+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 31 ileti bulundu.
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tüketicinin 7 gün içinde cayma hakkı nasıl işler

Merhaba. Benimde kısa bir sorum olacaktı yanıtlaya bilirseniz çok sevinirim,

1 hafta öncesine kadar düğün yapacak olmamdan dolayı .....Bellona mağzasından, 6 milyarlık mobilya almıstım. 5 milyarını peşin verdim, Ancak suan dugun gunu ile cıkan sorunlar nedenıyle ayrılmak zorunda kaldık, ve mobilyalarda artık işime yaramıyor mobilyaları henuz teslim almadık agustos ayında teslım alacagımızı belirtmiştim.

1-) Benım bu satıs işlemlerınden vazgecme hakkım varmı?
    Yardımcı olursanız cok sevınırım saygılar sunarım...

Not: satiş işlemini yapalı bir ay 10 gün oldu

Hukuki NET Güncel Haber

Tüketicinin 7 gün içinde cayma hakkı nasıl işler konulu yargıtay kararı ara
    Tüketicinin 7 gün içinde cayma hakkı nasıl işler konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mağazadan alınan üründe ayıp yoksa cayma hakkı da yoktur. Satıcı mağaza kendi insiyatifinde geri almaya taahhüt ederse o ayrı konudur. Birçok büyük mağaza müşteri memnuniyeti çerçevesinde yasal zorunlulukları olmamasına karşın belli bir sürede ürünü geri alıyor veya değiştiriyor.
    Öncelikle Herkese Merhabalar. Cayma Hakkı konusunda benimde merak ettim birşey var. Bir mağazaya gidiyorsunuz ve belli bir adette ürünü sipariş ediyorsunuz ve bunun kaşılığında toplam tutarın bir kısmını ödüyorsunuz. ve daha sonra ürünleri almaktan vaz geçiyorsunuz. Ürünler sizde değil fatura ortada yok ve mağazaya almaktan vazgeçtiğinizi söylediğinizde bunun olabileceğini ama ödediğiniz parayı tam geri iade edemeyeceğini, ürünlerdeki koymuş olduğu toplam karı düşerek ve emek hakkı adında bir bedelde keserek paranın geri kalan kısmını verebileceğini söylüyor. Böyle birşey mümkünmüdür. Ödediğim meblağ 7.750 TL kesilceği söylenen tutar 800 TL. Lütfen bana yardımcı olabilecek cevaplarınızı bekliyorum. ilginiz için şimdiden teşekkürler..

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kapıdan Satışlar
    Madde 8- (Değişik: 6/3/2003-4822/12 md.) Kapıdan satış; işyeri, fuar, panayır gibi satış mekanları dışında yapılan satımlardır.
    Bakanlık, kapıdan satış yapacaklarda aranılacak nitelikleri, bu Kanuna tabi olan ve olmayan kapıdan satışları ve kapıdan satışlara ilişkin uygulama usul ve esaslarını belirler.
    Bu tür satışlarda; tüketici, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde malı kabul etmekte veya hiçbir gerekçe göstermeden ve hiçbir yükümlülük altına girmeden reddetmekte serbesttir. Hizmetlerin satımında ise bu süre, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren başlar. Bu süre dolmadan satıcı veya sağlayıcı, kapıdan satış işlemine konu mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez. Satıcı, cayma bildirimi kendisine ulaştığı andan itibaren yirmi gün içerisinde malı geri almakla yükümlüdür.
    Tüketici, malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalarından sorumlu değildir.
    Taksitle yapılan kapıdan satışlarda 6/A maddesi, kampanyalı kapıdan satışlarda 7 nci madde hükümleri ayrıca uygulanır.

Kapıdan Satışlarda Satıcının ve Sağlayıcının Yükümlülüğü
    Madde 9- (Değişik: 6/3/2003-4822/13 md.) Kapıdan satış sözleşmelerinde, sözleşmede bulunması gereken diğer unsurlara ilave olarak mal veya hizmetin nitelik ve niceliğine ilişkin açıklayıcı bilgiler, cayma bildiriminin yapılacağı açık adres ve en az on altı punto ve koyu siyah harflerle yazılmış aşağıdaki ibare yer almak zorundadır:
    Tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin teslim aldığı veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde malı veya hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkının var olduğunu ve cayma bildiriminin satıcı/sağlayıcıya ulaşması tarihinden itibaren malı geri almayı taahhüt ederiz.
    Tüketici, sahip olduğu haklarının da yazılı bulunduğu sözleşmeyi imzalar ve kendi el yazısı ile tarihini yazar. Satıcı veya sağlayıcı, bu bilgilerin sözleşmede yer almasını sağlamak ve taraflar arasında akdedilen sözleşmenin bir nüshasını tüketiciye vermekle yükümlüdür.
    Bu madde hükümlerine göre düzenlenmiş bir sözleşmenin ve malın tüketiciye teslim edildiğini ispat satıcıya veya sağlayıcıya aittir. Aksi takdirde, tüketici cayma hakkını kullanmak için yedi günlük süre ile bağlı değildir.

Mesafeli Sözleşmeler
    Madde 9/A- (Ek: 6/3/2003-4822/14 md.) Mesafeli sözleşmeler; yazılı, görsel, telefon ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan ve malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi veya ifası kararlaştırılan sözleşmelerdir.
    Mesafeli satış sözleşmesinin akdinden önce, ayrıntıları Bakanlıkça çıkarılacak tebliğle belirlenecek bilgilerin tüketiciye verilmesi zorunludur. Tüketici, bu bilgileri edindiğini yazılı olarak teyit etmedikçe sözleşme akdedilemez. Elektronik ortamda yapılan sözleşmelerde teyid işlemi, yine elektronik ortamda yapılır.
    Satıcı ve sağlayıcı, tüketicinin siparişi kendisine ulaştığı andan itibaren otuz gün içerisinde edimini yerine getirir. Bu süre, tüketiciye daha önceden yazılı olarak bildirilmek koşuluyla en fazla on gün uzatılabilir.
    Satıcı veya sağlayıcı elektronik ortamda tüketiciye teslim edilen gayri maddî malların veya sunulan hizmetlerin teslimatının ayıpsız olarak yapıldığını ispatla yükümlüdür.
    Cayma hakkı süresince sözleşmeye konu olan mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasının veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesinin istenemeyeceğine ilişkin hükümler dışında kapıdan satışlara ilişkin hükümler mesafeli sözleşmelere de uygulanır.
    Satıcı veya sağlayıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on gün içinde almış olduğu bedeli, kıymetli evrakı ve tüketiciyi bu hukukî işlemden dolayı borç altına sokan her türlü belgeyi iade etmek ve yirmi gün içerisinde de malı geri almakla yükümlüdür.

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tüketicinin 7 gün içinde cayma hakkı nasıl işler

Bir internet sitesinden köpeğim için eğitim tasması almıştım . Memnun kalmadım iade etmek istiyorum . 23 Kasım gece saat 2 gibi siparişi vermiştim . 23 Kasım sabahında faturayı kesmişler , benim elime 24 Kasımda ulaştı . Bugün firmayı aradığımda bayram dolayısıyla çalışanların olmadığını söyleyen bir kişi çıktı karşıma ( zannediyorum telefonu 2 firma ortak kullanıyor ) . Kişiye derdimi anlatmaya çalıştım ama pek de bilgisi yoktu sanırım yetkili olmadığından dolayı . Bayramdan sonra ararsanız iade alırlar dedi . Şimdi bu iade için 7 gün şartı 7 iş günü mü ? Malum araya bayram girdi kendilerine ulaşamıyorum , mail da attım cevap gelmemiş hala . Bayramdan sonra ürünü iade edeceğimi söylesem problem çıkarırlar mı ?

İletiler
    1.468
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı denizerdemkaraduman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir internet sitesinden köpeğim için eğitim tasması almıştım . Memnun kalmadım iade etmek istiyorum . 23 Kasım gece saat 2 gibi siparişi vermiştim . 23 Kasım sabahında faturayı kesmişler , benim elime 24 Kasımda ulaştı . Bugün firmayı aradığımda bayram dolayısıyla çalışanların olmadığını söyleyen bir kişi çıktı karşıma ( zannediyorum telefonu 2 firma ortak kullanıyor ) . Kişiye derdimi anlatmaya çalıştım ama pek de bilgisi yoktu sanırım yetkili olmadığından dolayı . Bayramdan sonra ararsanız iade alırlar dedi . Şimdi bu iade için 7 gün şartı 7 iş günü mü ? Malum araya bayram girdi kendilerine ulaşamıyorum , mail da attım cevap gelmemiş hala . Bayramdan sonra ürünü iade edeceğimi söylesem problem çıkarırlar mı ?
    Cevap yazan olmamış ama, yinede yazayım

Cayma hakkı;

ürün teslim tarihinden itibaren 7 gün içinde haber vermekle başlar, malı teslim alma süresi değildir bu süre

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eğer mağazadan aldığınız bir çamaşır makinası ise ve sessiz olduğu iddia eden bu çamaşır makinasının motorunu sessiz yaptıklarını ancak su pompasını civar daireleri rahatsız edecek ölçüde yaptıklarını farkettiyseniz ve özellikle sessiz olması sebebi ile satın almış oldunuz bu ürün satıcı ve hatta servis tarafından sessiz olmasi sebebiyle övüldüyse.
    ilk çalışmanın sonrasında ses farkedilip aranan bosch servisi hatta firma çağrı merkezi bunu normal olarak karşılayıp size su pompasının sesi normal bu gürültü demeleri durumunda ürünün ilk 7 günde iade edilmesi mümkünmüdür ?

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı eXultSoul rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eğer mağazadan aldığınız bir çamaşır makinası ise ve sessiz olduğu iddia eden bu çamaşır makinasının motorunu sessiz yaptıklarını ancak su pompasını civar daireleri rahatsız edecek ölçüde yaptıklarını farkettiyseniz ve özellikle sessiz olması sebebi ile satın almış oldunuz bu ürün satıcı ve hatta servis tarafından sessiz olmasi sebebiyle övüldüyse.
    ilk çalışmanın sonrasında ses farkedilip aranan bosch servisi hatta firma çağrı merkezi bunu normal olarak karşılayıp size su pompasının sesi normal bu gürültü demeleri durumunda ürünün ilk 7 günde iade edilmesi mümkünmüdür ?
    Bir mal üretici veya satıcı tarafından bir konuda, bir özelliği nedeniyle övülmüş yada kataloğunda, broşüründe, herhangi bir tanıtım ve reklam vasıtasında belirtilmiş ise ve fakat bu malda bu özelliğin bahsedildiği şekilde olmadığı anlaşılmışsa bu ayıplı bir maldır. Ayıplı mal nedeniyle ayıpsız misli ile değişim, ücretsiz onarım, ücret iadesi veya ayıp oranında ücret indirimi ürünün tesliminden itibaren (7 değil) 30 gün içerisinde talep edilebilir. bu konuda ayıplı maldan kaynaklanan hakların kullanılması için gerekli süre ile kapıdan satışlar ve mesafeli satışlarda uygulanan sebep göstermeden iade hakkı karıştırılmamalıdır.

Sizin konunuzla ilgili olarak; anladığım kadarıyla makine su alırken bir gürültü oluşmakta, fakat bu gürültünün sebebi makine mi yoksa tesisatınız mı? Örneğin sessiz olmasıyla övülen bu makine dışında sessiz olduğu belirtilen başka bir makine bağlandığında yine aynı veya daha şiddetli bir gürültü ortaya çıkacak mıdır? Yada orta gürültülü bir makine bağlandığında ne şiddette bir gürültü oluşmaktadır? Bunu ancak siz deneyebilir ve teşhis edebilirsiniz. Örneğin önceki makinenizle kıyaslayabilirsiniz. Eğer, bu gürültüye tesisatınızın sebep olmadığını, gürültünün normal olmadığını düşünüyorsanız ve sessiz tabir edilen bir makine çalışırken böyle bir gürültü çıkmayacağı kanaatine sahipseniz, bu mal ayıplıdır ve seçimlik haklarınızdan birini kullanabilirsiniz.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Başak Şahin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir mal üretici veya satıcı tarafından bir konuda, bir özelliği nedeniyle övülmüş yada kataloğunda, broşüründe, herhangi bir tanıtım ve reklam vasıtasında belirtilmiş ise ve fakat bu malda bu özelliğin bahsedildiği şekilde olmadığı anlaşılmışsa bu ayıplı bir maldır. Ayıplı mal nedeniyle ayıpsız misli ile değişim, ücretsiz onarım, ücret iadesi veya ayıp oranında ücret indirimi ürünün tesliminden itibaren (7 değil) 30 gün içerisinde talep edilebilir. bu konuda ayıplı maldan kaynaklanan hakların kullanılması için gerekli süre ile kapıdan satışlar ve mesafeli satışlarda uygulanan sebep göstermeden iade hakkı karıştırılmamalıdır.

Sizin konunuzla ilgili olarak; anladığım kadarıyla makine su alırken bir gürültü oluşmakta, fakat bu gürültünün sebebi makine mi yoksa tesisatınız mı? Örneğin sessiz olmasıyla övülen bu makine dışında sessiz olduğu belirtilen başka bir makine bağlandığında yine aynı veya daha şiddetli bir gürültü ortaya çıkacak mıdır? Yada orta gürültülü bir makine bağlandığında ne şiddette bir gürültü oluşmaktadır? Bunu ancak siz deneyebilir ve teşhis edebilirsiniz. Örneğin önceki makinenizle kıyaslayabilirsiniz. Eğer, bu gürültüye tesisatınızın sebep olmadığını, gürültünün normal olmadığını düşünüyorsanız ve sessiz tabir edilen bir makine çalışırken böyle bir gürültü çıkmayacağı kanaatine sahipseniz, bu mal ayıplıdır ve seçimlik haklarınızdan birini kullanabilirsiniz.
    Tesisatla ilgili bir problem olduğunu düşünmedim aslında. Çünkü Servisin söylediği kadarıyla "Su Boşaltma Pompası" 'ndan gelen bir ses bu. Makinanın içindeki suyu boşalmak için bu sesi çıkardığını söylediler.
    Firma Merkezlerinin numarasını aradığımda da ses ve sessizlik göreceli bir kavramdır size göre veya bize göre değişebilir cevabını aldım.

http://www.bosch-home.com/tr/en-yeni...bosch-logixx-8

ve

http://www.bosch-home.com/tr/ürünler...?source=browse

adresleri ve bu ürüne ait bir çok reklam hatirliyorum , ürünün sessiz olması gerektiğini iddia edebilmem için bunlar yeterlimidir.
    bu itirazımı öncelikle satınaldığım bayi ye mi yapmalıyım yoksa bosch merkezine mi ?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tüketicinin 7 gün içinde cayma hakkı nasıl iÅŸler

Iyi günler . Ben dün fakültemin içinde set halinde kitap satan bir satıcıdan bir anlık bir düşüncesizlikle ve satıcının ısrarıyla kitap aldım.eve gelince bana ağır geleceğini fark ettim ve satıcıya iptal etmek istediğimi bildiren bir mesaj yolladım. Satıcı beni arayarak bunun olmayabileceğini firmayı araması gerektiğini söyledi. Kitapları kargo ile gönderecekti. Dolayısıyla elimde değil. Bu konuda nasıl yasal bir hakka sahibim ? Çok teşekkür ederim

Nerede
    Antalya
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tüketicinin 7 gün içinde cayma hakkı nasıl işler

Merhabalar

Benim bu konuyla ilgili bir sorum var : İnternet aboneliklerinde de 7 günlük süre geçerli midir ?
    Yani evimize taktırdığımız internet aboneliğinden vazgeçmek için, 7 günlük süre içinde başvurabilir miyim?

Not:
    TTnet sözleşmesinde böyle bir cayma hakkından bahsetmiyor. Bana verdikleri modem ücretini ödeyeceğimi iletiyorlar. Ben ise yeni abone oldum ve 7 günü geçmedi.

Saygılar

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

magazadan alinan maldan cayma hakki

cayma hakkı

cayma hakkı nasıl kullanılır

7 gün içinde iade hakkınakkaş akademi sözleşme iptaliTüketici hakları iadecayma hakki7 gun icinde iade hakkiüründen cayma hakkıtüketici hakları 7 gün içinde iadeiade etme hakkıalınan maldan cayma hakkı7 gun icinde iadealınan üründen cayma hakkıalışverişten cayma hakkıhttp:www.hukuki.netshowthread.php18381-Tuketicinin-7-gun-icinde-cayma-hakki-nasil-islerpage2http:www.hukuki.netshowthread.php18381-Tuketicinin-7-gun-icinde-cayma-hakki-nasil-islercayma hakki 7 gunmüşterinin cayma hakkıürünü teslim almadan cayma hakkıtüketici hakları cayma hakkıcayma hakkı nedirmobilya cayma hakkıtüketici iade hakları nelerdirttnet cayma hakkı
Forum