaçlanan, meşrû olmayan bu ödemenin yapılması için psikolojik bir baskı yaratmaktır.Ayrıca uygulanan bu yöntemin ,hukukta cezai yaptırımı var zannediyorum..İCRA TAKİBİNE geçilebilmesi için, herhangi bir taahhüdümün ve Borçlar Kanununa göre imzalanmış bir Kambiyo Senedinin bulunması gerekmiyor mu ? ( Adı geçen bu Sözde İCRA TEBLİGATI geçen sene yani 2006 yılında geldi. Yıl 2007 bu yıl bir tebligat gelmediği gibi, İcra takibinede henüz geçilmedi )

...... BELEDİYESİNİN çıkarmış olduğu bu borcu ve Tüzel kişiliklerini bu konuda muhatap kabul etmiyorum.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, 20 yıl zorlu şartlarda ki çalışma hayatımdan sonra mütevazı birikimlerimle elde ettiğim yazlığımda, yaşadığım sağlık sorunlarım olsa da 3 ay bu belde de huzurlu, mutlu yaşamak istiyorum. Temiz ve şeffaf toplum yaratmak adına da böyle bir HAKSIZ KAZANCA göz yummamanın Vatandaşlık Görevi olduğunu zannediyorum.. Çünkü ben, bilinçli yapılan hizmetin ve gösterilen emeğin karşılığını vermeye hazır bir yurttaş olarak bu konuya itirazımdan asla vazgeçmeyeceğim

Sizden ricam, haksız kazanç olarak nitelendirdiğim bu borçtan ve böyle bir uygulamadan vazgeçilme sürecini başlatabilmem için ; bana hukuk çerçevesi içinde neler yapabileceğimi yazmanızdır. Cevabınızı en kısa sürede bekler, saygılarımı sunarım.