Elimde, bir zamanlar borsada işlem gören halka açık bir şirket olan, Sezginler Gıda San. ve Tic. A.Ş. ait bir miktar hisse senedi bulunmaktadır. Bu şirket, aleyhine Altınmarka Gıda San. A.Ş. tarafından açılmış bulunan iflas davasının 14.11.2002 tarihli duruşmasında iflasına karar verilmesi sebebiyle borsa kotundan çıkarılmış ve ben dahil 6500 hisse sahibi mağdur olmuştur. 18.11.2002 tarihli borsa başkanlığı duyurusunda şöyle denilmektedir:

Borsa Yönetim Kurulu’nun 18.11.2002 tarihli toplantısında; Sezginler Gıda San. ve Tic. A.Ş. (Şirket) ile ilgili olarak, A) Şirket aleyhine Altınmarka Gıda San. A.Ş. tarafından açılmış bulunan iflas davasının 14.11.2002 tarihli duruşmasında Şirket’in iflasına karar verilmesi,Diğer taraftan, B) Kamuya duyurulmak üzere öncelikle Borsa’ya bildirilmesi gereken,- Altınmarka Gıda San. A.Ş. tarafından Şirket hakkında açılmış iflas davasında, 23.09.2002 tarihinde depo kararı alındığı, - İstanbul Yaklaşımı çerçevesinde borçlu bulunduğu bankalardan konsorsiyum lideri olan T. İş Bankası A.Ş.’ne (Banka), borçların yeniden yapılandırılması hususunda görüşmelere başlanılması için başvuruda bulunulmasına karşın bu başvurunun 24.07.2002 tarihinde Banka tarafından reddedildiği ve Şirket tarafından 25.07.2002 tarihinde Banka’ya itirazda bulunulduğu hususlarına ilişkin Borsamız Başkanlığı’na özel durum açıklaması gönderilmemesi,C) Şirket’in borçlarının yeniden yapılandırılması için Banka’ya yapmış olduğu başvurunun reddedilmiş olması, Şirket’in kredi, leasing, satıcı, vergi, SSK ve diğer kamu borçları ile işten ayrılan personele ödenmesi gereken kıdem ve ihbar tazminatlarını ödeyememesi,D) 30.09.2002 tarihi itibariyle, Türk Ticaret Kanunu’nun 324. madddesi kapsamında Şirket’in özvarlık değerinin 79.469.387 Milyon TL olarak tesbit edilmiş olması ve bu duruma göre Şirket’in özvarlıklarının 79.234.281 Milyon TL negatif durumdan 30.09.2002 tarihli mali tablolara göre 235.106 Milyon TL pozitif duruma geçmesi, ancak buna rağmen sermayesinin 2/3’ünün kaybedilmesi nedeniyle 13.11.2002 tarihinden itibaren işlem sırası kapalı olan Şirket hisse senetlerinin, Genel Yönetmelik’in 47. Maddesinin (b), (d), (f), (g) bentleri ile Kotasyon Yönetmeliği’nin 5. maddesi ve 16.maddesinin (c), (d), (f), (h) ve (l) bentleri uyarınca, Borsa kotundan çıkarılarak, Borsa’da işlem görmekten sürekli olarak men edilmesine karar verilmiştir. Bu çerçevede Şirket hisse senetleri Sermaye Piyasası Kurulu’nun 19.07.2002 tarih ve 35/1059 sayılı kararı ile 05.08.2002 tarih ve OFD/2119/11429 sayılı yazısı ile belirlenen “İMKB’de İşlem Sıraları Kapatılan Şirket Hisse Senetlerinin Alış/Satışına İlişkin Esaslar” çerçevesinde aracı kurumlar vasıtasıyla Borsa dışında alım/satım işlemlerine konu olamayacaktır.

2005/43 sayılı Sermaye Piyasası Kurulu haftalık bülteninde şöyle denilmektedir:
İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından hakkında iflas kararı verilen Sezginler Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Şirket)’nin hisse senetlerinin değerini etkileyebilecek bilgilerin kamuya açıklanmaması veya geç açıklanması hususunun, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 47/A-1 ve 47/A-3 maddeleri kapsamında incelenmesi sonucunda;
Şirket’in; İstanbul yaklaşımına alınma talebine ilişkin İş Bankası’nın 24.07.2002 tarihli red kararını ve Şirket’in İş Bankası’na yaptığı 25.07.2002 tarihli ikinci müracaatını 112’şer gün gecikmeli olarak kamuya duyurması hususunda; SPKn’nun 47/A-3 maddesinde tanımlı suçun maddi ve manevi unsurlarıyla tam olarak tekemmül etmiş olması nedeniyle Şirket yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü 29.09.1950 Bayburt doğumlu, 20215976136 T.C. kimlik no’lu Sezgin ELMAS hakkında SPKn’nun 47/A-3 maddesi kapsamında işlem yapılmak üzere 49’uncu maddesi uyarınca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.

Sonuçta Sezgin Elmas hakkında dava açılmış ve mahkeme sonucunda (01.02.2007 tarihinde) mahkum olmuştur (İstanbul 13.ACM. E.2006/521) .

Bu durumda benim merak ettiğim şey şudur:
Sezgin Elmas, hisse senetlerinin değerini etkileyebilecek bilgilerin kamuya zamanında açıklamadığı için bir yerde yatırımcıların yanlış karar vermelerine sebeb olmuştur. Ben de zararımın karşılanması için Sezgin Elmas aleyhine dava açabilir miyim.

Şimdiden teşekkürler.