Türkiye de kurulu bir banka vasıtası ile yurt dışında geçerliliği olan kredi kartı alarak yurt dışına çıktım. Fakat aldığım kredi kartı yurt dışında zaman zaman çalışmadı. Yani otorizasyon vermedi. Yanıma kredi kartına güvendiğim için fazla para da almamıştım. Param bitince kredi kartımın neden çalışmadığını öğrenmek amacı ile yurt dışından Türkiye yi mecburen cep telefonumdan aradım. Tabii döndükten sonra gelen cep telefonu faturası hayli yüksekti.
Bunun üzerine Türkiye ye döndükten sonra bankaya dilekçe ve ekte de GSM operatörünün detaylı faturasını ibraz ettim. Zararımın tazminini talep ettim.
Maalesef çıkarılan kanunlar hernekadar tüketici lehine görünse de Bankaları ve büyük holdingleri koruma amacını taşımaktadırlar. Bankadan tarafıma gönderilen cevapta ,yurt dışında kredi kartının otorizasyon vermemesinin hatlara bağlı olabileceği burada bankanın sorumluluğu olmadığı bu sebebten talep ettiğim telefon görüşme ücretini ödemeyeceklerini bildirdiler.
Bu forumda kredi kartları, tüketici hakları ile ilgili kanunları okuyorum. hukuk terminolajisine vakıf olmadığmdan anlayabilmek tabiiki güç. Ama anlayabildiğim kadarı ile benim sorunum ile ilgili hatta yakın olan bir madde yok. Bu durumda yapabileceğim birşey görünmüyor.
Ayrıca bankaların kredi kartları yıllık aidat uygulaması ile ilgili olarak kanunda açık net bir ifade kullanılmamış. Bu forumda bir arkadaşımız bu konu ile sorduğu soruya forumda araması tavsiye edilmiş. Ben de kredi kartı kullanıcı olarak ,aynı konuyu araştırdım. Ancak ne yazıkki açık, net bir ifadeye rastlayamadım. Bu konu ile ilgili olarak bilgi verecek herkese şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla
Sezai ADIGÜZEL

Forum kuralları gereği aynı konuda birden fazla başlık açılamaz. Aksine davranışlar üyeliğin askıya alınması ile sonuçlandırılır. konuya evvelce açılmış aşağıda linki verilen başlıktan devam ediniz

https://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=18111