+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 5´e kadar toplam 13 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  Nerede
  Zonguldak-Ereğli
  İletiler
  29
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Polis Meslek Yüksek Okulu

  Sevgili forum üyeleri,ben Polis Meslek Yüksek Okulunda öğrenciken mezuniyetime 6 gün kala 5 ayrı suçtan dolayı disiplinsizlik nedeniyle okuldan ilişiğim kesildi.
  Disiplin cezaları verililip tebliğ edildiğinde bulunduğum yer idare mahkemesine iptal davaları açtım.İkl mahkemede davaları kaybettim ve temyize götürdüm.Sonuç olarak Danıştay temyiz başvurumu kaybetti ve ilk dava açtığım mahkemeye yeniden karar verilmesi için dosyaları gönderdi.İlk mahkeme temyiz edilen 5 dosyadan 3 tanesine uydu 2 tanesine direnme kararı verdi.Ancak uyulan 3 karar benim okuldan atılma sorunumu tam sınırda ortadan kaldırmaktaydı.Ancak Danıştay ve İdare mahkemesinin vermiş olduğu kararda,verilen cezaların hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığı gerekçesi kararına karşılık iptal edilen kararlara karşılık ilişigimin kesildiği polis okulu bu kararlara istinaden verilen cezaları hukuka ve hakkaniyete uygun hala getirmek için yeniden disiplin kurulunu toplayıp daha önce yani 4 yıl önce 20 ceza puanı ve 5 gün yüksek okuldan uzaklaştırma (ODA HAPSİ) cezası verdikleri ve benim iptal ettirdiğim 20 puanlık disiplin cezasını hukuka ve hakkaniyete uygun hale getirmek için bu cezayı 2 gün hafta sonu izinsizliği ve 6 ceza puanı olarak düzeltip yeniden bana ceza verdikleri için sınırda olan puanımı tekrar sınırın altına düşürdükleri için mahkeme kararlarını uygulamamaktadırlar.
  Benim sorum şu şekilde olacaktır.4 yıl önce verilen bir disiplin cezası farklı bir kurul tarafından yeniden görüşülüp yeni bir ceza verebilirmi ve Danıştayca ve yerel mahkemece verilen iptal kararı verilen disiplin cezasını yeniden bir karar verilmemek koşuluyla tamamen iptal etmezmi.Bu sorunuma karşılık bir cevap verirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla  Hukuki NET Güncel Haber


  Polis Meslek Yüksek Okulu konulu yargıtay kararı ara
  Polis Meslek Yüksek Okulu konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Polis Meslek Yüksek Okulu

  Toplansınlar yeniden nolacak bi daha dava açın siz de, adaletin yanlış bularak iptal ettiği kararda diretiliyor deyin. Yanlışta diretmek de bir suçtur bunu belirtin. Mahkemenin direnme kararı verdiği konuları temyiz yolu açıksa bir daha temyiz edin. Bu arada şikayet süreniz geçmiş değil, çünkü davanız devam etmekte, yaşadığınız sorunları oluşturan haksız işlemlerin etkisi hala devam etmekteyse şikayet etme hakkınız her zaman saklıdır. Zaten verilebilecek en ağır ceza verilmiş bundan öte napılabilir ki

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Polis Meslek Yüksek Okulu

  Okul yönetmeliğinizi inceleyiniz muhtemelen dt102 a dan kopya çekmişlerdir.
  Okul disiplin yönetmeliklerine göre her yıl sonu kırılan ( verilen ceza karşısı ) puanların belirli bölümü sonraki yıl geriye verilir. Bu mantıkla dahi hareket etseler 4. yıl sonunda 6 puan 0 puana düşerki geçerliliği olmaz.
  Ancak mezuniyetinize çok az bir süre kala sizi okuldan uzaklaştırmaları çok ilginç geldi bana. Bu ayrı bir sorun olduğu için burada yazmayacağım.
  İnfaz edilmiş bir suçun adaletsiz olduğu ortaya çıkarak iptal edildiğinde ne olması gerektiğide yazar . Yani bozma gerekçesi çok açıktır dolayısıyla siz beş gün oda hapsi yatarak o cezayı çekmişsiniz. O disiplin puanı düşmüş bunun giderilme şansı yok. Kaldıki disiplin talimatları açıktır. Sene hitamında kararlar kesinleşir değiştirilip özel kurula gidemez. Sadece mahkeme yolu açıktır sizde öyle yaptığınıza göre eğer suçunuza uyan ceza vr ise mahkeme taktir edecektir.
  Dolayısıyla askeri/polis okul disiplin cezaları seneliktir ötesi olamaz kaldıki disiplin cezaları bir sene içerisinde infaz edilemezse kadük yani geçersiz olur . Bu yüzden eğer siyasi yada irticai değilse sorununuz mahkemeye taşıyın derim ben.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  Nerede
  Zonguldak-Ereğli
  İletiler
  29
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Polis Meslek Yüksek Okulu

  commodore1tr kardeşim,öncelikle cevap verdiginiz için çok çok teşekkür ederim.Ancak benim sorumu yanlış anladınız sanırım.
  Bana 2003 yılında 20 ceza puanı ve 5 gün oda hapsi (okuldan uzaklaştırma) cezası verildi.Bu sebeplede okuldan atıldım.Bende bu ceza işlemini mahkemeye taşıdım ve iptal ettirdim.Mahkeme polis okulları öğrenci disiplin yönetmeliginin bir maddesine dayanarak,Şöyleki;
  Öğrencinin bu fiili gerçekleştirirken ne maksatla bakıldıgına ve bu fiili gerçekleştirirken pişmanlık duyup duymadıgına ve daha öncesinden cezası olup olmadıgına bakılarak karar verilir. Maddesi geregince degerlendirilmesi gerekirken bu degerlendirmenin geregince yapılmadıgına kannat getirip verilen cezanın hukuka ve hakkaniyete uygun olmadıgını düşünerek verilen bu cezayı iptal etti.İptal kararı eline geçen idare mahkeme süresince geçen 4 yıl sonrasında yeniden disiplin kurulunu toplayarak,4 yıl önce verdikleri ve benim iptal ettirdigim 20 disiplin puanı ve 5 gün oda hapsi cezasını,mahkemenin gerekçeli kararına dayanarak yeniden görüşüp,6 disiplin puanı ve 2 gün hafta sonu izinsizligi cezası olarak yeniden vermiştir.
  Benim burda merak ettigim konu şu;okul idaresi 4 yıl önceki verdikleri cezayı mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen yeniden görüşüp bu cezada yukarıda bahsettgim gibi bir indirim yaparak yeniden ceza verebilirmi.Verebilirse 4 yıl önce bana verdikleri 5 günlük oda hapsi cezasının telafisi nasıl olacak.Bu eger mümkünse 4 yıl önce benim özgürlüğüm ve egitim hakkım 5 gün boş yere kısıtlanmış olmazmı.Kısacası böyle bir uygulama disiplin hukuku kapsamında ne kadar doğrudur veya gerçekte böyle bir uygulama veya kural varmıdır...Saygılar
  Konu vedatkılıçel tarafından (07-06-2007 Saat 17:01:42 ) de değiştirilmiştir.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Polis Meslek Yüksek Okulu

  Sayın vedatkılıçel ;
  Yanıtta tam olarak belirttiğim gibi. Okullardaki disiplin cezaları bir senelik süre içinde infaz/ iptal olurlar. Dolayısıyla size yapılan uygulama disiplin mahkemeleri olarak kabul etsek bile uygunsuz kanunsuz.
  Askeri harp okulu ve polis yüksek okulu öğrencilerinin disiplin cezaları bir sene içerisinde infaz edilir itiraz halinde değiştirilir. Sizin durumunuz buna uymamaktadır. Nahkeme o cezayı iptal ettiği an geriye dönüşü olmayan yola girilmiştir. Kanunen ceza süre aşımı aşılmıştır. Cezanın değiştirilmesi mümküm değildir. Temyiz kararı cezanın uygunsuz olduğu yönüyle bozulmuştur. Ancak yeni yargılama zaman aşımı nedeniyle yapılamama konumuna gelmiştir. Bu kadar basit.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Benzer Konular :

 1. Polis Meslek Yüksek Okulu
  Yazan: gökhan3 Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 14-02-2015, 01:07:34
 2. Polis meslek yüksek okulu elenme durumu
  Yazan: gökhan3 Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 2
  Son İleti: 06-02-2015, 06:18:10
 3. Polis meslek yüksek okulu
  Yazan: Resul Konar Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 33
  Son İleti: 25-07-2014, 13:58:35
 4. Polis Meslek Yüksek Okulu
  Yazan: omerak38 Forum: Kişiler Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 11-03-2011, 01:15:43
 5. Kovuşturma ve polis meslek yüksek okulu
  Yazan: serbayreis Forum: Ceza İnfaz Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 14-09-2010, 21:33:08

Bu sayfada bulunan kavramlar:

mahkemeyle polis okuluna dönenler

polos okulundan guvenlik sorusturmasindan elenip donenler

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Terapi  |  Kral |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Online Muhasebe Programı |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  icralık arabalar  | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.