+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 37 ileti bulundu.
 1. #21
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Turkiye.
  İletiler
  2.302
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Arrow Re: Oy Kullanmama Cezası

  2006'da, doğruluğuna inandığım "Seçimde parmak boyama tarihe karışıyor" diye, bir haberin yayımlandığını hatırlıyordum; buldum, ancak geçerliliğini tam olarak bilemiyorum?  Türkiye, 4 Kasım 2007'de yapılacak genel seçimlerde birçok ilki yaşayacak. Meclis'in yaptığı Anayasa değişikliği sayesinde, 25 yaşını dolduranlar milletvekili seçilebilecek. Oy pusulasında bağımsız adayların ismi de yer alacak.

  Her seçim döneminde tartışılan mükerrer oy kullanımı artık tarihe karışacak. Kimlik numarasıyla oy kullanılacağı için parmakların boyanmasına gerek kalmayacak. Sonuçlar daha hızlı bir şekilde duyurulacak. Yüksek Seçim Kurulu, Seçim Sistemi Otomasyonu Projesi'ni (SEÇSİS) hayata geçirdi. TC kimlik numarası temel alındı ve bilgiler MERNİS'le eşleştirildi. Böylece tüm mükerrer kayıtlar silindi.
  Seçim sonrası sandıklardan çıkan oy sonuçlarının ilçe seçim kurullarından merkeze ulaşması ayları buluyordu. Bu sebeple resmî sonuçlar, aylar sonra açıklanıyordu. Yeni sistem bu süreyi kısalttı. Sistemin denenmesine 2002 milletvekili seçimleri temel alınarak 9 Ekim'de başlandı. Sanal seçim süreci 20 Ekim'de bittiğinde bir seçim sonucunun ne kadar zamanda açıklanacağı ortaya çıkacak.

  SEÇSİS, kağıt üzerinde yapılan seçimlerde yaşanan aksaklıklar sebebiyle yaklaşık 20 yıl önce başlatıldı. Ancak MERNİS projesinde olduğu gibi çok yavaş ilerledi. 2004 yılında Yargıtay'dan YSK Başkanlığı'na seçilen Cengiz Erdoğan, iki yıl içinde projeyi bitirdi. SEÇSİS'te vatandaşın oy kullanım şeklinin değişmeyeceğini vurgulayan YSK Başkanı, "Yine sandıklara gidilip oy verilecek; ama yeni sistem sayesinde sonuçlar merkeze anında yansıyacak. Daha önce 35 ildeki 26 milyon seçmen eski sisteme göre bilgisayar ortamındaydı. 46 ildeki 17 milyon seçmen de kağıt ortamındaydı. Yaklaşık 43 milyon seçmenin tamamını dijital ortama taşıdık. Yeni sistem sayesinde referanduma gitmek de çok kolaylaştı." dedi. Yazılımını Havelsan, donanımını Koç Sistem'in yaptığı SEÇSİS'le tüm il ve ilçe seçim büroları yazıcı ve LCD ekranlı bilgisayara kavuştu.

  3 Kasım 2002 tarihinde yapılan milletvekili seçimi için Hindistan'dan alınan 188 bin şişe seçim boyasına, 2 trilyon 400 milyar lira ödenmişti. 28 Mart'taki yerel seçimler için 200 bin şişe boyaya ödenen meblağ da 3 trilyon lirayı bulmuştu. Havelsan'ın üstlendiği SEÇSİS projesinin tutarı ise 980 bin YTL.

  YSK'nın iletişim altyapısı Adalet Bakanlığı'nın Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)'ne entegre edildi. Türkiye'deki seçim bürolarının neredeyse tamamı adliyeler içerisinde yer aldığı için YSK'nın iletişim altyapısını UYAP ile ilişkilendirmek kolay oldu. Böylece devlete maliyeti düşen SEÇSİS, bakım ve onarım masrafından kurtuldu. Havelsan Yönetim Bilgi Sistemleri Direktörü Gökhan Köseoğlu, SEÇSİS'le demokrasiye katkıda bulunduklarını ifade ediyor. Köseoğlu, "2007 yılı seçimlerinde Türkiye'nin dört bir yanındaki veriler Havelsan'ın yazılımı üzerinden toplanacak. Sistem işletilmeye başlandı. 733 yere yaygınlaştırılmasını sürdürüyoruz. Bu bütün ilçeler anlamına geliyor." şeklinde konuşuyor. SEÇSİS'le Ankara ile 733 ilçe arasında evrak alışverişi biteceği için para ve zaman tasarrufu da sağlanacak. MERNİS'le irtibatlı çalışan sistem sayesinde seçmen kütükleri sürekli olarak kendiliğinden güncellenecek. Ölülere oy pusulası gönderilmesinin önüne geçileceği gibi merkezî seçmen veri tabanının kopyası internet üzerinden sorgulamaya açılacak. Seçmenler kimlik numaralarıyla nerede oy kullanacaklarını görebilecek. Avrupa devletlerinin seçim sistemlerine baktığını belirten YSK Başkanı Erdoğan, "Birçoğu bizden çok geride. ABD bile son iki seçiminin sonucunu vermede çok kötü durumda. Arap ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerine seçim ile ilgili eğitim vermekteyiz." diyor.

  "Sistemimiz şu an en ileri ülkelerde bile yok"

  Avrupa devletlerinin seçim sistemlerine baktığını belirten Erdoğan, "Birçoğu bizden çok geride. ABD bile son iki seçiminin sonucunu vermede çok kötü durumda. Biz Arap ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerine seçim ile ilgili eğitim vermekteyiz. Seçim sistemimizi öğretip seminer veriyoruz. Bilgisayarlaştıktan sonra birçok ülkeye örnek olacağımızı düşünüyoruz." dedi.

  Seçmen bilgileriyle MERNİS karşılaştırıldı

  YSK, tüm ilçelerdeki seçmenlerin TC kimlik bilgileri ve ikametgah bilgileriyle nüfus müdürlükleri, tapu müdürlükleri, emniyet müdürlükleri, muhtarlıklar, site yönetimleri ve şahıslarla birebir irtibat kurarak bilgi doğrulaması yaptı. Bunu belli aralıklarla 4 defa gerçekleştiren kurum, elde ettiği bilgileri MERNİS'e götürüp örtüştürdü. Sağlamasını yaptığı seçmenleri yeni sisteme kaydetti. Böylelikle MERNİS'le yüzde 93 buçuk örtüşme sağlandı. Erdoğan, Türkiye'de bu kadar yüksek oranda örtüşen başka kurum olmadığını söylüyor.

  İstek dışı ikametgah taşıma tarihe karışıyor

  Adayın, kendisine oy vermeyecek muhaliflerinin ikametgahını değiştirerek başka bir bölgeye taşıması önleniyor. Seçmenin kendi iradesi dışında ikametgahında değişiklik yapılamayacak. Bir taraftan istek dışı ikametgah değiştirmenin cezası 3 yıla çıkartılırken, seçmen de internet üzerinden oy kullanma yerini görüp itiraz edebilecek.

  YSK nasıl çalışıyor?

  Yargıtay'dan 6, Danıştay'dan da 5 üyesi olan YSK yönetimi 11 kişiden oluşuyor. Anayasal bir kuruluş olan YSK'nın üyeleri seçimle geliyor. Üyeler kendi arasında görev süresi 6 yıl olan başkanı seçiyor. Başkan 6 yıl sonra tekrar aday olabiliyor. Seçim kurulu başkanları bulundukları mahallin en kıdemli 3 hakiminden oluşuyor. İlçe seçim kurul başkanı da bulunduğu yerin meslek olarak en kıdemli hakimi olmakta. İlçe seçim kurullarında seçim dönemlerinde bir de sandık kurulu oluşturuluyor. Sandık kuruluna en çok oy alan dört siyasi partinin temsilcileri ile tarafsız, yaşlı ve konuyu iyi bilen bir memur yer alıyor. Sandık kurullarında parti temsilcileri ücretsiz olarak görev yapıyor. Her ilçe seçim kurulunda müdür, katip ve hizmetli olmak üzere 3 kişiden oluşan kadrolu personel görev yapıyor. Seçimle ilgili itirazların ilk değerlendirmesi ilçede değerlendirip karara bağlamakta. Kararlaştırılamayan itirazlar illere iletilmekte. İllerde de karara bağlanamayan itirazlar YSK'ya gönderiliyor. YSK ise 11 kişilik kuruluyla kesin karar vermekte.

  Her ilçe kendi seçmeninden sorumlu hale getirildi

  Eskiden bütün veriler Ankara'da toplanıp birleşik oy pusulaları basılıp dağıtılırken artık her ilçe kendi seçmeninden sorumlu ve yetkili konumda. Her ilçe seçim kurulu kendi bilgisini kendi güncelliyor. Aldığı bilgileri kendi bilgisayarına kaydediyor ve merkeze de kaydedilmiş oluyor. YSK sistemi denetliyor. Her ilçedeki ilçe seçim kurulu başkanı, müdürü ve katibi kendi seçmeninden sorumlu tutuluyor. Sandık seçmen listesi, muhtarlık belgesi askı listesi, seçmen bilgi kağıdı ve diğer dokümanları bilgisayardan alabilecekleri uygulama yazılımı da hazır.

  Zaman  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Oy Kullanmama Cezası konulu yargıtay kararı ara
  Oy Kullanmama Cezası konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #22
  Kayıt Tarihi
  Feb 2007
  Nerede
  izmir
  İletiler
  40
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Oy Kullanmama Cezası

  Tabiki teknolojinin getirdiği kolaylıkardan yaralanmak gerekiyor ancak güneydoğuda hergün askerlerimizin şehit olduğunu duyumaktan daha fazla iz bırakan bir uyguluma değil zanedersem.birkaç gün içinde geçiyor bıraktığı leke.ayrıca bu damgalanma olayı sadece seçimlerde değil bir discoya bara gitseniz dahi girerken bileğinizin iç tarafına bir keşe basarlar o tarz birşey.bundan gocunmayanlar lütfen vatandaşlık görevi olan oy kullanma konusunda parmak ucuna damlatılan bir damala mührü de sorun etmesinler.çünkü bu memlekette zaten GEREĞİNDEN FAZLA SORUN VAR.

  Gidiniz ve vatandaşlık görevinizi LAYIKIYLA yerine getiriniz.

 4. #23
  Kayıt Tarihi
  Jun 2007
  İletiler
  19
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Oy Kullanmama Cezası

  Burada asıl konu oy kullanmayanlar ile birlikte şu parmaklardaki boyaların silinip mükerrer oy kullanılıp kullanılmamış olmasında veya olacağında düğümleniyor. Bugüne kadar çok yerde konuşulup ama nedense hiç yazılmayan bu konuyu burada görünce dayanamadım. Mesele mükerrer oydur. Oy kullanmama hakkı veya haksızlığı değil. Geçen seçim günü nedense özel otobüsler (servis otobüsleri) vızır vızır ortalıkta dolaşıyordu. Dikkat ettiniz mi? Genelde de türbanlı tipler dolu içinde... Hayırdır maşallah. Ben mi yanlış görmüştüm? Neyse fazla konuşmayayım başka yöntem bulurlar. En azından uçağa terfi etmişlerdir belki bu arada...

 5. #24
  Kayıt Tarihi
  Jun 2007
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Oy Kullanmama Cezası

  Demokrasi,ozgurluk nutukları atanlar ıs bırseyler yapmaya gelınce uzerıne dusenı yapmıyorlar. Hıc bır sıyası partıyı begenmesenızde, bır murekkepın elıne surulmesınden rahatsız olsanızda seçımlerde oyunuzu kullanın. Oy kullanmayanların sıyası ıktıdarlardan sıkayecı olma hakları yoktur. Cunku oy kullanmayarak onların basa gelmelerını saglamıs, aslında onlara hızmet etmıslerdır....

 6. #25
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Oy Kullanmama Cezası

  merhaba arkadaşlar çok önceleri oy kullanmama cezası 4 bin küsür ytl ye çıkacak diye duymuştum. cezanın 5 ytl olduğuna emin misiniz?

 7. #26
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  18.387
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Oy Kullanmama Cezası

  Geçmiş yıllar için belirlenmiş olan oy kullanmama cezası 5ytl.dir.Bu seçim dönemi için henüz açıklanmış bir başka rakam yok.

 8. #27
  Kayıt Tarihi
  Apr 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Oy Kullanmama Cezası

  benim oy kullanamama gerekcem is seyahati ilk kez oy kullanamayacagim bu konuda kime bildirim yapabilirim yasal suresi ne kadardir? tesekkurler.

 9. #28
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Oy Kullanmama Cezası

  3 AY ÖNCE ALMIŞ OLDUĞUM Bİ HAPİS CEZASI VAR... FAKAT DAHA ÖNCE HERHANGİ Bİ SUÇUM BULUNMADIĞI İÇİN ERTELENDİ VE 1 YIL 8 AY DENETİM SÜRESİNE TABİ TUTULACAĞIM, TCK/1-a-b BENTLERİNDE BELİRTİLEN HAKLARDAN MAHRUM BIRAKILDIM... SEÇME SEÇİLME HAKKINDAN MAHRUMUM... BEN BU SEÇİMLERDE OY KULLANIRSAM BU KASTİ Bİ SUÇA GİRER Mİ??? YA DA KULLANMAZSAM BENİM BAŞIMA Bİ SORUN AÇAR MI? ( ÇÜNKÜ DENETİM SÜRESİ BOYUNCA HERHANGİ Bİ KASTİ SUÇ İŞLERSEM CEZA İNFAZDAN ÇIKIYO VE ÇEKMEK ZORUNDA KALIYORUM) YANİ OY KULLANMAK YA DA KULLANMAMAK KASTİ Bİ SUÇ MUDUR?

  İLGİLENİRSENİZ SEVİNİRİM... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

 10. #29
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  fethiye
  İletiler
  46
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Oy Kullanmama Cezası

  Bu İlgİnÇ Soruya Cevaben

  Cumhurİyet Sadece Gazete DeĞİl CumhurbaŞkaninda 1 Oya Generalİnde 1 Oya Garİbaninda 1 Oya Sahİp OlduĞu "kendİ Kendİnİ YÖnetme" Şeklİ OlduĞunu Ve Oy Kullanan Mİlyonlari KÖpek Veya Kurbanlik Hayvan Sanmanin Akla MantiĞa UymadiĞini, İyİ DÜŞÜnÜldÜĞÜnde Bu Sorunun Oy Kullananlara Hakaret OlduĞunu Hatirlatirim...
  Cumhurİyetten VazgeÇecek LÜksÜm Yok... Atalarim Cumhurİyet İÇİn TopraĞi Kaniyla Boyadi... Ben Elİmİ Boyatmaktan KaÇacak DeĞİlİm... Cumhurİyete Sahİp Çik... 22 Temmuzda Sandik BaŞina

 11. #30
  Kayıt Tarihi
  Jan 2007
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Oy Kullanmama Cezası

  Anayasa'da "seçme ve seçilme hakkı"ndan bahsediliyor..seçme ve seçilme bir haksa cezası olamaz.Ceza öngörülmekteyse bu anayasamıza açıkça aykırı bir durum taşkil eder..İlla ceza verilecekse "seçme yükümlülüğü" olara anayasa değiştirilmek zorundadır..

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 3
  Son İleti: 19-01-2016, 01:08:26
 2. Yanıt: 3
  Son İleti: 20-02-2015, 18:43:41
 3. İki isimden birini kullanmama
  Yazan: öğreti Forum: Kişiler Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 23-02-2011, 23:17:31
 4. Babanın soyadını kullanmama
  Yazan: Ece Cantutan Forum: Kişiler Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-03-2010, 10:19:31
 5. seçimde oy kullanmama cezası?
  Yazan: srcn Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 01-07-2007, 10:59:56

Bu sayfada bulunan kavramlar:

oy kullanmama cezası nereye ödenecek

oy kullanmama cezası 2015

oy kullanmazsak ne olur 2015

oy kullanmama cezası nereye ödeniroy kullanmama cezası nasıl ödenirmilletvekili seçimlerinde oy kullanmama cezasıoy kullanmamanın cezası 2015oy kullanmazsam ne olur 2015oy kullanmamakoy kulanmayana ceza varmioy atmayana ceza var mıoy kulanmayana ceza varmı 2015Oy atmayanlara cezaoy kullanmasam ne olur 2015oy vermeyene cezaoy atmayana ceza varmioy kullanmadimbaro seçimlerinde oy kullanmama cezasıseçimde oy kullanmama cezası 2015oy kullanmayanlara ceza varmi 2015yurt disinda oy kullanmasak ne olur cezasiOy kulanmayana ceza varmıoy atmamanın cezası 2015oy vermemenin cezası 2015baro seçiminde oy kullanmamanın cezası
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.