merhabalar, konuyu özetle anlatmayı becerebilirsem kıymetli görüşlerinize ihtiyacım olacak.
Kayınvalidemin babası ( mehmet ), 15 yıl önce ölmüş.İkinci eşiyle yaşadığı ev ortak olarak kayıt altına alınmış ( istanbul-beykozda tapusuz).İkinci eş' te 4 yıl önce öldü.İkinci eşin mehmet' ten hiç çocuğu yok.( ilk kocasından bir kızı var.).Mehmet' in ilk eşinden 3 kızı var. Yani ev, mehmet ve eşi fadime üzerine iken mehmetin 3, fadimeninde bir kızı var. Fadime ölünce evin satılması için herbiri başka şehirlerde oturan mirasçılar birer vekaletname ile ortak tanıdıkları bir akrabalarına satış yetkisi verdiler. Bu akraba , evi 2 yıl önce kendi ifadesine göre 24000 YTL. ye satmış. fadimenin kızına ,annesinin tek mirasçısı olduğundan önce 24/2=12 hisse, sonra annesinin mehmet den düşen 12/4=3 hissesi olmak üzere toplam 15 hisse =15000 ytl. yi vermiş.
Fakat mehmetin 3 kızına evin satılmadığını söyleyerek 2 yıldır para vermemiştir. Tesadüfen evin satıldığını sözkonusu parayı alan(15000 ytl.) kızdan öğrenen kayınvalidem, vekaleti verdiği akrabasına tlf.ederek hakkına düşen 3000 ytl. yi istedi. Evi satan akraba gayet pişkin ''teyze ben o parayı çoktan yedim.'' diyerek veremeyeceğini söyledi.
Bu durumda paranın tahsili için hangi mahkemeye, hangi davayı açmamız gerekir? Uzun olduğu için özür diliyorum ve vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ediyorum.