+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: İş Akdini tek taraflı feshi

İş Akdini tek taraflı feshi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İş Akdini tek taraflı feshi

Yaklaşık 3 yıldır çalışmakta olduğum firmadan, sözleşmemi tek taraflı olarak ihbar süresine uymadan feshetmek istiyorum. Aynı zamanda kıdem tazminatı talebindede bulunmayı düşünüyorum. Aşağıdaki nedenler sözleşmemi tek taraflı feshetmeme ve kıdem tazminatı talebinde bulunmaya yeterlimidir? Bu konuda beni aydınlatmanızı rica ederim.
    1-Firmada kıdem ve eğitim seviyesi olarak benden daha düşük olan personellere zam verilip bana ve birkaç personele verilmemesi
    2-Firmanın vermiş olduğu yemek yardımı (Ticket Restaurant) ile ilgili olarak bazı personellere mayıs ayından itibaren zam yapılması ben ve birkaç personele herhangi bir artış verilmemesi?
    3-Firma içinde öğlen tatilleri 12:00-13:00 arası iken bazı personellere öğlen tatillerinin 12:00-13:30 olarak kullandırılması.
    4-Görev tanımı dışında işlerin tarafıma yaptırılması.

Hukuki NET Güncel Haber

İş Akdini tek taraflı feshi konulu yargıtay kararı ara
    İş Akdini tek taraflı feshi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İş Akdini tek taraflı feshi

1- Verilen zam seyyanen yapılan bir zam niteliğindeyse, performansa bağlı (bir sistem dahilinde gerçekleşen performansın da görülmesi gerekir.) değilse ve herkese aynı oranda yapılan bu zam geçerli bir sebep olmadan siz ve birkaç arkadaşınıza yapılmadıysa,
    2- Ortada performans vb. hiçbir sebep yokken, tamamen keyfi olarak yemek fişi zammı diğerlerine yapılırken size ve birkaç arkadaşınıza yapılmadıysa,
    3- İşveren iş saatlerini ve ara dinlenmelerini işçilerin bir kısmı için fatklılaştırabilir. Ancak haftalık toplam çalışma süresinin eşit olması gerekir, böyle bir durum yoksa,
    4- Alçaltıcı, küçük düşürücü veya nitelikleriniz ile tamamen uyumsuz olmamakla birlikte, ek ve tamamlayıcı görevler verilebilir. Durum bunun dışında ise bunları ispatlamak kaydıyla iş sözleşmenizi İş Kanunu 24. madde esaslarına göre feshedebilir, kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

Selamlar,

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim burada öğrenmek istediğim şu başlıklar. Bunları ayrıntılı değerlendirirseniz çok sevinirim.
    1-Yukarıdaki nedenler iş akdinin tek taraflı fesih edilmesi için yeterli midir? Yani kıdem tazminatından çok ihbar süresini beklemeden fesh hakkı elde edebilir miyim?
    2-Eğer bir performans kriteri varsa bunun açıklanması ve çalışanların bu doğrultuda çalışmalarının istenmesi gerekmez mi? açıklanmayan öznel bir performans değerlemesi olabilir mi?
    3-Aynı işyerinde çalışan personellere yemek konusunda nasıl performans kriterine dayalı ayrım yapılabilir? Yemek çeki değilde aynı işyerinde yemekhane olması durumunda bazı personeller yemekhaneye sokulup bazıları performansınız düşük olmaz diye nasıl dışarı çıkartılamayorsa bu konudada böyle olması gerekmez mi?
    4-Defalarca firmayı uyarmama rağmen net maaşım 1.000-YTL olmasına rağmen sigortam 800-YTL den yatırılıyordu? Bu konuda uyarıda bulundum ancak düzeltme olmadı. Bu haklı sebep doğurur mu?
    5-Daha önce belirttiğim kriterler pozitif ayrımcılığa, eşit işe eşit ücret hakkının gaspına girmez mi?
    ilginiz için teşekkürler
    Konu ftgvn tarafından (15-05-2007 Saat 08:29:47 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası

Nerede
    İSTANBUL, SİLİVRİ, Türkiye.
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın ftgvn,

Sorularınızı aslında Harun Bey net olarak cevaplamış.
    Tatmin olmanız açısından bir kez daha madde madde cevaplayayım.

-İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı
    MADDE 24.
    - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
    II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
    a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
    b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
    c) İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
    d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
    e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
    f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.

1 - Yukarıda sayılan maddelere uyan bir durum size haklı nedenle derhal fesih hakkı verir. Bu durumda haklı nedenle fesih yapar ve kıdem tazminatına hak kazanırsınız. İhbar süresini beklemek ve ihbar tazminatı almak sözkonusu değildir.
    2 - Performans kriterleri somut değerlere dayanmak ve net olmak zorundadır.
    Açıklanmayan performans değeri bir anlam ifade etmez ve işçi aleyhine kullanılamaz.
    3 - Yemek ücretinin performans ile alakası yoktur. Farklı yemek ücreti eşitlik ilkesine aykırıdır. Böyle bir uygulama yasaca kabul görmez (geçerli tıbbi gereklilikler dışında)
    4 - Kanıtlayabilmeniz halinde maaşınızın eksik beyan edilmesi, 24/II-e ye göre haklı nedenle derhal fesih hakkı verir.
    5 - Evet girer. Ancak bu durumların varlığını kanıtlamak sizin yükümlülüğünüzdedir.

Esenlikler,

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Kemal Bey aydınlattığınız için çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar

Nerede
    Diyarbakır
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: İş Akdini tek taraflı feshi

Merhaba

3 yıla yakın zamandır özel bir şikrette aramızda bir sözleşme imzalanmadan çalışmaktayım.

Bu süre zarfında maaşım hep banka üzerinden yattı ve SSK giriş çıkışı yapılmaksızın full yattı.

İşten kendim çıkarsam kıdem tazminatı ve yıllık izin haklarımı alabilmem mümkünmüdür yada tazminat hakkımı kaybetmemem için nasıl yol izlemem gerekir?

Bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Teşekkürler...

Nerede
    Antalya
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İş Akdini tek taraflı feshi

Merhabalar, eşim 3 yıldır kurumsal bir firmada çalışmakta, 14 şubatta yeni evlendik, eşim 14 haftalık hamile periyodik olarak doktor kontrollerinde gidiyor ama her defasında düşük tehlikesi olduğu için rapor veriyorlar, bu rapor iş yeri için sıkıntı teşkil ediyor ve yöneticisi tarafından istifaya davet ediliyor, eşim bu sağlık problemi açısından tek taraflı fesih yapabilir mi?Kanunu yasal haklarını alabilir mi? İşsizlik maaşından faydalanabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşsizlik maaşının şartları aşağıdaki gibidir. Kendisi iş akdini feshettiği takdirde işsizlik maaşından faydalanamaz.
    1- İşçi, işsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmelidir.
    2-Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
    3- Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.

Kadın işçi nikah tarihinden itibaren bir yıl içinde de iş akdini sonlandırma hakkına sahiptir. Bu durumda ihbar süresi olmadığı için her iki taraf için ihbar tazminatı söz konusu olmaz. Kıdem tazminatı, yıllık izin, fazla mesai, tatil ücretleri ile kalan maaşını alabilir. Sağlık nedeniyle fesih halinde de bundan fazlasını alamayacağı için evlilik nedeniyle fesih daha mantıklı. (Fesih nedeni işten ayrılma dilekçesinde belirtilmeli, sonradan değiştirilemez. İşveren özlük haklarını ödemez veya eksik öderse açılacak davada yazılı bildirim ile bildirdiği fesih nedeni üzerinden yargılama yapılır.)
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim sorum kız arkadaşım iki yıldan beri atnı işyerinde çalışıor ve geçtiğimiz ağıstos ayında sözleşme yaptı çalıştığı iş yerinden istifa etmek istiyor ve önümüzdeki ağustos ayına kadar sözleşmesi var istifa etmesi koşulunda maksimum ne kadar tazminat ödemek zorunda kalır bunun bir hesaplaması varmıdır söylenene göre şuan istifa ettiği takdirde 160 binlira gibi bi tazminat ödemesi gerekiyor böyle bişey olabilirmi yardımcı olursanız sevinirim

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İmzaladığı sözleşmede tek taraflı olarak bu şekilde bir hüküm konmuş olabilir.
    İş sözleşmesinin bir örneği var mı? Kesin konuşabilmek için sözleşmeyi incelemek gerekir.

Eğer işin sona ermesi hakkında konulan cezai şart karşılıklı değilse ve aldığı ücret ile orantılı değilse geçerli değildir.
    Yani işten çıktığı takdirde tazminat ödemesi söz konusu ama işten çıkarıldığı takdire işveren tazminat ödemiyorsa geçerli değildir.

Bazı personel için verilen eğitimin bedeli işten çıktığı takdirde talep edilebilir. Ancak eğitim bedelinin 160 bin TL olması da pek makul değil. Bir yıllık çalıştıracağı kişiye eğer ayda 20 bin TL maaş ödemiyorsa, 160 bin TL'lik eğitim de vermesi pek beklenmez.

18 ay ile 36 aydır çalışan işçi için ihbar süresi 6 haftadır. Eğer 6 hafta önceden bildirmezse işverene 6 haftalık ücreti kadar ihbar tazminatı ödemek zorundadır. Mesela bildirdikten 4 hafta sonra işten ayrılırsa 6 hafta önce bildirmediği için yine 6 haftalık ücreti kadar ihbar tazminatı ödemesi gerekir.

Aklıma gelen üç ihtimal yukarıdaki gibi:
    1- Cezai şart (karşılıklı değilse ve aldığı ücret ile orantısız ise hükümsüzdür.)
    2- Eğitim bedeli (eğitim bedeli olamayacak kadar fahiş bir rakam söz konusu)
    3- İhbar tazminatı (ihbar tazminatı için de çok yüksek bir rakam; 6 hafta önceden fesih bildirimi yapılarak ihbar tazminatı bertaraf edilebilir.)

İş sözleşmesini bir avukatın incelemesi yerinde olacaktır.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

iş akdimi tek taraflı olarak fesh ediyorum

iş akdinin tek taraflı feshi

tek taraflı iş akdi feshi dilekçesi

tek tarafli is akdi feshi

feshediyorumis akdimi tek tarafli fes örnegiis hakkini fesh edincehukukiş akdinin tektaraflı fesihitek tarafli fesihiş akdini tek taraflı fesh etmekfeshediyorum ne demekiş akdinin tek taraflı feshi dilekçesifesh etmek ne demekİş akdimi tek taraflı fes ediyorumtek taraflı iş feshi karariçalışan tek taraflı fesihiş feshi dilekçesi örneğiis akdimi fesh ediyorumis akdimi tek tarafli fesh ediyorum ne demekişçinin tek taraflı iş sözleşmesi feshitek taraflı olarak iş akdini fes etme örnekleriIş akdini fesh ediyorum ne demektek tarafli isi fes etme dilekce ornegisözleşmede tek taraflı fesih hakkıis akdimi tek tarafli olarak fesh
Forum