+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 39 ileti bulundu.

Konu: Avukat Mesleki Sorumluluk Poliçesi

Avukat Mesleki Sorumluluk Poliçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı Re: Avukat Mesleki Sorumluluk Poliçesi

Sayın Av.Fırat Bayındır ile aynı şeyleri düşünmekle birlikte ben de kendi düşünce ve çekincelerimi yazmak isterim.

Öncelikle reklamınızı siteye koyup arkanızı dönüp gittikten sonra yaklaşık 10 gün bekledim. Üstelik adminin size sorduğu soruya da yanıt verilmediğini görünce yazma hakkım olduğunu düşünerek yazdım.

Bir bilene sorun diyorsunuz, sorulmuş ve malesef neredeyse 20 gün sonra cevap verilmiş, bunda kabahat kendi yazdığınız yazıyı takip etmeyen size aittir. Siz yazınızın arkasında duramıyorsanız, sorulan basit sorulara da cevap vermiyorsanız, sizin ifadenizle "iyi eğitim almış, anlama kabiliyeti olan vs." kişilerin sizin cevap veremediğiniz sorular karşısından müneccimlik yapmasını bekleyemezsiniz. Mesela hala mesleki hata olduğunda hasarın ve zararın varlığının kimin tarafından tespit ve tayin olacağını hala yazmamışsınız. Kişisel düşünceleriniz yerine bu sorulara cevap vermenizi yeğlerdim açıkçası.

Gene aynı son paragraf içinde avukatların sigortadan para almalarının yolunu bildiklerini söylüyorsunuz. Konuyu başka yönlere çekmeksizin şunu sorayım; "avukat mesleki sorumluluk sigortasında avukatın yol açtığı hasar kime ödenir? müvekkile mi? avukata mı?" (avukatın ceza davasında ödeyeceği avukatlık ücretleri, duruşmaya çıktığı gün için mesai kaybı nedeniyle ödenecek rakam doğal olarak avukata...)

Suistimale gelince, burada kastedilen sigortanızın avukat ve müvekkilin işbirliği ile dolandırılması değildir. Bunu yapacak avukat olduğunu sanmıyorum.
    İhtiyati haciz örneğini ele alalım. Müvekkil avukatına gelir ve elinde xxx YTL lik çekler olduğunu icraya koymak istediğini söyler. Biz de genel olarak sorarız. Borçlunun kaçma ihtimali var mıdır diye. Varsa %15 teminat ile ihtiyati haciz yapılmasını ŞİFAHİ OLARAK ÖNERİRİZ. Müvekkil %15 teminat yatırma gücüm yok derse tek yol normal icra takibidir. Ve bu konuşmalar asla kayda alınmaz ve avukatlık meslek sırrımız olarak kalır.
    Şimdi müvekkilden ayrıca "ihtiyati haciz istemiyorum" diye yazı almadığınız takdirde, kaçırdığınız borçludan veya malvarlığından avukat olarak siz sorumlu olursunuz. Oysa normalde müvekkil haksız olduğunu bilir ve sitem dahi etmez. Peki avukat mesleki sigortası olduğunu öğrenen müvekkil ne yapar? Hemen takibata geçip, ben ihtiyati haciz istemiştim, avukat yapmadı, borçlu kaçtı veya eşyalarını sattı... hasarı öde der sigortaya .

Tamam hadi ödesin sigorta (işte suistimal, sigorta haksız yere dolandırıldı.)... Peki bu olayın sonunda veya başında avukat hakkında yapılacak şikayet sonucunda Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacağımızı, Baro disiplin kovuşturmasında Kınama, Uyarılma, Meslekten atılma vs. gibi disiplin cezaları alabileceğimizi sigortanın avukatları bilmiyorlar mı? Lütfen kendileriyle tekrar konuşun bu hususları.

Bir başka örnek, icra takibine geçtikten sonra ödeme emri icra dairesince 3 gün içinde gönderilir. İcra dairesinin ve sıklıkla posta idaresinin tebligatı geç yapmasından dolayı, borç tahsil edilemez hale gelsin. Bunu müvekkillere ne kadar analtsak da çoğu bu gerçeği kabul etmez. Sigortama başvurur, hangi merci inceleyecekse inceler "tamam avukat bey sen masumsun" der. Ama müvekkilin şikayette bulunmasına, Adalet Bakanlığından kovuşturma izni alınmasına ve nihayet Ağır ceza mahkemesi karşısına çıkılmasına engel olamazsınız. (Not: Adalet Bakanlığı her zaman kovuşturmaya izin vermekte...)

Genel olarak Sigortanın ne olduğunu, ne kadar faydalı bir koruma olduğunu tartışmamız abesle iştigaldir. Hatta biraz daha ileri gideyim; "Dünyada Sigorta Şirketlerinin bankaları vardır, biz de ise tam tersi Bankaların Sigorta şirketleri vardır". Sigortacılık sektörü bile çarpık gelişirken, hergün birçok sigorta şirketi suiniyetli kişilerce dolandırılırken, siz sigortacılar "şu şu plakalı araçlar hasardan sonra sigorta yaptırmaya çalışıryor, sakın sigortalamayın" diye bültenler yayınlarken, avukatların da kendilerini koruyacak bir sigortayı isteme, kendilerini sadece maddi yönden ve belirli limitler içinde koruyacak ama MESLEKİ ve CEZAİ yönden korumayacak bir sigortayı istememelerini doğal karşılamalısınız.

Koyun bir madde (tabi 3.şahısları bağlamaz ama...); Sigortadan zararını tazminini isteyen müvekkil, ceza davası açamaz, baroya şikayet edemez, aksi takdirde hasar kendine ödenmez...
    Koyun bir madde; "Cezai yaptırımla karşılaşan avukata her ay X Ytl. ödenir, Meslekten ihraç edildiyse XXX YTL. ödenir..."

Özetle; suistimale açık her iki meslek olmanın ceremesini siz para ödemekle, bizler de paradan başka mesleki rizikolarla karşı karşıya kalarak öderiz. Para bulunur ama yılların birikimi bir meslek bulunamaz. Siz ödeseniz de ödemeseniz de biz hala "cezai takibat tehditi altında kalacaksak, mahkeme salonunda bulunmamız gereken yerde değil de sanık sandalyesinde olacaksak" bu sigortanın avukatı korumasından bahsedemezsiniz. Madalyonu çevirince işte bunlar bizleri endişelendiriyor. Sizin için kazançlı bizim için rizikoyu katbekat arttırıcı böyle bir sigorta bizlere TAM koruma sağlayamaz düşüncesindeyim. Ne zaman her iki işkolu da saydığınız 140 ülke seviyesine çıkar, işte o zaman kabulümdür.

Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Avukat Mesleki Sorumluluk Poliçesi konulu yargıtay kararı ara
    Avukat Mesleki Sorumluluk Poliçesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın baronsigorta,
    Hukuk sitelerindeki bu sıkı çalışmanızın nedenini merak ettim,üşenmedim hesap ettim. Bir sitede ülke genelinde 53 000 avukat var demişsiniz. Çalışmalara şimdiden başlamışsınız (hatta bu konu için eleman arayışına bile şimdiden girmişsiniz, ortada sadece bir tasarı varken :confused: ) , acaba bu sigorta türünü bu kadar desteklemeniz, sonuçların olumlu olacağı konusundaki kesin tavrınız, buna olan inancınız mı yoksa gözünüzü bürüyen para hırsı mı? 53 000 avukatın 10 000'ini siz sigortalarsanız, yıllık asgari 300 Ytl primden, primden kazanacağınız toplam yıllık 3 000 000 Ytl eder. Kulağa hoş geliyor :rolleyes:

Tamam kabul, eğer gerçekten müvekkili de avukatı da mutlu edecekseniz neden olmasın, tazminat sizden, dava masrafları sizden; tazminatı alan müvekkil mutlu, tazminatı kendi cebinden ödemeyen avukat da mı mutlu zannediyorsunuz? Meslek hayatının baharında bir avukatın kanuna uyarak kendisini zorunlu sigortalı yaptırdı diye sanık sandalyesinde oturması, üstüne üstlük haklı olduğu bir konuyu kanıtlayamadığı için(Sayın Av. Feyz Pazarbaşı'nın örneklerinden yola çıkarsak ) ceza alması, kaderin bir kurbanı olması onu mutlu mu edecek?

Siz avukatları maddi açından koruyorsunuz, cebini koruyorsunuz, ya avukatın mesleki itibarı, şerefi, meslek sevgisi ... bunları da koruyabilecek misiniz? Kasko poliçelerinin kapsamına maddi zararlar ve bedeni zararlar alınmış, neden avukat mesleki sorumluluk poliçesinde sadece maddi zararlar alınmış? Çok merak ettim 140 ülkede bu noktadaki sorunlar nasıl çözülmüş? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Konunun özü şu, siz araba, ev, eşya gibi malları sigortalamayacaksınız, bir insanı ve mesleğine bağlı olarak hayatını sigortalayacaksınız, maddi zararın karşılanması yeterli değil bu nedenle, bizi bu yönden tatmin edin, ben de ileri de sigorta primimi seve seve yatırırım.

Nerede
    TÜRKİYE GENELİ
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ÖNCELİKLE BİZE YANIT VEREN BURADAKİ DEĞERLİ ARKADAŞLARA İÇTENLİKLE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
    3-4 kişi de olsa bu sitede sigorta ile ilgileniliyor anlamını çıkartıyorum.En azından anlamaya çalışıyor,eleştiriler sunuyor ve bizlerin daha da gelişmesine yardımcı oluyorsunuz.
    HATALI eylemden şirketimiz ne anlıyor?Hemen burada bunu belirtip bir çok arkadaşın şüphelerini gidermek ve diğer soruların yanıtlarına geçmek istiyorum.
    HATALI EYLEM! Mesleki Hizmetlerin yerine getirilmesinde,her türlü gerçek veya iddia edilen,ihmal sonucu görev aksatma, hata, yanlış beyanda bulunma, hataen yanıltıcı beyan verme,gizliliği ihlal veya görevlerini yerine getirmede ihmal veya görevlerini yerine getirmeme demektir.
    HATANIN TESPİTİNİ mahkemeler değil sigorta şirketinin hasar bölümündeki meslektaşlarınız belirler.Bir de sizin hatanızı kabul edip şirketimize başvurunuz gerekmektedir.Sigortanın işlemesi için size mahkeme açılması gerekmemektedir.
    SAYIN BAŞAK ŞAHİN
    Eğer art niyetli bir sigortacı olsaydık en çok izlenen dizilerin aralarında AVUKATINIZ SİGORTASI varmı? diye T.V'lere reklam verir bu sigortayı sizlere satın almayı bir şekilde zorlardık.Oysa biz zoru seçtik sizlerle birebir görüşüp anlatarak varsa eksiklerimiz giderme yoluna giderek bunun tanıtım ve satış yolunu seçtik.Bu nedenle HUKUK sitelerinde bu çalışamayı yapmayı uygun bulduk ve de il, il barolarda yapıyoruz.Hesaplar keşke sizin yaptığınız gibi olsaydı.18 aylık araştırmaların sonucunda harcanan miktarlar emek korkunç.Burada asıl tema sigortacının ne kazanacağı değil bu poliçeden Avukatların ne kazanacağıdır.Bazı büyük büroların 5.000.000$lık mesleki sigortalarını yaparken onların ne kazandıklarını düşünmedik.Biz ne kazanacağız önemli olan budur.Hepimiz ticaret yapıyoruz.Hiç birimiz kamu yararına bedava çalışmıyoruz...
    Ortada tasarı var henüz zorunluluk gerçekleşmedi ama ülkenin bir çok yerinden binlerce Avukatımız bu poliçeyi satın aldı.Hatta yılardır araştıranlar ülkemizde neden uygulanmıyor diyenlerde vardı.1-10-06 ilk satışımız gerçekleşti.
    Bu poliçe (200.000ytl'lik riski 315ytl'ye sigortalamak bizim değil sizin çıkarınıza.Ülkemizi araştırın daha ucuzunu ve kapsamlısını bulmanız olanaksız)18 aylık çalışma sonucu tüm şirketlerden fiyat ve kapsamlar alınarak ortaya çıktı.
    Matematiksel olarak rakamlar doğru ama toplanan bütün pirim bize kalamaz.Sistemin nasıl işlediğini bilmiyorsunuz anlaşılan.Biz primle çalışırız ve vergimiz çıktıktan sonra düşündüğünüzün çok azı bize kalır.
    Araç, T.V alırken ben bunu alıyorum ama o şirket ne kadar kazanır diye düşünmek ne kadar doğru ise bizim kazancımızın hesaplanması da o kadar doğru oluyor.Tekrar ediyorum önemli olan Avukat arkadaşlara bu nasıl bir yarar sağlar.Sağlamazsa almak zorunda değilsiniz henüz.Zorunluluk gelince de emin olun bu ülke çıkarları için gerekli ki geliyor.Sadece etrafınızdaki Avukatlar ve etrafınızdaki sorunlar yok.Gezdikçe hiç karşılaşmadığınız örneklerle karşılaşıyorsunuz.
    MESLEKİ SİGORTA o meslek yapılırken ortaya çıkan maddi zararları öder.Yapılan hata çok önemli sonuçlar doğurursa tabiki o kişi (Doktor,Avukat)yargılanmalıdır.Oh benim sigortam var diye insanların yaşamları ile oynayamazsınız, oynanmamalıdır.
    Tekrar belirteyim bizler sigortacıyız ADALET BAKANLIĞI,YASAMA,YARGILAMA YÜRÜTME ORGANLARI değiliz.CEZAİ tahkibatın ortadan kaldırılmasını istemek bizde görevli,bu yazdıklarınızı okuyan bir çok meslektaşınız tarafından yadırgandı.
    Sigortam var ,ceza da veremezler, baroya da şikayet edemezler, davlara çıkmaya gerek varmı?O zaman mesleğinizin, ettiğiniz yeminin anlamı kalıyor mu?Nasıl bir kaos içine düşeriz arkadaşlar.Doktor hastayı öldürsün nasılsa sigorta var ailesi parayı alacak.Kim daha çok dikkat eder ki yaptığı işe cezai işlem olmazsa.ANCAK bu poliçenin olması sizler hakkında oluşabilecek şikayetleri azaltacak.Nasıl mı?Alacağını gerek mahkemedeki başarınız gerekse sigorta tarafından almış olan müvekkil neden sizi gidip şikayet etmeyi düşünsün ki.Hepimiz bu dünyada para peşinde koşmuyormuyuz?DİYELİM Kİ müvekkiliniz hem parasını aldı hem de şikayet ediyor.Peki baro başkanı yönetimi kardeşim sen zaten paranı almışsın daha ne sitiyorsun, böyle olabilecek hatalardan ötürü bu sigorta var işte alacağını almışsın diyecekler.Hakimlerle de yaptığımız görüşmeler sonucu varılan kanı şikayetlerin büyük oranda azalacağıdır.Hakime de gitse Hakim alacağınızı tahsil etmişsiniz daha ne istiyorsunuz dediğinde müvekkil ne yanıt verecek.AYRICA Hakimler ve Savcılar da bizden bu sigortayı talep ettiler.Onlarından hatalı kararlarından ötürü devlet ödediği tazminatları onlara rücü ediyormuş.
    Kısacası bu sistem oturur.Ve bu poliçe O dünyanın 140 ülkesindeki gibi işler arkadaşalar.
    BU SİGORTANIZ YOK.Hata yaptınız hem cezai işleme maruz kalacaksınız hem de maddi zarar ödemek zorunda kalacaksınız.Hangisi daha iyi sigorta poliçenizin olması mı olmaması mı?Bunları yaşadığımız örneklere dayanarak yazıyorum.Bankaların Avukatları bile hata yapıp bankalara tazminat ödemişler.Hata biz canlılara özgü bir şey, önlemini de bizler keşfetmişiz.Sigorta veya daha çok dikkat...
    Tekrar ediyorum bu poliçe kapsamlarını, istisnaları tam anlamı ile inceleyiniz.Sonra bize bu poliçe ile olan eleştirilerinizi poliçe koşullarını daha iyi hale getirmek üzere beyan ediniz.Yapılabilecek şeyleri yapabiliriz.
    Sizler sistemi eleştiriyorsunuz SİGORTA kapsamını ve bu poliçeyi değil.
    HATAYI kendiniz görüp kabul ettikten sonra (zaten bir hatanız varsa siz kabul etmeseniz bile müvekkiliniz size bir dava açarsa ortaya çıkacaktır)mükekkinizin imzası ile bize yazılı müracaatınız sigortanın dosyayı incelemesi hatanız tespiti ve ödeme (ödeme sigortalı olan size yapılır)15 gün içerisinde gerçekleşir.
    Müşteriniz size daha önce bu konu ile ilgili bir dava açtıysa poliçe işlemez.Bu da demektir ki size dava açılmasına gerek kalmaksızın sigorta işliyor.
    Konuştuğum bütün Avukat arkadaşlar HACİZ işlemleri olsun, para alıp vermeler olsun, her işlemde imzalı belge ibraname alıyorlarmış.SİZ müşterini %15 veremiyeceğim dediğinde yazıya dökmelisiniz.SİGORTANIZ zaten yok.Hakkınızda karşı bir dava açılıp sanık sandalyesine oturmamanız ve ceza almamanız için.%15'lik bir ödemenin müşteriniz tarafından yapılmak istenmemesi bana bir meslek sırrı gibi gelmiyor.Sonunda siz bu nedenle ceza alacaksanız önlem alma hakkınız var demektir.
    Sizin yada yanınızda çalışanların savunmada dosyada bir hatanız olmaksızın;postadaki geçikme veya bürokratik engeller, Hakimlerin verebilecekleri hatalı kararlar sigorta kapsamı dışındadır.
    MESLEKİ SİGORTA; sizlerin tüm yaşamını garanti altına alabilecek bir unsur değildir.Trafik sigortası başka bir araca verdiğiniz zararda alkolsuz ve geçerli ehliyete sahip olmanız koşulu ile karşı tarafın hasarını öder.Mesleki sigorta da müşterinize verebileceğiniz sadece ve sadece maddi zararlerı karşılar.
    SAYIN PAZARBAŞI
    1-Sigortadan zararını tazminini isteyen müvekkil, ceza davası açamaz, baroya şikayet edemez, aksi takdirde hasar kendine ödenmez...
    2- "Cezai yaptırımla karşılaşan avukata her ay X Ytl. ödenir, Meslekten ihraç edildiyse XXX YTL. ödenir..." gibi maddelerin bu poliçede olması gerektiğini savunuyor.
    Biraz gerçekçi olalım ve daha geniş düşünelim LÜTFEN.Bu maddeler olursa bunun açılmı davaya çıkmasanda önemi yok ben avukatlık ücretimi alayım Çeşmeye tatile gideceğim nasıl olsa sigorta ödeyecek CEZAİ işlem de yok baroya da şikayet edemezeler, bana ceza verirlerse sigorta ayda şu kadar ödemek zorunda , meslekten men olursam da şu kadar yüklü tazminat alacağım.....
    BU ÖNERİLERİNİZE BİR HUKUK ADAMI OLARAK SİZ NASIL İNANABİLİYORSUNUZ.Başka öneriler getirirseniz bu poliçenin kapsamını genişletmek amacı için hemen değerlendirmeye alınacağından emin olabilirsiniz.
    SAYIN BAYINDIR
    Kendisi suistimal etmeyi düşünmüyorsa , başkasının yapabileceği suistimalin maddi ceremesi tarafına rücü edilmeyecekse burada kaygı duyulmasını anlamı nedir?
    AYRICA ben (sigortacılık dışında konuşuyoruz) bir birey olarak Globelleşme,küreselleşme karşıtı anti kapitalist, coco cola içmeyen lewis giymeyen avrupa birliğine de karşı ( ülkemi yönetenlerin o kapılarda yalvarış içinde olmalarının üzüntüsünü bütün kalbi ile hisseden sadece yaşamak zorunda olduğum için mesleğimi doğru bildiğim yollarla yapmaya çabalayan bir insanım.
    SİGORTANIZ yok " müvekkillerimiz sapına kadar da haksız olsalar " demişsiniz zaten kaybedilecek bir davayı açmış olmanızın sonucunda yargıtay da yerel mahkemenin kararını onaylamaz mı?Bu durumda size dava açılsa bile zaten haklısınız.Ama sigortanız varsa bu açılma olasılığı olan dava giderlerini ödeme gibi bir külfeti, sorumluluğu da sizin adınıza almış bulunmaktadır.
    Bütün bu sorularınızın eleştirileriniz okunup incelenip yanıylanması 4 saatimi almış durumda.Bundan dolayı sitem ettiğim sonucu çıkartılmasın:işimi severek yapıyorum.Ayrıca her Avukat arkadaş ile görüşmemiz en az bir saat sürüyor.
    SAYIN ADMİM ilginize ve açıklamalarınıza çok teşekkürler.Her ne kadar sitenizi para kazanmak amacı ile kullandığım sonucunu bazı arkadaşlarımız çıkartmış olsalar bile biz size bu tanıtımı yapmakla kendimizi sorumlu hissettik.Elimizde bir şey var tek biz satıyoruz ve tek alıcı da sizlersiniz.Çarşı pazar bunun tanıtımını yapamıyacağımıza göre HUKUK siteleri doğru adrestir.
    GEÇ YANITLAMA eleştirisine gelince bu mesleki sigortayı tam anlamı ile anlatabilen bizim acentamızda üç kişi olduğumuzdan ve İl il baro baro gezdiğimizdendir.Yanıtlayamama yetersizliğinden veya korkumuzdan değildi.
    Geçikme için tekrar özür diler, daha güzel bir dünya ve Türkiye için hepinize işlerinde başarılar dilerim
    Genel şartları incelemek için isterseniz bir göz atınız www.baronsigorta.com

Tekin ALIŞ
    Baron Sigorta Ege Bölge Müdürü

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben bu konuda bir şey yazmayacaktım amma... Şu cümle ilgimi çekti ?

''Globelleşen dünyamız, AB kapısında alın bizi diye yalvaran ülkemiz koşullarına bu sigorta uyuyor...''
    Bir kim yalvarıyor Ab kapısında bizi alın diye onu anlayamadım tam olarak...
    AB koşulları hali hazırda maalesef mevcut şartlarda sadece SÖMÜRMEK SIRTTAN geçinmek ve kendi dediği ni yaptırmaktan ibaret.... Acaba bu sigortada mı öyle ... Ben bir okuyayım...

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İnanalım mı?
    Size anlatılan şey, sigortanın kötülüğü değil, sigortanın getirebileceği kötülükler. Müvekkillerin ardniyeti sonucunda kazanç kapısı haline getirilecek avukatlar zarara uğrayacak deniyor. Üstelik zararı servisinizdeki hangi hukukçu tespit edecek. Baro dahi bu tip değerlendirmelerde zorlanırken siz ne kadar başarılı olacaksınız.
    Hukuk ile alakanız olmadığı, hukukçu hiç olmadığınız yazılarınızdan belli.
    Neden TV.lere reklam vermediğiniz konusu, para kazanma amacınız bizi ilgilendirmiyor ki bunlar sizin takdirinizdedir. Ama en azından burada avukatlara hitap tarzınız hiç hoşuma gitmedi. Size açıkça siz avukatı koruduğunuzu zannederken her kaybedilenin sonunda size başvuran müvekkiller ile aramız bozulacak, zarara uğrarız deniyor. Sigorta fikri iyi ama gözardı ettiğiniz sonuçları kötü.
    Bu arada hangi sigortaydı sahi? Hani şu Galatasaray ile ihtilafı olan şirket mi?

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Herhangi bir riziko gerçekleştiğinde, dosyamızı inceleyip hata yapıp, yapmadığımızı tesbit ve tayin edecek sayın meslektaşlarımızın adlarını alabilir miyiz?

Nerede
    TÜRKİYE GENELİ
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bütün ilgili arkadaşlara duyurulur.
    Lütfen poliçenin içeriğini okumadan bu Avukatlık Mesleki Sorumluluk sigortası konusunda yorumlar yapmayınız.Ayrıca yazdıklarınızı yayına göndermeden bir kez lütfen okuyunuz.Eğer yazdıklarınız anlaşılıyorsa(tarafınızdan) o zaman yayına sununuz.
    Ben Avukat olmadığımı burada belirtmiştim.Ama sizin Avukat olmanız bu sigortayı benden daha iyi bildiğiniz ve kavradığınız anlamını doğurmuyor.

Nerede
    Antalya, Alanya, TÜRKİYE
    İletiler
    204
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Forumu baştan sona okudum. Diyebilirim ki;

Sigorta Şirketlerinin Türkiye'deki uygulamaları doğrultusunda meslektaşların sigortaya, sigortacıya ve sigortacılığa karşı oluşan güvensizliği burada da görmek mümkün. Halbuki, kurumsal olarak düşünüldüğünde sigorta kavramı ile güven kavramı sanki eş anlamlı kelimelermiş gibi düşünülmeliydi. Bunun sorumlusu benim dört tekerlekli külüstürün sıfır kusurlu olarak maruz kaldığı zararı bir türlü ödemeye yanaşmayan, üstüne üstlük telefon görüşmelerinde bana "Bu parayı almanızı öneririm. Dava açsanız kaç senede alacaksınız ki? Bir de avukat ücreti ödeyeceksiniz, o zaman bundan daha az geçer elinize.." diyen sigortacılardır. Bu lafı eden sigortacılar sayesinde benim külüstürün Nasrettin Hocanın kazanı gibi doğurduğunu dip not olarak belirtmeliyim. Davayı kazandım ve artık büronun emrine sürekli tahsis ettiğimiz bir arabamız daha oldu.:o

Baldızım ve bacanağım. Her ikisi de uzman hekim. Üstelik Türkiye'nin hatırı sayılır üniversitelerinden mezun olup, ihtisaslarını da orada tamamladılar. Başarılarına da diyecek yok. Fırsat doğdu, yedi sene kadar önce Amerikanya'ya gittiler mesleki kurs için. Kelli felli bir hastanede, epey iyi tıp hocalarının yanında bir sene kaldılar. Bizimkilere orada pansuman bile yaptırmamışlar. Ancak, Amerikanyalı hekimler daha iyi olduğundan değil, bizimkilerin mesleki risk sigortası olmadığı için "dur hele. yapamazsın.." demişler. Aslında Amerikanyalı hekimler bizimkilerden bir kaç gömlek daha gerideymiş. Gel gelelim mesleki risk sigortası yaptırılmadığı için neşter şöyle dursun, pamuk bile vermemişler bizimkilerin eline.
    Tabi bu durumu Amerikanyalı hekimlerin bireysel anlamda ZORUNLU MESLEKİ RİSK SİGORTASI yaptırdıkları anlamında düşünmeyelim. Hekimler iyi kazanmasına rağmen, mesleki risk sigortası primleri o kadar yüksekmiş ki, kişisel kazançla hekimlerin bu primi ödemesi neredeyse imkansızmış. Yüksek primlerin sonucu olarak da hekimler ister istemez SAĞLIK ŞİRKETLERİ etrafında toplanmaya, oluşturulan bu şirketlerin kümülatif risklerini sigorta ettirmeye, böylelikle prim yükünü de dağıtmaya başlamışlar. İşte bu sebepledir ki oralarda "BEVLİYECİ UZM.DR.AHMET KARAKELLE" tabelası görmek mümkün değilmiş. Yani sonuçta SAĞLIK ŞİRKETLERİ TEKELLEŞMESİ sağlamış yüksek sigorta pirimleri.

Hukuk alanında da benzer sonuçlar yaratacağını söyleyebilirim. Mevcut sigorta, sigortacı ve sigortacılık zihniyeti ile de abartıldığı kadar yararı olacağını da düşünmüyorum.

Anlattığım kısmı PATLICANIN ZARARLARINI oluşturuyor. Bu meret tümden zararlı da değil elbet. Yararları da var.:o

Nerede
    Antalya, Alanya, TÜRKİYE
    İletiler
    204
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Türkiye'de teminatı var mı?

Minik bir sorum var;

Var sayalımki sirgortalıyız ve risk gerçekleşti.
    Zararı talep ediyoruz.
    Garantör kim ve bu garantörün Türkiye'de paraya çevrilebilir teminatı var mı?
    Yanlış anlaşılmasın, sigorta şirketinin ne kadar yaygın olduğunu, nerelerde şubesi olduğunu sormuyorum.
    Zararımı alabilmem için Türkiye'de bir teminat gösterilmiş mi ya da Türkiye'de bir garantör var mı?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bana bu hususta ayrıntılı bilgi gönderebilirmisiniz? y.yangel@istanbulbarosu.org.tr

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

anadolu sigorta soru formu avukatlar için

tutkiyedeki bosanmarda tezminatlarin mebleqi

avukatın hatası

iş mahkeme 2007 açılmış dava ssk yeni yasaya kapsarmı

sevgiye aig klipler yukle

yadaw kartna oyunlari yuklemeler dava atwma

avukat mesleki sorumluluk sigortası fiyatları

ozcan intas adar hukuk burosu

Forum