+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: TBMM'den genel kurul manzaraları

TBMM'den genel kurul manzaraları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı TBMM'den genel kurul manzaraları

Dün akşam bildiğiniz gibi bir Avrupa Yakası akşamı idi ve Gaffur ile Burhan Altıntop'u izlemek gerekiyordu. İlk reklam arasında kanalları gezerken TRT3 de yanı Meclis TV'de bir genel kurul oturumu vardı ve milletvekillerinin coğu zaman kendilerine kızıyor olsakta politik becerilerinin yanında nüktedan konuşmalar geçiyordu. Fırsat buldukça izledim ve bugünde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin internet sayfasından dun akşamın tutankalrını buldum. Ve bir kolaj yaptım. Umarım beğenirsiniz.
    Gelin hep beraber biraz gülümseyelim ama arada düşünelim de.

.................................................. .................................................. ..................................

böyle klasik sulama metotlarından bir an önce topraklarımızın, çiftçimizin uzaklaşması, yeni gelişmiş tarım tekniklerinin, sulama tekniklerinin toprağa uygulanması gerekiyor ve on yıldan bu tarafa, yani, Sayın Vedat Melik'in hazırlamış olduğu araştırma önergesinde söylediği şeyler, aradan geçen üç buçuk yıl içerisinde, demin verdiğim rakamlarla, büyük çapta iyileştirmeler yapıldı.
    Dolayısıyla#8230;
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Onun için mi karşı çıkıyorsunuz?
    MEHMET ATİLLA MARAŞ (Devamla) - Yani, esas konu şu: Bu topraklarda, bir an önce çiftçinin eğitilmesi ve drenajların yapılması, sulamanın hayata geçirilmesi, esas bu, yoksa elektrikle sulama yapmak oldukça hem pahalı hem de işte böyle zararlı.
    Hepinize saygılar sunuyorum. (AK Parti sıralarından alkışlar)
    FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) - O zaman kabul edelim Atilla Bey.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Kabul edelim. Niye karşı çıkıyorsunuz yani?
    BAŞKAN - Teşekkür ediyoruz Sayın Maraş.
    Lehte olmak üzere, Mardin Milletvekili Sayın Mahmut Duyan#8230;
    Buyurun Mahmut Bey. (CHP sıralarından alkışlar
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    BAŞKAN - Madde üzerinde, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına İstanbul Milletvekili Sayın Berhan Şimşek.
    Buyurun efendim. (CHP sıralarından alkışlar)
    CHP GRUBU ADINA BERHAN ŞİMŞEK (İstanbul) - Teşekkür ederim.
    #8230;#8230;#8230;#8230;#8230;.Yine, Sayın Arınç'ın daha önce yaptığı bir değerlendirmede "bizim camiayı iyi tanırım, başka şeylerden değil iki şeyden korkarım, biri kadın ilişkileri biri de para ilişkileri, başkaları için demiyorum, ama, birlikte siyaset yaptığım camiada bu iki konu çok önemli ve çok tehlikeli" ibareleri basında yer almıştır. Sayın Arınç, 68 kuşağıyla ilgili yaptığı bu değerlendirmede daha önce suçladığı kendi siyaset arkadaşlarını aklamak istemiş olabilir. Ancak, Sayın Bülent Arınç'ın yaptığı hesaplar içinde başka hesaplar içinde olduğunu da yanlış hesaplar içerisinde olduğunu da bilmelidir.
    Kimse kendi siyasal istikbali için Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını, onların ideallerini çarpıtamaz, onları karalayamaz. Meclis Başkanlığı görevini tenzih ediyorum, Sayın Bülent Arınç'ın gücü de buna yetmez.
    Sayın Bülent Arınç, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının hiçbiri Süleyman Mercümek gibi gizli kasaları olan partilerde siyaset yapmadılar. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının hiçbiri devlet trilyonlarını kaybeden partilerde MKYK üyeliği yapmadılar, kayıp trilyon davasında hiçbir bakanı ve genel başkanı olmadı.
    Sayın Başkan, sayın milletvekilleri#8230;
    BAŞKAN - Sayın Şimşek#8230;
    BERHAN ŞİMŞEK (Devamla) - Efendim.
    BAŞKAN - Nerede konuşuyoruz ve ne konuşuyoruz?
    BERHAN ŞİMŞEK (Devamla) - Efendim, Meclisle ilgili Meclis Genel Sekreterliği Teşkilat Kanunu içerisinde konuşuyorsak, burada#8230;
    BAŞKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda konuşuyorsunuz ve şu anda 1'inci madde üzerinde konuşuyorsunuz.
    BERHAN ŞİMŞEK (Devamla) - Evet, 1'inci madde üzerinde konuşuyorum.
    BAŞKAN - Ben, sizi maddeye davet ediyorum. Aksi takdirde, sözünüzü keseceğim.
    BERHAN ŞİMŞEK (Devamla) - Pekâlâ#8230; Teşekkür ederim.
    Meclisi konuşuyoruz ve Meclisin maddesi üzerinde konuşuyorum Sayın Başkan.
    MEHMET ÇERÇİ (Manisa) - Deniz Gezmiş propagandası yapıyorsun.
    BERHAN ŞİMŞEK (Devamla) - Meclis bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi esnasında, Sayın Arınç "ehliyet ve liyakate önem veriyorum, bir eleman ihtiyacı olduğu zaman -yükselecek veya atanacak- öncelikle Meclis içinden seçiyorum; ben kadrolaşma yapmadım" ifadelerini kullanmıştır ve daha sonra bu kadrolaşmanın yapılıp yapılmadığına bakıyoruz: 39 tane müdürlük var, bunlardan 3 tanesi yerinde kalmış, geri kalan hepsini değiştirmiştir. Sayın Arınç, aynı zamanda "Her attığım imzada Allah'tan korkuyorum, bir de yaptığım iş doğru mu yanlış mı, ona bakıyorum." demişti.
    Ayrıca, burada kıskandığım bir şey var: Sayın Arınç, AKP'yi de aşarak, kendine göre bir tanzim ve bir kadrolaşma yapmıştır.
    Bilgilerinize arz ediyorum, Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)
    MEHMET ÇERÇİ (Manisa) - Bravo!
    BAŞKAN - Teşekkür ediyoruz Sayın Şimşek.
    BAYRAM ALİ MERAL (Ankara) - Teşekkür ederim Sayın Başkanım.
    Müsaade ederseniz, Sayın Bakanıma veya Başkanıma iki sorum olacak.
    Dört senedir Meclisteyiz ve Mecliste büyük bir tadilat, tamirat var. Acaba bugüne kadar ne kadar bir gideri vardır bu tamiratların, tadilatların?
    __________________________________________________ ___________________________

Buyurun Sayın Pakdil, Sayın Başkan.
    TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN VEKİLİ NEVZAT PAKDİL (Kahramanmaraş) - Katkı sağlayan, soru soran milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
    Sayın Mevlüt Aslanoğlu'nun sorusu: "Turnikeler ne işe yarıyor, yararlanıldı mı?" Diyor.
    Saygıdeğer arkadaşlarım, buradaki, ilk konuştaki amaç, bundan, gerektiği şekilde, milletvekili arkadaşlarımızın istifade etmesiydi. Mesela, alt kattaki yemekhane de, milletvekillerine, eski dönemdeki arkadaşlara ve yeni dönem milletvekillerimize ayrılmıştı. Fakat, şunu belirtmek gerekir ki: Bu husus, bizzat milletvekillerimiz tarafından uygulanmaz hale gelince -bunu öz eleştiri olarak söylememiz lazım- Başkanlık da bu çalışmanın gerekli olmadığı kanaatine vardı ve orası şu anda işlevsiz halde duruyor.
    FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) - Söküp atalım!
    KEMAL SAĞ (Adana) - Söküp atalım!
    Sayın Akgün#8230;
    MEVLÜT AKGÜN (Karaman) - Sayın Başkanım, aracılığınızla iki soru yöneltmek istiyorum. Birincisi, Mecliste bulunan lokanta, çay ocağı, berber gibi hizmetler noktasında özelleştirmeye Meclis Başkanlığımız nasıl bakıyor?
    İkinci sorum da, Anayasamıza göre "Milletvekillerinin özlük hakları kanun ile düzenlenir." hükmü yer almaktadır. Bu konuda, yani, milletvekillerinin özlük hakları konusunda bir yasal düzenlemeye Meclis Başkanlığımız nasıl bakıyor?
    Teşekkür ediyorum. (AK Parti sıralarından alkışlar)
    BAŞKAN - Teşekkür ederim.
    EYÜP FATSA (Ordu) - Sayın Başkan#8230; Sayın Başkan#8230;
    BAŞKAN - Efendim, elinizdeki gündem kitapçığına bakar mısınız.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Bakarım efendim.
    BAŞKAN - Buyurun, bir bakın o zaman.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Baktım efendim, buyurun.
    Teklifin tümü üzerinde grupların bir söz isteği yok.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Nasıl? Anlamadım efendim.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Nasıl?
    BAŞKAN - Yok, benim elimde yok.
    HÜSEYİN GÜLER (Mersin) - Sayın Başkan, böyle şey olur mu?
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Nasıl yok efendim? Olur mu öyle şey? Öyle şey olur mu efendim?
    SÜLEYMAN SARIBAŞ (Malatya) - Sayın Başkan, neye geçeceğimizi bilmiyoruz ki!
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Yani, bu Parlamento bunu da görecek. Yapmayın Allah aşkına!
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Şimdi, bu sıraya geleceğini biz biliyor muyduk?
    BAŞKAN - Ben bilmem, ben okudum sadece.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Olur mu öyle şey?
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Efendim, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına ben konuşacağım. O konuda talebimiz var.
    BAŞKAN - Efendim, ben, konuşmayın#8230;
    (Kürsü önünde toplanmalar)
    BAŞKAN - Bir dakika efendim#8230; Bir dakika efendim#8230; Sayın arkadaşlar, lütfen kürsünün önünden bir defa yerinize oturun. Aksi takdirde hiçbir talebinizi kabul etmem, İç Tüzük açıktır. Herkes yerinden talebini yapabilir.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - O zaman hiç oylamayın efendim, kabul edilmiştir deyin buyurun. Şahsım adına bile bir talebim var. Böyle şey olabilir mi?
    __________________________________________________ __________________________
    CHP GRUBU ADINA ORHAN ERASLAN (Niğde) #8211;
    Şimdi, değerli milletvekilleri, bu tutum öncelikle milletvekillerine saygısızlıktır, Parlamentoya saygısızlıktır, parlamentoya inançsızlıktır. Kimse kusura bakmasın. Yani, burada, Genel Kurulda bir yasa görüşülüyorsa, bunun üzerinde milletvekilleri söz alıyorsa, buna katkı yapılabilme imkânı verilebilmek içindir. Milletvekillerinin görüşülen yasaya katkısını engellemeye dönük çalışmaları, doğrusu anlayabilmek mümkün değildir
    Şimdi, çeşitli kanunlarda değişiklik yapan bir yasa teklifi, İç Tüzük'ün 91'inci maddesine göre temel yasa olarak getiriliyor. Değerli arkadaşlar, bu hangi hukuk dalını düzenliyor?
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Temel'in yasası!
    ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elazığ) - İç Tüzük'ü de yapan biziz, temeli de yapan biziz.
    ORHAN ERASLAN (Devamla) - O zaman topyekûn oylayıverelim, hiç görüşmeyelim ne dersiniz?
    ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elazığ) - Memnun oluruz.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - AK Parti Grubun da oylansın bunlar, Mecliste de değil.
    ORHAN ERASLAN (Devamla) - Hatta Grup toplantınız oylayın da TBMM bunun vebali altında kalmasın.
    Değerli arkadaşlarım, şimdi, ceza yasaları ve ceza hükmü taşıyan yasalar özel yasalardır, diğerlerine göre daha titizlik ister. Böyle gece yarısı baskınlarıyla getirilecek yasalar değildir. Neden titizlik ister? Şundan titizlik ister: Ceza hükümlü yasalar, diğer yasalardan daha üstün olduğu anlamında değil, ama, ceza hükümlü yasalar, insan hürriyetini engelleyen yasalardır.

FİKRET BADAZLI (Antalya) - Bazı maddeleri#8230;
    ORHAN ERASLAN (Devamla) - O bazı maddeleri Yasa'nın özünü oluşturuyor Sayın Badazlı. O bazı maddeler olmazsa, o Yasa olmaz.
    AK PARTİ GRUBU ADINA BEKİR BOZDAĞ (Yozgat)
    bunun temel yasa olarak görüşülmesi hususu da burada tartışıldı. Temel yasa mıdır, değil midir? Zira, ismine bakıldığı zaman, çeşitli kanunlarda değişiklik öngörmeyi arzulayan bir kanun teklifi, o zaman, bir kanun da -bizim kafamızda temel yasa dediğimizde- tek büyük bir kanun da, onun içerisinde değişiklik yapan veya büyük bir kanunu değiştiren kanun gibi takdim ediliyor, öyle anlaşılıyor.
    MUHARREM KILIÇ (Malatya) - Bekir Bey, okulda böyle mi öğrettiler?
    BEKİR BOZDAĞ (Devamla) - Ben, şimdi, Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü'nün 91'inci maddesini, temel kanunla ilgili kısmını okuyorum, bu konunun takdirini de yüce heyetinize bırakıyorum.
    TUNCAY ERCENK (Antalya) - Temel yasa. Temel'in yasası mı?
    Efendim, böyle bir şey bizim hukukumuzda hiç yoktu, ilk defa geldi, nerden çıktı?" demeye de gerek yok. Bizim hukukumuzda bu vardı. Biliyorsunuz, biz, 463'üncü madde vardı eski 765 sayılı Yasa'da. Tecavüzcüsüyle evlenmek durumunda bırakılan mağdurelerin, kadınlarımızın durumlarıyla ilgili evlenme vuku bulduğunda#8230;
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Aynı şey değil canım. Aynı şey değil, öyle şey mi olur.
    BEKİR BOZDAĞ (Devamla) - Bırak bırak, aynı şey.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Aynı şey olmuyor, yapmayın.
    BEKİR BOZDAĞ (Devamla) - Bunu bıraktığında, davanın, bakın, davanın ertelenmesine bir karar çıkıyor mu?
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Yapmayın, o davanın ertelenmesi ayrı bir şey. Davanın ertelenmesi ayrı bir şey.
    BEKİR BOZDAĞ (Devamla) - Bakın, aynı şekilde yargılama sürecinde beş yıl süreyle ertelenip arkasından evlenme, boşanma#8230;
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Bütün kavramları karıştırıyorsunuz. Yani, yapılan öyle.
    BEKİR BOZDAĞ (Devamla) - Erkeğin kusuru sebebiyle vaki olmadığı zaman davanın düşmesine karar veriliyor mu? Aynen. Bir.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Yargılama öyle. Niye bu kavramları karıştırıyorsunuz.
    BEKİR BOZDAĞ (Devamla) - Bakın, 4616 sayılı Yasa çıktı.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Davanın ertelenmesi başka bir şey.
    BEKİR BOZDAĞ (Devamla) - Davanın değil.
    Bakın, savcılık aşamasında ayrı, yargılama aşamasında ayrı karar. 4616 sayılı Yasa da çıktı bu Meclisten. Bunun uygulamasında da birtakım ertele kararları verildi. Bu var, yeni bir şey değil.
    Öte yandan, Anayasanın 141'inci maddesine bu aykırı mı?
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Anayasa Mahkemesi onu iptal etti biliyorsan.
    __________________________________________________ __________________________
    MUHARREM KILIÇ (Malatya) Ben dedim ki, acaba, farklı okullarda mı okuduk? Yani, farklı okullarda, temel kanunun ne olduğunu yanlış mı değerlendirdik arkadaşlar?
    FATMA ŞAHİN (Gaziantep) - Hangi üniversiteyi okudu?
    MUHARREM KILIÇ (Devamla) - Sanırım, aynı okulu okuduk, ancak, acaba, Bekir Bey tersten mi okudu diye düşünüyorum. Aynı, düzden okusaydı, temel kanunu ortak anlayacak olacaktık.
    MUHARREM KILIÇ (Devamla) - Biz bununla ilgili uyarılarımızı gerçek anlamda, iyi niyetle arkadaşlarımıza anlattık, ancak, arkadaşlarımızın çok da bundan anladıklarını görmedik. Hatta bir tanesi şöyle bir örnek verdi: "Ne olmuş? Yani, bir garibana tokat vurmuş, daha sonra da 500 lira para vermiş, ondan sonra da uzlaşmışlar. Yani, bunun nesi kötü." dedi.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Garibana tokat vurmak serbest!
    MEHMET S. TEKELİOĞLU (İzmir) - Sayın Başkan, gördüğüm kadarıyla burada görüşülmekte olan kanun maddeleriyle ve kanunla hiç ilgisi olmayan sorular soruluyor. Bundan cesaret alarak bir soru da ben sormak istiyorum.
    Sayın Bakanım, bu kanunla hiç ilgisi olmayan soruları ve maddelerle hiç ilgisi olmayan soruları cevaplandıracak mısınız?
    Teşekkür ediyorum.
    BAŞKAN - Teşekkür ediyoruz.

ORHAN ERASLAN (Niğde) - Hangisi kanunla ilgili değil?
    BAŞKAN - Sayın Bakan, buyurun.
    MEHMET NURİ SAYGUN (Tekirdağ) - Önce bu soruya cevap versin ama.
    BAŞKAN - Sayın Bakanım, buyurun.
    ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK (Ankara) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.
    ATİLLA KART (Konya) - Hukuksuzluğun cesaretini nereden alıyor?
    K.KEMAL ANADOL (İzmir) - Hukuksuzluk da var Sayın Bakan.
    ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK (Ankara) - Müsaade ederseniz...
    K.KEMAL ANADOL (İzmir) - Adam bakan!
    ATİLLA KART (Konya) - Sayın Bakan, hukuksuz bir fiilin cesaretini nereden alıyor? Bunu bilmek istiyorum.
    ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK (Ankara) - Ben kendi inancımı söyleyeyim. Bir soru sordunuz...
    ATİLLA KART (Konya) - Benim soruma cevap verin.
    BAŞKAN - Sayın Kart, lütfen, cevabı dinleyelim. Beğenmeyebiliriz. Cevabı dinleyelim.
    ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK (Ankara) - Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, takdir edersiniz, etmezsiniz, ama, Sayın Kart, kusura bakmayın, yani, sizin arzu ettiğiniz tarzda cevap vermek mecburiyetinde değilim. Soruyu sordunuz, ben inandığımı söylüyorum.
    ATİLLA KART (Konya) - Himayeyi nereden alıyor Sayın Bakan?
    K.KEMAL ANADOL (İzmir) - Bakan hakkında...
    ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK (Ankara) - Savcılar yetkiyi Anayasa'dan alır, yasadan alır, cesareti de oradan alır.
    ATİLLA KART (Konya) - Himayeyi nereden alıyor?
    ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK (Ankara) - Bunun dışında, hiçbir yerden, ne hâkim ne savcı cesaret alamaz. Vereceğim cevap budur.
    ATİLLA KART (Konya) - Sayın Bakan, himayeyi nereden alıyor? Onu soruyorum.
    ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK (Ankara) - Onun dışında bir husus varsa, İç Tüzük'teki denetim yollarından gitmek suretiyle, yazılı soru sorarsınız, biz de size cevabını bugüne kadar verdik, bundan sonra da vermeye devam ederiz.
    ATİLLA KART (Konya) - Başardınız Sayın Bakan, bravo. Soruyu gene geçiştirdiniz.
    K.KEMAL ANADOL (İzmir) - Bakan olmuş, nasıl takipsizlik kararı veriliyor?
    ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK (Ankara) - Evet. Yani benim bu noktadaki söyleyeceğim şeyler bunlardır.
    (CHP sıralarından bir grup milletvekili ayağa kalktı)
    K.KEMAL ANADOL (İzmir) - Yoklama istiyoruz.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Şimdi niye yoklama istiyorsunuz?
    BAŞKAN - Şimdi, yoklama isteğinize göre, 20 sayın milletvekilimizin ismini tespit edeceğiz.
    K.KEMAL ANADOL (İzmir) - Orada da 164 kişi olacak. Teker teker sayılacak. 164...
    BAŞKAN - Sayın Anadol, Sayın Saygun, Sayın Eraslan, Sayın Kılıç, Sayın Çiçek, Sayın Gencan, Sayın Özcan, Sayın Ekmekcioğlu, Sayın Ayvazoğlu, Sayın Emek, Sayın Kart, Sayın Özkan, Sayın Kesimoğlu, Sayın Ercenk, Sayın Araslı, Sayın Küçükaşık...
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - 20 kişi ayakta olacak.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Yeter, fazla oldu.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Yok, yok... Olmadı daha.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Fazla oldu. 20 yeter, 20. Fazlaya yok.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Efendim, eksikse yoklama düşmüştür. Eğer 19 kişiyse yoklama düşmüştür.
    BAŞKAN - Sayın Yergök.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Ayaktayız ya#8230;
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Hayır efendim, olmaz. Müdahale ediyorlar burada.
    BAŞKAN - Sayın Arz, Sayın Kamacı, Sayın Ünlütepe.
    İsimlerini yazdığımız arkadaşlarımız yoklamaya girmiyor.
    Sayın milletvekilleri#8230;
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Sayın Başkan, yerimden bir şey arz edebilir miyim?
    MUHARREM KILIÇ (Malatya) - Sayın Başkana müdahale etmeyin.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Sayın Başkan, yerimden bir şey arz edebilir miyim efendim?
    MEHMET NURİ SAYGUN (Tekirdağ) - Yoklamadan sonra#8230;
    MUHARREM KILIÇ (Malatya) - Efendim, yoklamadan sonra#8230;
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Yoklamaya geçildi.
    Sayın Başkan, olur mu? Yoklama geçildi efendim. Lütfen#8230; Yoklamaya geçildi.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Sayın Başkan, burada teamül olarak bir uygulama vardır. Ayakta olan arkadaşlarımızın yazım bitinceye kadar ayakta beklemeleri gerekir, bir.
    MUHARREM KILIÇ (Malatya) - Sayın Başkan, yoklama geçtik. Lütfen#8230;
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - İki: Eğer ayaktaki arkadaşımız 20 kişiyse, 30 kişiyse yazılır.
    BAŞKAN - Efendim, ben ismini okuyup yazdığım arkadaşımıza "oturun" diyorum ki dağılmasın.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Biraz daha adam gelsin, biraz daha adam gelsin#8230; Birkaç kişi daha gelsin.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Ayakta bekleyecekler. Bunun başka lamı cimi yok, bekleyecekler. Makine sayacak.
    BAŞKAN - Şimdi, ben yoklama işlemini başlatıyorum ve dört dakika süre veriyorum.
    (Elektronik cihazla yoklamaya başlandı)
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Sayın Başkan, kâğıtları okursunuz değil mi efendim?
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Kâğıtlar okununca göreceğiz efendim.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Kemal Bey çok heyecanlanıyor bugün.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Göreceğiz, göreceğiz kâğıtları#8230;
    (Elektronik cihazla yoklamaya devam edildi)
    BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, toplantı yeter sayısı vardır. (AK Parti sıralarından alkışlar)
    Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler de tamamlanmış olduğundan maddelerine geçilmesini oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler#8230; Kabul etmeyenler#8230; Kabul edilmiştir.
    __________________________________________________ ____________________________
    ŞÜKRÜ ÜNAL (Osmaniye) - Müsait#8230; Müsait#8230; Sen konuş.
    BAŞKAN - Buyurun efendim, siz konuşun.
    Değerli arkadaşlar, arkadaşlarımız otursun ve hatibi dinleyelim.
    MUHARREM KILIÇ (Malatya) - Hayır, giden gider, gitmeyen burada kalsın Sayın Başkan. Yani, giden de gitsin.
    BAŞKAN - Efendim, dışarı çıkmak isteyene mâni olacak bir müeyyidemiz yok. Yalnız, çıkan arkadaşlar çıkabilir.
    MUHARREM KILIÇ (Malatya) - Hayır, giden gider Sayın Başkan, ama, kalanlar da dinlesin.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Burası pazar yeri değil Sayın Başkan. O arkadaşlar çıksınlar.
    BAŞKAN - Buyurun efendim.
    MEHMET NURİ SAYGUN (Devamla) - Efendim, istirham edersem, süremi de tekrardan alma şansımız olabilir mi? İlk bir dakika, bu benim suçum değil, yani salonun pozisyonu yetmedi.
    BAŞKAN - Arkadaşlar, oturalım.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - İsteyen çıksın efendim. Yani, pazar yeri değil ki burası.
    ÖZKAN ÖKSÜZ (Konya) - Başkanım, konuşmasına kim engel oluyor?
    MEHMET NURİ SAYGUN (Devamla) - Vallahi, kimin engel olduğunu şu anda salonda olan arkadaşlarım görüyorlar, ciddi bir hareketlilik içindesiniz. Girerken bir hareketlilikle geldiniz, ellerinizi kaldırdınız, şimdi çıkıyorsunuz, bilahare sayısal ihtiyaç duyulduğunda tekrar gelirsiniz.
    FİKRET BADAZLI (Antalya) - Aynen öyle.
    MEHMET NURİ SAYGUN (Devamla) - Değerli arkadaşlarım#8230;
    Başkanım, sizce konuşmam uygun mu? Yani, ben kendi konuştuklarımı bile anlayamıyorum.
    BAŞKAN - Efendim, siz buyurun.
    Arkadaşlar, lütfen, hatibi dinleyelim.
    Değerli arkadaşlarım, şu kürsüden aşağı yukarı her konuşmamızda aynı şeyleri tekrar eder hâle geldik. Lütfen#8230;
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Yani, ezberiniz devam ediyor.
    MEHMET NURİ SAYGUN (Devamla) - Sizler bu kadar yanlış yaptığınız müddetçe, biz, her şeyi tekrar söylemek zorunda bırakılıyoruz.
    BAŞKAN - Teşekkür ediyoruz Sayın Bakan.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - İki dakika var efendim, cevap versin.
    BAŞKAN - Soru-cevap faslı tamamlanmıştır.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Yoklama istiyoruz efendim, oylama yapacaksınız herhalde.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Yok ki. Yirmi kişi yok arkadaşlar.
    ŞEVKET ARZ (Trabzon) - Var, var.
    MUHARREM KILIÇ (Malatya) - İyi say, iyi say.
    BAŞKAN - Efendim, Sayın Başkan, henüz bir oylama olmadığı için#8230;
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Eksik, eksik.
    ŞEVKET ARZ (Trabzon) - Salih Bey, senin milletvekillerin, Bakanların Genel Kurulda olmadığı için#8230;
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Sayın Başkan, bu, hakkın suiistimalidir.
    BAŞKAN - Oylamaya geçmiş değiliz.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Emin ol, bu hakkın suiistimali. Biraz önce oylama yapıldı.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Biz, oylamaya geçmenizi bekliyoruz efendim.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Geçmediniz efendim.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Ayakta bekliyoruz biz. Bir şey yok.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Oylamaya geçilmedi efendim.
    ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elazığ) - Gelecek sene bu zaman millet de yoklama yapacak.
    BAŞKAN - Efendim, arz ettim Sayın Başkana.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Estağfurullah.
    BAŞKAN - Oylamaya geçmeden önce#8230;
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Hayır, biz bekliyoruz, siz devam edin efendim.
    BAŞKAN - #8230;istenebileceği için, öyle bir şeyimiz yok şu anda prosedürümüzde.
    K. KEMAL ANADOL (İzmir) - Biz bekliyoruz efendim.
    SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Rahatsız olmayın efendim.
    MUHARREM KILIÇ (Malatya) - Bekliyoruz biz.
    ORHAN ERASLAN (Niğde) - Ayakta da dururuz biz. İç Tüzükte "oturulur" diye bir kural yok.
    BAŞKAN - Birinci bölüm üzerindeki görüşmeler tamamlanmıştır.
    FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) - Bir şey söylüyorsan gülme o zaman, sırıtma! Ayıp oluyor yani!
    ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elazığ) - Efendim#8230; Efendim#8230;
    FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) - Bizimle dalga mı geçiyorsun!
    ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elazığ) - Dalga geçilecek bir durumda olduğun için geçiyoruz. Ne var yani! (AK Parti ve CHP sıralarından gürültüler)
    BAŞKAN - Arkadaşlar, lütfen#8230;
    FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) - Ayıptır be!
    BAŞKAN - Sayın Demirbağ, lütfen#8230;

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/t...e1=70&page2=70

Yoksa asabınızmı bozuldu?

Hukuki NET Güncel Haber

TBMM'den genel kurul manzaraları konulu yargıtay kararı ara
    TBMM'den genel kurul manzaraları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: TBMM'den genel kurul manzaraları!!!

Avrupa Yakasını izliyeceğimize Meclis TV ye bakalım.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

allah akıl fikir ihsan eylesin hepsine.aglasammı gülsemmi?yeni dönemde inş. aklı başında olan insanların sayısı artar ...

Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Size öyle geliyor.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: