+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Genç hukukçunun sığındığı devlet cinayeti seyretti

SAVCILAR GOREVE

Marmara Ünv Hukuk Fakültesi öğrencisi Derya Samancı Savcılığa başvurdu ama takipsizlik verildi öldü

ADALET SEYRETTI CINAYET GOZGORE GORE GELDI

Sığındığı devlet cinayeti seyretti

Eski sevgilisinin ölümle tehdit ettiği Derya, 'Beni koruyun' feryadıyla devlete sığındı. Ama onu ne polis, ne savcı duydu. Derya artık yaşamıyor!
    Derya Samancı Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi bir genç kızdı. Ayrıldığı erkek arkadaşının ölüm tehditleri üzerine defalarca polise ve savcılıklara başvurdu. Korunmak için devlete yaptığı bütün başvurular, her seferinde eski sevgilinin serbest kalmasıyla sonuçlanıyordu.
    Eve de baskınlar düzenleyen eski sevgiliyi iki baskın arasında polise yapılan başvuru da durduramadı. Sonunda, Üsküdar'da bir ilköğretim okulunda öğretmenlik yapan eski sevgili, Derya'yı bıçaklayarak öldürdü, erkek arkadaşını da ağır yaraladı.
    Derya Samancı, 2002'de tanıştığı Ersan Yıldız'ın (28) psikolojik sorunları olduğunu fark edince ayrılmak istedi. Genç kız, üç yıl boyunca Yıldız'la ilişkisini bitirmeyi başaramadı. 2005'te ayrıldıklarında ise ölüm tehditleri başladı.

27 Eylül: İlk baskın ve ilk tedavi
    Samancı eski sevgilisinden kurtulmak için Yıldız'ın aramalarına yanıt vermedi ve cep telefonunun numarasını değiştirdi. Ancak Yıldız 27 Eylül gecesi, genç kızın Üsküdar'daki evini bastı. Derya'nın çağırdığı polis Yıldız'ı gözaltına aldı. Yarım saat geçmeden serbest kalan Yıldız, yeniden genç kızın evine geldi. Derya, daha sonra savcılığa yaptığı suç duyurusunda durumu şöyle anlatıyordu: "Tekrar gelince onu sakinleştirmek ve kurtulmak için konuşmak zorunda kaldım. Birlikte doktora gitmeye ikna ettim. Doktora gitmesinin etkisi sadece 20 gün sürdü. Tekrar rahatsız etmeye başladı."

5 Kasım: Silah aldım, öldürürüm
    Yıldız, Kadıköy Gençlik Merkezi'ndeki dans kursundan çıkan Derya'nın yolunu kesti. Genç kızın sonraki suç duyurusuna göre Yıldız burada, "Senin için Adana'dan silah temin ettim. Ya benimle görüşeceksin ya da öleceksin" diye bağırdı.

8 Kasım: Yine yolunu kesti
    Kadıköy'de genç kızın ikinci kez yolunu kesti. Derya, polise ihbarda bulunacağını söyleyince Yıldız, "Daha kötü olur, delik deşik ederim seni" dedi.

9 Kasım: Çifte suç duyurusu
    Genç kız, Kadıköy ve Üsküdar başsavcılıklarına suç duyurusunda bulundu. Dilekçesinde, "Her an ölüm tehdidi altında yaşıyorum. Psikolojim bozuldu. Geceleri uyuyamıyorum, dışarı çıkmaya korkuyorum" ifadelerini kullandı.

2 Aralık: Silahlı baskın
    Derya, kız arkadaşı Mine'nin doğum günü için buluştuklarında silahlı olan Yıldız'ın evinin kapısını tekmelediğini ve tehdit ettiğini polise bildirdi. Olay yerine gelen Doğancılar Polis Merkezi ekibi, tutanak düzenleyerek evden ayrıldı. Polis, 4 Aralık'ta Yıldız'ı ifade vermeye çağırdı. Karakolda Derya'nın iddialarını yalanlayan Yıldız, evindeki kurusıkı tabancayı polise teslim etti. Nöbetçi Üsküdar Savcısı Haşim Güvercin, Yıldız'ın serbest bırakılmasını istedi ve tabancayı kendi rızasıyla verdiği için el koyma iznine gerek görmedi.

6 Aralık: Baskın üstüne baskın
    Derya, Yıldız'ın tehditlerinden korktuğu için erkek arkadaşı Özgün Ç. ile birlikte arkadaşının Kartal'daki evinde kalmaya başladı. 6 Aralık gecesi saat 21.00'de Üsküdar'daki evin zilini çalan Yıldız, Derya'nın ev arkadaşı Güneş Y.'ye ve nişanlısı Erdoğan B.'ye tehditler savurup gitti. Yıldız, saat 23.00'te ve 01.00'de tekrar kapıya dayanınca, Güneş ve nişanlısı karakola başvurdu. Olanları polise anlatan Güneş, ağlayarak Derya'yı aradı. Genç kız, Özgün ve arkadaşı Himmet'le birlikte taksiyle Üsküdar'daki eve gitti.

Ve ölüm kapıyı çaldı
    Saat 03.00'te Yıldız bir kez daha zili çaldı. Derya, kapıyı açar açmaz içeri dalan Yıldız, elindeki 14 santimlik bıçağı genç kızın göğsüne, Özgün'ün de karnına ve kasığına sapladı. Evdeki diğer gençlerin yardımıyla etkisiz hale getirilen Ersan, polise teslim edildi. Derya, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Özgün'ün tedavisi ise sürüyor. Yıldız savcıya verdiği ifadede, kendisine 'psikoz depresyon' tanısı konulduğunu söyledi.

Devlet, katili kontrol altında tutmalıydı

Olayla ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz İstanbul Üniversitesi Ceza Hukuku öğretim üyesi Doç. Dr. Adem Sözüer şunları söyledi: "Tehdidin tekrarlanması durumunda, mutlaka tedbir almak gerekir. Bazı olaylarda tehdidi yapanların ruhsal dengesizliği söz konusudur. Bu nedenle böyle kişiler üç haftaya kadar gözlem altına alınabilir. Ancak önemli olan resmi makamlara verilen yetkilerin etkili biçimde kullanılmasıdır. Bu yetkiler kullanılmaz ve bu nedenle kişiler zarar görürse, zarar gören insanlar devlete karşı tazminat davası açabilirler. Ayrıca yetkiler kasten kullanılmamış, kasten ihmal edilmişse bu da bir suç olur."

Dava için yeterli delil yokmuş

Polislerle savcıların Derya'nın çabalarına rağmen sergiledikleri tutum, cinayetten sonra da devam etti. Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Sırrı Topluyıldız, Derya'nın ev arkadaşı Güneş Y.'nin cinayet günü polise yaptığı şikâyeti takipsizlikle sonuçlandırdı. Savcı kararda, kamu davası açılması için yeterli şüphe oluşturacak delil elde edilemediğini iddia etti.

Direkt öldürsem mi? Kapıdayım...

Özgün Ç.'nin avukatı tarafından savcılığa verilen Derya'nın cep telefonundan, Yıldız'ın gönderdiği tehdit mesajları çıktı. İşte o mesajlardan bazıları:

19 Kasım (Saat 20.12): Şu babanı da bulayım, müthiş bir final yapacağım...
    6 Aralık (Saat 18.31): Kurusıkıyı teslim ettim, bundan sonra Özlem'in ordayım, bu son olacak inan..
    6 Aralık (Saat 19.59): Boşu boşuna hapis yatmayacağım, göreceksin..
    6 Aralık (Saat 20.55): Deniz perde çekmiş camına..
    6 Aralık (Saat 21.37): Deniz'i rehin alsam gelir misin?
    6 Aralık (Saat 21.42): Direkt öldürsem mi?
    6 Aralık (Saat 23.35): Kapıdayım...

Hukuki NET Güncel Haber

Genç hukukçunun sığındığı devlet cinayeti seyretti konulu yargıtay kararı ara
    Genç hukukçunun sığındığı devlet cinayeti seyretti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Milli Eğitim de habersiz!

Derya Samancı'nın katil zanlısı öğretmen Ersen Yıldız hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü'ne hiç bilgi verilmediği ortaya çıktı

BURCUM DEVREZ İstanbul

İstanbul Üsküdar'da hukuk fakültesi öğrencisi Derya Samancı'nın eski sevgilisi öğretmen Ersen Yıldız tarafından öldürülmesiyle ilgili bir skandal daha ortaya çıktı. Genç kızın, kendisini defalarca tehdit eden Yıldız hakkında yaptığı birçok suç duyurusunu "duymayan" polisin ve savcılığın, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de zanlı hakkkında bilgi vermediği, herhangi bir bilgi de istemediği belirlendi.
    Milliyet'in "Ölüm gelirken adalet seyretti" başlığıyla dün manşetten duyurduğu haber üzerine İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer bir açıklama yaparak, polis ve savcılığın kendilerinden Nişantepe İlköğretim Okulu'nda sınıf öğretmenliği yapan Ersen Yıldız hakkında bilgi istemediğini bildirdi.

'İnceleme başlatırdık'
    Özer, 6 Aralık'ta Üsküdar'da Samancı'yı öldüren Yıldız'ın 19 Kasım'da Ümraniye Kaymakamlığı'na başvuruda bulunarak askere gideceği gerekçesiyle öğretmenlik görevinden ayrıldığını belirterek şunları söyledi: "15 gün önce askere gitmek için öğretmenlikten ayrılmasına rağmen bu süre içinde askere de gitmemiş ve sevgilisini öldürmüş. Bu insanlık dışı bir olay. Bir öğretmen bunu nasıl yapar, anlamak mümkün değil. Keşke bu kızımız İl Milli Eğitim'e başvuruda bulunmuş olsaydı. Biz de müfettişler kanalıyla inceleme başlatırdık."
    Milli Eğitim Müdürü Özer'in bu açıklamaları, zanlı Yıldız'ın, Samancı'ya yönelik saldırı ve tehditlerini sürdürdüğü dönemde 2 aya yakın bir süre öğrencilere ders vermeye devam ettiği gerçeğini de ortaya koydu.

'Asıl suçlu, kızımı koruyamayanlar'

LUBE AYAR İstanbul
    Defalarca polise şikâyet ettiği ve savcılığa hakkında suç duyurusunda bulunduğu eski arkadaşı öğretmen Ersen Yıldız tarafından öldürülen Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Derya Samancı'nın babası Turgut Samancı, asıl suçlunun "adalete sığındığı halde kızını korumayanlar" olduğunu söyledi.
    Kızının hukuk okuduğu için sorunu hukuki yollarla aşmaya çalıştığını, ancak savcı tarafından kovulduğunu söyleyen Samancı, "Ben çocuğuma silah kullanmayı, gayri ahlaki yöntemleri öğretmiş olsaydım, hakkını aramak için bu kadar çırpınmazdı" dedi.
    Samancı şunları anlattı: "Benim hukuka saygım sonsuz. Hukuki mercilerde bulunup da görevini yapmayanlaradır isyanım. Bakın kaç tane şikâyeti var kızımın. Bir insan feryat ediyor; öleceğini, öldürüleceğini bile bile adalete sığınıyor. Ama, sığındığı adalet onu koruyamıyor. Savcının gerekçesine bakın, 'delil teşkil edecek herhangi bir şüpheye rastlanmamıştır' diyor."
    Samancı, kızının ölümünde ihmali bulunanların peşini bırakmayacağını belirterek, "Bu davanın başka olayların önüne geçmesi için mücadele edeceğim. Bütün hukuki yöntemleri deneyeceğim" dedi.

Hukuk devletinde bu olmaz!

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara
    Adalet Bakanlığı, "Derya Samancı'nın suç duyurusunda bulunduğu savcılıkların yaptığı işlemlerin hukuka uygun olup olmadığını" değerlendirmeye aldığını açıkladı. Samancı'nın ölümünün ardından Antalya'da bir baba ile kızının aynı akıbete kurban gitmesi ise hukukçuların tepkisine yol açtı. Hukukçular Milliyet'e şunları söylediler:

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok: Hukuk devleti olduğumuzu iddia ediyorsak, bunların yaşanmaması gerekir. Savcılık ve zabıta yeterli önlemi almamışsa, kuşkusuz bu kişilerin sorumluluğu vardır. Tabii ülkemizde savcıların ve emniyetin sıkıntılarını da biliyoruz, olayın özelindeki durum nedir, bunu da bilmiyoruz, kimseyi doğrudan da suçlamak istemiyorum, ama mazerete başlayacak olursak herkesin kendine göre mazereti olabilir. En gelişmiş ülkelerde de suçlu vardır, ama bunların mutlaka takip edilmesi, yurttaşın yaşamını güven içinde sürdürmesi lazım. Yasalar kadar kafaları da değiştirmek lazım. Herkes işin kolayına kaçıyor.
    Prof. Dr. Hikmet Sami Türk: Her insana koruma veremezsiniz, ama bu tip tehditlere muhatap olan kişilerin başvurularına daha yakından ilgi göstermek gerekiyor. Belli kişiler devletin koruma hizmetlerinden yararlanıyor. Bunun kapsamını da genişletmek gerekir. Şiddete başvurma eğiliminde de artış var. Sosyolojik, psikolojik tedbirlerin de alınması lazım. Şikâyet dilekçesi vermişsiniz, ama ne yapılabilir? Olanaklar da çok fazla değil. Çok ciddi bir toplumsal sorunla karşı karşıyayız. Yargının da etkin çalışıp failleri cezalandırması gerekirdi.
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu genç meslektaşımızın cinayete kurban gitmesine devlet seyirci kalmış anlaşılan. Bu cinayeti işleyen de çocuklasrımızı emanet ettiğimiz bir öğretmen. Neresinden baksan berbat bir durum.

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    118
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Çok üzüldüm, camianıza yürekten geçmiş olsun. Şimdi savcılık yapmanın ne kadar güç bir iş olduğunu ne kadar ağır bir sorumluluk gerektirdiğini aynı gün 100 tane başvuruyu mükemmel değerlendirmiş gereğini yapmış olsanızda 101. başvuruda yanlış yada kasıtlı değil , yetersiz yaklaşım bile ne kadar kötü sonuçlar doğuruyor. Yutulması zor lokma... Belki en kötüsüde failin muhtemel ceza almayabileceği. İnsan böyle vakalarla karşılaşınca demokrasiden soğuyor keşke vicdanı rahatlatan hızlı ve net adalet olsada isterse başka bir yönetim şekli olsun dedirtecekler...mekanı geniş olsun

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Benim bir çok forumda yazdığım bir nokta var işte zırt dediği yere geldik...
    Bana bir savcı gösterinizki görevini ihmalden ceza almış olsun... Devlet savcıya hesap sorsun sen nasıl 341 kere yankesicilik yapmış birisini salıverirsin diye ? Suça iştirak gibi bir şey bu....
    Daha çok Derya lar yanar bu kafayla gidersek . Savcılarda sorumsuz yetki var Ben sadece Cumhurbaşkanında sanırdım bu yetkiyi....
    Adamın cezalarını alt alta yazıp topluyorsunuz 200 sene çıkıyor hala tutuksuz vay be ne kanun ama...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tehdit eden eski sevgiliden kurtulmak

Forum