+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 20´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Ehliyete El koyma (Alkol)

Ehliyete El koyma (Alkol) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ehliyete El koyma (Alkol)

Sn. karavelioglu,

Siz de yorumunuzda haklısınız. Etki derecesinin ölçülmesi elbette güç ve yazdığınız gibi bu etki kişiden kişiye değişir. Ben mesajımda da belirttim, eleştirim uygulamaya değildir, etki derecesinin nasıl ölçüleceği de benim sorunum değildir, ancak Yasa ve Yönetmelik böyle olduğu sürece uygulama eksik yapılıyor demektir ve buna itiraz yolunun açık olduğunu ve aslında Yasayı daraltan Yönetmelik hükmünün de iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi itiraza yargı tarafından teveccüh gösterilir veya gösterilmez o da ayrı bir konudur.

Ayrıca ilk mesajımda yazmamıştım, dava aşamasında "yürütmenin durdurulması" talebinin de İdare Mahkemesi'nce olumlu yanıtlanması gerektiğini düşünüyorum. Zira aksi halde telafisi güç ve imkansız zararların ortaya çıkması çok muhtemeldir, öte yandan itiraz da hukuki haklılığa haizdir. Kaldı ki cezanın şimdi infaz edilmesi ile atıyorum 6 ay veya 2 yıl sonra infaz edilmesinin de pratikte bir farkı yoktur.

Sn. ayt1234 , vakit geçirmeden bir avukat ile temasa geçerseniz , O gereken işlemleri yapacaktır.

Selamlar,

Hukuki NET Güncel Haber

Ehliyete El koyma (Alkol) konulu yargıtay kararı ara
    Ehliyete El koyma (Alkol) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Alkolometre cihazları piyasaya çıkmadan önce, doktora sevkedildiğimi (basit maddi hasarlı bir trafik kazası idi, yaya bana çarpmıştı, herhangi bir zarar yoktu), doktorun önce bana "hoh" dedirttiğini sonra da yere düz bir çizgi çizerek bu çizginin üstünde yürümemi istediğini hatırlıyorum. (Alkollü değildim).

Hal böyle iken bugün kalibrasyonunun sıhhati bilinmeyen bu cihazlarla tek başına hüküm kurmak bence yerinde değil. Hatta adli tıpta yapılacak kan tahlili de tek başına yeterli olmamalı. Kanımca kişinin şuurunun açık ve kontrolünü sağlayabilecek yeterlilikte olup olmadığı da araştırmalıdır.
    Tabiidir ki en doğalı alkollü şekilde herhangi bir vasıta kullanmamaktır. Ancak alkollü araç kullanana da bu sürüşe engel olmadığı takdirde ehliyete el koyma cezası yerine ağır para cezası verilmesini öneririm.
    Şöyle ki;
    1- Alkol limiti aşılmıştır VE kişi kendini kontrol yeterliliğinde değildir, o zaman Hem ağır para cezası ve hem de ehliyetine el konma disiplin cezası verilmelidir.
    2- Alkol limiti aşılmıştır ANCAK kişi yeterlidir, işte o zaman kişiye sadece para cezası verilmeli, ancak ehliyetine el konulmamalıdır kanaatindeyim.

Zaten örnek olarak Amerika'nın çoğu eyaletinde uygulanan 0.9 oranının çok altında bir limitimiz bulunduğuna göre yukarıda bahsettiğim şekilde bir düzenleme yapılmasında yarar görüyorum. Ya da bu oranın yükseltilmesi de kanımca yerinde olur.

Tekraren alkollü araç kullanmayı tasvip etmediğimi vurgulamak isterim.

İletiler
    167
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Üyeler,

2 adet bira içtikten sonra arabasıyla eve dönen kardeşimi polis kontrolünde
    %51 promil alkollü bulup, ehliyetine 6 ay süreyle el koymuş ve 487 YTL ceza kesmişler.
    %50 olsaydı bunlar olmayacaktı. %1 için bu ceza ağır diye düşünüyorum.
    Yapılabilecek herhangi bir şey var mı, ne olabilir?
    Değerli yorımlarınızı bekliyorum.
    Saygılar

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok sık araç kullanan,nadiren eş-dost toplantılarında alkol alan,alkol aldığında kesinlikle direksiyona geçmeyen,yüzde bilmemkaç promil alkollü bir şeyin (şey diyorum çünkü kendini bilmez halde direksiyona geçen biri insan olamaz) zevki,yada aptalca cesareti nedeniyle çok yakınlarından biri yardımsız yürüyemeyen bir vatandaş olarak alkollü iken araç kullanan arkadaşlara sormak istiyorum:
    aldığınız alkol seviyesi %49 promil olarak tesbit edildikten sonra,yolunuza devam ederken bir anlık dikkatinizin dağılması yada refleksinizin yavaşlaması sonucu yapacağınız bir küçük kazada,ALLAH KORUSUN;ALLAH KİMSEYE GÖSTERMESİN arka koltukta oturan küçük kızınız fırlayıp ön cama çarpsa,.....
    aynaya her baktığınızda,aldığınız alkolün promilinin çok düşük olduğunu mu düşünürsünüz,yoksa.......

Lütfen,şu mereti içtikten sonra o sürücü koltuğuna geçmeyin.

saygılar.

İletiler
    106
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ekircali rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çok sık araç kullanan,nadiren eş-dost toplantılarında alkol alan,alkol aldığında kesinlikle direksiyona geçmeyen,yüzde bilmemkaç promil alkollü bir şeyin (şey diyorum çünkü kendini bilmez halde direksiyona geçen biri insan olamaz) zevki,yada aptalca cesareti nedeniyle çok yakınlarından biri yardımsız yürüyemeyen bir vatandaş olarak alkollü iken araç kullanan arkadaşlara sormak istiyorum:
    aldığınız alkol seviyesi %49 promil olarak tesbit edildikten sonra,yolunuza devam ederken bir anlık dikkatinizin dağılması yada refleksinizin yavaşlaması sonucu yapacağınız bir küçük kazada,ALLAH KORUSUN;ALLAH KİMSEYE GÖSTERMESİN arka koltukta oturan küçük kızınız fırlayıp ön cama çarpsa,.....
    aynaya her baktığınızda,aldığınız alkolün promilinin çok düşük olduğunu mu düşünürsünüz,yoksa.......

Lütfen,şu mereti içtikten sonra o sürücü koltuğuna geçmeyin.

saygılar.
    (Alkol promilim % 49 du. Benim bu kazada hiç bir sorumluluğum ve kabahatim yok ki, bak, yasada böyle diyor) deyip, kendini teselli etmeye çalışır. Eskiden işleri zorlaştırırlardı ancak, iyiyi, güzeli bozmaya çalışanların işini zorlaştırırlardı. Şimdi ise iyiyi, güzeli uygulatmak isteyenlerin işi zorlaştırılıyor. Bence bu forum katılımcılarının aralarında geçen diyologlar, alkollü kişilerin ehliyetlerinin alınmasını zorlaştırmak için veya tepki içerikli mesajlar değilde, alkollü araç kullananlara karşı bir tepki verilen mesajlar olmalıydı. Ama kanunun neresinden bir boşluk bulsakda, alkollü yakalananın ehliyetini geri almasını sağlasakda, yollara geri dönse, arayışı içindeyiz. Zaten, o %51 promille yakalananda her gece alkol testine tabi tutulmuyor. Kimbilir kaç defa alkollu araç kullandıda %51 ile hasbel kader yakalandı. Ehliyeti cebine şu veya bu şekilde koydumu, tamam bu seferde yırttık, artık yakalanmamaya dikkat ederiz der ama, alkol almayarak bunu sağlamaz, alkol alınca polise yakalanmamaya dikkat ederek bunu sağlar.
    (Kişileştirdiğim %51 promil alkol alan kişi, foruma yazı yazan kişiler değil, hayali hüsamettin amca idi. Meramımı daha iyi anlatabilmek için, böyle bir üslubla yazdım.)

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben park halinde yakalandım.Üflemeyi reddedince hastaneye götürüldüm.Bu defa nöbetci bayan doktor aynı cihazı üfletti ve raporuna 0,50 promil yazdı. Polis, "0,50 promil bize yaramıyor" deyince, yazdığı raporu yırtarak, yeni rapora 0,98 promil yazdı.İtiraz ettim ama boşuna.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    68
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

TRAFİK KAZALARINA NEDEN OLAN SÜRÜCÜ KUSURLARI
    SÜRÜCÜ KUSURLARI K.ADEDİ P.CEZASI

Arkadan çarpma 147.964 61 TL
    Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma 131.963
    Kavşaklarda geçiş önceliğine uymama 106.944 61 TL
    Manevraları düzenleyen genel şartlara uymama 83.693
    47/1-D (Trf. güven.ilgili diğer kural,…..uymamak) 58.373 61 TL
    52/1-A (Araç hızını kavş.,viraj...girerken azaltmamak) 55.917 61 TL
    52/1-B (Araç.hızını yük ve teknik özel.uydurmamak) 50.274 61 TL
    Kural.uygun şekilde park etmiş araçlara çarpma 48.778
    Şeride tecavüz etme 26.402 128 TL
    Kırmızı ışık veya görevli memurun dur işrt. geçme 15.551 128 TL
    İkiden fazla şeritli yolda, karşı yöne ait şeride girme 7.934 128 TL
    Taşıt giremez işr-böl.yolda karşı yönün şeridine girme 7.540
    53/1-B (Sola dönüş kurallanına riayet etmemek) 6.038 61 TL
    Geçme yasağı olan yerlerde geçme 5.679 128 TL
    56/1-A (Şerit izleme ve değişt. kurallarına uymamak) 5.561 61 TL
    56/1-C (Öndeki aracı güvenli mesafeden izlememek) 5.378 61 TL
    48/5* (Alkollü olarak araç kullanmak) 5.008 537 TL
    Yerl.birimi dışındaki yolda zorunlu olmadan park etme 4.432
    57/1-A (Kavşak. geçiş önc.olan arç.yol vermemek) 4.336 61 TL
    51/2-A + 51/2-B (Aşırı hızlı araç kullanmak) 3.514 128 TL
    Kaplamanın dar old.yerlerde geçiş önceliğine uymama 2.678
    Diğer Kusurlar 30.753
    TOPLAM 814.710

Yukarıdaki bilgiler "www.trafik.gov.tr/istatistikler/surucukusur_07.asp - 25k " adresinden alınmıştır. Trafik kazasına etki eden suçlara 2009 Yılında uygulanan para cezalarını da ulaşabildiğim kadarıyla kendim ekledim. yukarıdaki rakamlar 2007 yılı sonuçlarıdır. 2008 rakamlarına ulaşamadım fakat tahminim rakamlar çok farklı değildir. 2007 yılında meydana gelen 814.710 trafik kazasından 147.964 tanesi arkadan çarpma trafik kusurundan oluşmuştur ki bu kusurun işlenmesine etki eden kural ihlali takip mesafesine riayet etmemektir. Uygulanan para cezası ise 61 TL. dir.
    Yukarıdan aşağıya doğru işlenen kural ihlali ve kusur oranına göre meydana gelen trafik kazaları sıralanmıştır. Bu sıralamada "alkollü araç kullanma" suçu oldukça aşağılardadır. Toplam 814.710 trafik kazasından sadece 5.008 tanesi bu suçtan dolayı meydana gelmiştir. Ancak bu suça uygulanan para cezasına baktığınızda adeta 2918 Sayılı Yasa'da bir istisna oluşturulmuş ve Kanun'un genel mantığı dışında ağır bir müeyyide getirilmiştir. Allahtan ki İdam cezası kaldırıldı !!! Açıkça görülmektedir ki cezalandırmadaki amaç, alkollü araç kullanımı değil alkol kullanımıdır.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Alkan3514 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Toplam 814.710 trafik kazasından sadece 5.008 tanesi bu suçtan dolayı meydana gelmiştir.
    Bir de bu suça neden olanların sebep olduğu can kayıplarını inceleseydiniz keşke?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    68
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Trafik gov tr sitesinden veya TÜİK sitesinden o rakamlara da ulaşılabilir. Fakat şu bir gerçek ki, Ülkemizde alkollü araç kullanımı sonucu meydana gelen trafik kazası da bu kazalar neticesi hayatını kaybedenlerin sayısı da "aşırı hız" kural ihlaliyle kıyaslandığında çok düşük rakamlarda seyretmektedir. Ancak uygulanan cezalar arasında uçurum vardır. Bu da göstermektedir ki Kanun koyucunun amacı üzüm yemek değildir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alkol saptaması konusunda eklemek istediğim kısa bir şeyler var.
    Ağız yoluyla alkol ölçümünün yapılması her zaman sağlıklı sonuç vermemektedir. Ölçüm ayarının kalibrasyonunun düzgün yapılmamış olması, "ağız alkolü"nün varlığı gibi sebepler, yanlış ölçüme sebebiyet verebilmektedir.
    Bilindiği üzere ağız alkolü, çok küçük de olsa sigaradan dahi kaynaklanabilmekte, normal halde de ağıza alınan bir yudum biradan hemen sonra yapılan ölçüm, havanın alkolle teması sonrasında ölçüm cihazında yüksek sonuçlar çıkartabilmektedir.
    İtiraz halinde yapılan kan testi muteber olmalı ve genel olarak şahıstaki alkol miktarının saatte 0.15 promil düştüğü göz önüne alınmalıdır.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

6 ay ehliyete el koyma geri alma

6 ay ehliyete el koyma geri alma 2015

6 ay ehliyete el koymaehliyetim neredeel konulan ehliyet sorgulamaberlin alkohol sureli cezalar6 ay ehliyete el koyma geri alma 2016ehliyet el koyma sorgulamaehliyet geri alma sorgulamaalkolden ehliyete el koymaehliyet el koyma05.12.2015 deki ehliyet el koyma 6 ay ehliyete el koyma geri alamamaehliyet geri alma 2015ehliyete el koymaehliyet e 6 ay el koyma ve geri almamak6 ay ehliyete el koyma ve mahkeme6 ay ehliyetgeri alma ucretlimiehliyeti geri alma sorgulamaehliyetine el koyma hatalar yeni yasaehliyeti geri alma 20156 ay ehliyet el koyma6 ay ehliyete el koyma 2014radardan ehliyete el konulmasımuayene suresi gecen ehliyete el koyma
Forum