Aralık 2006 dan beri özel bir şirkette çalışmaktayım. Süresi belirli olmayan sürekli bir hizmet sözleşmesi imzaladım. Sözleşmede (aşağı yukarı )şöyle bir madde mevcut işçiyi yetiştirmek için 3 ay gereklidir o yüzden deneme süresi hariç işçi işten çıkmak istediğinde 3 ay önceden haber vermek zorundadır, ama işveren işçininin sözleşmesini feshetmek istediğinde kanunda yer alan ihbar sürelerine uyar.İşçi bu süreye uymazsa 3 brüt maaş ödemekle yükümlüdür. Okuldan hatırladığım kadarıyla işçi-işveren arasında böyle bir dengesizlik olamaz kaldı ki kanunlar işverenin işçiden daha güçlü olması nedeniyle işçiyi korumaya çalışır. Biraz araştırma yaptım bu konuda ihbar süresi işçi lehine arttırabilir gibi bir sonucuna ulaştım. Diğer taraftan ilk 3 aylık süreçte ne bir eğitim ne bir yetiştirme gibi bir çalışma gördüm.

Aslında ilk 2 aydan sonra işverene ayrılmak istediğimi ve nedenlerimi sözlü olarak belirttim amacım rızalarını alıp öyle ayrılmaktı. Yoğun bir baskıya maruz kaldım uzun konuşmalar yöneticiyle ayrı patronla ayrı olmak üzere. Rahatsız olduğum konularda haklı olduğumu 1 ay içinde herşeyi düzelteceklerini söyleyerek uzun süreli çabalar sonucu beni ikna etmeyi başardılar. İlerde yine bu duruma geliceğimiz konusunda hatta belki kendilerinin istemeyecekleri konusunda uyararak çalışmaya devam ettim.Kurum içinde yoğun bir eleman sirkülasyonu mevcut çevremdeki çalışanların çoğu yeni girmiş sayılır.Geldiğimden beri istifalar yaşanıyor. Elemanları ellerinde tutmakta zorlanıyorlar hatta işçiler yeni giren elemanların ne kadar süre dayanacağı kaçıp kaçmayacağı konusunda aralarında bahse giriyorlar Sanırım bu baskıların sebebi de bunlar.

Şu an 7.ayımı doldurmak üzereyim defalarca uyarılar yaptım (hem yazılı hem sözlü olarak), ayrılmak istediğimi ima ettim herhangi bir gelişme düzelme olmadı bunu yöneticim kendi de itiraf etti. Bu rahatsız olduğum konulardan biri mesailerdi. Sürekli olarak emri vaki yaparak mesai yapılması talep ediliyor. Bu taleplerden son ana kadar haberiniz olmuyor tam işten çıkmak üzereyken kalmanız isteniyor.Gönüllü olmadığınızı belirtiyorsunuz (bildiğim kadarıyla işçinin rızası olmak zorunda) baskıyla karşılaşıyorsunuz.Diğer elemanlar genelde boyun eğmeyi tercih ettiği için onlar örnek gösteriliyor. Dediğim gibi bazen hiç sorulmuyor resmi tatil olan bir günde çalışma olacağını duyuran bir maille karşılaşabiliyorsunuz. Üstüne üstlük mesai için bir ücret de ödenmiyor. Diğer rahatsızlıklarım bazen gözünüzün içine baka baka yalan söylenmesi, boş vaadler verilmesi, diğer elemanların işlerini üstünkörü yapıp sizin üstünüze atmaya çalışması, kurum içinde tam anlamıyla bir kaos düzensizlik olması, işin bana başında doğru olarak anlatılmaması ...vs

Aslında bu zamana kadar durmazdım ama ev aldım borçlarım var her ne kadar evden bu konuda destek alsam da 1-2 ay iş aramakla mali kayıp yaşamak istemiyorum.Ayrıca 5 haftadır artık işten çıkmakla dolaylı yoldan tehdit ederek mesai konusundaki baskılarını kırmayı başardım. Şu an iyi bir yerde iş buldum muhtemelen eylül başı gibi başlamam istenecek bu durum beni kara kara düşündüyor. Haklı bir neden göstererek örneğin mesai ücretlerimin ödenmemesi gibi ihbar öneline uymadan sözleşmeyi feshedebilir miyim? Elime bordro geçmiyor bina giriş-çıkış kayıtları var ilk aklıma gelen. Bir başka neden psikolojik nedenler olabilir mi? Gerçekten artık psikolojim bozuldu günde 2 paket sigara içmeye başladım defalarca sürüne sürüne işe geldiğini elimi dahi kaldıramadığımı belirttim işimi yavaşlattım aksattım ama bir türlü beni bırakmak istemediler. Bu 3 aylık ihbar önelinin bir geçerliliği var mıdır? Veya ihbar süresi içinde daha önce işten ayrılmak için bilerek işimi aksatsam yanlış yapsam kanunen bir yaptırımla karşılaşır mıyım? İhbar tazminatını taksitle ödeyebilir miyim?

Durumum hakkında yorumlarınıza ve yönlendirmenize ihtiyacım var...
Biraz uzun oldu kusura bakmayın.