Yazarımız Can Dündar'a, 'Yanaklarından öperim Alaattin' diyen MİT'çi Gündeş'le ilgili yorumu nedeniyle mektup gönderen Çakıcı, 'Akıllı olmanızı rica ediyorum' dedi.

Organize suç örgütü elebaşısı Alaattin Çakıcı, mektuplarında ideolojik sözcükler kullanan tutuklu ve hükümlülerin disiplin cezası aldığı, mektupların hiç gönderilmediği ya da sansürlenerek yollandığı F tipi cezaevinden, Milliyet gazetesi yazarı Can Dündar'a tehdit mektubu gönderdi. Adalet Bakanlığı'nın, üzerinde "görülüp-okunduğuna" yönelik bir ifade bulunmayan mektubun cezaevinden nasıl çıkarıldığını inceleyeceği öğrenildi.

Alaattin Çakıcı'nın ismi, Can Dündar'ın NTV'de yayımlanan "Neden" adlı programına katılan eski MİT'çi Nuri Gündeş'in açıklamalarıyla gündeme geldi. Gündeş, programda Çakıcı için "Dinliyorsa yanaklarından öperim, eğer devlete bir hizmeti varsa" dedi. Dündar da Gündeş'e, derin devletin kullandığı isimlerin niteliğine ilişkin sorular yöneltti.

F tipinden mektup
Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutulan Çakıcı, program nedeniyle Dündar'a tehdit mektubu gönderdi. Dündar'ın ofisine faksla yollandığı öğrenilen 4 sayfalık el yazısı ile kaleme alınmış mektupta, cezaevlerinde resmi kanaldan gönderilen mektuplarda bulunan "görüldü" ifadesinin bulunmaması dikkat çekti. Çakıcı, ajanda sayfasına yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

"Siz ve bazı arkadaşlarınız, elinizdeki kalemleri kullanarak, sınır tanımadan kişilerin onuruna saldırma hakkını nereden alıyorsunuz? Savcı ve yargıç gibi işinize geldiği türde, tüm gayrı ahlâki kuralları kendi kişisel çıkarlarınız doğrultusunda yasal zeminlere taşıyorsunuz. Küresel medya patronlarının Türkiye'deki işbirlikçi elemanları olarak çeteleştiğinizi biliyor musunuz? Türkiye'nin son yaşadığı Hrant Dink şokunun yüzde 90'ının sorumluluğunun sizlere ait olduğunu biliyor musunuz? Merak ediyorum. Sizin adınız Can'mı Jean'mıdır?"

"Siz Alaattin Çakıcı'nın, ağzının ayarının sınır tanımadığını biliyor musunuz? Bakınız beyefendi! Lütfen yaptığınız işi insani ve mesleğinizin ahlaki kuralları çerçevesinde yapmaya çalışın ve akıllı olmanızı sizden rica ediyorum. Yine de beyefendilik bende kalsın. Selam, sevgi ve esenlikle."

Adalet Bakanlığı'nın mektubun nasıl gönderildiğini inceleyeceği öğrenildi. Alaattin Çakıcı'nın mektubu, cezaevinden normal kanallardan değil, avukatı aracılığıyla göndermiş olabileceği tahmin ediliyor.

ÇGD: Yazar tehdit altında
Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu da Dündar'ın programı nedeniyle tehdit edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, İçişleri ve Adalet bakanlıklarının gerekli önlemleri almasını istedi.

Kaynak:www.ekolay.net/haber (Milliyet) 11.02.2007
.................

Tehditlerin sonu pek hayra alametle bitmiyor, umarım bunun sonu da diğerlerine benzemez, UMARIM...