+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Maaş kartının bloke edilmesi

Maaş kartının bloke edilmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Maaş kartının bloke edilmesi

selam
    yardımcı olursanız sevinirim ben maaş aldığım bir bankanın ayrıca 2 tane kredi kartını kullanmaktaydım fakat elimde olmadan sebeplerden dolayı asgari ödeme tutarlarını bile ödeyemedim ve banka 2 aydır maaşımı bloke etti maaş hesabımdan kartlara yatırıyor fakat limit asgari tutarları ödemeye yetmiyo bankayla görüştüm temerruta düşmüş denildi acaba ne zaman icra takibi başlatırlar ve bloke ne zaman kaldırılır teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Maaş kartının bloke edilmesi konulu yargıtay kararı ara
    Maaş kartının bloke edilmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    623
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

merhaba...
    maaş aldığınız banka icra yoluyla takip etmektense ki bu yol uzun ve zahmetli yoldur maaşınız yattıkça ordan kesmeyi veya maaşın tamamına el koymayı yeğleyecektir.Çünkü icra ile maaşınızın sadece 1/4 ünü alabileceğini çok iyi bilmektedirler.Pratikte hep böyle yapılıyor bilginiz olsun..bankanızla sempatik yollarla görüşerek mevcut borcunuzu taksitlendirmenizi öneririm.Öteki türlü borcunuz bitmeden maaş alamazsınız.Yaptıkları kanımca hukuk dışıdır fakat çözmek bildiğim kadarı ile zordur.
    Kurumların çalışanların maaşlarını kendi anlaştıkları bankalara yatırması...çalışanın istediğinde bankasının değiştiremiyor olması başlıbaşına hukuk dışıdır bence ve bunuda bu sitenin saygın hukukçuları çözmeye yardımcı olmalıdır.mesela varsa içtihad bu konuda burda yayınlamalıdır.
    Saygılarımla

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Maaş kartının bloke edilmesi

Bu konuda açılmış forumlar var, lütfen inceleyiniz.

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: Maaş kartının bloke edilmesi

ilginiz için teşekkür ederim
    fakat forumda bulamadım benim durumumla ilgili konuyu
    saygılar

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    623
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bankaların yukarda anlatılan oldukça fazla eylemleri vardır.Sit eyöneticileri lütfen bu konuda çalışanların varsa hukuki haklarını bildiren...içtihad vb olan forumları buraya kısa yol olarak bırakırsa sanırım iyi olacak.
    arama motorunda ben bulamadım çünkü
    Saygılarımla

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evet tam olarak ne yapmam gerektiğini belirtirseniz minnettar olurum saygılar

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın cileli;

Kredi kartı aldığınız bankaya yatırılan maaşınızın banka tarafından blokeye alınması şeklindeki uygulama, muhtemelen imzaladığınız sözleşme hükümlerine dayanmaktadır.

Maaşınızın yatırıldığı banka hesabınız, Kanuna göre bir tasarruf mevduatı hesabıdır. Bu tür hesaplar üzerindeki mevduat sahibinin hakları, Medeni Kanunun rehinlere ve Borçlar Kanununun alacağın devir veya temlikine ilişkin hükümlerine göre sözleşmelere konu edilebilmektedir.

Maaşınızın yatırıldığı banka hesabının bir mevduat hesabı kabul edilmesi ve imzaladığınız sözleşme hükümleri gereğince, muhtemelen, bankanın mevduat hesabı üzerinde rehin/hapis hakkının bulunması nedeniyle, maaşınızın mevcut borçlarınızdan dolayı blokeye alınması mümkündür.

Selamlar...

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    623
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Tunga
    Yasalar nezdinde elbet dedğiniz doğrudur.Lakin şu gerçek karşısında aynı yasalar ne demektedir:
    evet kişi maaş aldığı bankaya borçludur.hatalıdır.bankada imzalanan sözleşme gereği hesabı bloke etmektedir.sorum yalın olarak şudur:hatalı olan çalışan:borçlu maaşını alamazsa neyle geçinecektir.kanun buna ne diyecektir.sözleşme imzalamış olsa bile kanun ''evet sen hatalısın banka maaşının tamamını borcun bitinceye kadar elinden alacakdır'' mı demektedir.İİK böyle dememektedir ama malumunuz.1/4 demektedir.tamamını alamazsınız demektedir.önceden yapılan sözleşmeler gereçerli değil demektedir.çünkü borçluda yaşam hakkına sahiptir ve bunun içinde paraya asgari ihtiyacı var demektedir.siz hukukçular burda eşyanın tabiatına ters olan bişeyin kokusunu almıyormusunuz.Bu sorun yani çalışanların maaş aldığı bankaca maaşlarını alamıyor olması diğer deyişle maaşlarının tamamına kanunlar üstü bir anlamda el koyuyor olması inanın çoğunluğun sorunudur.lütfen siz hukukçular bu konuda çok iyi bildiğiniz yasalarıanunları:içtihatları tarayarak kamu çalışanlarına yol gösteriniz.
    derin saygılarımla

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Akın,

Öncelikle, İcra ve İflas Kanununun 83'üncü maddesine göre, "Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilâma müstenid olmayan nafakalar, tekaüd maaşları, sigortalar veya tekaüd sandıkları tarafından tahsis edilen iradlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra müdürünce lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir. Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz." Bu nedenle, genel olarak bilindiğinin aksine, maaşların en fazla değil, en az dörtte birinin haczi gerekir.

İkinci olarak, kredi kullandığınız banka ile yaptığınız sözleşme gereği, maaşınızın yatırıldığı hesabınız üzerinde banka lehine bir rehin veya hapis ya da bir temlik hakkı tanımış iseniz ve banka da tanıdığınız bu hakka dayanarak size kredi kullandırmış ise, muaccel hale gelmiş olan borcunuzu ödememeniz üzerine bankanın kendisine tanıdığınız bu hakkı kullanması ve kullandırdığı kredinin teminatı olarak gördüğü bu hesaba bloke koyması neden yanlış olsun ki? Banka bu hesap üzerinde elde ettiği hukuka uygun bir hakka güvenerek size bu krediyi vermedi mi? Size krediyi kullandıran bankayı neden cezalandırmayı düşünüyorsunuz?

Maaşının yatırıldığı hesap üzerinde rızası ile banka lehine bir hak tesis eden borçlu ile bu hakka dayanarak kredi kullandıran bankanın menfaatleri karşı karşıya geldiğinde, hukuk uyanık olanı koruyacaktır; yani hukuka uygun olarak alacağını teminat altına alan bankayı... Bunda garipsenecek bir durum yok...

Bununla beraber, Yargıtay bir kararında, davacının bloke edilen parasının maaşı olduğu, bu durumda İİK.nin 83 vd. maddeleri uyarınca bankanın başka bir alacağından dolayı herhangi bir icra takibi yapmadan kendiliğinden ve geçerli olmayan sözleşmeye dayanarak davacı maaşını bloke edemeyeceği gerekçesiyle davanın kabulü ile davacı hesabı üzerindeki blokenin kaldırılmasına ilişkin bir mahkeme kararını onamıştır. Ancak sözleşme geçerli olsa idi Yargıtay yine aynı sonuca mı varacaktı, onu bilemiyorum.

Kamu çalışanlarına yol gösterme konusuna gelince, ödeme kaabiliyetinin üzerinde kredi yükü altına girilmemesi, kullanılan kredilerde ve özellikle kredi kartlarında temerrüde düşülmemesi, imzalanan sözleşme ile bankaya tanınan haklara dikkat edilmesi ve buna göre kredi kullanıp kullanmamaya karar verilmesi yerinde olacaktır.

Selamlar.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    623
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kamu çalışanlarına yol gösterme konusuna gelince, ödeme kaabiliyetinin üzerinde kredi yükü altına girilmemesi, kullanılan kredilerde ve özellikle kredi kartlarında temerrüde düşülmemesi, imzalanan sözleşme ile bankaya tanınan haklara dikkat edilmesi ve buna göre kredi kullanıp kullanmamaya karar verilmesi yerinde olacaktır.

Sayın Tonga
    yukardaki cümlenizi copy-paste ettim basitçe.
    gerçek hayatta malum herşey yasalara uygun olmuyor.eğer yukardaki öğüdünüz yerine getirilirse siz avukatlar ne iş yapacaksınız..çocuklarınızı neyle geçindireceksiniz...birileri borcunu ödemeyecek...birileri adam öldürecek...birileri anayayası çiğneyecek...birileri terörist olacak vb vb vb...bunları savunarak siz yaşamda ayakta kalabileceksiniz....
    maaş alamayan........maaşdan başka geliri olmayan vatandaşa hukuk ne diyor..bana bunu net olarak söyleyin....Öcalan bile karnını doyurabiliyorsa tek suçu bi şekilde bankaya borcunu ödemeyemeyen devlet memuru:işcisi vb kişi açmı gezecek....sorum bu....bana bunu hukuk içinde cevaplayın...hukuk evet aç kalmı diyor...aynı hukuk öcalana aç kal demiyor ama...demogoji felan yapmıyorum lütfen beni yanlış anlamayın...bankaya borcu olan ve maaşdan başka geliri olmayan memura:çalışana hukuk açlıktan ölmü diyor..cevabınız evetse bu hukuk batsın Tonga bey batsın......
    imzalanan sözleşme var diyorsunuz..banka buna göre el koyar diyorsunuz...peki...
    kabul anlaşmaya boynum kıldan ince.... beni öldürecek adamla anlaşma yapayım sen suçlu değilsin diye..adam beni öldürsün..gitsin mahkemeye anlaşmayı göstersin ve suçlu olmasın...bumu yani felsefe...yapılan anlaşmaların genel hukuk kurallarına uygun olması zorunlu değilmi....evet İİK maaşın en az 1/4 ü diyor...3 de 4 üde olabilir veya tamamıda olabilir..siz gibi hukukçular maaşın tamamına haciz konduğunda itiraz hakkı var diyorsunuz ama...
    Bir başka önemli soruda şu:Hukuk devletinde borç ödenmediğinde bu borcu kanun gücüyle alan bir otorite varmı..cevap var...hangi kanun:cevap İİK...peki bankalar neden bu İİK yı kullanmıyor...cevap işine gelmiyor...Bu sistemin adı bana göre vahşi kapitalizmdir...ve siz hukuçular buna itiraz etmelisiniz.ne içinmi...kamu adına....borçlu olduğunuzu düşündüğüm kamu adına..
    ne derseniz deyin.çalışan ve maaşından başka geliri olmayan kişinin gelirinin tamamına el konamaz....siz katılmıyormusunuz bu son sözüme yoksa.....sanmıyorum katılmadığınızı...banka maaşın tamamına despotça kanunlar üstü el koyduğunda bence kamu adına önce siz veya sizin STK lar ayağa kalkmalı bence..ama ne gezer öyle duyarlı STK...
    son söz..
    MAAŞDAN BAŞKA GELİRİ OLMAYAN ÇALIŞANIN MAAŞININ TAMAMINA EL KONULMASI HUKUK DIŞIDIR...YAŞAM HAKKI EVRENSELDİR....YAŞAM İÇİNSE ASGARİ(SADECE FİZYOLOJİK İHTİYAÇLAR İÇİN:KARNINI DOYURMAK İÇİN YANİ) PARA GEREKİR.Şayet yasalar böyle değilse siz hukuçuların bunu düzeltmesi için çaba sarfetmesi gerekir diye düşünüyorum...
    Derin saygılarımla

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

maaş kartı neden bloke olur

maaş neden bloke olur

maaş kartım bloke oldu

banka kartının bloke olması ne demek

maas kartim bloke oldu

Maaş kartında kart biloko nedemek

kart bloke olunca ne olur

kart neden bloke olur

maaş kartının bloke olması

banka kartı neden bloke olur

limitin bloke edilmesi

bankamatik karti nasil bloke olur

maas kartim bloke oldu ne yapmaliyuj

hesap karti neden bloke olur

kartım bloke oldu ne yapmalıyım

parakartın bloki olması

bloke ne demek

ikinci kez banka karti bloke

maas neden bloke olurmaaş kartı bloke oldukart blokesi nasıl kalkarhesabın bloke olmasi ne.demektirbanka kartının bloke olmasıHesap neden bloke olurkredi kartim bloke oldu ne yapmaliyim
Forum