+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  izmir,Turkiye.
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation İş Akdinin Haksız Nedenle Feshi

  3 ay once hasar danısmanlıgı sirketinde ise basladım ama sozlesmem gecen ay yapıldı.prim karsılıgı calısıyordum.sigortam hic odenmedi HATTA baslamadı bile.sozlesmenin 5. maddesinde isi bırakmam yada isten ayrılmam durumunda 5 yıl ıcerisinde benzer sektorde bir iste calısırsam 100.000 ytl artı tum kazancımı devredecegim yazıyor.asılsız bir iftira yuzunden kendimi aklamama ragmen şaibe var diye beni bugun işten cıkardılar.AYNI BOLGEDE benzer sektorde bir şirkete iş basvurusunda bulunacagım.boyle bir işe baslamam durumunda bu tazminatı odemek zorunda kalırmıyım? benim hic hic bir mal varlıgım yok 100.000 degil 1000 dahi odeyecek durumum yok.yardım edin lutfen

  sozlesmem soyle:

  iş takip sozlesmesi (temsilci)
  ......
  temsilcinin gorevleri
  1)temsilci tanımı yapılan ve sınırları cızılen gorev alanı ıcınde meydana gelecek kazalarda magdur veya hak sahibi olan kişilerle şirketi temsilen ilişkiye gececek olan ve onları 3. sahıslardan talep edebilecegi hakları konusunda bilgilendirecektir.
  2)iş bu bilgilendirme sonucunda hak sahibi kendisinin 3. sahıslar nezdinde şirket tarafından temsil edilmesini kabul eder ise onlarla şirket adına sozlesme imzalayacak tum belgeleri temin edecek il mudurune sirket merkezine gonderilmek uzere anlasmalı kargo sirketi ile gonderecektir.
  3)temsilci bolge dahilindeki kazaları dahil edecek bolge muduru ile irtibata gececek emir ve talimatları dogrultusunda en kısa surede magdurla ilişkiye gecektir .(BOLGE MUDURLU HENUZ KURULMADI AMA)
  4)temsilcinin tum masraf ve giderleri il muduru tarafından karsılanacaktırşirketten bu konuda hic bir talepte bulunulmayacaktır.
  5)temsilci bu sozlesmenin imzalanmasının muteakip 5 yıl sure ile bu sozlesmede bahsi gecen işleri kurulmus veya kurulacak baska herhangi bir sirket adına takip edemeyecegi gibi bu sirketleri dansımanlık,yol gosterme gibi faaliyetlerde bulunmayacaktır.temsilcinin bu maddeye aykırı fiilinin saptanması halinde bu fiili nedeni ile elde edecek oldugu kazancının tamamını şirkete odemek zorunda kalacagı gibi sozlesmeye aykırı hareketten şirkete 100.000 ytl ceza odeyecektir.temsilci bu hususu gayri kabili rucu olmak uzere kabul etmiş olmakla ileride cezai sartın fahis oldugu iddasında bulunamayacaktır.bu szolesmenin yenilenmesi halinde 5 yıllık sure yeni donem sozlesmenin bittigi tarihinten baslamıs kabul edecektir.
  6)temsilci şirketin bu sozlesmede belirtilen bolge dısında calısmasını istemesi durumunda kabul etmek zorundadır
  7)temsilci magdur ve hak sahiplerine il mudurunun veya sirketin kendisine gondermiş oldugu sozlesmelerin geregi gibi yapılmaması nedeni ile şirketin zarara ugramasına neden olursa zararı karsılamayı beyan ve taahhut eder.
  8)temsilci sirketin yazılı talimatı olmaksızın (matbuu olarak kendisine verilen evraklar haric)'yi taahhut altına sokacak olan hic bir evrakı tanzım ve imzaya yetkili degildir.meydana gelecek zararlardan temsilci sorumludur.
  temsılcının hakları
  1)temsılcı il mudurunun gozetim ve denetimi altında magdur veya hak sahipleri ile sirket adına duzenleyecek oldugu her sozlesme icin il mudurunun hak ettigi komisyonu sirketten tahsil etmesini mutakip tahsil edilen bedelin %2 si oranında bir miktarı komisyon olarak alacaktır.bu odeme hic bir sekilde sirketin sorumlulugunda olmayıp komısyonun temsilciye odenmesi zamanı ve miktarı tamamen il mudurunun sorumlulugundadır.bu nedenle temsilci sirketten hic bir ucret talep edemeyecektir.
  2)temsilci il mudurunun sirkete bildirecegi performans degerlendirmesine gore yılda 2kez giyim yardımı yapılabilecektir.bu yardım sozlemenin yapılmasından 1 yıl sonra yapılabilecektir.
  3)sirket temsilciye ferdi kaza sigortası yaptıracaktır.sirket bu sigorta policesinin pirim bedelinin %50sini temsilci adına odeyecek bakiyesi ise il muduru tarafından temsilciye odenecek olan ilk komisyon ucretinden kesilerek sigorta sirketine odenmek uzere sirkete gonderecektir. (FERDI KAZA SIGORTASI FALAN YAPILMADI KIMSEYE)

  fesih

  1)il muduru sirketin onayını almak kosulu ile gerekce gostermeksizin sozlesmeyi tek taraflı fesh edebilir.
  2)iş bu sozlesmenin feshi halinde temsilcinin fesih tarihine kadar araclık etmiş oldugu işlerden kaynaklanan komisyon hakları saklıdır ancak temsilci her halikarda yukarıda madde 5te bildirilen baskaları ile iş yapma hukmune aykırı davranamayacktır.aykırılık halinde cezai sartı sirkete odeyecektir.
  3)fesih halinde kaza sigortası iptal edilecektir.gecmiş donem primleri takıpcıden talep edilmeyecektir.


  genel hukumler
  1)yukarıda belirtilen adresler tebligat adresleridir.tum tebligatlar hukuken gecerli tebligat olarak kabul edilecektir
  2)ıs bu sozlesmeden dogacak tum ihtilafların cozumunde ..... mahkeme ve icra daireleri yetkilidir.
  3)taraflar arasındaki ıhtılaflarda -şirket defter ve kayıtları esas olup aralarındaki alacaklılık ve borcluluk munasebetlerinin tayininde HUMKun 287. maddesine gore şirket defter ve kayıtlarından baska delil kabul olunamayacagını şimdiden kabul eder.
  4)iş bu sozlesme sozlesmenin imzalanmasından itibaren 1 yıl gecerlidir.

  Yönetimin Notu: Kurallara aykırı konu başlığınız değiştirilmiştir.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  İş Akdinin Haksız Nedenle Feshi konulu yargıtay kararı ara
  İş Akdinin Haksız Nedenle Feshi konulu hukuk haber
  Konu sun_shine tarafından (17-07-2007 Saat 00:41:18 ) de değiştirilmiştir. Sebep: degistirme sozlesmeyi ekledim ve cumle duzelttim

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  izmir,Turkiye.
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İş Akdinin Haksız Nedenle Feshi

  birileri cevap yazsın lutfennnnnn

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  izmir,Turkiye.
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation Re: İş Akdinin Haksız Nedenle Feshi

  yardım lutfennnnn

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İş Akdinin Haksız Nedenle Feshi

  Bahsettiğiniz şekilde düzenlenmiş bir rekabet yasağı şartının geçerli olmayacağını düşünüyorum. Kaldı ki bu kadar kısa süren bir iş ilişkisinde bu meblağda cezai şart söz konusu olamaz. En kötü ihtimalle, olayın hakim önüne gelmesi durumunda hakim miktarı hakkaniyete uygun bir şekilde belirleyecektir.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Adana, Seyhan, Turkey.
  İletiler
  2.930
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İş Akdinin Haksız Nedenle Feshi

  Sigorta girişiniz yapılmadığına göre, işverenin bu cezai şartı isteme hakkı ve şansı yoktur. Çünkü kamu düzeni ile ilgili olan sigortalılık kuralı aynı zamanda sözleşme şartıdır ve yerine getirilmemiştir. Bu durumda sözleşmeyi ihlal eden işverendir. Ayrıca, cezai şartı istemenin diğer şartları da yok gibi görünüyor. Rahat olun. Bırakın işveren dava açsın. Ama açacağını da zannetmiyorum. Selamlar.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  izmir,Turkiye.
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İş Akdinin Haksız Nedenle Feshi

  cok tesekkur ederim sayet boyle bir dava acılırsa kesinlikle kazanırım anladıgım kadarı ile.tesekkurler

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Haksız nedenle iş akdinin feshi
  Yazan: excitement84 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-01-2009, 11:06:11
 2. Yanıt: 0
  Son İleti: 26-01-2008, 17:41:52
 3. Ücret Ödeme Günü ve İş Akdinin Haklı Nedenle Feshi Sorunu
  Yazan: 1agustos Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 19-06-2007, 18:12:31
 4. Haksız nedenle iş akdinin feshi
  Yazan: faray Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 13-03-2005, 10:08:51

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.