1993 de babadan bir tarla hissesi miras kaldı. Kardeşim ile üzerimize tescile giriştik. Başka ortaklar arasındaki dava nedeni ile tapu kayıtlarına tedbir konulmuş, işlemi tamamlayamadık. 1999 yılına dek aynı başvurularımız aynı nedenle kabul görmedi. İlgili belediyeye başından beri emlak vergilerini varisler olarak ödeye durdum eksiksiz.

2006 eylülünde kardeşim ile malların taksimi yoluna gittiğimizde bir daha başvurduk tapuya, belediyeden alınmış rayiç bedel belgesi ile. Tapu kayıtları ile belediyedeki kayıtlar arasında fark görüldü. Belediyenin kayıtlarının da tapudakiler ile güncellenmesi istendi.

Ortaya çıktı ki taraf olmadığımız dava 2001 yılında sonuçlanmış ve bizim hisse 100 küsur metre kare büyütülmüş kesinleşen karar ile.

Belediye bunu görünce değişikliğin tapuya kayıt tarihinden 3y içinde bize değişiklik bildirimi vermeli idiniz diye binlerce liralık ceza oluşturmaya kalkıştı. Bağrış-çığrış, kavga-gürültü ceza birkaç yüz liraya indirildi nasıl oldu ise!!!

Biz değişiklikten hiç bir biçimde bilgilendirilmediğimiz için tek bir kuruşluk bile ceza kesilmemesi görüşündeyim. Bize bildirim yapılmış olsa idi 3 aylık süre ancak çalıştırılabilirdi. Biz bilgilerimize göre vergimizi ödemeyi sürdürmüşüz iyi niyet ile.

Belediye kabul etmiyor, illa da birkaçyüz lira cezanın ödenmesinde israrlı.

Ben yanlış mı değerlendiriyorum durumu? Doğru isem Belediyeyi nasıl bir yol izleyerek hizaya getirebilirim?

Gösterilecek yol için şimdiden teşekkürler.