+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Arkadaşımın üzerine atılan tecavüz ettiği iftirası ve ceza davası

Konunun içerigi burasımıdır bilmiyorum ama benim arkadaşımın üzerine bir kız arkadaşı 3 yıl önce kendisine tecavüz ettiğini iddaa ederek hukuki bir işlem açmış. Lakin arkadaşım böyle bir şuçlamayı kabul etmiyor. savcı tutanaklarında bana zorla sahip oldu demiş. ayrıca bu olayı kimseye söylemesin diye kızın kendisini telefonda tehdit etmiş diye savcılığa beyanda bulunmuş. Arkadaşım bu iddayı da kabul etmedi ve telefon kayıtlarının incelenmesini talep etti. Yanlız bir sakınca var arkadaşıma dava açan kız 3 yıl önce diyerek kendisini 18 yaşından küçük olarakta göstermeye çalışmış.
    sizden ricam böyle bir hukuki işlemin izleyeceği yol nedir? ve sizin kanaaitinizce ne olacaktır.
    ilginiz için teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Arkadaşımın üzerine atılan tecavüz ettiği iftirası ve ceza davası konulu yargıtay kararı ara
    Arkadaşımın üzerine atılan tecavüz ettiği iftirası ve ceza davası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Konya
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Suç İddiası

Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar

Cinsel saldırı

MADDE 102. - (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi hâlinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikâyetine bağlıdır.

(3) Suçun;

a) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

b) Kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,

c) Üçüncü derece dahil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan bir kişiye karşı,

d) Silâhla veya birden fazla kişi tarafından birlikte,

İşlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilen cezalar yarı oranında artırılır.

(4) Suçun işlenmesi sırasında mağdurun direncinin kırılmasını sağlayacak ölçünün ötesinde cebir kullanılması durumunda kişi ayrıca kasten yaralama suçundan dolayı cezalandırılır.

(5) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, on yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

(6) Suç sonucu mağdurun bitkisel hayata girmesi veya ölümü hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.

Çocukların cinsel istismarı

MADDE 103. - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;

a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,

b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar,

Anlaşılır.

(2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(3) Cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle gerçekleştirilmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Cinsel istismarın, birinci fıkranın (a) bendindeki çocuklara karşı cebir veya tehdit kullanmak suretiyle gerçekleştirilmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Cinsel istismar için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması hâlinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

(6) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

(7) Suçun mağdurun bitkisel hayata girmesine veya ölümüne neden olması durumunda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.

Reşit olmayanla cinsel ilişki

MADDE 104. - (1) Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fail mağdurdan beş yaştan daha büyük ise, şikâyet koşulu aranmaksızın, cezası iki kat artırılır.

Cinsel taciz
    MADDE 105. - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.

Nerede
    Konya
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olay adliyeye intikal edince dosya kapsamındaki delillerden iddia aydınlanacak,yargılamayı yapan mahkeme heyeti bir hüküm verecektir.Aklı olan bir kimse eğer gerçekten kendisine tecavüz edilmemiş ise bir başkasını şikayet etmez.Bu ciddi bir durum.Şikayet eden kişi suç duyurusunda bulunulanın eski kız arkadaşı olduğuna göre bir yakınlık ve tanışıklık var.Mahkeme heyeti dosyadaki adli tıp raporlarını ve diğer bütün deliller ile ifadeleri değerlendirecektir.Arkadaşınızın şu aşamada yapacağı bir hukuki durum yok.Olay adalete intikal etmiş.Mahkeme neticenirde arkadaşınızın bu iddia ile ilgisi olmadığı anlaşılır ise iddia sahibi için suç uydurma suçu işlenildiği ile ilgili şikayette bulunulabilir.

Nerede
    karadeniz
    İletiler
    193
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kızın o tarihlerde yani üç yıl öncesi bir başkası ile de dostluğu ve arkadaşlığı gündeme geldimi..
    yada kızın genel durumu hani derler ya bu yolların yolcusu diye öyle bir durumu gündeme geldimi..
    bu tür durumlarda arkadaşınız lehine olur..
    sevgi ve saygılarımla..

Nerede
    Sivas
    İletiler
    365
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sertan8181 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Konunun içerigi burasımıdır bilmiyorum ama benim arkadaşımın üzerine bir kız arkadaşı 3 yıl önce kendisine tecavüz ettiğini iddaa ederek hukuki bir işlem açmış. Lakin arkadaşım böyle bir şuçlamayı kabul etmiyor. savcı tutanaklarında bana zorla sahip oldu demiş. ayrıca bu olayı kimseye söylemesin diye kızın kendisini telefonda tehdit etmiş diye savcılığa beyanda bulunmuş. Arkadaşım bu iddayı da kabul etmedi ve telefon kayıtlarının incelenmesini talep etti. Yanlız bir sakınca var arkadaşıma dava açan kız 3 yıl önce diyerek kendisini 18 yaşından küçük olarakta göstermeye çalışmış.
    sizden ricam böyle bir hukuki işlemin izleyeceği yol nedir? ve sizin kanaaitinizce ne olacaktır.
    ilginiz için teşekkür ederim.
    Bu kızın 3 yıldır aklı nerdeymiş?
    Kızın bu olayda kastı varsa; arkadaşınız sadece evlenme vaadiyle 3 yıl önce rızaya dayalı birlikte olduk demesi yeterli.Yeni yasada evlenme vaadiyle kızlık bozma suç olarak tanımlanmadığından dava düşecektir.(765 S.K.MADDE 423 - (Değişik: 2275 - 8.6.1933)

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı elvancetinkaya rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu kızın 3 yıldır aklı nerdeymiş?
    Kızın bu olayda kastı varsa; arkadaşınız sadece evlenme vaadiyle 3 yıl önce rızaya dayalı birlikte olduk demesi yeterli.Yeni yasada evlenme vaadiyle kızlık bozma suç olarak tanımlanmadığından dava düşecektir.(765 S.K.MADDE 423 - (Değişik: 2275 - 8.6.1933)

ilk önce siz değerli büyüklerime yorumları için teşekkür ederim. fakat olay mahkemeye intikal etti. Ancak suçlu olarak gösterilen arkadaşım nişanlı ve bir kaç ay sonra evlenecekti. şimdi bu olay yüzünden nişanlısıylada arası açıldı. acaba arkadaşım böyle bir suç iddasından dolayı hüküm yermi...

duyduguma göre kız bir akrabasıyla da cinsel ilişkiye girmiş. ona da dava açmış. arkadaşım için çok üzülüyorum. böyle bir mutlu günlerini ona heba ediyorlar....

Siz değerli büyüklerim. elinize vicdanınıza koyun ve siz hakim olsanız buna nasıl bir sonuç uygulardınız.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

oneölı bır konuda danısacak avukat arıyorum mumkunse bana yardım edın

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İnsan Hayatını Karartmak Böyle Olsa Gerek

Daha önce de bahsettiğim gibi arkadaşımın olayı. Arkadaşım bu yıl Mühendislik fakültesinden başarı ile mezun olacak 3 ay sonra da evlenecekti. evlenecekti diyorum çünkü başına gelen bu olaydan sonra nişanlısı ile büyük sorunlar yaşıyor.
    Arkadaşım şuan 23 şuç iddasında bulunan kız 19 yaşında. kız 3 sene önce bana tecavüz etti iddasında bulundu diyor.
    Arkadaşım şimdi sınavlarına çalışamıyor. gece gündüz ağlıyor. okuluna mı üzülsün, nişanlısına mı üzülsün yoksa 3 yıl önce 1 hafta çıkıp iki telefon görüşmesi yaptıgı kızın üzerine bu iftarı atmasına mı?
    Daha sonra ögreniyoruz ki kız akrabasıyla da cinsel ilişkiye girmiş ve savcılığa verdigi ifadesinde şöyle demiş. Başımdan geçen bu olayı utandığımdan aileme söyleyemedim. tek bir kişiye bahsettim, daha sonrada o kişi (akrabası dedigi erkek) ona tehtid yaparak eğer benimlede cinsel ilişkiye girmezsen seni ailene söylerim diyerek onunla bir kaç defa cinsel ilişkiye girmiş.

Şimdi kız 3 sene önce 15-16 yaşlarında erkek arkadaşımda 20 yaşında oluyor. Telefon kayıtları tutuluyor mu bilmiyorum. ki tutuluyorsa erkek arkadaşımın işine gelir.
    net olarak bu durum böyle. Biz bu erkek arkadaşımızı hayata tekrar nasıl bağlayacağız. geçen savcılığa ifade verdi. arkadaşımız mahkemeye çıkar mı? eğer çıkarsa sonuç ne olur?
    Başarılı bir insanı ve mutlu bir aile kurma yolundaki insanı nasıl mahvetttik görmelisiniz.
    Acilen uzman görüşlerinizi bekliyorum.

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İnsan Hayatını Karartmak Böyle Olsa Gerek

Ayrıca Arkadaşımız bu olay duyulmasından da çok rahatsız. kızın annesi arkadaşımızın mahallesinde bütün her keze yaymış bu olayı. bir insan kızı böyle teşhir yaparak neyi amaçlıyo olabilir. arkadaşım bir erkek olarak bu durum karşısında utancından yerin dibine giriyor. biz dostları olarak bu kötü gününde yanında olmaya çalışıyoruz.
    Ben okadar sinirliyim ki bilemezsiniz. Benim kanaatimce 3 yıl önce bir cinsel ilişki bile yaşanmış olsa şahit olmadan ispatlanamaz. Herhangi bir sperm izi bile kalmaz sanırım. Yanılmıyorum değil mi? kaldıkı telefon kayıtlarında aksi bir olayda yok. bu kızın tek sorunu kalıyor o da akli dengesinin kontrol edilmesi değil mi. Hani kız diyorum ama içimden canavar demek geliyor. fakat bu kelime ona az bile gelir. Kendisi okula bile gitmemiş. okulunu terk etmiş. fakat ülkesine faydalı olacak bir insanın hayatını karartan bir insana canavar denmez de ne denir. vatan haini. bence...
    fakat yinede siz büyüklerim duygularınızı katmadan öbjektif olarak değerlendirdiğinizde sonuç ne olacak?

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İnsan Hayatını Karartmak Böyle Olsa Gerek

ve en önemli soru?

- mahkemeye çıkacak mı?
    eğer bu olayı yaşarsa çok yıkılacak. Allahım yardımcımız olsun.

- Mahkeme olayını yaşatmamak için ne yapmalıyız.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kizlik bozma tecavüz

tecavuz ve sperm ızı

tecavuz iftirasi

tecavuz nasil kanitlanir

tecavuz iftirasi nasil ispatlanir

sevgisine zorla tacuvuz edip gizli videlari

tecavuz nasil ispatlanir

uzerime atili tecavz iftirasina acilmasi greken dava

tecavuz etti iftirasi kac yil hapis

tecavuz iftirasi nasil kanitlanir

atilan iftiradan ceza aldi temiz de ne olur

tecavuz iftirası atılması suçmu

2 yıl önceki tecavüz nasıl kanıtlanır

tecavuz iftirasi edildiginde sonuclar nasl olur ceza alirmi

tecavuzden kac yil hapis yatilir

tecavüz iftirasi atilan biri ne yapmalı

eski kiz arkadasim tecavuz iftirasi atti

tecavuz sucu nasil kanitlanir

15 yasindan kucuk kizdan tecavuz iftirasi atildi ne yapmam lazim

tecavuzden bir kac yil sonra sperm cikarmi

http:www.hukuki.netshowthread.php22702-Arkadasimin-uzerine-atilan-tecavuz-ettigi-iftirasi-ve-ceza-davasi

yilar once yapilan suc nasil kanitlanir

erkegin kiza tecavuz ettigini i nasil kanitlanir

tecavuzde sperm

tecavuz edildigi zaman mahkemeye sikayet ettigin zaman kim oldugu cikarmi

Forum