AYNI KONUYU FARKLI BAŞLIK ADI ALTINDA 2 DEFA AÇTIĞIM İÇİN ÖZÜR DİLERİM ÖNCELİKLE.BAŞLIĞI DEĞİŞTİRMEK İSTEDİM VE BAŞARAMADIĞIM İÇİN YENİ BAŞLIK ALTINDA AÇTIM...KONUNUN NE OLDUĞU KENDİ ÇAPIMCA HAZIRLADIĞIM DİLEKÇEYİ OKUDUĞUNUZDA ANLAŞILACAKTIR.28.03.2011 tarihi itibari ile dilekçeyi ilğili mahkemeye bir şekilde göndereceğim.Lütfen sıkılmadan okuyup sonucu yönünde bir fikir yada görüş bildirirseniz minnettar olurum şimdiden saygılar teşekkürler.

ANKARA ( ) İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

DAVACI :Vedat KILIÇEL-Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve . Kimlik Tespit Gurup Amirliği

VEKİLİ : ( )

DAVALILAR :Emniyet Genel Müdürlüğü ‘Eğitim Daire Başkanlığı’-Necatibey cad.No:70 . Maltepe Çankaya/ANKARA

D.KONUSU :Müvekkilim 24.07.2009 Tarihinden itibaren Zonguldak ili Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğünde çalışmaktadır.Müvekkilim Polis okulunda öğrenci iken eğitim ve öğretimini tamamlayıp mezun olacağı sırada,mezuniyetine 1 hafta kala,”kötü disiplin notu toplamının 60’tan aşağıya düşmüş olduğu”gerekçesiyle Polis Akademisi başkanlığının 18.06.2003 tarih ve 2182 sayılı emriyle ve Genel Müdürlük makamının 17.06.2003 tarihi onayı ile Polis Meslek Yüksek Okulundan ilişiği kesilmiştir.
Müvekkilim ilişik kesilmesine konu ile ilgili İstanbul 6.İdare Mahkemesi nezdinde iptal davaları açmış ve davalar müvekkilimin lehine sonuçlanmıştır.
Müvekkilim akabinde tekrar Polis Meslek Yüksek Okuluna çağrılmış ve ilişiği kesildiğinde eğitim ve öğretimini tamamlayıp mezuniyete hak kazandığı için çağrıldığı okuldan atama işlemleri yapılararak 24.07.2009 tarihinde Zonguldak iline ataması yapılmış ve göreve başlamıştır.Daha sonra müvekkilim 6 yıl ayrı kaldığı süre içerisinde uğramış olduğu hak kayıpları ve özlük haklarının iadesi konusunda dava açmış ve dava halen devam etmektedir.
Emniyet Teşkilatı Kanununun 55’inci maddesi ile “Polis Memurlarının Komiser Yardımcılığı Rütbesine Yükselme Sınavına ve Kursuna dair Yönerge” hükümleri çerçevesinde ,2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında Komiser Yardımcılığı kursu açılmış ve Müracaat işlemleri Personel Bilgi Sistemi POL-NET üzerinden müracaatların yapılması istenmiştir.
Müvekkilimde bu sınava girmek istemiş ancak Personel bilgi sistemi üzerindeki POL-NET sayfasından başvurusunu gerçekleştirememiş ve akabinde dilekçe ile Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığına başvurmuştur. Müvekkilimin vermiş olduğu dilekçeye cevaben; Komiser Yardımcılığı Rütbesine Yükselme Sınavına girmek isteyen personelde aranacak şartlar arasında gösterilen “Meslekten önce ve/veya mesleğe girdikten sonra askerlik hizmetleri süresi de dahil olmak üzere,son başvuru tarihi itibariyle fiilen en az 6 yıl Polis Memurluğu yapmış olmak şartı gerekçe gösterilerek sınava girmek için yaptığı başvurusu kabul edilmemiştir.
Müvekkilimin bu başvurusuna olumsuz cevap verilmesi ve sınav hakkının elinden alınması müvekkilimi mağdur ettiği gibi açıkça hukuka aykırı bir durumdur. Şöyleki;
Yukarıda da belirttiğimiz gibi Müvekkilim Polis okulunda öğrenci iken ve mezuniyeti hak etmişken mezuniyetine 1 hafta kala Polis okulundan ilişiği kesilmiş ve Müvekkilimde bu işlemin iptali için iptal davası açmış ve yaklaşık 6 yıl süren bir dava süreci sonunda Müvekkilim yeniden Polis Okuluna çağrılarak atama işlemlerinin ardından okulda eğitim dahi görmeden şu an çalışmış olduğu Zonguldak İli Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğünde 2 yıldır görev yapmaktadır.
Müvekkilimin İlişiğinin kesilmesine konu işleme karşı açmış olduğu davaları kazanıp tekrar Polis Okuluna alınarak atamasının yapılması müvekkilimin mağdur edildiğini açıkça ortaya koymaktadır.Oysaki müvekkilim hakkında okuldan ilişiğinin kesilmesi olayı gerçekleşmemiş olsaydı müvekkilim şu an 8 yıldır Polis Memuru olarak çalışmış olacaktı ve Komiser Yardımcılığı Rütbesine Yükselme Sınavına girmek isteyen personelde aranacak şartlar arasında gösterilen ve Müvekkilimin başvurusuna olumsuz sebep gösterilen“Meslekten önce ve/veya mesleğe girdikten sonra askerlik hizmetleri süresi de dahil olmak üzere,son başvuru tarihi itibariyle fiilen en az 6 yıl Polis Memurluğu yapmış olmak şartını yerine getirmiş olacak ve hatta 2009-2010 yıllarında bu sınavlara girmeye hak kazanarak sınavı kazanıp belkide şu an itibari ile Komiser Yardımcısı olarak Amir kadrosunda görev yapıyor olacaktı.Müvekkilim şu an 34 yaşındadır ve 2 yıldır Polis Memuru olarak göre yapmaktadır ve 6 yıl fiilen çalışma şartını yerine getirmek için 4 yıl daha çalışmış olsa bu defa da Komiser Yardımcılığı Rütbesine Yükselme Sınavına girmek isteyen personelde aranacak şartlar arasında gösterilen müracaat şartları başlığı adı altındaki ‘f’ bendinde istenen ‘18 yaşından sonra yapılan yaş tashihleri dikkate alınmamak üzere,son başvuru tarihi itibariyle 37 yaşından gün almamış olmak’ şartı aranacak ve Müvekkilin 6 yıl çalışma şartını yerine getirmiş olsa dahi bu seferde Müvekkilim 38 yaşında olacağından yine mağdur olacağı açıkça ortadadır
Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Müvekkilim 6 yıl ayrı kaldığı süre içerisinde uğramış olduğu hak kayıpları ve özlük haklarının iadesi konusunda dava açmış ve dava halen devam etmektedir.Müvekkilimin açmış olduğu davanın ne zaman sonuçlanacağı şu an itibari ile belli değildir.

SONUÇ VE İSTEM : Açıklanan ve ileride ortaya çıkacak nedenlerle;

1- Açıkça Hukuka aykırı olarak verilen ve yürütülmesi halinde müvekkilim yönünden telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacak bu idari işlemin yürütülmesinin durdurularak müvekkilimin sınav hakkının verilmesi ve sınava girmesini
2- Yargılama gideri ve vekalet ücretinin davalı idareye yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Av.
Davacı Vekili