+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Prof. Dr. Esin Konanç vefat etti

Prof. Dr. Esin Konanç vefat etti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Prof. Dr. Esin Konanç vefat etti

DAÜ Hukuk Fakültesi dekanı vefat etti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esin Konanç’ın KKTC’nin Gazimağusa kentinde dün akşam geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Esin Konanç, aynı zamanda Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde görevini sürdürmekteydi.

A.Ü. Hukuk Fakültesi’ni bitiren Esin Konanç, İtalya’da, Perugia Üniversitesi’nde ceza hukukunda doktora yaptı. Konanç, 1968-1997 yılları arasında, A.Ü. Fen Bil. Fak. ve Polis Akademisinde Hukuk ve İnsan Hakları dersleri verdi. Prof.Dr.Esin Konanç, A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcılığı, A.Ü. Senato üyeliği görevlerinde bulundu. 1994-1996 yılları arasında RTÜK üyeliği yapan Konanç, Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği’nin Türkiye Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde, ceza hukuku dersleri veren Prof.Dr. Esin Konanç’ın, yayınlanmış çok sayıda bildiri ve eserleri bulunuyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Prof. Dr. Esin Konanç vefat etti konulu yargıtay kararı ara
    Prof. Dr. Esin Konanç vefat etti konulu hukuk haber
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Prof. Dr. Esin Konanç vefat etti.

Hocamdı; dün gece öğrendim son derece üzgünüm....
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

İletiler
    5.750
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Hukuk camiası olarak, Prof.Dr.Esin Konanç'a Allah'tan rahmet, sevenlerine de başsağlığı diliyoruz.

Prof.Dr Esin Konanç 'ın akademik özgeçmişi :

Prof.Dr. Esin KONANÇ, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olup, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Dekan olarak görevini sürdürmekteydi. Prof.Dr. Esin Konanç doktora tezini "la minor eta nella teoria del req" konusunda, doçentlik tezini "Suçlu Çoçuklara Uygulanan Yaptırımlar" konusunda, profesörlük takdim tezini "Türk Hukukunda Çoçuğun Korunması" konusunda yapmıştır. Prof.Dr. Esin KONANÇ' ın çoçuk suçluluğu, çoçuk mahkemeleri, çoçuk hakları ve çoçuk istismarı konularında Türkçe ve yabancı dilde yayınlanmış pek çok eseri mevcuttur.

Verdiği Dersler :1. Ceza Genel Hukuku, 2. Ceza Özel Hukuku, 3. Medya Hukuku
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

İletiler
    5.750
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Esin KONANÇ'ın 2006-2007 Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmanın metni.

Yüksek Mahkemenin Sayın Başkanı,
    Sayın Rektörüm ve Rektör Yardımcılarım,
    Değerli Öğretim Üyeleri,
    Sevgili Konuklar ve çok sevdiğimiz öğrencilerimiz,

DAÜ. Hukuk Fakültesi olarak yeni bir mezuniyeti daha kutlamanın haklı ve mutlu gururu içindeyiz. Hepinizin mezuniyetini ayrı ayrı kutlar sizler ve aileleriniz için hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

Sevgili Öğrenciler,
    Siz genç mezunların aslında fakültemiz için ayrı bir önemi ve fakültemiz tarihi içinde de ayrı bir yeri var. Zira sizler fakültemizin 10. yıl mezunlarısınız! Bildiğiniz gibi fakültemiz 1996 yılında 183 öğrenci ile eğitime başlamış ve ilk mezunlarını 2000 yılında vermiştir. Fakültemiz 2000 yılından bu yana tam anlamıyla bir patlama göstermiş ve öğrenci sayısı 1800’lere verdiği mezun sayısı ile 1015’e ulaşmıştır. Mezunlarımızın 1850’si Türkiye Cumhuriyeti, 171’i ise KKTC. vatandaşıdır. Ayrıca 2000 yılından bu yana yüksek lisans eğitimi de veren fakültemizden 18’i KKTC., 8’i TC. uyruklu olmak üzere 36 yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır. Fakültemizde, diğer fakültelerin aksine “bölüm” temelinde bir yapılanma olmadığı, yani fakültemizin tek bir bölümden oluştuğu düşünüldüğünde, biraz önce kullanmış olduğum “patlama” sözcüğünü ne kadar doğru kullandığım daha iyi anlaşılmaktadır. Zira, son 10 yıl içerisinde, böylesine bir öğrenci artışı DAÜ.’de hiçbir fakülteye nasip olmamıştır.

Oldukça zor, oldukça sıkıntılı günler geçirdiniz ve bugüne geldiniz. Zaman zaman nasıl üzüldüğünüzü, bizleri de nasıl üzdüğünüzü çok iyi biliyoruz. Ama her üzüntü, gördüğünüz gibi zaman içinde yok oluyor ve bugün olduğu gibi, yerini mutlu, tatlı heyecanlara bırakıyor. Bu mutlu gününüzde sizleri üzmek istemem ama gerçekleri söylemek de bir yerde biz hocalarınıza kalıyor. Söylemek istediğim şu: Bugün biliyorum mutlusunuz ama, asıl zorluklar, asıl serüven, asıl sıkıntılar bundan sonra başlayacak!

Şöyle ki, malumunuz fakültemiz, öğretim kadrosu açısından ağırlıklı olarak A.Ü. Hukuk Fakültesinin desteği altındadır. Bu destekle beraber, ağırlıklı olarak A.Ü. Hukuk Fakültesi, 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden gelen öğretim üyeleri, Ankara Hukuk Fakültesinde takip edilen programı birebir izleyerek sizleri yetiştirmişler bugünlere getirmişlerdir. 4 yıllık yoğun eğitim dönemi içinde, başka hiçbir bilim alanında olmayan sayıda dersi, tam 74 dersi alarak vermiş bulunuyorsunuz. Bütün bu derslerin verilmesiyle güdülen amaç, sizlerin analitik düşünme yeteneğine sahip, pozitif hukukun temel kavramlarını özümsemiş, küreselleşmenin getirdiği yeni hukuk disiplinlerinden haberdar olan, yabancı dil bilen hukukçular olarak yetişmenizi sağlamaktır. Karşılıklı olarak bu amacı ne kadar gerçekleştirdik, sizlere neler verebildik, sizler neler aldınız bilemem... Bunu zaman içinde göstereceğiniz başarılar veya söylemek istemem ama başarısızlıklar gözler önüne serecektir. Ama gerek kişisel, gerek sizlerin yaşadığı deneyimlerden bildiğim odur ki, ister avukatlık, ister hâkimlik mesleğine yönelin, mesleğinizin ilk yılları hiç de kolay geçmeyecektir. Zira Türkiye’de şu anda 32 tane hukuk fakültesi vardır ve aralarında Ankara, İstanbul, Marmara, İzmir, Galatasaray, Bilkent, Bilgi, Yeditepe gibi ismi çok anılan fakülteler de her yıl onlarca mezun vermektedir. Bu nedenle rakipleriniz çoktur ve en az sizler kadar donanımlıdırlar! Bu kadar hukuk fakültesi mezunu olduğu dikkate alındığında nasıl bir rekabet savaşına girişeceğinizi varın siz hesaplayın! Ne yazık ki, bu gerçek sadece Türkiye için değil, KKTC. için de geçerlidir. KKTC. küçük bir ülkedir ve hâkim, savcı sayısı belli ve sınırlıdır. Oysa Yakın Doğu Hukuk ve bizden yılda yine 10’larca öğrenci mezun olmaktadır. Sadece bizim fakültemizden 10 yılda 171 öğrenci mezun olmuştur ki bu rakam Kıbrıs ölçeğinde az değildir.

Değerli genç arkadaşlarım,
    Bu mutlu gününüzde içinizi daha fazla karartmak sizleri sıkmak istemiyorum... Ama bu pazardan pay alabilmenizin tek yolunun da kendinizi farklı kılmak olduğunu görüyor ve kendinizi farklı kılmanın yollarını şimdiden aramanın gerektiğini bir büyüğünüz olarak hatırlatıyorum. Sizleri diğer meslektaşlarınızdan farklı kılabilecek özelliklerinizin neler olduğunu kuşkusuz ki yine en iyi siz bilirsiniz. Ama bu özellikleriniz ne olursa olsun, başta iyi bir İngilizce diline sahip olmanızın sizleri farklı kılacağını hemen belirtmeliyim... Unutmayın ki, Türkiye’de hukukçu çoktur... KKTC.’de de bir kaç yıl sonra çok olacaktır. Evet hukukçumuz çoktur ama dil bilen hukukçumuz yoktur! Çok değil, birkaç yıl önceye kadar Türkiye Cumhuriyeti aleyhine açılan davaları, iyi dil bilen hukukçularımız olmadığı için ABD. hukuk bürolarının savunmuş olması kabul edilebilir birşey değildir. Kaldı ki, iyi dil bilen ve hukuki sorunları masa başında hasımlarıyla lâyıkıyla tartışabilen hukukçularımızın olmaması, hangi sıfatla görev yapıyor olurlarsa olsunlar, hukuk camiamızın bir bütün olarak uluslararası hukuk kavramlarına ve uluslararası hukuk düzenine uzak ve yabancı kalmasına yol açmaktadır. Bugün hukuk camiamızın insan haklarından, Avrupa Birliği ile sürdürülen görüşmelere kadar, tüm sorunlarını içe dönük değerlerle çözmeye çalışmasının temel nedeni de budur. Kanımca, dünyanın en yaşlı sorunu olarak nitelendirilen Kıbrıs sorununa da başta barolarımız olmak üzere tüm hukuk camiamızın uzak kalmasının altında Türk hukukçularının yabancı dil eksikliği yatmaktadır. Bu nedenle genç hukukçular, başta İngilizce olmak üzere yabancı dilinizi lütfen kuvvetlendiriniz. İnanın bana sizi farklı kılacaktır.

Sevgili genç hukukçular,

Çok isabetli bir seçim yaparak DAÜ, Hukuk Fakültesişne gelmiş, bu fakültede okumak bahtiyarlığına erişmiş bulunuyorsunuz. "çok isabetli bir seçim" diyorum zira, biraz önce sizlere fakültemizin kısa zamanda nasıl bir gelişme gösterdiğini anlattım. Kuşkusuz ki bu gelişmelerin temel nedeni fakülte ve üniversite idaresinin önümüzdeki yıllarda hukukçu sayısında meydana gelecek olan artışları şimdiden görerek gerek idari, gerek akademik açıdan kendisini her yıl yenilemesi ve diğer hukuk fakülteleri ile bir fark yaratma çabasına girmiş olmasıdır. Bu bağlamda amacımız, dil bilen, uzmanlaşmış, yeni hukuk disiplinlerinden haberi olan, hukuki bilgiye nasıl ulaşılacağını bilen, uluslararası hukuk kavramlarına açık hukukçular yetiştirmektir. Fakültemiz programı ve bu programı size okutan öğretim üyeleri, eğer sizler almak niyetindeyseniz size bunları verecek güçtedir. Burada size düşen çalışmak ve yine çalışmaktır.

Değerli Meslektaşlarım
    Meslek grupları tek tek bireylerle birlikte toplumda yerleşen ve tanınan “ortak bilinç”in oluşmasında kuşkusuz ki çok önemli bir yere sahiptirler. “Ortak bilinç”in oluşma süreci içinde ise bir meslek grubu olarak hukukçuların yeri ve rolü herhalde yadsınamaz. Tam tersine, insan haklarına saygılı, laik ve sosyal bir toplumsal bilincin yaratılmasında kanımca hukukçular çok önemli bir yere sahiptir. Ancak bir ülkede töre cinayetlerinden, aile içi şiddetten, yargısız infazlardan ve kayıplardan söz edilebiliyorsa, yargı mensupları hedef gösterilebiliyorsa, yargı mercileri basılıp yargıçlar öldürülebiliyorsa, bu demektir ki ya o ülkenin hukukçuları toplumsal bilincin oluşmasına katkı koymayarak sorumluluklarını yerine getirmemişler, ya da bu sorumluluğu hissedecek şekilde yetiştirilmemişlerdir. Biz siz genç meslektaşlarımızı bu sorumlulukları hissedecek şekilde yetişdirdiğimize inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, sizlerin bu günlere gelmenize değerli katkılar koymuş bulunan akademik ve yönetsel personelim adına mezuniyetinizi candan kutlar, eğitim yılı boyunca birlik, dirlik ve düzen için çalışan akademik ve yönetsel personelime teşekkürlerimi sunarım.

Prof. Dr. Esin KONANÇ
    Saygılarımla
    Dekan
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

allah rahmet eylesin.. yakınları ve sevenlerine sabır versin

Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Prof. Dr. Esin Konanç vefat etti

Bir değerimizi daha sonsuzluğa uğurladık. Toprağı bol mekanı cennet olsun. Allah ailesine ve sevenlerine sabır versin. Gani gani rahmet üzerinde olsun.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çook çok tatlı bir insandı. Hayattayken adına açılan facebook sayfası'nı paylaşıyorum...

Öğrencileri ona hayrandı...

Prof. Dr. Esin Konaç, öğrencileri tarafından da hayranlıkla anılan bir hoca olarak hafızalarda yer etti. Konanç adına Facebbok’ta sayfa dahi açan öğrenciler, öğretmenlerini şu cümlelerle tarif etti:
    “Adı: Prof. Dr. Esin Konanç hayranları
    Açıklama: Prof. Dr. Esin Konanç, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olup halen Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yapmaktadır. Prof. Dr. Esin Konanç doktora tezini “la minor eta nella teoria del req” konusunda, doçentlik tezini “suçlu çocuklara uygulanan yaptırımlar” konusunda, profesörlük takdim tezini “Türk hukukunda çocuğun korunması” konusunda yapmıştır. Prof. Dr. Esin Konanç’ın çocuk suçluluğu, çocuk mahkemeleri, çocuk hakları ve çocuk istismarı konularında Türkçe ve yabancı dilde yayınlanmış pek çok eseri mevcuttur.”
    Sayfanın altındaki notta ise şu yazılı: Hadi durmayın grubumuza katılın, belki bir gün Prof. Dr. Esin Konanç da bize katılır. Sizi bekliyoruz…

Sevgi sözcükleri dizildi

Konanç için Facebook’ta öğrencileri tarafından yazılan sevgi cümleleri şöyle:
    - Melis Deniz Peker: Sizi seviyoruz hocammm… İyi ki varsınızzz...
    - Hasan Gür: Selam arkadaşlar. Ben Esin hocamızı yakından tanıyorum. Aslında hiçte göründüğü gibi değil, aksine mükemmel biri. Derler ya insanın adı çıkacağına canı cıksın diye. Esin hocamızda bu durumda. Ama hatayı nedense kendimizde aramak yerine hep başkalarında ararız. Hepinize sınavlarda başarılar.
    - Hanife Porsuk: Resme bakıp aldanmayın sakın yaşayan bilir... Ama bana mezun olduğumda sende mi mezun oldun bu okuldan inanmıyorum herkes mezun olabilir artık deyişi sonrada o meşhur kahkahasını atışı kulaklarımdan gitmiyor Canım hocam benim... Bilse 3.5 yılda bitirdiğimi kesin der torpil yaptırdı bu kız...
    - Yıldız Sertcan: Canım hocam buradan size ulaşabiliyorsak ne mutlu bize. Hukukçu değilim ama 1979 mezunu uzman psikoloğum. Çocuk hukuku derslerimizi verdiniz. Kişiliğinizle güzel anılar bıraktınız. Sizi seviyorum.
    - Toprak Ufuk Erinç: Öyle çok özledim ki hocam sizi. Ne desem az.
    - Özgür Kutkan: Esin hocamız bize kızsa bile iyiliğimiz için kızar zor bir duruma düşersek de eminim Esin hocamız bize yardımcı olur çok değerli bir öğretmen olduğuna inanıyorum.
    - Suat Aktaş: Esin hocanın, ceza hukuku alanında profesörlüğü hak eden ender insanlardan birisi olduğunu düşünüyorum.
    - Erkan ve Çiğdem Öz: Sizi seviyoruz çünkü ceza dersinden bir şey öğrenmeden zorlanarak mezun olduk derken aslında bize neler öğrettiğinizi staj döneminde ve meslek hayatımızın başında anladık. Diğer üniversite mezunu stajyerlerden ceza hukuku konusunda daha bilgiliyiz ve bu sizin karışık ama önemli konulara takıntılı anlatım sitilinizin eseri. Size kendi adıma çok teşekkür ederim.

Kısa sürede onlarca mesaj

Konanç’ın ölüm haberinin duyulmasının ardından, onlarca öğrenci üzüntüsünü yazarak dile getirdi. İşte hoca için yazılan mesajlardan bazıları:
    - Cihangir Kuru: Prof. Dr. Esin Konanç, 20.12.2009 tarihinde bir trafik kazasında vefat etmiştir. Tanrıdan rahmet ve bütün sevenlerine başsağlığı diliyorum.
    - Samet Eskiocak: Ya bu doğrumu?
    - Mustafa Kemal Batur: Nasıl yani doğru mu bu
    - Hurriyet I.: Allah rahmet eylesin. Mekanınız cennet olsun hocam.
    - Kübra Saban: Sizi çok özleyeceğiz hocam.
    - Ozan Caner: Arkadaşlar doğru mu bu haber şok içindeyim şu anda.
    - Serkan Göktürk: Doğru arkadaşlar. Trafik kazasında hayatını kaybetmiş. Virajı alamamış. Başımız sağ olsun. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.
    - Cenk Turan: Mekanın cennet olsun hocam
    - S. Can Özbalık: Arkadaşlar; Esin hocamızı kaybettik. Malum olan kötü haber doğru. Şu an kelimeler yetersiz kalıyor... Mükemmel bir insan, mükemmel bir eğitimciyi kaybettik. Canım hocam, bu sana hiç yakışmadı, ölüm sana hiç yakışmadı... ALLAH mekanını cennet eylesin... Seni ÇOK sevdik...
    - Erdem Aşçı: Son mezun ettiği öğrenciler bizmişiz meğer… Mekanın cennet olsun hocam Allah rahmet eylesin...
    - Ulvi Ozangüç: Geçmişinde son derece önemli işlere imza atmış, öğrencilik hayatımda da ben ve benim gibi birçok öğrenci arkadaşımın eğitiminde önemli bir yeri olan saygıdeğer hocamızı kaybettiğimiz için çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin. Tüm yakınlarının ve öğrencilerinin başı sağ olsun
    i ve pamuk kalbi vardı. Kendisi hayattayken facebbok da açılan sayfası....

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli bilim kadınımıza rahmet diliyorum; toprağı bol olsun.

Nerede
    Brüksel
    İletiler
    959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli Hocamız bana 'Hukuksal problemler sabırla çözülür,sabredeceksin' diyerek 'Sabır' sözcüğünü öğütlerdi. Kabullenemediğim acı bir ölüm haberiyle şimdi ben Hocamızın sevenlerine sabır ve baş sağlığı diliyorum.
    Allah rahmet eylesin..

Erhan Yurdayüksel

Nerede
    izmir
    İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: Prof. Dr. Esin Konanç vefat etti

Rahmet dilemekten başka elden ne gelir ki, Kısacık insan ömrüne büyük değerler sığdırabilmiş çok değerli bir insandı, toprağı bol, mekanı cennet olsun...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php65253-Prof-Dr-Esin-Konanc-vefat-etti

esin konanç

Forum