selamlar,

paylı mülkiyet halinde ortak olduğum arsanın diğer ortağı kendi hissesinin devrine ilişkin üçüncü bir şahısla "taşınmaz satış vaadi sözleşmesi" yapmış ve bu şahsa vekaletname vermiştir. vekaletnameyi alan şahıs ise benim payımı da almak istemekte ancak çok cüzi bir rakam teklif etmektedir. satmayı reddettiğimi söyleyince ise izale-i şuyu davası açacağını söyledi. izale-i şuyu davası açması için de bildiğim kadarıyla diğer hissenin mülkiyetini kendi üzerine geçirmesi gerekmektedir. fakat, arsadaki diğer payı kendi üzerine geçirdiğinde ise (yine bildiğim kadarıyla) benim şufa hakkım doğmaktadır. bunu engellemek için ise diğer hissenin kendi üzerine tescilini yapmamakta, olayı sürüncemede bırakmakta ve beni hergün arayarak rahatsız etmektedir. benim ise öğrenmek istediğim husus taşınmaz diğer hissedarın bu kişiyle yapmış olduğu taşınmaz satış vaadi sözleşmesine dayanarak benim şufa davası açmaya hakkım olup olmadığıdır? konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim. saygılarımla...