+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 30 ileti bulundu.

Konu: Çocuklara ödenen nafaka ve süresi

Çocuklara ödenen nafaka ve süresi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    bolu, merkez, Turkey.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Çocuklara ödenen nafaka ve süresi

Yaklaşık 3 yıldır ilk eşimden olan kızıma heryıl artarak buyıl itibarı ile 150ytl aylık nafaka ödemekteyim.Ve 3yıldır işsizim.2. eşimden 3 çocuğum daha var.Annemin emekli aylığı ile geçinmekteyiz.Hayat şartları ve çocukların büyümesi okul masrafları gibi nedenlerle zorlanmaya başladık.Nafaka ödediğim kızım temmuzda 18 yaşını dolduracak.ve durumları bizden çok daha iyi olmasına karşı intikam alma hırsı ile işsiz ve sıkıntıda olduğumu bile bile nafaka artırımına gitmekteler.Obenim çocuğum olduğu için tabiki elimden geleni yapmak zorundayım.Fakat benimde durumum belli.18 yaşını temmuzda dolduruyor ve lise 3. sınıfa gitmekte.onların durumu iyi olduğu için size şunu sormak istiyorum.en azından ben durumumu düzeltinceye kadar.Nafakayı durdurmanın biryolu varmı?Kaç yaşına kadar ödemekle yükümlüyüm ve geliri olmayan,malı mülkü,bankada parası vs. gibi ödediğim nafaka tutarı günün şartlarına göre uygunmu?Sanırım benim durumumda çok insan vardır.Bu konuyu yetkili ağızlardan yani sizlerden öğrenmeyi çok isterim.çünki avukatlık danışma ücretleri malum.Durumlarımız zaten malum.İlgisiz kalmayacağınızı umut ederek çok teşekkür ederim.saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Çocuklara ödenen nafaka ve süresi konulu yargıtay kararı ara
    Çocuklara ödenen nafaka ve süresi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çocuklara ödenen nafaka ve süresi

Sayın Tamer
    çocuğunuza nafaka ödemekle yükümlüsünüz. Onaların durumu benden iyi diye kendşnizi kandırmanıza gerek yok. Lisede okuyan bir çocuğun durumunun, nasıl iyi olabileceğinin izahını yapamazsınız. Annne tarafının durumu iyi diye kendinizi savunmayın. Nafakayı çocuğunuza veriyorsunuz.
    Çocuk öğrenimini sürdürdüğü süre içersinde 25 yaşına kadar nafaka vermekle yükümlüsünüz

Nerede
    bolu, merkez, Turkey.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ragıp Atay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Tamer
    çocuğunuza nafaka ödemekle yükümlüsünüz. Onaların durumu benden iyi diye kendşnizi kandırmanıza gerek yok. Lisede okuyan bir çocuğun durumunun, nasıl iyi olabileceğinin izahını yapamazsınız. Annne tarafının durumu iyi diye kendinizi savunmayın. Nafakayı çocuğunuza veriyorsunuz.
    Çocuk öğrenimini sürdürdüğü süre içersinde 25 yaşına kadar nafaka vermekle yükümlüsünüz
    Sayın Ragıp Atay öncelikle ilginize teşekkür ederim.Ben kendimi kandırmıyor bu konuda bilgi sahibi olabilmek için sizlerden yardım talep ediyorum.Bunuda sadece sizlere gerçekleri yazarak öğrenebileceğim kanaatini taşıyarak yazdım.Tabiki okumanın ne kadar zor hatta bu devirde geçinmenin ne kadar zor olduğunu bilen insanlardanım.Haklı olarak diyeceksinizki bunu başında düşünecektin.Kader diyemiyorum çünki onu zaman ve kişiler kendileri çiziyor.Bu yanıtımı lütfen ukalalık olarak algılamayın.İlginiz için tekrar teşekkür ederim saygılar.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Atay;
    tamer14 işsizim diyor 3 tane daha çoçugum oldu diyor.Aceba bu 3 çoçuğa aylık 150 ytl.harcayabiliyormu?Kusura bakmayın ama cevabınızı biraz sert buldum.
    Ayrıca tamer beyin ödediği iştirak nafakasıdır.yani çoçuğun giderleri ortak ödenecek.150 ytl baba veriyorsa 150 ytl de anne verecek demektir.yani buda eder 300 ytl.Türkiye şartlarında(Asgari ücret 400 ytl)liseye giden bir çoçuğa bu para az mı?
    Bence hukukcuların ve boşandığı kocasından çoçuğu için para talep eden bütün bayanların yanıldığı nokta budur.İstenen para iştirak nafakasıdır.Babanın verdiği katkı kadar annede katkı yapmalıdır.Bu göz önüne alınmıyor.Bayanlara bakamıyorsan çoçuğu ver dediğinde hepsi aslan kesiliyor.Çünkü çoçuğu koz olarak kullanarak eski kocalarını madden zarara uratıyorlar ve kendilerine çıkar temin ediyorlar.Türkiyedeki son dönemde boşanmaların ve nafaka artırım davalarının artmasındaki temel sebepte budur diye düşünüyorum.

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Elbette ödenen iştirak nafakasıdır Sayın Harun. Ama Sayın Atay'ın dediği gibi çocuğa ödenir. Ben tekrar evlendim kusura bakma başının çaresine bak deme hakkı yoktur hicbir babanın. Bence temel sorun nafaka ödeme durumundaki ebeveylerin bunu eski eşlerine ödüyormuş gibi algılamasıdır. Taşradaki ortalama bir dershane ücretini bile göz önüne alsanız iki bin ytl ye yakın. Bu çocuk hiç mi bir şey yemiyor giymiyor? İç çamaşırından ayakkabıya düşündeniz baştan başa bir kez giyinmek kaç lira tutuyor?

İştirak konusunda sizinde atladığınız bir şey var. Isınmadan barınmaya elektirik ve su tüketimine herşeye iştirak edeceksiniz. Eski eşin maddi olanağının iyi olması sizin yükümlülüğünüzü düşürmez tam tersine artırır. Çocuğunuzun karnını doyuramazken üzerinize başka sorumululuklar aldıysanız bunun bedelini o çocuğa ödetemezsiniz.
    Eğer Türkiye koşullarında bir ölçüt arıyorsanız şöyle bir ölçüt gerçekçi olur sanırım. Eşinizden boşandığınız gün vefat etmiş olsaydınız sosyal güvenlik kurumunuz çocuğunuza ne kadar maaş bağlayacaktı. Bu öğrenilebilir değil mi? Varsa ona bırakacağınız mirasın ona getirileri ne olacaktı aylık olarak?

Şüphesizki babası ölen bir çocuk ekonomik güclüğe düşecektir önceki duruma göre. Lütfen ama. Çocuklarınızı yetimden daha kötü duruma düşüremezsiniz. Bu hatalarınızın bedelini ödetmek olur ona.

Bu arada şunu belirtmeden geçemiyeceğim. Neden eski eşinizin sürekli sizinle uğraştığını ve sizi cezalandırdığı düşünüyorsunuz? Kendi hayatlarını yaşamakta olduğu hiç aklınıza gelmiyor mu? Belki sizin özelinizde durum budur. Ancak nafaka artırımı bunun bir parçası değil. Acaba bir devlet dairesinden alacakları olsa bu şekilde davranmazlar mıydı? Bu artırımları kişiselleştirmeyin bu şekilde. Anne çocuğu adına çocuğunun hakkını arıyor. Hepsi bu. Sizinle ilgisi yok. Zam isteyen çalışan bunu işverene kızdığı için mi yapıyor yoksa hakkını almak için mi? İşverenini çok sevse saysa zam istemeden çalışır mı yıllarca?

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın gecem1970;
    öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    Bende baba vefat ettiği farz edilerek sosyal güvenlik kuruluşu ne kadar maaş bağlayacaksa o kadarın bağlanması konusunda sizin görüşlerinize katılıyorum.belki bu konuda bu şekil bir yasanın çıkması akla ve mantığa en yatkın olanı.Ayrıca bu mahkemelerin iş yükünüde hafifletecektir.
    Genel olarak diğer form konularınada baktığımda bu davaların,boşanmış eşin sizin belirtmiş olduğunuz gibi bir hak almadan ziyade, bir intikam alma yolu olduğu ve bu amaçla dava açtıkları yönündeki bende oluşan kanaat bütün boşanmış erkeklerdede vardır.
    Ayrıca bu konuyu boşanan eşlerin yanı sıra hukukcularında istismar ettiğini düşünüyorum.Sizde takdir edersinizki en kolay hukuk davası iştirak nafakasının artırılması davasıdır.Günün değişen şartlarında(birde davalı memur ise 6 ayda bir zam alır)belli aralıklarla açılan davayı hangi hakim reddedebilirki.Hal böyle olunca basit bi dava,kazanılması kuvvetle muhtemel ve dava masrafları yargılama giderleri ve avukatlık ücretide davalıda kalması bazı avukatların iştahını kabartıyor malesef.
    Birde tamer bey yeniden evlendim 3 çoçuğum oldu işsizim diyor.siz ilk eşten olan çoçuğu yetim duruma düşürmeyin diyorsunuz ve samimiyetinize güveniyorum.Ama bu 3 çoçuk babaları başlarında yetim olmuyormu?Tamer bey 3 çoçuğunu nasıl ısıtıyor,barındırıyor,okutuyor ,giydiriyor vb.yapıyor ve yaparkende sıkıntıya düşüyorsa aynı orandada ilk eşi ve çoçuğuda bu sıkıntıları yaşıyacaktır.Adı üstünde iştirak...

Nerede
    bursa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eski eşim, 4 senelik ikinci evliliğimde ev aldığımı duyunca (ki %75'i kredidir) 150 ytl olan iştirak nafakasını 300 ytl yapmak için bana tek kelime teklifte bulunmadan dava açtı. ) Bu intikam değil.
    Kendisiyle aynı mesleği yaptığımız, aynı gelire sahip olduğumuz halde benim ek işler yaptığımı (ki doğru değil) kendisinden çok daha iyi ekonomik durumda olduğumu, 12 yaşındaki kızımızı özel okula vermek istediğini belirtmiş dava dilekçesinde. Emsallerimizin hiç birisi çocuğunu özel okulda okutamazken böyle bir şeyi ve ek gelir yalanını dava dilekçesinde yazması, ayrıca medeni bir şekilde sürekli telefonlaşırken, birden pat diye mahkeme tebligatının tarafıma gelmesi onurumu oldukça kırdı.
    intikam değil...
    Kızımı almakla yükümlü ve almaya muhtaç olduğum bir ay zarfında, istenen miktarın kat be katını kızıma harcadığım gibi bakımını o ay üstlendiğim halde eski eşimin hesabına da kızımın nafakasını yatırıyorum. Her sömest tatilinde (ikinci evliliğimdeki huzurumun bozulması pahasına) kızımı alıyorum. Bir işi çıktığında, 500 km uzaktaki bir ile giderek kızımı yine alıyorum. Bunları niye mi yazıyorum. ESki eşimle görüşmelerimizin gayet medeni bir şekilde cereyan ettiğini ifade etmek için.
    Nedense, aynı ilçede ikamet ederken babamlar geldiği için bir geceliğine kızımı istediğimde OLMAZ deyip bir sonraki hafta pazar gününü bekleterek bana kızımı vermeyen eski eşim şimdi, her fırsatı değerlendirerek, 10 gün, 15 gün, bazen 20'şer günlük sürelerle kızımı bana bırakıyor.
    intikam değil...
    Konu nolcek tarafından (01-07-2007 Saat 08:01:44 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    623
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

)
    bosanmak ne kadar kotü bişeymiş ...
    aklımdan bilem geçirmeyeyim bari))

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet sayın Kemal Bey sakın aklınızdan boşanmayı geçirmeyin.Türkiyede bu kadınlar lehine kanunlar varken sakın aklınızın ucundan bile geçirmeyin.Okadar boşanma sonrası nafaka konusu okudum ama bitane bile velayeti babaya bırakılmış bir evlat için ödenen iştirak nafakası ve nafaka artırımına rastlamadım.

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Aman" diyeyim ben size... Bunu Sayın klmakn'e söylememiş olmanızı tercih ederdim ve belki de kendisi de tercih ederdi...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

nafaka kaç yaşına kadar ödenir

nafaka kac yasina kadar alinir

çocuğa nafaka kaç yaşına kadar verilir

http:www.hukuki.netshowthread.php22814-cocuklara-odenen-nafaka-ve-suresi

nafaka ne kadar ödenir

erkek çocuğa nafaka kaç yaşına kadar ödenir

çocuğa nafaka ne kadar ödenir

cocuga nafaka ne zamana kadar odenir

nafaka ne zamana kadar ödenir

erkek çocuğu kaç yaşına kadar nafaka alır

çocuğa nafaka ne zamana kadar ödenir

2 cocuga ne kadar nafaka verilir

nafaka kaç yaşına kadar verilir

iki çocuğa ne kadar nafaka ödenir

nafaka ne kadarnafaka kac yasina kadar verilirnafaka ne kadar süre ödenirerkek çocuğa kaç yaşına kadar nafaka ödenircocuga odenen nafakaerkek çocuğun nafakası ne zaman biternafaka ne zamana kadar verilirçocuğa kaç yaşına kadar nafaka ödenirerkek çocuğa nafaka kaç yaşına kadar verilirerkek çocuğuna nafaka kaç yaşına kadar ödenirnafaka kac yasina kadar odenir
Forum