+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 16´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Yaşasın "Hürriyet"

Yaşasın "Hürriyet" Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yaşasın "Hürriyet"

Alıntı Av.Ragıp Atay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sanırım farsça zehir, jehr olarak kullanılmış. Ama başındaki bi eki olumsuzluk ekidir. Yani bijehr zehirli değil, zehirsiz anlamına gelir.
    Muhtemelen farsça kökenli olabilir. Kürtçe Jahr ve ya Jehr bölgeye göre değişiyor yazımı başın da ki "bi" de yere göre değişiyor bazı lehçelerde "be" olarak geçiyor kürtçe anlamı zehirli yani

Hukuki NET Güncel Haber

Yaşasın "Hürriyet" konulu yargıtay kararı ara
    Yaşasın "Hürriyet" konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Fischer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu iddialarınızın haklı bir yanı yok. Farkında mısınız, bu konularda sizin gibi düşünen insanların stili hep aynıdır ve sadece eleştirmekten ibarettir. Bir tek çözüm önerisi bile gelmez, sadece hazırdan bolca eleştiri vardır.. Siz bir adım ötesine gitseniz, çözüm önerilerinizi söyleseniz ve biz de öğrensek, anlasak...
    Basit 1,2 çözüm önerisi ile hallolacak birşey değil kanaatimce. Mesela en baştan kimine göre "Kürt Sorunu"(Benim görüşüm de budur) kimine göre Terör sorunu vardır. Partiler bu durum üzerinden rahatlıkla siyaset yapabilmektedir sağıda soluda farketmiyor. Kürtçe kurslar açıldı kimse başvrmadı denildi mesela geçmiş aylardaki haberlerde görmüşsünüz. Doğaldır kimsenin başvurmaması çünkü adamlar akşam eve nasıl ekmek götüreceğim diye düşünürken ona nasıl para vereceklerdir sorun. Devlet özel bir birim oluşturup 20-25 yıl arası bir süreyle her ilde(sayısı gelen talebe göre belirlenecek bazı yerlerde hiç açılmaz bazı yerlerde 1 bazı yerlerde 10 olur dediğim gibi talebe göre) ücretsiz kürtçe kurs açabilir. Bu çıkış başta dtp olmak üzere bütün partilerin doğu üzerinden rant elde etmek için söylediği sözleri otomatik ortadan siler bir daha "kürt sorunu" artık ağıza alınamaz. (Ben kürt olduğum için kanaatim sadece kültür sorunudur dilini öğrenememek sorunudur). Bu en azından sadece bu konu için 5,6 yıl sonra meyvesini fazlasıyla vermeye başlar.(Tabi bazı kısıtlamalarla örnek : 15-40 yaş arasındakiler gidebilecek sadece vs..)

Bir önyargı oluştu çok tehlikeli Allah korusun etnik çatışma ortamı yarattı( yarattı diyorum olmamasına rağmen küçük bir kıvılcımla çok rahat başlayabilir insanlar gergin ve sağda solda olan olaylardan dolayı bu gerginlik hep belli bir seviyede tutuluyor). Bunun için çeşit medya patronlarına mit ve genelkurmayın ilgili birimleri brifingler vererek bazı tür programları ve ya yayınları yasaklamaları gerek. Baskıcı bir tutum olarak düşünebilirsiniz ama bazen gerekiyor maalesef. Mesela diziler de doğu şiveli adamlar mesela hep hırsız,çeteci,terörist bilmem ne rollerde. Ne var bundan denebilir ama ben Kürt olmama rağmen ve televizyon maçlar dışında çok nadir izlememe rağmen bende bile önyargı oluştu. Muhtemelen siz de de vardır. Önyargı nasıl ortadan kaybolur(ülkücülerin komünistlere olan ve ya solcuların ülkücülere olan önyargısı gibi...) bilmiyorum ama birşeyler yapmak gerek sonuçta.

Bunlar sadece 2 tane bunlar ciddi derece de sorunları azaltır ve özlenen kardeşlik günlerine bir nevi döneriz en azından amerikaya güzel bir çalım olur düşüncesindeyim.

Bunlar dışında daha bir çok şey yapmak gerek ama benim söyleyebileceklerim bu kadar. Söylemediğim de bir kaç şey de var da onları söyleyemem henüz. Daha fazlasını da söyleyemem çünkü bilgi birikimim yetmez sonuçta gazete ve kitaplardan siyaseti takip etmeye çalışan biriyim ve önerilerim komplo çerçevesinde oluşur.(Örn: Subliminal mesajlar, yediğimiz ürünlerin için de ne tür kimyasal maddeler var beyni etkilyor mu vs...) Yani yukarıda söylediğim 2 nokta kanımca mutlak yapılması gerekenler ondan sonrakiler ise hepimizin ortak sorununa giriyor.

Çözüm önerilerimiz var gördüğünüz gibi sadece 2 tane ama en azından başlangıç için güzeldir diye tahmin ediyorum.
    Konu bijehr tarafından (05-05-2008 Saat 02:13:59 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ulus Devlet Nasıl Yok Edilir ?
    Saygılarımla

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mehmet emin sezen rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ulus Devlet Nasıl Yok Edilir ?
    Saygılarımla
    Durmayıp yola devam etmekle.
    Saygılarımla.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    515
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=Fischer;181036]Hürriyet tam olarak rotasız gemi gibi oldu. Bu habere hiç şaşırmadım. Konuyla ilgili Soner Yalçın'ın güzel bir yazısı var, çok güzel bir yazı oldugunu düşünüyorum. Linki:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...gid=61&sz=1131
    QUOTE]

ÖNCE iki olgu sıralamam gerekiyor:
    1) İstanbul Film Festivali’nde Yönetmen Peter Greenaway’ın, ressam Rembrant’ın yaşamında dönüm noktası olan "Gece Bekçisi" adlı tablosunun hikáyesini anlattığı filmi Emek Sineması’nda izlerken, iki türbanlı hanım sevişme sahnelerinden rahatsız olup salonu terk etti.
    2) 12 Eylül 1980 askeri darbesi, başta Genel Başkan Necmettin Erbakan olmak üzere MSP’li yöneticileri tutukladı. "Selamet Koğuşu"na sabah gelen gazetelere önce Oğuzhan Asiltürk bakıyor; çıplak kadın fotoğraflarını kalın uçlu keçe kalemle boyadıktan sonra arkadaşlarına veriyordu.
    Bu iki olgudan sonra gelelim "meselemize":
    Bakınız iki olay arasında hiçbir fark yoktur. Bireyler istediği hayatı yaşamalıdır. "Sevişme sahneleri" ya da "çıplak kadın fotoğrafı", inancı gereği bazı insanları rahatsız edebilir. Bunları görmek istememek hakkıdır.
    Ancak...
    İşte Türkiye’nin sorunu/problemi bu "ancak" sözcüğünde yatmaktadır.
    Kişi inancı gereği kabul ettiğini/yaşadığını toplumsal hayata dayatamaz.
    Yani: İki türbanlı hanım rahatsız olup sinemayı terk edebilir; ama aksine bir davranışı benimseyip, sinemanın ortasına dikilip "bunu kimse seyredemez" diyemez.
    Bu iki hanımefendi bunu demedi kuşkusuz; ama son dönemlerde gündelik yaşam ne yazık ki bazı dayatmalarla sınırlandırılıyor.(Soner Yalçın)

KONU: Türkiye'nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Hürriyet; internet bültenlerinde çıplak kadın resim galerilerini kaldırma kararı almış.

Bu kararın yansıması;
    *bu gazete zaten bölücülük yapıyor, tecavüz manşeti atarken kurduğu cümlede özne olarak vilayetin ismini kullanıyor!!!
    *ihtilal yıllarında tutuklanan muhafazakar siyasetçilerin gazeteleri okurken
    çıplak kadın resimlerine keçeli kalem marifetiyle boyamak şeklinde davranışlara müracaat ettikleri gözlemlenmiş.
    *sansür sanatın düşmanıdır, özgürlüğü yaratıcılığı yokeder,,,de????

basın kuruluşlarının enstrumanları olan internet bültenleri ve matbuat ürünü olan gazete baskıları aynı zamanda sanat galeri'si vasfını ancak ve ancak,,,
    manken ve fotomodellerin çıplak görüntülerini içeriklerinde barındırmak ile mi kazanacaklar???

ben bazı köşe yazarlarının, bir kısım düşünce beyanatçılarının bazı konulardaki davranışlarını, konuyu evirip çevirip bambaşka bir biçimde savunmalarını, yahut tepkilerini trajikomik buluyorum,,,

gazeteler; hergün ama hergün,,,arka sayfa güzeli, orta sayfa güzeli temin ederler de, bu güzel!!'e gazetelerinde neden yer verdikleri ile ilgili yine kendi kendilerine ikileme düşerler,,, güzelin büyükçe fotosunun altına illa soft uyduruk, güzele bakan okurunun dikkatini fotodan uzaklaştırmayacak kıvamda bir kaç cümlelik habercik yazarlar???
    acaba hangisi dayatma??? gazete okurken illa gözümüzün önüne sereserpe baskılanmış bir orta sahife güzeli...,sahifeleri çevirdik, çevirdik arka sahife güzeli!!!!olmazsa olmaz...sahiden hangisi dayatma,,,bunların varlığının nedeni, gerekliliği, basın, yayın özgürlüğü adına üstlendikleri misyon,,,bunu sorgulamak bir tabu mu? yahut dayatma politikası mı???

Zaman zaman orta sayfa, arka sayfa güzeli kriterinde; bir kaç cümlelik selülit, estetik ya da paparazzimtrik zorlama haber eşliğinde defalarca pozlarını yayınladıkları Aysu Kayacı, Gamze Özçelik'in gerçekten HABER oldukları zaman ki basın davranışına da bir bakmak lazım,
    *Bir kısım gazete yazarları G.Özçelik haklı gerçekten bilgisi olmadığı ve görüntülerin çekimi esnasında baygın olduğu açıkça belli, tarzında G.Özçelik'i destekler yazılar döktürmüşlerdi.... Bir kısmı ise,,,, dedektifvari bir biçimde konuya eğilmişler G.Özçelik'in bir hafta önce yediği akşam yemeğinden itibaren kahvaltısını yaptığı otel, gitti eğlence mekanları, içtiği içkilerin adedi, G.Demirkol'la kaç kere gözgöze geldiği, sırıtıp sırıtmadığı, kırıtıp kırıtmadığı,,,,konusunda realite showlara taş çıkartan haberler yaptılar....
    Bir kısım yazar,,, seyrettim ve çok üzgünüm deyip hayıflandılar,,,,
    bir kısım gazetelerde G.Özçelik'in msn, chat yazışmalarını özellikle küfürlü olduklarını başlık atarak yayınladı...da;;;;
    kaç gazete,,,okurlarına açık ve tutarlı bir biçimde,,,internet ortamında illegal bir biçimde yeralmış bu görüntülere merak için dahi ulaşmanın,,, G.Özçelik'in bu görüntülerin internete yayılımından doğan ağır mağduriyetini arttıracağını, kişilerin mahremiyetinin de tıpkı yaşama hakkı kadar değerli ve dokunulmaz bir hak olduğunu,,, merak içinde ulaştıkları web sahifelerinin içerikleri bakımından internet ortamında istenmeyen, dejenerasyondan istifade eden ve bu web sitelerini tıklamanın sanal suça iştirak ve destek niteliği taşıdığını ifade edebildi.....

Ya Aysu Kayacı??? Aysu Kayacı demokrat bir ülkede, gerek vatandaş olarak sorumluluklarını taşıyan, aklı baliğ, vergisini ödeyen bir birey olarak, gerek de sadece 'fikri gelen' biri olarak üç beş cümle konuştu!!! Cümlelerinde aşkları, silikonları mevzu etse idi, üstü resimli keyifli ajans haberi olacaktı. Cümleleri oy, seçim, iktidar, vergi, sadaka, kömür, çoban kelimelerini içerdi ve...., tüm cümlelerin altı üstü çıplaklığı ile gölgelendi.
    Basın..., metaryel olarak kullandığı çıplak kadın fotoğraflarında hem de aktif, profesyonel, mesleki bir biçimde işini yapanlardan birisi olan Aysu Kayacı'ya istifade ettiği fotoları, pozları, dinamik özel hayatı ile muhalefet oldu,,,olabildi...
    Aysu Kayacı sarfettiği üçbeş cümle ile gündeme taşındığında,,,aynı zamanda Aysu Kayacı'nın cinsiyeti, cinselliği de bu sefer kabahati imişçesine hem kendisine hem okuyucuya önemle arzedilip, hatırlatıldı. Siyasilerin can hıraş olarak bağrış çağrış,,, kadın cinsiyetine özel, kadının cinselliğini görsel ve yaşam anlayışı olarak özgür! bir tercih içinde yaşadığı hali ifade etmeye yönelik terim ve tabirleri hemde lümpen bir jargon içinde Aysu Kayacı'ya hangi hakla söyleyebildiklerini, milletvekilli sıfatını taşıyan bu kişilerin böylesi bir jargon ile bir Türk Kadını'na, hadi cinsiyeti önplana çıkarmıyalım,,,,vatandaşına düşmanca saldırgan bir tutum ile şahsiyetine yönelik hakaretler savurmanın ironisini ise hemen hemen hiç dikkate almadı.

Kadın vücudunun; görsel anlamda çıplaklığı tercih edilerek,,, ürünlerin reklam ve pazarlamasından tutun da, gazetelerin her baskıya yetiştirme, internette galerilerce boy boy sergilemesine kadar metaryelize edilmesinin, özgürlük, toplumların ve sanatın gelişimi, varlığı ile alakası filan hiç yok.

Toplumların ileri seviyeye ulaşması, demokrasi, sanatsal üretim için kadın vücuduna düşen bir misyon YOK.
    Varsa da,,,,ki ben bununla ilgili bir literatüre rastlamadım, böyle bir misyonu temsil eden, toplumlar üzerinde böylesi bir gelişime katkı sağlayan çıplaklık ve kadın vücuduna toplumların özellikle sanat, bilim, siyaset, basın organlarınca sosyal bir değer, onursal bir özerklik takdirinde bulunmaları gerekirken,,,hala ve hala taciz, hakaret, insani olarak aşağılama standardında ısrar etmelerine ne denir??? Tamamen nankörlük))))

Nerede
    Antalya, Alanya, TÜRKİYE
    İletiler
    204
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi Alanyaca konuşmaya ve yazmaya başlarım bir kurs da Alanyaca için düzenlemek zorunda kalırsınız
    Hele bir de Alanyacanın alt kolları olan Tosmurca, Hacımehmetlice ve Derelice konuşursam yeni bir alfabe getirmeye kalkarsınız
    -
    İsterseniz gıymıcık değdiriveren de görün..

De hadi sürtünmen zövene.. Arşıyı ayıracanız gari.. Garoğlan bilem sizden akıllı be.. İpine döner... Yazık demi çekilen mihnete..? Kime fora geçeceniz? Fitne fesat goyağı cavıllar çıkla çıkla yese doymaz, bi de birbirimizin guyusun deşmeyelim demi emme..
    Beriki öteki cav cav eder.. Zati belli demi poh poh edişinden, zövleyi gırıp çitten aşışından ve hemi de ormana dalışından. Belli emme demecen işde...
    -
    Alanyacanın bu kısmı yarı açık toplum dili olan kısmı. Bir de tamamen kapalı toplum olan kısmı var ki, ben bile anlamada zorlanıyorum. Yukarıda geçen pek çok kelime için sözlüğe bakmayın. Bulamazsınız çünkü..

Esen kalın..
    Konu Av.Tevfik Aşlama tarafından (03-06-2008 Saat 03:37:30 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: