+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 45 ileti bulundu.

Konu: Avukat Azletme

Avukat Azletme Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Avukat Azletme

Sayın Forum Yöneticileri, Forum Üyeleri

Herşeyden önce böyle bir site yaratan ve yöneten siz değerli yöneticilerimize şükranlarımı sunuyorum. Zaman zaman sitemizi ziyaret ederek çeşitli konularda yazılan bilgileri okumaya ve hukukumuzda karşılaşılan sorunlara hukukçularımızın verdiği cevapları izlemeye çalışıyorum.

Benimde sizlerin görüşüne sunarak öğrenmek istediğim bir konu var. Halen adımın mesnetsiz olarak karışmış olduğu soruşturma aşamasında olan bir hazırlık dosyası mevcut. Böyle bir haksız durumla karşılaştığımda bana yardımcı olması ve eğer dava açılırsa beni savunması için daha önceden tanıdığımız bir avukat dostumdan yardım istedim ve ücreti karşılığında avukatım olmasını talep ettim. Tabi aramızda dostane ilişkiler mevcut olduğundan bir miktar üzerinde anlaştık fakat bu konuda bir sözleşme veya buna benzer bir akit taraflar arasında yapılmadı. Sadece, soruşturma esnasında ve dava açılması durumunda avukatlığımı yapması hususunda anlaştık ve avukatlık ücretini dostane belirledik. Bu görüşme yapılırken yanımızda şahitler de vardı.

Benden adına vekaletname çıkartmamı ve bir miktar kaparo (anlaştığımız miktarın 1/3) vermemi istedi, tabi bende hemen isteğini gerçekleştirdim. Kaparo ödemesi karşılığında hiçbir makbuz almadım. Dediğim gibi aramızda yazılı bir sözleşme veya ücret akdi yok sadece sözlü olarak bu konuları görüşmüştük. Kendisi bir kez ilgili Savcılığa giderek dosyama baktı daha sonra Sayın Savcının hukuki prosedürü başlattığı ve şikayetçiden istediği bazı işlemler olduğu için yaklaşık 2 aydır dosyada bekleme dışında hiçbir işlem yapılmadı. Ancak 25 gün önce şikayetçi taraf ile ilgili olan işlemler tamamlandı ve artık bizimde dosyamıza ilgili savunma delillerini sunma zamanımız geldi. Böylece tamamen mesnetsiz olan bu soruşturmada dava açılmadan takipsizlik kararı aldırabilirdik. Ancak defaten avukatıma söylememe rağmen bir türlü Savcılığa gidip kendisine iletmiş olduğum tüm delilleri bir dilekçe dahilinde sunmadı. Kendisine bir an önce elimizde bulunan delilleri sunmamız gerekli olduğunu bildirdiğimde geçtiğimiz ay ödeme yapmadığımı laf arasında bana iletti. Halbuki aramızda ne bir sözleşme, ne de bir senet imzalamıştık. Adıma dosya bakma dışında hiçbir işlem gerçekleştirmeyen ve gerçekleştirmek içinde para isteyen avukatımı istemeyerek de olsa bana takınmış olduğu bu tavır nedeniyle azletmek istiyorum.

Burada bence haksız bir azil sözkonu değil. Çünkü daha soruşturma esnasında olan ve hiçbir işlem yapılmayan bir dosyaya kapora adı altında bir miktar (yaklaşık asgari ücretin 2-2,5 katı) bir miktar parayı sadece dosya içeriğini görmesi için verdim ve daha başka ne bir işlem yada harcama gerçekleşmedi.
    Dava dahi henüz açılmadı ve elimdeki delillerle de açılması pek mümkün görülmüyor.

Bildiğim kadarıyla haksız azil varsa müvekkilinizden dava sırasında hükmedilen dışında da 174. maddeye göre ''Avukatın azli halinde ücretin tamamı verilir. Şu kadar ki, avukat kusur veya ihmalinden dolayı azledilmiş ise ücretin ödenmesi gerekmez.''

Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu bu tür bir konuda avukatımı azletmek istersem;

a.) Adıma hiçbir işlem gerçekleştirmemiş, hiçbir masraf yapmamış, soruşturma aşamasında olan ve dava açılması pek mümkün görülmeyen bir dava da avukatımı isteklerimi yerine getrmediği, yavaş davrandığı, hatta ve hatta anladığım kadarıyla tarafımdan bir ödeme beklediği ve sonrasında işlem yapma niyetinde bulunan bir kişiyi azledebilir miyim??

b.) Azlettiğim takdirde sözkonusu avukatım adıma herhangi bir dava açabilir ve sözlü olarak konuşmuş olduğumuz (şahitler de mevcut), bir sözleşme veya ücret sözleşmesi, ödeme planı bulunmayan bir konuda bana karşı dava açabilir mi, icra işlemi başlatabilir mi?

c.) Kapora olarak vermiş olduğum ücreti hiçbir şekilde geri istemeyeceğim. Hakkımı helal edeceğim, yalnız dost olarak kabul etmiş olduğum bir kişiden böyle bir yaklaşım görmek ilgili şahsı bundan sonra avukatım olarak tutmanın pek mantıklı olmadığını bana göstermektedir. Avukatımı azil için neler yapmalıyım??

Noterden hazırlatacağım azilnameyi hem avukata hem de ilgili savcılığa mı göndermem gerek? Azilnameyi, vekalet çıkartmış olduğum aynı Noterden mi göndermem gerek yoksa başka Noterden de gönderilebilir mi?

Sizlerden bu konuda görüşlerinizi istiyorum. Ben hatamı biliyorum, eş de olsa dostta olsa bir sözleşme imzalamam, ödeme planı çıkartmam, ödemelerimi fatura karşılığında yapmam ve tarafların sorumluluğunu yazılı olarak belirlemem gerekiyordu.

Yukarıda sormuş olduğum 3 konuda bana görüşlerinizi bildirirseniz çok sevinirim. Şimdiden değerli yorumlarınız çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Avukat Azletme konulu yargıtay kararı ara
    Avukat Azletme konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    antalya, alanya, Turkey.
    İletiler
    90
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Avukat Azletme

Avukat işle ilgili giderleri karşılamak üzere avans isteyebilir.Avansın işin gereğini çok aşmamasına,avastan yapılan harcamaların müvekkiline zaman zaman bildirilmesine ve işin sonunda avanstan kalan parayı müvekkiline geri vermesi bir meslek kuralıdır.
    vekalet ücretinin tahsil edilebilirliğini azil keyfiyetinin haklı olup olmaması belirleyecektir. Azil ve sözleşmenin feshi haksızsa sözleşmeyle belirlenen ve eğer sözleşme yoksa veya geçersizse asgari tarifeden hesaplanacak olan vekalet ücretine hak kazanılacaktır.Azil halinde avukatınız size ihtar çekebilir ücretin tahsilini isteyebilir.Yani temerrüde düşürür .İcrayada koyabilir.
    Ayrıca istediğiniz noterden azilname gönderebilirsiniz.Savcılıktaki dosyanıza bunun onaylanmış bir örneğini koyun.Azil sebeplerinizide belirtin
    Ve avukatla eski bir hukukunuz olduğunu belirtmişsiniz kendisiyle irtibata gecebilir işi güzellikle halledebilirsiniz kanımca!!!!!!

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Şahsi kanaatim olarak, avukatınıza avans olarak yapmış olduğunuz ödemeyi geri istemiyorsanız, azil de etmeyin derim. Vekaletnamenizi de izinsiz kullanması mümkün değil. Azlin pek pratik bir sonucu görünmüyor bu durumda.
    Yazdıklarınızdan da tek bir hususa da naçizane bir itirazım var. Hoş yazım tarzınız ve ülubunuzdan bunları bildiğiniz anlaşılıyor ama diğer izleyicilerin de bilgi sahibi olması amacıyla Avukat'ın da bilgisini sattığını, ortaya bir eser çıkarmak şeklinde somut bir görevi olmadığını verdiği 2 satırlık bilginin bile hayat kurtarabileceğini hatılatmak isterim.
    Saygılarımla.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Sinem hanım,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Dediğim gibi sözlü görüşme dışında aramızda herhangi bir sözleşme, ücret akdi veya ödeme planı mevcut değil. Belki biraz alınganlık gösteriyorum ama burada bana göre bir ihmal (işi yavaştan alma) ve de aramızdaki hukuku suistimal var. Böyle bir durumda, bana göre ücreti ön planda tutan bir yaklaşımda bulunan avukatım ile mesleki anlamda işbirliğine devam etmem biraz mantık dışı görünüyor. Bu yüzden de azil konusunda ısrarcı davranıyorum.

Şu konularda değerli görüşlerinizi bekliyorum:

1.) Eğer sözleşme yoksa veya geçersiz ise asgari tarifeden hesaplanacak olan vekalet ücretine hak kazanılacaktır demişsiniz. Asgari tarife vekalet ücreti ne kadardır?

2.) Avans adı altında değilde kaporo olarak kendisine işin başlangıcında ödeme yapmıştım. Herhangi bir harcama yapmadı, sadece dosyama bakarak dosya içeriği hakkında tarafıma bilgi verdi. Dediğim gibi zaten bu parayı kendisinden istemeyeceğim. Helali hoş olsun.

Sözlerinizden anladığım kadarıyla eğer avukatım isterse alacağını tahsil etme yönünde itiraz edebilir fakat elimizde yazılı bir sözleşme olmadığından sadece asgari tarifeden vekalet ücreti almaya hak kazanacaktır. Dediğim gibi ben ona bir ön ödeme yapmıştım ve o da dosyam ile ilgili hiçbir harcama yapmadı. Yapmış olsa bunu bana belgeleri ile (makbuz, fatura vesaire) ispat etmesi lazımdı. Böyle birşeyde yok. Anlaşılan asgari tarifeden hak kazanacağı vekalet ücretini de ben büyük ihtimalle peşinen ödemiş durumdayım. Bu konuda haklımıyım? Yorumunuz nedir?

3.) Temerrüde düşürme ne anlama geliyor? Biraz açıklar mısınız?

4.) Noterden alınacak azilname matbu standart bir döküman mıdır yoksa Noter, azil sebeplerini, dile getireceğim şekilde bu azilnamede belirtecek midir? Azilnameler Noter aracılığıyla mı iletilir, yoksa biz kendimiz alıp posta yolu (iadeli taahhütlü) veya kargo ile gönderebilir miyiz?

Bu konularda detaylı bilgi verir, değerli görüşlerinizi bildirirseniz çok müteşekkir kalacağım.

Saygılarımla

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Admin,

Görüşlerinizi saygıyla karşılıyorum ve teşekkürlerimi sunuyorum. Ancak yapmış olduğunuz itiraza ilişikin naçizane ben de görüşlerimi sunmak istiyorum.

Her zenaatkar sahip olduğu bilgiyi ve bu bilgileri kullanma sonrasında sahip olduğu tecrübeyi satarak yaşamını idame ettirir. Şüphesiz ki, Avukatlık mesleği bilginin ve tecrübenin en çok kullanıldığı sanat dallarından, meslek dallarından birisidir. Bu konuda sizinle aynı görüşteyim. İki satırlık bilginin büyük tecrübelerle kazanıldığını ve bu kazanılan bilgilerin gerekli yer ve zamanda kullanılması gerektiğini aksi takdirde bu iki satırlık bilginin hiçbir surette işe yaramayacağına inanıyorum ki sanırım bu görüşüme siz de katılacaksınız. Benim sorunum, avukatımın mesleki bilgisi ve tecrübeleri hususunda değil, bu bilgi ve tecrübeyi gerekli zamanda ve yerde kullanmaktan imtina ederek avukatlık mesleği adaplarına aykırı şekilde konunun sadece mali yönünün ön plana çıkartılması ile ilgilidir.

Çıkan sonuç somut olarak görünmeyebilir ama soyut olarak çıkacak bu sonucun somut adımlar atılarak elde edildiğinin unutulmaması gerekir. Somut adımların neler olacağı hususunu sizin gibi bu konularda çok bilgili bir kişi ile konuşmanın çok yersiz olacağını düşünüyor, bana ayırmış olduğunuz vaktinize ve değerli cevabınıza çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

Nerede
    antalya, alanya, Turkey.
    İletiler
    90
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cool Re: Avukat Azletme

1-temerrüde düşürmek;borçlu duruma düşürmek ,borcun muaccel olması
    2-Noter kanalıyla (matbudur)
    isterseniz duruşma esnasında tutanaga geçirmek suretiylede olur
    3--Ceza soruşturma evresinde takip edilen işler için 200 YTL asgari ücret miktarı

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Sinem hanım,

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu bilgiler dahilinde durumu yeniden gözden geçireceğim. Diğer forum üyelerinde de bu hususlar hakkında cevap bekliyorum. Sanırım fazla görüşün dile getirilmesi hem bana hem de bu başlık altında forumu izleyen diğer forum üyelerine yararlı olacaktır.

Saygılarımla

Nerede
    Antalya, Alanya, TÜRKİYE
    İletiler
    204
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Sn.kirk;

Avukatınızı vekillikten azletmezden önce kendisine keşide edeceğiniz bir ihtarname ile AVUKATIN MÜVEKKİLİNE RAPOR VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ kapsamında kendisine teslim ettiğiniz belgeler ve verdiğiniz bilgilerin ne şekilde kullanıldığını ve işin gelinen noktatadi durumu hakkınad RAPOR VERİLMESİNİ talep etmenizi öneririm. Bu halde avukatınızı temerrüde düşürür, ihtarnamenizde verdiğiniz süre içerisinde kendisine tevdi ettiğiniz işe dair rapor verilmemesi ya da gerçeğe aykırı rapor verilmesi halinde HAKLI SEBEBE dayalı olarak avukatınızı azleder ve hiç bir ücret ödemediğiniz gibi ödemenizi ispat etmek koşulu ile verdiklerinizi de geri alabilirsiniz. Bu konuda size yardım edecek bir yığın avukat bulmanız da mümkündür.

Size müteşekkirim.
    Çünkü bir çok avukat arkadaşımıza ahbap-çavuş ilişkisi içerisinde pazarlık etmeden üstlenip yürüttükleri işin kendilerine neye mal olacağını göstermede ciddi bir önrek sundunuz.

Saygılarımla...

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Tevfik Bey,

Herşeyden önce değerli görüşlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Şunu belirtmek isterim ki, avukatımla aramızda olan dostane ilişkiler yüzünden ücret konusunda bir pazarlıkta yapmadım. Ayrıca diğer tüm avukat arkadaşların bana söylediklerine göre böyle bir dava içinde hem kaparo adı altında verdiğim miktar hem de nihai anlaşılan miktar muadillerine göre yüksek. Yani kısacası ben sadece avulatıma güvenerek bu işe girdim, istediği miktarı hiç sorun etmedim. Taki kendisinden beklentilerimi yerine getireceğine işi yavaştan alma ve hatta ve hatta daha herhangi bir işlem yapmadan sanki ben onu aylık maaşlı avukat gibi tutmuşum gibi geçtiğimiz aylara yönelik ücret istemesi durumuna geldiği güne kadar...

Her neyse dediğm gibi ben hatamı biliyorum.. Böyle bir vekalet verirken sizin deyiminizle ahbap-çavuş ilişkisi yerine hernekadar tanıdığımda olsa onunlar bir yazılı anlaşma ve ücret sözleşmesi imzalamam gerekiyor idi. Benim hatam sanırım güvenmek oldu.

Sizden bir ricam olacak; bu vesile ile bu konu bir örnek teşkil edeceği için diğer forum üyelerinin de bilgilenmesini amaçladığımdan AVUKATIN MÜVEKKİLİNE RAPOR VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ konusunda ilgili madde hükmünü de belirterek konu hakkında biraz açıklama yaparmısınız?

Bahsettiğiniz ihtarname nasıl yazılır? Diğer bir avukat aracılığıyla mı, yoksa noter kanalıyla mı? Yazılan ihtarname nasıl gönderilir, noter kanalıyla mı yoksa diğer bir yolla mı?

Bu konularda biraz bilgi verir beni ve forumu izleyen dostlarımızı bilgilendirirseniz çok sevirim.

Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Nerede
    antalya, alanya, Turkey.
    İletiler
    90
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cool Re: Avukat Azletme

Azilname (Düzenleme-Genel)
    Azil Eden Adı Soyadı
    Adresi
    Azil Eden
    Bilgi İçin Gideceği Yer
    Email Adresiniz
    <İkibin dört yılının Temmuz ayının yirmiikinci günü. 22.07.2004>
    Aşağıda mühür ve imzası bulunan ben <MERSİN 3.NOTERİ> <ORHAN TURAN> <{}> <URAY CAD. Z.SABAH İŞH.N:23 MERSİN> <Tel: 0-324-2331286> adresindeki dairemde görev yaparken yanıma gelen, ve gösterdiği <> verilmiş <> tarih <-> numaralı <> <> göre <> ili <> ilçesi <> <> nüfusunda <> cilt, <> sıra no <> aile sıra numaralarında nüfusa kayıtlı olup, <> ile <> <> <> <> doğumlu, halen <> adresinde oturduğunu ve okuryazar olduğunu söyleyen < >, <> düzenleme şeklinde bir azilname tanzimini istedi.
    Kendisini yukarıda yazılı hüviyetinden tanıdığım gibi bu işlemi yapma yeteneğinin bulunduğunu ve okuryazar olduğunu da gördüm.
    Bunun üzerine söze başladı: "<> düzenleme şeklinde yapılmış vekaletname ile <> vekil tayin edilerek <> konusunda kendisine yetki verilmişti. Şimdi ise görülen lüzum üzerine vekilimi bugünden itibaren vekaletten azlettim ve bu vekaletname ile kendisine verilmiş bulunan tüm yetkiler kaldırılmıştır. Bundan sonra yukarıda belirtilen vekaletnameye dayanarak adıma hiçbir surette herhangi bir işlem yapmaya yetkili bulunmadığını, azilnamenin bir örneğinin tarafıma verilerek diğer bir örneğinin <PTT> aracılığı ile muhatabına tebliğ edilmesini talep ederim" diye sözlerini bitirdi.
    Yazılan bu tutanağı azil edene okunması için verdim. Okudu, gerçek arzularının tam olarak yazıldığını bildirdi. Bunun üzerine bu azilname tutanağı birlikte imzalandı ve mühürlendi. <İkibin yedi yılının şubat ayının yirmiikinci günü. 22.02 2007>

Avukatlık Kanunu mad.52-53 -174
    Avukatlık kanunu -Meslek kuralları başlığı altında avukatın iş sahipleriyle olan ilşikileri 34 ten 47 e kadar

Azilname (Düzenleme-Özel)
    Azil Edenin Adı Soyadı
    Adresi
    Azil Edilen
    Azil Edilenin Adresi
    Bilgi İçin Gideceği Yer

Tel No
    Cep No
    Fax No
    Email Adresiniz
    "-----"düzenleme şeklinde bir azilname tanzimini istedi.
    Kendisini yukarıda yazılı hüviyetinden tanıdığım gibi bu işlemi yapma yeteneğinin bulunduğunu ve okuryazar olduğunu da gördüm.
    Bunun üzerine söze başladılar: "<> Noterliğinden <> tarih ve <> yevmiye no.lu düzenleme şeklinde yapılmış vekaletname ile <> vekil tayin ederek <> konusunda kendisine yetki verilmişti. Şimdi ise görülen lüzum üzerine vekilimizi bugünden itibaren vekaletten azlettik ve bu vekaletname ile kendisine verilmiş bulunan tüm yetkiler kaldırılmıştır. Bundan sonra yukarıda belirtilen vekaletnameye dayanarak adımıza hiçbir surette herhangi bir işlem yapmaya yetkili bulunmadığını, azilnamenin bir örneğinin tarafımıza verilerek diğer bir örneğinin <PTT> aracılığı ile muhatabına tebliğ edilmesini talep ederiz" diye sözlerini bitirdiler. Yazılan bu tutanağı azil edene okunması için verdim. Okudu, gerçek arzularının tam olarak yazıldığını bildirdi. Bunun üzerine bu azilname tutanağı birlikte imzalandı ve mühürlendi

Azilname (Onaylama-Genel)
    Azil Edenin Adı Soyadı
    Adresi
    Azil Edilen
    Azil Edilenin Adresi
    Bilgi İçin Gideceği Yer

Tel No
    Cep No
    Fax No
    Email Adresiniz
    Tarih ve Yevmiye No'su ile Noterliğini hatırlayamadığım vekaletname ile sizi vekil tayin etmiştim. Şimdi ise gördüğümüz lüzum üzerine sizi bu günden itibaren vekaletten ve tüm yetkilerden azlettik. Bundan sonra bu vekaletnameye dayanarak adımıza herhangi bir işlem yapmaya yetkili bulunmadığınızı bildiririz.
    Sayın noter bu azilnamenin bir nüshasının muhataba <PTT> ile tebliğini bir nüshasının dairenizde saklanmasını, diğer nüshasının da tarafımıza verilmesini talep ederiz.

Bunlardan hangisi size uygunsa noterlerde matbu olduğu daha önce belirtmiştim.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

azilname örneği

azilname ücreti

azilname nedir

avukat azilname örneği

azilname ücreti ne kadar

avukat azletme dilekçesiazilname ücreti 2015avukatı azletme dilekçesiavukat azletme dilekçe örneğiazilname ucret bilgisiazletmek dilekcesiAvukat azilnamevekalet azletmenoter azilname ücretiavukat azil dilekçesiavukat azli dilekçesivekillikten azletmeavukat azletme noter ücretiavukatı aczetmeknoter vekalet azletme ücretiavukatimi azletmek istiyorummuvekkil vekili azletmesi normalnoter vekalet azil ücretiavukatı azil dilekçe örneğiazİLNAME NEDİR
Forum