+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: İdari Ceza nedir?

İdari Ceza nedir? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İdari Ceza nedir?

Sayın Hukukçu arkadaşlar bir Okulda müd.Yrd ve Müd. Vekili olarak görev yapmakta iken hakkımda yapılan soruşturma sonucu 13.06.2005 tarihli müfettiş raporu ile İl Disiplin Kurulu 29.07.2005 tarihinde toplanarak hakkımda isnat edilen 5(beş) fiilden dolayı İdari,Adli Mali yönü ayrı olmak üzere 1(bir)yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile tecziye edildim.İdare tarafında başka bir okula Öğretmen olarak atamam yapıldı.İdari yönden dava açmayarak Adli,Mali ve Disiplin yönünde verilen cezalara dava açtım.5525 Sayılı Disiplin Affından faydalanmayarak İdare Mahkemesinden davamın devamını talep ettim.Ve her üç dava konusu işlemde İdare ve Bölge İdare Mahkemelerince lehime İPTAL edildi. Bende dilekçeme Mahkeme kararlarını ekleyerek ilgili İdareye hakkımda isnat edilen 5(beş)başlık altındaki suçlamaların fiilen ortada kalktığını ve İdarecilik görevimin iadesini istedim.İdare bana cevaben 2577 sayılı İYUK dava açma süresini düzenleyen7. maddesini(İdari yönden dava açmadığım için İdari cezanın kesinleştiğini) ve 5525 sayılı Disiplin Affının 10. maddesini gerekçe göstererek isteğimi red etti.Bende İdarenin ret cevabı ile birlikte tekrar İdari Mahkemeye müracaat ederek yeni bir dava açtım.Dava sonucunda İdari Mahkeme daha önceki Disiplin yönünde açtığım davada İPTAL kararının Şekil Yönünde Mevzuata uyarlık bulunmadığından verildiğini ve zamanı içerisinde İdari dava açmadığımdan verilen idari cezaya karşı İdareye yaptırımlarının olmadığını gerekçe göstererek isteğimi ret etti.Diğer taraftan Disiplin yönündeki kararı veren İdari Mahkeme İl Disiplin Kurulundan şekil yönünden mevzuata uygun verilmeyen Disiplin Cezası kararının düzeltilmesini istemiş.Şöyleki 21.07.2005 tarihinde 25882 sayılı Resmi Gazetede, Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik yayımlandıktan sonra İl Disiplin Kurulu, üyesi olduğum Sendika Temsilcisi olmadan yönetmelik yayımlandıktan sekiz gün sonra 29.07.2005 tarihinde toplanarak,Adli,İdari ve Mali yönü ayrı olmak üzere bir yıl kademe durdurma cezası kararı almışlar.şimdi İl Disiplin Kurulu Sendika Temsilcisini de toplantıya davet ederek tekrar aynı kararları imza altına aldılar.Sorularım şunlar;
    1)Aynı soruşturmada beş fiilden dolayı hakkımda isnat edilen suçlamalar tamamen kalkmış Olduğu halde ilgili İdare İdari cezayı neye dayandırıyor?
    2)İl Disiplin Kurulu toplanarak mevzuata uyğun olmayan bir işlemle ceza verilebilirmi?
    3)İdare Mahkemesince uyarılan İl Disiplin Kurulu Sendika Temsilcisinide davet edip yeniden toplanarak iki yıl sonra aynı cezai işlemi uygulaya bilirmi?
    4)İl Disiplin Kurulu 29.07.2005 tarihinde toplanıp Adli,Mali ve İdari yönü ayrı olmak üzere disiplin cezası veriyor ama İlçe kaymakamlığı Kamu Hukuku ile ilgili Adli soruşturma iznini İl Disiplin Kurulu toplanmadan Bir gün önce 28.07.2005 tarihinde veriyor.Disiplin Kurulu disiplin cezasını vermeden ilçe kaymakamlığı kamu hukuku yararına soruşturma izni verebilirmi?(aynı soruşturma dosyası)
    Danıştaya itiraz sürem dolmak üzere cevap veren arkadaş olursa sevinirim.Yardımlarınız ve görüşleriniz için şimdiden çook Teşekkür ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

İdari Ceza nedir? konulu yargıtay kararı ara
    İdari Ceza nedir? konulu hukuk haber
    Konu yagız tarafından (14-06-2007 Saat 00:34:48 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İdari Ceza nedir?

saygıdeğer Hukukçu arkadaşlar ben hukukcu değilim ama hukuk başlı başına bir derya bu derya içerisinde , fırtınaya karşı kürek çeken hiç arkadaş yokmu? cevap yazacak.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burada anlatılan oılayın sonucunu çok merak ediyorum..
    Saygılar.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Disiplin kurulu ceza verebilir... Tesis edilen bu işlem aleyhine de İdare Mahkemesi'nde (Danıştay'da değil) dava açarsınız... Yukarıya yazdığınız hususları dava dilekçenizde belirtirsiniz... Mahkeme hepsini değerlendirir...

Nerede
    Aydın
    İletiler
    1.962
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu ülkede herşey olabilir.Aleyhine yalan da olsa ifade,sahte de olsa belge olmadan hakkında soruşturma açılabilir,savunman alınmadan "Soruştuma sonucu raporu" düzenlenir,bu rapora istinaden memur eşinden 180 km öteye sürgün edilirsin.Ayrıca 1/30 oranında maaş kesim cezası da alırsın.Sürgün edildikten sonra savunmanı da almayı ihmal etmezler.Atama ve maaş kesim cezasına karşı dava açarsın.Maaş kesimi iptal edilir ama,atama hukuka uygun bulunur.Bu karara tam 6 yıl sonra varırlar.Sen de alnına sürülen bu utancı temizlemek için AİHMe -utanarak-ülkenin mahkemesini şikayet etmek zorunda kalırsın.Bu arada Valilikten "Bilgi edinme hakkı "çerçevesinde; soruşturmadaki iddiaların dayanağı olan ifade ve belgelerle,soruşturma sonucu raporunu -mahkeme istemediği ve sormadığı için- istersin.Verilen cevapta hiçbir belge ve ifade örneğini veremedikleri gibi,soruşturma sonucu raporunu bile veremezler.Belki yoktu da ondan.Ama nasıl bir belge gönderirler biliyor musun?Akıllara ziyan:Kaymakamın "Bu memuru başka bir yere gönderin" diye valiliğe yazdığı resmi yazının örneği!!!!....

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İdari ceza olarak yöneticiliğin alınması

Merhabalar.
    Yağız bey'in anlattıklarını dikkat ve hayretle okudum.Dehşete kapılmamak işten bile değil.kader dediğimiz süreç,birilerinin iki dudağının arasında mı şimdi?
    1)Tarih,kişi ve net olay ifade edilmeksizin savunma istenebilir mi?(Örn:2008-2009 eğitim öğretim yılında bazı tarihlerde okula geç gidiğ erken ayrıldığınız vs)
    2)Muhakkik tayin edilen iki erkek müfettiş,ifade değiştirmeye zorlamak hasebiyle,mesai saati dışında bayan yöneticiyi ilçe milli eğitim müdürlüğüne davet edip,iki erkek şube müdürünün de dayatmaları ve inzarıyla birlikte ifadesini değiştirmeye zorlanabilir mi?
    3)6 yıllık sicil,teşekkür vs ödüllerle 8 yıllık yöneticilik vazifesini hakkıyla ifa etmiş kadrolu bi yöneticinin ,yöneticilik vazifesi,hangi idari gerekçe ile olduğu bile açıklanmaksızın disiplin soruşturması kapsamında ek olarak verilebilir ve uygulanabilir mi?
    4)Sendika yetkililerinin tüzükleri gereğine aykırı hareketi ile bir sendikalı üyenin lehine,ötek,i sendikalı üyenin aleyhine bir duruma sebebiyet verecek tecrit için,sendika yetkilileri hakkında nasıl bir işlem basamağı takip edilmelidir?
    Telefonla konuşurken tehdit edilen bir sendikalı(Bağlı bulunduğu sendikanın il şube başkanı tarafından),tehdit edildiği günden sonra,görev yerinden ve yöneticilik görevinden olmuşsa ;bulunduğu il milli eğitim ve valiliğe başvurmasına rağmen somut bir yanıt yerine oyalama ve gözdağı ile karşılaşmışsa,bu yöneticiliği alınacak olan memur ne yapmalıdır?
    5)Bölge idare mahkemesine ,almış olduğu ücret kesim cezasının haksızlığı ve yanlılığını ispat sebebiyle başvurusu kabul edilen bir mağdur memur,avukat tayin ettiği sendika avukatının (haksız ceza alınmasında taraf olduğu aşikar)duruşmaya katılmaması sendikanın yanlılığını ve tecrit olayına açıktan parmak bastığını gösterirken,haklarında herhangi bir işlem yapılmayışı hukuksuzluğu için ne yapılmalıdır?
    6)2 yıldır sürekli haksız ve taraflı soruşturmalara ve milli eğitimin yanlı tavırlarına maruz kalan bir yönetici,bu zaman zarfında,çok erken yaşta ömür boyu geçmeyecek(sürekli raporlu ilaç tedavisi gerektiren) bir hastalığa tutulmuşsa(hipertansiyon,kolesterol,şeker vs),bu maddi manevi mağduriyet için idare hakkında nasıl bir işlem yürütülebilir?
    7)Sancılı soruşturma,ifade ve dayatmaların dengeyi alt üst ettiği ve dikkat dağıttığı dönemde yöneticilik sınavına girip kazanmış olmasına rağmen istediği/gösterebileceği performansı sergileyemeyen;bu sancılı süreçte kişisel gelişimine katkıda bulunamayan;sosyal ve özel yaşamında kısıtlanarak hakkınca bir varlık gösteremeyen ve maddi-manevi varlığını idamede acziyete sürüklenen ve aidiyet ve itimad duygusunu yitiren yönetici,bu mağduriyeti hususunda nasıl bir işlem başlatmalı ve sürdürmelidir?
    Bölge idare mahkemesinde görüşülecek dava günü 2 hafta sonradır.
    Yol gösteren ve olumlu sonuç getirecek açıklamalar beklemekteyim.
    yardımcı olacak değerli üyelere şimdiden sonsuz teşekkürler.
    İyi akşamlar...

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İdari Ceza nedir?

Nasıl bir hukuk ve adalet anlayışı benim güzel memleketimde egemen anlayamadım. Soruşturmada ilçe mem ile ilgili ifademe başvuruluyor. "İlçe mem'in ..... iddia ediliyor. Bu konuda bildikleriniz neler?" diye soruluyor. Aynı ilçe mem daha sonra bu soruşturmayla ilgili benim savunmamı istiyor ve ceza veriyor. Kaymakama itiraz ediyorum; "İlçe mem soruşturma raporunda geçmiyor" diye cevap veriyor. Peki benim ifade tutanağım soruşturma raporunda yer almıyor mu? Benim ifade tutanağımda ilçe mem geçmiyor mu? Ceza "uyarma" olduğu için yargı yolu kapalı. Açıkça insan hakları ihlali yapılıyor.

Nerede
    manisa
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İdari Ceza nedir?

Benim merak ettiğim şu ki idari ceza ne zaman ortadan kalkıyor?Süresi nekadardır? Bir daha idarecilik yapmamak üzere idarecilik görevi üzerinden alma gibi birşey olabilir mi?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

idari ceza nedir

idari ceza

idari cezalar

idari para cezası nedir

idari ceza ne demek

idari cezalar nelerdiridari ceza hukukuidari davacezidari ceza nedemektiridari yönden cezaidari yönden ceza nedirtebligat kanunun ski adios nedirhttp:www.hukuki.netshowthread.php23975-idari-Ceza-nediridari para cezası ne demekidari cezalar nedirİdari para cezası ne demekidari ve cezai ne demekmemur idari cezalar hangileriadli ve idari ceza almamak ne demekidari para cezasi nedir kisacaidari para ceza ne demekidari ceza ne demektiridari ceza ne demek.kisacaidati ceza nediradli ve idari ne demek
Forum