Konuyu özetleyerek avukat arkadaslardan bilgi ve yardım rica ediyorum.
Özetle.
2005 yılı mayıs ayında bir otomobil satın aldım.Noter satışını aldım. Bedelini galeriye odedim.Yaklasık 20 gun sonra trafik tescil işlemleri yaptırdığım esnada bir ihbar sonucu aracıma ve beraberinde değişik yerlerde 11 araca el konuldu.Arac 2003 yılında Bursa dan çalınıp change edilmiş.ve 34 plaka olarak tescili yapılıp muayeneden geçmiş. 2004 yılında satılıp 63 plaka ya tescili yapılıp muayeneden geçmiş.
Ben de satın alıp 50 plaka ya tescilini yaptırmak uzere iken el konuldu.
Kriminal incelemede change olduğu belgelendi ve gercek sahibine teslim edildi.
Kriminal raporunda ruhsatların ve plakanın gercek olduğu. motor no plakasının gercek olduğu, şasi numarasının sahte ve sonradan vurulduğu bu durumun iğfale haiz olduğu ve normal vatandaşlarca anlaşılamayacağı belirtilmekte.
1. Araç Devletin muayene istasyonlarında uzman kişilerce muayenesi yapılmış ve tescil edilmiş.
2. Bu kişilerce anlaşılamayan bu durumun tarafımdan anlaşılabilmesi mumkun değildir.
3. Arac için odemiş olduğum tutarı geriye alabilmem mümkün değildir.
4. BU DURUMDA DMK NUN İLGİLİ MADDESİ "Kişiler kamu hukukuna tabi görevlerle ilgili olarak uğradıkları zararlardan dolayı bu görevleri yerine getiren personel aleyhine değil, ilgili kurum aleyhine dava açarlar" GEREGİ BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI-KARAYOLLARI GENEL MUDURLUĞUNE DAVA ACARAK ZARARIMIN TAZMİNİNİ İSTEME HAKKIM VARMIDIR.
5. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim.
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkur ederim