+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Oct 2006
  Nerede
  bursa, nilüfer, Turkey.
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Apartmanda yaşamanın kuralları

  Merhaba, ben oturmakta olduğum apartmanda yaşadıklarımdan rahtsızım ve çözüm için ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. problemler; gece geç saatlere kadar (19.00 - 04.00 a kadar şahit olduklarım ve her gece aynı şeyler tekrarlanıyor) dairelerde hiç bitmeyen tamirat işleri şu anda saat 00.06 ve matkap çalışıyor, bir dairede bulunan çocuklar her gece saat 23 den sonra 01-02 ye kadar evde koşu yapıyor, alt dairmdekilerin tüm oda kapıları çok kullanılmaktan gıcırdıyor ve evde bulunan çocukların bunu oyun yaptıklarını düşünüyorum sürekli kapıları oynatıp çarptırıyorlar. bu gıcırdayan kapılar sabah 05-00 ve 06.00 da da 2-3 kere wc kullanımı olduğunu düşünüyorum kullanılıyor. ön balkonda halı yıkanıyor ve asılıyor tüm sular masa ve sandalyelerime akıyor. güneşi engellemek üzere koyduğum balkon şemsiyemin üzeri yemek artıkları ile doldu. benim paronayak biri olduğumu düşünmenizi istemiyorum. 1 yaşında bir bebeğim var ve her gece tüm bu gürültülerden dolayı sürekli uyanıyor. normal koşullarda insanların birbirlerine olan saygılarından dolayı bu tip olayların yaşanmaması gerekir ancak maalesef saygı olmadığını düşünüyorum. bana bunları engellemek için ne yapabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Apartmanda yaşamanın kuralları konulu yargıtay kararı ara
  Apartmanda yaşamanın kuralları konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2006
  Nerede
  Ankara, Çankaya, Turkey.
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Mağdur: apartman yaşamı ile ilgili çeşitli konu başlıklarını sizler için derledim. Umarım işinize yarar. İyi Komşuluklar dileğimle

  APARTMAN YAŞAMI #8211; KOMŞULUK HUKUKU

  APARTMAN HAYATINDA KİRACI VEYA KAT MALİKİ DİĞER SAKİNLERİ RAHATSIZ EDERSE NE YAPILABİLİR?
  Öncelikle rahatsızlık veren kişi veya kişilerin uyarılması gerekir.
  Eğer taşkınlık yapanlar kiracı ise ev sahibinin mutlaka olaydan haberdar edilmesi gerekir. Uyarılar sonuç vermediği takdirde kişi veya kişilerin yaptıkları her taşkınlık bir suç teşkil etmektedir. Bu durumda alınabilecek en etkil önlem diğer daire sakinlerinin her seferinde ayrı ayrı şikayetçi olmalarıdır. Konu ile ilgili şikayet Sulh Ceza mahkemelerine yapılır. Kat mülkiyeti kanuna göre bu çekilmezlik hali süreklilik kazanırsa, diğer daireler tarafından birleşilerek satın alınması da mümkündür. Bu yolla rahatsızlık veren daire sahibi apartmandan uzaklaştırılmış olur.

  EVDE EVCİL HAYVAN BESLENEBİLİR Mİ?
  Yönetim planında aksi belirtilmediği taktirde evcil hayvan beslenemez. Yönetim planında ne tür evcil hayvanların beslenebileceği özel bir madde ile belirtilebilir. Evcil olmayan hayvanlar (yılan vb.) hiçbir şartla beslenemez.

  DİĞER KAT MALİKLERİNİN HAKLARINI İHLAL EDEN KAT MALİKİ, HANGİ ŞARTLARDA DAVA EDİLEBİLİR?
  Ortak giderlerden ve avanstan kendi payına düşen borçları ödemediği için, hakkında iki takvim yılı içinde üç defa icra takibi yapılmasına sebep olan; başvuru üzerine anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh hakimi tarafından verilen emre rağmen, Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yazılı borç ve yükümlülükleri yerine getirmemek suretiyle öteki kat maliklerinin haklarını ihlal etmekte devamlı olarak bir yıl ısrar eden; kendi bağımsız bölümünü, kumarhane, randevuevi vb. yer olarak kullanmak suretiyle ahlak ve adaba aykırı hareket eden kat maliki aleyhine, yukarıdaki sebeplerden birinin öğrenilmesi tarihinden itibaren altı ay ve her halde dava hakkının doğumundan başlayarak beş yıl içinde dava açılmalıdır. Hakları ihlal edilen kat malikleri, açtıkları bu davayla, ihlalci kat malikinin bağımsız bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini talep ederler. Davanın kazanılması halinde, davalı kat malikine, bağımsız bölümünün dava tarihindeki değeri ödenerek, davalının mülkiyet hakkı, diğer kat maliklerine, arsa payları oranında devredilir
  BİNANIN EN SON KATINDA OTURUYORUM KİRACIYIM ALTIMDA VE ONUN ALTIN DA OTURANLAR KAPILARI ÇOK HIZLI KAPATIYOR, MÜZİĞİ GÜRÜLTÜLÜ DİNLİYOR VE KAPILARININ ÖNÜNDEN AYAKKABILARI İÇERİ ALMIYORLAR NELER YAPABİLİRİM.
  Bu konuda öncelikle apartman yönetim planınızı incelemenizde fayda bulunmaktadır. Ancak, böyle bir yazının apartman girişine asılması yerine, gerekli hassasiyetin gösterilmesi için yöneticiye ve kat maliklerine gönderilmesi bize göre daha uygun olacaktır.
  APARTMANDA KAT MALİKİ DİĞER DAİRELERİ RAHATSIZ EDİYORSA NE YAPILABİLİR?
  Öncelikle bu kişi veya kişilerin uyarılması gerekir. Eğer taşkınlık yapanlar kiracı ise evsahibinin mutlaka olaydan haberdar edilmesi ve uyarılması gerekmektedir. Uyarılar sonuç vermediği taktirde kişi veya kişilerin yaptıkları ver taşkınlık bir suç teşkil etmektedir. Bu durumda alınabilecek en etkili önlem diğer daire sakinlerinin her seferinde ayrı ayrı şikayetçi olmalarıdır. Bu şekilde sulh ceza mahkemelerine başvurabilirsiniz.
  Böylesi bir durumun aynı zamanda bir çekilmezlik hali oluşturduğu göz önünde bulundurulduğunda, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 25. Maddesi uyarınca rahatsızlık veren dairenin diğer daireler tarafından birleşilerek rayiç bedel üzerinden satın alınması da mümkündür.

  APARTMAN BALKONUNA HALI SERİLEBİLİR Mİ? APARTMANLARIN ORTAK TEMİZLİK GÜNLERİ VAR MI? KANUN MADDE AÇIK OLARAK YAZILSIN LÜTFEN.
  Bu konuda apartman yönetim planınızı incelemenizde fayda vardır. Yönetim planınızı yöneticinizden veya tapu sicil memurluğundan temin edebilirsiniz. Zira, bu konuda açık yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.
  APARTMANLARDA HALI SİLKELEMEK SERBESTMİ
  Öncelikle bu konuda apartman yönetim planınızda bir hüküm olup olmadığnı incelemenizde fayda vardır. Ayrıca, Kat Mülkiyeti Kanununun 18. maddesinde, kat maliklerinin doğruluk kurallarına uymaları ve birbirlerini rahatsız etmemeleri hususu düzenlenmiştir. Bu nedenle, yönetim planınızda konu ile ilgili özel bir düzenleme yok ise, KMK 18. maddesi doğrultusunda halı silkelenmesi uygun olmayacaktır.
  APARTMANDA HERKES KOMBİ YAKMAKTA BİR KİŞİ SOBA YAKMAKTADIR. KANUNEN SOBA YAKMASI UYGUNMU? SOBA YAKTIĞI ZAMAN ÜST DAİRELERDE DUMAN İS ÇIKMAKTA VE HERKES BU DURUMDA ŞİKAYETÇİ. NE YAPMAMIZ LAZIM .
  Öncelikle, apartmanınızın yönetim planını inceleyerek bu konuda bir düzenleme bulunup bulunmadığını tespit etmelisiniz. Ayrıca, bulunduğunuz yer Sulh Hukuk Mahkemesinde dava ikame edebilirsiniz.
  EN ÜST KATTA, KATTA TEK BİR DAİREDE OTURMAKTAYIM. BALKONUMDA MANGAL YAKABİLİRMİYİM. BU KONUDA YASAL BİR YAPTIRIM VEYA BİR İÇTİHAT VARMIDIR.
  Bu konuda öncelikle Apartmanınızın yönetim planının incelenmesinde fayda vardır. Ayrıca, Kat Mülkiyeti Kanununun 18. maddesinde, kat maliklerinin doğruluk kurallarına uymaları ve birbirlerini rahatsız etmemeleri hususu düzenlenmiştir.
  APARTMANDA SAAT KAÇTAN SONRA İNSALAR RAHATSIZ EDİLEMEZ BU KONUDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM YÖNETMELİK NE DER TEŞEKKÜRLER
  Kat Mülkiyeti Kanununun 18. maddesi hükmü "Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler..." düzenlemesi yer almaktadır. Bu konuda apartmanınıza ait yönetim planını incelemenizde fayda vardır. Ancak, sorunuzda belirttiğiniz şekilde saat sınırlamasına ilişkin yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Türkiye'de Kaçak Yaşamanın Cezası Nedir?
  Yazan: PaulKellerman Forum: Vatandaşlık Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 18-11-2013, 00:36:57
 2. Forum kuralları "Türkçe imla kuralları"
  Yazan: Erdoğan Kırcalı Forum: Site Hakkında
  Yanıt: 7
  Son İleti: 29-01-2012, 15:26:19
 3. İyi yaşamanın 10 yolu
  Yazan: Erhan Yurdayuksel Forum: Yaşam - Sohbet - Forum Oyunları
  Yanıt: 3
  Son İleti: 11-02-2010, 13:12:12
 4. Ayrı yaşamanın süresinin boşanma davasına etkisi
  Yazan: başaktuna Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 10-07-2006, 12:56:45
 5. Ayrı yaşamanın boşanma sebebi sayılması
  Yazan: necdet serdar özlü Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 09-08-2005, 08:40:30

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartman kuralları

apartman kurallari

apartman kuralları nelerdir

apartmanda oturmanın kuralları

http:www.hukuki.netshowthread.php15485-Apartmanda-yasamanin-kurallari

apartmanda yaşama kuralları

apartman kuralları 2014

apartmanda yaşamanın kuralları

apartman yaşam kuralları nelerdir

apartmanda oturmanin kurallari

apartmanda oturma kurallari

apartman temizlik kanunu

apartman temizlik kurallari

apartmanda temizlik günleri

almanyada apartman yasam kurallari

apartmanda tamirat saatleri

binada oturma kurallariapartman kanunları 2015devlet hukukunda apartmanda oturma kurallariapartmanlarda temizlik günüApartmanda yasamapartmanda oturma kanunu nasilaparman kurallari ile ilgili yazilarapartman temizlik gunleriapartman hukuk yasalari
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.