Babaannemin üzerine kayıtlı 3 dükkan 5 evi bulunmaktadır. Şuan itibari ile babaannem hayatta olup babam 1995 de vefat etmiştir. Babamın hayatta bir kardeşi daha bulunmaktadır. Babamın vefatından sonra şartlı olarak ( Babaannem ölünceye kadar babaannemin öldükten sonra benim olmak üzere ) bir dükkanın tapusu benim adıma, aynı şartlarda yine 1 ev ve 1 dükkan amcamın adına kayıtlı bulunmaktadır.
Soru 1 : Geri kalan 2 dükkan, 4 evin paylaşımı ne şekilde ve nasıl olur ? Mallar paylaşılırken tüm mallar göz önüne alınarak mı paylaşılır yoksa bu şartlı paylaşılan mallar dışında kalan mallar göz önüne alınarak mı paylaşılır ?
Soru 2 : Babaannemin sağlığında veya vefatından sonra beni miras dan mahrum etme yoluna gidebilecek açık bir kanun mevcut mu ? Eğer böyle bir kanun var ise benim almam gereken yasal tedbirler nelerdir ?
Soru 3 : Şuan amcamın 2 çocuğu mevcut olup yasal olarak mirasa 2 kişi ( Amcam ve ben ) sahip olsak da amcamın çocuklarının miras paylaşımı ile ilgili hakları mevcut mu? Buna şuan malların sahibi olan babaannem karar verebilir mi ?
Soru 4 : Babaannemin sağlığında amcama, ikinci mirasçı olarak benim iznim olmadan vekalet verebilir mi ? Verilecek olursa bu vekaletnamenin geçerliliği ve yaptırımı ( Gayrimenkullerin satışı ile ilgili ) ne olur ? Bu konuda almamız gereken yasal tedbirler nelerdir ?
Cevaplarınızı bekler teşekkür ederiz.