+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Ev Satın Aldım Fakat Kiracı Çıkmıyor

Ev Satın Aldım Fakat Kiracı Çıkmıyor Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ev Satın Aldım Fakat Kiracı Çıkmıyor

Herkese merhabalar

29.05.2007 de yeni satın aldığımız evin içinde kiracı var.Evin tapusunu üzerime alır almaz noterden tastikli ihtarname cektim.Fakat kiracı eve uğramadığı için tebliğ edilmemiş ve bulunduğu muhtarlığa tebliğ ettirmişler.Benim tekrar ihtar cekmem gerekiyormu.Cıkarma sebebini ise başka bir evim olmadığını ve ihtiyactan kendim oturacağımı ve 1 ay süre içinde cıkmasını talep ettim.Sözleşmesi ise 01.07.2007 tarihinde doluyor.Kiracı bana 6 ay içerisinde benim boşaltma hakkım var dedi yasal olarak.Bu doğrumudur,yoksa 30 gün sonunda benim kiracıyı cıkarma hakkım varmıdır.Teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Ev Satın Aldım Fakat Kiracı Çıkmıyor konulu yargıtay kararı ara
    Ev Satın Aldım Fakat Kiracı Çıkmıyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    284
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ev Satin Aldim Fakat Kİraci Cikmiyor

6570 sayılı kanunda ihtiyaç nedeniyle tahliye ile ilgili iki fıkra var.
    https://www.hukuki.net/kanun/6570.13.text.asp
    7. maddeye bakınız:
    Kendisinin, eşinin ve çocuklarının ihtiyacı nedeniyle,
    b. mülk sahibi kira süresinin sonunda,
    d. yeni satın alan kişi satın alma tarihinden itibaren bir ay içinde ihtar etmek suretiyle 6 ay içinde,
    tahliye davası açabilir.

30 gün içinde tahliye diye bir hakkınız yok.
    29 mayısta satın aldığınız ev için yeni sahip olarak 1 ay içinde çektiğiniz ihtarın neticesinde 6 ay sonra 29 kasımda tahliye davası açabilirsiniz.

Ancak diğer maddeye dayanarak kira dönemi başlangıcı 1 temmuz ise diğer fıkraya dayanarak 1 temmuzdan itibaren tahliye davası açabilirsiniz. (Bu da yaklaşık 30 gün olacak ama bu süre tamamen kira sözleşmesinin ne zaman yapıldığına bağlı, kira sözleşmesi 15 mayısta yapılsaydı 11.5 ay olacaktı.) İki fıkradan hangisi daha erkense tahliye davası hakkınız o zaman olur.

Anne baba vs. gibi başka akrabanın kullanımı için ihtiyaçtan tahliye mümkün değil. İhtiyaç nedeniyle tahliye edilen gayrimenkul 3 yıl kiraya verilemez. Ancak satılabilir.
    Konu kareem tarafından (31-05-2007 Saat 13:34:23 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevabınız için cok teşekkür ederim.Aile bireylerinden biri değil kendim kullanmak istiyorum.Bir evim vardı sattım üzerinide bankadan kredi alarak tamamladım.Dolayısıyla satmış olduğum evden ağustos gibi cıkmam gerekiyor.Eğer kiracı cıkmadığı takdirde benimde kiraya cıkacağım anlamına geliyor.Hem kira ödeyip hem kredi ödemek cok ağır gelecek benim için.Kiracı ise 1993 yılında girmiş daireye.Kira başlangıc tarihi 01.07.1993,sözlşemenin yapılış tarihi 22.06.1993.Anladığım kadarıyla 1 Temmuzda dava acmam gerekiyor.Bu dava kaç ay sürebilir peki

İletiler
    284
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Adli tatile de denk gelecek. Ne kadar süreceğini Allah bilir. Ama Ağustosa yetişmesi biraz zor. Kiracıya davayı avukatla takip edeceğinizi ve kendisini mahkeme yoluyla çıkardığınızda avukatlık ve mahkeme masraflarının da yükleneceğini belirterek ikna etmeye çalışın. 1 temmuzda çıkmasa bile (15 temmuz, 1 ağustos gibi bir tarih için veya boş tarihli) tahliye taahhüdü almaya çalışın. Aynı zamanda tahliye taahhüdüne dayanarak tahliye davası açma şansınız olsun.

Alıntı happydiver rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cevabınız için cok teşekkür ederim.Aile bireylerinden biri değil kendim kullanmak istiyorum.Bir evim vardı sattım üzerinide bankadan kredi alarak tamamladım.Dolayısıyla satmış olduğum evden ağustos gibi cıkmam gerekiyor.Eğer kiracı cıkmadığı takdirde benimde kiraya cıkacağım anlamına geliyor.Hem kira ödeyip hem kredi ödemek cok ağır gelecek benim için.Kiracı ise 1993 yılında girmiş daireye.Kira başlangıc tarihi 01.07.1993,sözlşemenin yapılış tarihi 22.06.1993.Anladığım kadarıyla 1 Temmuzda dava acmam gerekiyor.Bu dava kaç ay sürebilir peki

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı kareem rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Adli tatile de denk gelecek. Ne kadar süreceğini Allah bilir. Ama Ağustosa yetişmesi biraz zor. Kiracıya davayı avukatla takip edeceğinizi ve kendisini mahkeme yoluyla çıkardığınızda avukatlık ve mahkeme masraflarının da yükleneceğini belirterek ikna etmeye çalışın. 1 temmuzda çıkmasa bile (15 temmuz, 1 ağustos gibi bir tarih için veya boş tarihli) tahliye taahhüdü almaya çalışın. Aynı zamanda tahliye taahhüdüne dayanarak tahliye davası açma şansınız olsun.

cevap için teşekkürler.Ne garip insanlar var.Birikimizle ev alıyorsunuz bir sürü borca giriyorsunuz,daha iyi bir semtte ev alıyorsun ama keyfini başkaları sürüyor.Şansımızı sonuna kadar kullanacağız pek uzlaşma taraftarı değil.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benzer sorunu bende yaşıyorum , mahkemeler Ekim kasıma tarih veriyorlarmış.
    Uzlaşma yoluna gitmeniz iyi olur. Elinizde tahliye taahhüdü de olsa mahkeme tarihine kadar bekleyecek gözüküyorsunuz.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ev Satın Aldım Fakat Kiracı Çıkmıyor

mrb lar öncelikle yeni konu acamadıgım icin sorunumu buraya yazmak istedim umarım bi cevap alırım gerci benim sorunumda asagı yukarı bu konuyu acan arkadas ile aynı bende yeni bi işyeri aldım ama benden önceki sahibi kiraya vermiş içinde kiracı vardı... depo olarak kullanıyormus ben aldıktan bir hafta sonra noterden ihtarname cektim... ihtarnamede ihtiyactan dolayı en kısa zamanda bosaltmasını istedim yani bi trih koymadım ve oturdugu süre zarfınında aylık kira bedeli olarak 750 ytl den hesabıma yatmasını istedim kirayı yüksek bularak cıkmasını istedigim icin...
    eski sahibiyle koıntratıda ben ihtarnameyi cektikten bikacgün sonra bitti yani kontrat yeni kontrat yapılmadı yapılmayacakta eski kontratta kira bedeli 180 ytl imiş sanırım... şimdi kiracının 6 aylık bi zaman zarfı oldugunu biliyorum bu hakkını cıkmayıp kullanabilir ben biran önce cıkması için kirayı yüksek gösterdim neyse aıl konu şu kiracı bu 6 aylık zamanı kullanmak isterse benim istedigim kira bedelinimi ödemek zorunda yoksa benim çektigim ihtarnamedeki kira bedelin bi önemi yokmu yani hangi kira bedeli gecerli, benim belirttigim bedelden daha asagı bi bedel yatırırsa hesabıma daha sonra eksik kira bedeli yatırdıgı için dava acabilirmiyim.... aslında bende bugüne kadar kirada oturdum amacım kşracıyı mağdur etmek degil ama karsı taraf ii niyetli oldugu sürece benim asıl sinirlendigim bu yıllarca ugrasıp birikimle bi yer alıyyorsunuz ve karsıdaki ihtiyacı olmadıgı halde keyfi sizi kullanmaya kalkıo bu konuda cevaplaarınız sabırsızlıkla bekliyorum saygılarımla...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    596
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hemen yukarıda yazan notu okumamışsınız anlaşılan.
    >6570 sayılı kanunda ihtiyaç nedeniyle tahliye ile ilgili iki fıkra var.
    >https://www.hukuki.net/kanun/6570.13.text.asp
    >7. maddeye bakınız:
    >Kendisinin, eşinin ve çocuklarının ihtiyacı nedeniyle,
    >b. mülk sahibi kira süresinin sonunda,
    >d. yeni satın alan kişi satın alma tarihinden itibaren bir ay içinde ihtar etmek >suretiyle 6 ay içinde,
    >tahliye davası açabilir.

d. maddesine göre yeni alan kişi 1 ay içinde ihtar çekip 6 ay içinde tahliye edebilir, ama b. maddesine göre eğer kendiniz, eşiniz veya çocuklarınız kullanacaksa (yeniden kiraya vermek için değil) kira dönemi sonunda tahliye davası açabilirsiniz.

Yani kira dönemi biteli 1 ayı geçmediyse tahliye davası açın.

Sizin yeni dönem için istediğiniz kiranın hiçbir kanuni bağlayıcılığı yoktur. Kiracı eski ev sahibiyle sözleşmesine göre siz geçerli bir tahliye sebebiyle tahliye edinceye kadar oturur. Enflasyon oranında artış yapması yeterlidir.

Kiranın çok düşük kaldığı gerekçesiyle kira tespit davası açabilirsiniz. Bu davada takdir edilecek kira bir sonraki kira dönemi için geçerli olur.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: Ev Satın Aldım Fakat Kiracı Çıkmıyor

Merhaba,

24 kasım 2005'de kiracılı bir ev aldım. Kiracının aynı ilçe ve semtte başka bir evi olduğunu biliyorduk. Önce sözlü olarak çıkmasını rica ettik. Çünkü kendimiz oturacaktık. (biz de kiracıyız) ... "2 -3 sene uğraşırsınız asla çıkmam" dedi...

İhtarname çekildi, ardından tahliye davası açıldı... Karşı taraf, tüm mazeret haklarını kullandı,(hakim değişti vs.vs.) (Bu arada da , evden çıkartamamamız için kira olarak 2 ayda bir posta çeki ile kendince bir bedel gönderdi)

ve en son 2007 Haziran ayında tahliye kararı çıktı..

Ancak, öğrendiğim kadarı ile belli bir ücret yatırıp,bir süre daha evimizde oturabilecekmiş.. (ki yatırmış da)

Kanunlara saygımız sonsuz.. Ama aynı ilçe ve semtte tapulu bir evi olduğu halde, biz kiracı olduğumuzu başka kayıtlı evimizin olmadığını, kendimizin oturacağını 2 yıl boyunca (iftiralara maruz kalarak) ispatlamak zorunda kaldık..

Yine de, Halen evimize geçemedik.
    Ne zaman geçeriz bilmiyorum. ( ne zaman geçebiliriz ??)
    Kısacası, bu yolları izleyecek olanlara kolay gelsin diyorum..

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,

Ben de yeni aldığım ev için 1 ay içerisinde ihtarnameyi çektim, ama 6 ay doldu ve kiracı çıkmıyor. 6570'in 7/d'sine göre dava açacağım ama, avukat: Evin tapusu benim ve eşimin üstüne yarı yarıya olduğu için ve ihtarnameyi sadece ben kendim adına çekmiş olduğum için Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun 20.03.1996 84/202 sayılı kararı gereği bu maddeye dayalı tahliye talebinin reddedilme ihtimali olduğunu söyledi. İlgili karara da ulaşamıyorum, yardım ederseniz sevinirim. Karım bu ihtarnameye şimdi muvafakat edip, tamam diyemiyor mu anlayamadım.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

satin aldigim evde kiraci var

https:www.hukuki.netshowthread.php23307-Ev-Satin-Aldim-Fakat-Kiraci-cikmiyor

evimi satiyorum kiraci kontrati var

http:www.hukuki.netshowthread.php23307-Ev-Satin-Aldim-Fakat-Kiraci-cikmiyor

kiracılı ev satın almak

ev satın aldım kiracı çıkmıyor

yeni aldigim evden sozlesme yapmadan kiraci oturuyor evden cikmiyor ne yaparim.satın aldığım evde kiracı varev aldim kiraci cikmiyorkiracili ev satin almaihtiyactan dolayi ihtar cekilirmiev aldım kiracım çıkmıyor ne yapayımyeni.işyeri.aldim.kiraci.cikmiyor.ihtarname.gönderdim.kredi çektim ev aldım kiracı çıkmıyoraldigim ev de kiraci cikmasa ne yapayimevi satın aldım kiracı çıkmıyoryeni ev aldık kiraci çikmiyorevimiz var kiraci cikmiyor ne yapabiliriz ev sahibinin haklariyeni ev aldım kiracı çıkmıyorkiracili ev aldimev aldım kiracı çıkmıyorkiraci aldigim evde kendim oturacagim fakat cikmiyorev aldim icinde kiraci var bosalmiyor ne yapabilirimdaireyi yeni aldim kiracim cikmiyikiracılı ev satın alırken
Forum