1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Kefillik iptali

Boşanmak üzere olduğum eşimin 2 ayrı bankadan çektiği bireysel kredisine kefil olmuştum. Bankayla kefilliğin nasıl iptal olabileceğini konuştum. Onlar da bana; noterden kefillik iptali için ihratname çekmemi söylediler. Bu ihtarname ile banka, benim kefilliğim yerine, eşimin bulacağı yeni bir kefilin konabileceğini söyledi.Peki, eğer eşim yeni bir kefil bulmaz veya bulamazsa, bu ihtarın hükmü ne olur?.. İleride eşim borcunu ödemez de banka kefil olarak beni bulursa, bu ihtarname beni bu borcu ödemekten kurtarır mı?..

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.255
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kefİllİk İptalİ İÇİn İhtarname

Kefillikten kurtulma konulu forumlar bulunmaktadır lütfen soru sormadan önce araştırma yapınız. özetlemek gerekirse kefillikten kurtulmak istediğinize dair bir ihtarname göndermeniz halinde

1- Banka ile yaptığınız sözleşmenin bir takım hükümleri gereği bu hakkınızdan baştan feragat etmiş olabilirsiniz
    2- Böyle olmasa bile en azından ihtarnamenin tebligine kadar olan borçlardan kefil olarak sorumlu olursunuz. Bu tarihten sonraki tarihli kredilerden sorumlu olmayabilirsiniz
    3- yeni bir kefil bulunsa dahi 2 maddede durum geçerli olmaya devam eder
    4- Bankanın yetkililerince sizi kefalettinizden dolayı ibra edildiğinize dair bir belge vermeleri halinde gerçek anlamda kurtulmuş olursunuz

Nerede
    istanbul
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

Nerede
    istanbul
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..Başarılar..

İletiler
    315
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kefillik iptali

Kefillikten kurtulma konusunda banka kredisi(tüketici, ev, araba kredisi, açık hesap kefilliği,..vs) ile çek senet kefilliklerinden kurtulma yolu farklı mıdır?

Bir esnaf arkadaş başka bir esnaf arkadaşa banka kredisinde kefil olmuş. Krediyi alan kaçtı, izi kayıp. Şimdi kefil olan arkadaş bankaya ihtarname çektiğinde kefillikten kurtulması sözkonusu olabilir mi?

Ayrıca arkasına imza atılmış çeklerde var. Bazıları vadesi gelmemiş çekler ve bu çekler piyasada dolaşıyor. Bu çekler içinde ihtarname çektiğinde(ki ihtarname bankaya mı yoksa savcılığa mı çekilecek bilemiyorum) çeklerdeki sorumluluğu ortadan kalkar mı?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Naz35 ;
    Benimde benzer bir durumumdan dolayı kefilliği devretmek talebim var. Ancak bankanın bunu kabul etmediği söylendi. bununla ilgili yasal bir durum varmıdır, size bankadan herhangi bir bilgi verildi ise yardımcı olurmusunuz?
    Teşekkürler..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    12.743
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bankanın, kefil değişikliğini kabul etme zorunluluğu yok.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kefillik iptali

Banka ödenme düzensizliği yada farklı bir nedenden krediyi geri çağırma hakkına sahiptir.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kefillik iptali

Merhaba. Benim sorum da kefillikten kurtulma
    3 Yıl önce bir ticari araca kefil oldum. Banka kurumsal kredi vermiş. Arkadaş borcunun tamamını ödedi. Şu anda bankaya bir borcu bulunmamakta. Bundan sonra alacağı kredilerle ilgili eski kefilliğimin devam etmesini istemiyorum. Bankaya bir dilekçe ile başvurmam yeterli olurmu. Noterden ihbarname çekmem şartmı. Ayrıca arkadaşın şu anda maddi durumu iyi değil. Başka bankaya kredi kartı borcu var, karalistede adı var. Ancak diğer bankalardaki işlemleri ile ilgili kefil değilim. Kefil olduğum bankaya borcu yok. İleride sıkıntı yaşamamak için bankaya bir dilekçe ile bildirdim; kredi verilmemesini, kredi verilse bile kefil olmak istemediğimi bildirdim. Verdiğim dilekçe neden yeterli olmasın. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kefillik iptali

eh bu kefillikler bir soruda benim var yanıtlarsanız sevinirim bir arkadaş esnaf kefaletden kredi kullandı kullanırkende ben kefil oldum benle birlikte 2 kişi daha ve arkadaşım borcunun bir taksit ödemiş birdaha ödememiş sonradan çıkan bir yönetmelikle yapılandırma yaptı yapılandırmadada bir taksit ödemiş birdaha ödememiş son olarak bana icradan mal beyanı istediler ve borç 6,850 olmuş,avukatını aradım maaşlı sensin en kolay senden alırz dediler araştırmam sonunda kredi alırkende evini ipotek vermiş ipotekli evi duruken neden bana haciz işlemine gidiliyor eğer ben bu borcu ödersem ipotekli olan evini terimim yanlış olabilir özür dilerim temrit edebilirmiyim temrit edersem eve satış kararı aldırabilirmiyim yada masraflarımla birlikte elinden şu tarihte ödeyecem diye bir senet almam mı daha iyidir aldığım senedi günü gelmeden ne kadar önce işleme başlayabilirimyardımlarınız için şimdiden tşk ler

1 / 3 Sayfa 123 SonSon