Öldükten sonra e-postalar ne olacak?
Vasiyette yer almazsa aile üyeleri kişinin e-postalarına asla ulaşamıyor!

11.01.2007 15:44
Milliyet yazarı Meral Tamer'in köşe yazısı;Ölümden sonra e-posta


Asistanım Özlem Ertem, önüme Foreign Policy gibi ciddi bir derginin son sayısında bulduğu şu ilginç haberi koydu: "Öldükten sonra e - postalarınız ne olacak?

Amerika'da avukatlar, son dönemde müşterilerine bir telkinde bulunuyorlarmış: "Vasiyetnamenize e-posta şifrelerinizi de yazın ve siz öldükten sonra onları kimin kullanacağını belirtin."

Zira internet servis sağlayıcıları, bu şart vasiyette yer almazsa -aile üyeleri bile olsa- kişinin hem e-posta hem de internet ortamındaki diğer şifreli girişlerine kesinlikle izin vermiyorlarmış. Hatta aile bireyleriyle internet sağlayıcıları arasındaki bu tartışma, mahkemelere bile taşınmış. Gerçi Michigan'da bir hakim, Irak'ta ölen Amerikalı bir askerin ailesi ile çocuklarının, e-postalarına ulaşabilmeleri için Yahoo aleyhine, emsal teşkil edebilecek bir karar vermiş. Ama yine de avukatlar, müşterilerini uyarmakta yarar görüyorlar.

Bu arada insanların gerçek hayatları sona erdikten sonra, sanal hayatlarıyla ilgili düzenlemelerin yapılabilmesi için, sanal ortamda da çeşitli girişimler başlatılmış:

Örneğin mylastmail.com ve postexpression.com gibi siteler, yıllık 25 dolar üyelik aidatı karşılığında insanlara, öldükten sonra aileleri ya da arkadaşlarına gönderilmesi için son bir mesaj yazma hizmeti veriyorlar. Vasiyetname işine girişmeyenler, e-posta ya da dijital ortamda yer alan hesaplarının şifrelerini yazabilsin diye...