Çok sayıda avukata danışmama rağmen hala yeterince net bir yanıt alamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
" T.C. Emekli Sandığı Kanunu madde 104 te belirtilen 39ncu maddenin e dilimine girmekteyim. (Madde 104 - 39 uncu maddenin yetersizlik ve disiplin sebepleri hariç olmak üzere (e) ve (f) fıkralariyle 92 nci maddede gösterilenler, kurumlarda emeklilik hakkı tanınan vazifelerde çalıştırılamazlar)
Tsk dan ticaret yapmak sebebiyle mahkeme kararı ile çıkarıldım. (e dilimi) Hizmet sürem 6 yıl olduğu için emekli sandığı toptan ödeme yapıp beni re'sen emekli etti. Tıpta uzmanlık sınavına girip bir üniversitenin çocuk hstlıkları bölümünü kazandım. Tıpta uzmanlık tüzüğüne göre;
"...Üniversitelerdeki kontenjanlara yerleştirilenler (yabancı uyruklular hariç) ise 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 50. maddesinin d fıkrası ve aynı Kanunun 2880 sayılı kanun ile değişik 33. maddesi hükümlerine göre bu kurumlardaki öğretim yardımcısı kadrolarına atanabileceklerdir.
Tıpta Uzmanlık Tüzüğünün 19. maddesine göre üniversite ve Sağlık Bakanlığı eğitim hastanelerinde tıpta uzmanlık programlarında aylıksız olarak eğitim görmek isteyen tıp fakültesi mezunları ile, Sağlık Bakanlığı eğitim hastanelerinde Tababet Uzmanlık Tüzüğünün 6. maddesinin B bendinde belirtilen dallarda uzmanlık eğitimi görmek isteyen veteriner ve eczacılık fakülteleri ile fen fakültesi ve dengi fakültelerin biyoloji ve kimya bölümü mezunu yabancı uyruklu adaylar da TUS'a girmek zorundadırlar." denmektedir.

2.1.2 Sağlık Bakanlığı eğitim hastanelerindeki asistan veya 2547 sayılı Kanunun 33. maddesi ve 50. maddesinin d fıkrası hükümlerine göre üniversitelerin tıp fakültelerindeki öğretim yardımcısı kadrolarına atanabilmek için başlıca şartlar şunlardır:

a) T.C. vatandaşı olmak ya da Türk soylu yabancıların Türkiye'de meslek ve sanatlarını serbestçe yapabilmelerine, kamu, özel kuruluş ve işyerlerinde çalışabilmelerine ilişkin 2527 sayılı Kanunun kapsamında bulunmak.

b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, bir kamu kuruluşunda çalışıyorsa son iki yıl içinde olumsuz sicil almamış olmak.

c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik hizmetini yapmış ya da yedek sınıfa geçirilmiş yahut 1111 sayılı Askerlik Kanununun 86. ve 89. maddelerinde öngörülen durumlardan birine girmemiş ve askerliğini yapmamış olanlar bakımından uzmanlık eğitimi yapacakları dal için Tüzüğe ekli Çizelgede öngörülen sürelerin sonuna kadar söz konusu Kanun'un 35/e maddesinin "33 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar tehir edilebilir. " Hükmüne uygun olmalıdır.

d) Meslek ve sanatını uygulamasına ve uzman olmak istediği dalda çalışmasına sağlık yönünden engel bulunmamak, tercih ettiği kurum ve dalların öngördüğü giriş koşullarını karşılamak. (Bunları da karşılıyorum) Adayların, atanmak için yukarıda sayılan şartlara ek olarak ilgili kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü başka koşullar varsa bunları da karşılamaları gerekir. Kanun, Tüzük, Yönetmelik ve Kılavuzda bulunan şartlara durumları uymadığı halde başvuran adaylar sınavı kazanmış olsalar dahi herhangi bir hak iddia edemezler. Kısmı benim üniversite hastanelerin de uzmanlık eğitimimi hakkımı ortadan kaldırmakta mıdır? Bildiğim kadarıyla üniversiteler YÖK kanununa tabi ve özerk kurumlar.Öğretim yardımcısı kadrosunda görev yapanlar emekli sandığı kurumuna bağlı olarak çalışıyorlar. 104ncü madde benim üniversite hastanesinde asistan olmama engel midir?