merhabalar..öncelikle böyle bir servisi sanal dünyaya kazandırdığınız için size teşekkür ediyorum ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

benim sorum oturmakta olduğum apartmanımız ile ilgili.
Eskişehir ili, 2 üniversiteye sahip olduğu için binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor.kısıtlı yurt imkanları nedeniyle ve diğer nedenlerle birçok öğrenci 4-5 li guruplar halinde ev kiralıyorlar.işte bizim apartman olarak sorunumuz burada başlıyor.
Apartmanımızın yapıldığı arsanın sahibi, binanın yarısına sahip.(toplam 7 daire).kendisi Ankara'da olan bu şahıs, tüm dairelerini bir emlakçı vasıtası ile kiraya vermiş durumda.Emlakçılar içinde en kârlı müşteri öğrenciler olduğu için apartmanın yarısı öğrenci yurdu gibi tamamen öğrenciler ile dolu.

yaşları 18-24 arasında olan bu genç arkadaşları anlıyoruz.ailelerinden uzakta eğitimlerini alıyorlar ve özgürce yaşayabilecekleri bir üniversite hayatları var.durum böyle olunca, apartmanımızda gürültü patırtı eksik olmuyor.eve geliş-gidiş saatleri normal bir aile ile aynı değil..(sabaha karşı/gece yarısı 5 li-10 lu gruplar halinde geliş ve gidişler, genelde sarhoş halde)ayrıca temizliğe de dikkat etmiyorlar.apartman balkonları tamamen kuş yuvaları,çöp vs.. ile dolu ve pis kokular bütün apartmanı sarıyor.24 saat boyunca apartman bir yurt gibi çalışıyor.otomatik,asansör ve diğer giderlerin çoğu öğrencilerin eseri.bozulan asansörün tamir ve bakım ücretleri ve diğer extra giderler..
apartmanın yarısında toplam 20-25 kişi kalıyorsa diğer yarısında neredeyse 40-50 kişi kalıyor.bir hırsız gelip gündüz vakti bir evi soyup gitse kimsenin haberi olmayacak, çünkü apartmana giren-çıkan belli değil.aynı binada yaşadığımız insanları tanımıyoruz...!

kısacası apartman olarak biz bu durumdan çok rahatsız oluyoruz.öğrenciler ile de görüştük ev sahibi ile de.ancak olumlu bir yanıt alamadık.en azından şikayetlerimiz halen devam ediyor..
apartman olarak sorumuz ise şöyle:

APARTMAN SAKİNLERİ OLARAK, APARTMANDA ÖĞRENCİ OTURMASINI İSTEMEDİĞİMİZİ VE EV SAHİPLERİNİN, EVLERİNİ ÖĞRENCİLERE KİRALAYAMIYACAĞINI BELİRTEN BİR KARAR ÇIKARTABİLİR MİYİZ?
bu karar ile, ev sahiplerinin, evlerini öğrencilere kiralamasını engelleyebilir miyiz?yada engelleyebilmemiz için ne yapmamız gerekir?
bu kararın herhangi bir yaptırımı olabilir mi?

Göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan ötürü size çok teşekkür ediyorum.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Elek. Müh. Sezai Ulukışla