Merhabalar,
Konu hakkında yorumlarınızı rica ediyorum.
2005 Yılı başında Kat irtifak tapusu ile konut kredisi kullanarak daire satın aldım.
Tapumda bir problem olduğunu tespit ettiğimde belediyeye dilekçe vererek tespit,değerlendirme ve ayrıntılı raporlama talep ettim.Bu arada dairemi aldıktan 6 ay sonra müteahhit firma ile görüşerek sorunun ne olduğunu sordum.Binanın bir sorunu olmadığını bildirdiler.Bu görüşmeden sonra araştırmaya devam ettim.Daire satın aldıktan 1.5 yıl sonra ( benim verdiğim dilekçelere istinaden ) belediye diğer daire sahipleri ile birlikte bana kaçak bina yaptığım için 3194 /32. ve 42. maddelerini uyguladı.Müteahhit firmaya hemen bir ihtarname göndererek usulsüzlüklerin giderilmesini aksi takdirde hukuki sonuçlarına katlanması gerekeceğini bildirdim.Burada dava haklarımı saklı tuttuğumu yazmadım.Bu kararlara İdare mahkemesinde kendim itiraz ettim ve üzerinden 7 ay geçmesine rağmen belediyeden bilgi ve belge istendiğine dair bir dilekçe dışında herhangi birşey elime ulaşmadı.Diğer daire sahipleri de mahkemeye dava açtılar.Müteahhit sorunu kendi oluşturmuştur.Haksız kazanç peşinde şeklinde cevaplar yazmış.Halbu ki kaçak bina almamak için Tapulu bina aradım 2 yıl boyunca.Sorularım aşağı da ;
1-) Müteahhide Tüketici mahkemesinde mi dava açmalıyım?150-200 bin YTL bedel var.
2-) Kararlara itiraz ettim ama Müteahhide henüz dava açmadım.İhtarnamede dava haklarımı saklı tuttuğumu yazmadım.Dava açma süresi konusunda sıkıntı yaşarmıyım?Dava açma sürem nedir?
3-) 2003 sonunda Tadilat projesi düzenlenen ve 2004 sonunda Kat İrtifakı kurulan bir binanın kaçak ve ruhsatsız yapılması mümkünmüdür?
4-) Müteahhit ve Belediyeye birlikte tek bir dilekçe ile dava açabilirmiyim?

Saygılarımla.