+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Memur olabilir miyim?

Memur olabilir miyim?
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  ankara
  İletiler
  79
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Memur olabilir miyim?

  Sayın hukukcular ve bilgisi olan diğer arkadaşlarımızdan bir konuda görüş almak istiyorum: 24.02.1999 yılında 18 yaşından küçükken bir hırsızlık suçuna iştirakten para cezasına çarptırılıp cezam ertelendi. Öğrenmek istediğim ise herhengi bir kamu hakkından mahrum olurmuyum yani ben memur olabilirmiyim. TCK 53. maddesi 4. fıkrası gereğince memur olabilirim anlamını çıkartıyorum kanımca, tabiki hukukcularımız daha iyi bilecektir.işlemiş olduğum bu suç adli sicil kanunun ilgili maddesi uyarınca (18 yaşından küçüklerin adli sicil kayıtları hakkında) adli sicil ve arşiv kaydımda görünmemektedir. Teşekkür ederim.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Memur olabilir miyim? konulu yargıtay kararı ara
  Memur olabilir miyim? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  365
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  1999 da işlemiş olduğun suç netice itibariyle 765 sk. nun 95/2 md hükümlerince mahkumiyet vaki olmamış sayıldığından devlet memuru olmanızda herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  ankara
  İletiler
  79
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Elvan Çetinkaya öncelikle teşekkür ederim, fakat özel kanunlarımız ile TCK birbirine uymamaktadır incelediğimizde. Çünkü 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. maddesinde affa uğaramış ertelenmiş veya silimiş olsalar dahi hükmü yeralmaktadır, yani mahkumiyet kararı var sonuçta ortada. Yani TCK ömür boyu kamu görevinden mahrum bırakmayı doğru bulmazken aynı devletin bir başka kanunu(devlet memurları kanunu) memur olamazsın diyor, bu konuya bi açıklık getirebilirmiyiz? Çünkü benim için çok önemli, olamayacaksam ona göre hayatıma bi yön vermek zorundayım. şimdiden teşekkür ederim.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  365
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  657 sayılı DMK
  5. (Değişik: 10/1/1991 - 3697/1 md.) Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere,ağır hapis veyahut 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

  Yukarıdaki madde metninde silinmiş dahi olsa şeklinde bir ibare göremedim.24.02.2004 tarihinde 5 yıllık deneme sürenizi doldurduğunuzdan dolayı mahkumiyetiniz vaki olmamış sayılmaktadır.Yani arşiv kaydından da silinmiştir.


 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  ankara
  İletiler
  79
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sn. Elvan Çetinkaya Devlet memurları kanunda aşağıdaki suçların haricindeki tecil edilmiş hükümler diye bahsedilmekte,ama benim suçum o aşağıda sayılan suçlar arasında bulunuyor tecil edilmesinin bir anlamı yok gibi bir sonuç çıkıyor buradan, diğer bir nokta ise eski TCK nın yürürlükten kalkmış olmasıdır, Yeni Tck' da ise kanunen vaki olmamış ifadesi olmamakla beraber erteleme sonunda ceza infaz edilmiş sayılmaktadır, buna göre ben eski TCK 'ya göre mi işlem görmekteyim. Saygılarımla.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  365
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Suç kesinleşme tarihiniz 24.02.1999 olduğundan eski TCK ya göre cezalandırılmış olup bu cezanızda 24.02.2004 tarihi itibariyle mahkumiyet vaki olmamış sayıldığından arşiv kaydından çıkarılmıştır.5237 sayılı TCK yürürlüğe giriş tarihi 01.06.2005 olduğuna göre yeni TCK hükümleri sizin için değerlendirilemez.Devlet memuru hatta kamu görevlisi olmanızda (güvenlik soruşturmasının olumlu çıkması halinde) herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  ankara
  İletiler
  79
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Çok teşekkür ederim elvan hanım fakat devlet memuru hatta kamu görevlisi olmanızda bir sakınca yoktur( güvenlik soruşturmanızın olumlu çıkması halinde) demişsiniz. Peki devlet memuru ve kamu görevlisi aynı şey değilmidir ve güvenlik soruşturmasından böyle bir mahkumiyetim varken nasıl olumlu sonuç alabilirim, güvenlik soruşturmasını zaten geçmişte mahkumiyet olup olmadığını araştırmak için yapmıyolarmı, bunları gerçekten bilmediğim için sormaktayım, ayrıca yardımlarınız için çok teşekkür ederim

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  ankara
  İletiler
  79
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  sn. hukukcularımız ne yazıkki özel kanunlar (DMK) ile TCK arasındaki uyumsuzluğu anlayabilmiş değilim. Yeni tck (TCK 53-4) ya göre tecilli bir mahkumiyetten bir memuriyete son verilmezken DMK (48-A)da verilebiliyor, bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değilmidir? Yani diğer kanunların aykırı hükümlerinin Yeni TCK ya göre düzenlenmesi gerekmiyor mu?

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  365
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  İşte bu bahsettiğiniz uyumsuzluğun giderilmesi için

  5237 TCK
  Özel kanunlarla ilişki

  MADDE 5. - (1) Bu Kanunun genel hükümleri, özel ceza kanunları ve ceza içeren kanunlardaki suçlar hakkında da uygulanır. denmek suretiyle farklı yasalarda öngörülen bu kanunun aleyhine olan hükümlerin uygulama alanı kalmamıştır.Bu arada devlet memuru ile kamu görevlisi aynı şey değildir.
  Kamu görevlisi deyiminden; kamusal faaliyetin yürütülmesine atama veya seçilme yoluyla ya da herhangi bir surette sürekli, süreli veya geçici olarak katılan kişi anlaşılır.
  Devlet memuru deyiminden ise kamusal faaliyet dışında kalan devletin organlarında görevli atama veya seçilme yoluyla ya da herhangi bir surette sürekli, süreli veya geçici olarak katılan kişi anlaşılır.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  ankara
  İletiler
  79
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  peki buna göre ben hem kamu görevlisi hemde devlet memuru olabilmektemiyim? Yani DMK nın 48-A maddesi yeni TCK ya göre işlevini yitirmişmidir?teşekkür ederim

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Memur olabilir miyim?
  Yazan: gece_mavisi Forum: Ceza İnfaz Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 27-01-2015, 20:43:07
 2. Memur olabilir miyim?
  Yazan: yasbirka Forum: Ceza İnfaz Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 15-04-2014, 02:21:21
 3. Memur olabilir miyim?
  Yazan: wolfalone86 Forum: Ceza İnfaz Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 06-03-2010, 20:12:44
 4. Memur olabilir miyim?
  Yazan: erkan.derin Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 04-10-2009, 06:57:07
 5. Sabıkam var memur olabilir miyim
  Yazan: drmatematik Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 21-09-2007, 16:18:35

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.