+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Tüketici hakem heyeti kararları ve sonrası

Tüketici hakem heyeti kararları ve sonrası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tüketici hakem heyeti kararları ve sonrası

Merhaba;
    telefonumun daha 14 ay garantisi olmasına rağmen 7 parça değişimi gösteren belgeyle KVK'ya başvurdum.KVK ise ertesi gün sms atıp 20 ytl işlem ücreti karşılığında telefonumu iade edeceğini söyledi.Servise gittiğimdeyse ücretin 10 ytlye indirildiğini ve lisanssız oyun yüklemesi yaptığımdan dolayı garantimin tamamen iptale dildiğini bundan sonra da hizmet veremeyeceklerini söylediler.Oysa kullanma kılavuzunda sadece nokia'nın üretmediği oyunların meydana getireceği oyunların arızalarından dolayı garanti dışında bırakılır hükmü var.yani günümüzde çoğu gsm operatörünün 100 kontöre sattığı java oyunlar garantimizi bozuyor.

Bunun üzerine tüketici mahkemesine başvurdum ve elimdeki belgelerle para iadesi kararı aldırdım.Sizden bilkgi istediğim konu;para iadesi istediğim bayi bana para iadesi yaptıktan sonra nokia'dan bana verdiği parayı talep edince nokia KVK'nın verdiği garanti iptal kararını bayiiye söyleyip bana verdikleri parayı ne kadar sürede geri isteme hakları vardır?
    ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Tüketici hakem heyeti kararları ve sonrası konulu yargıtay kararı ara
    Tüketici hakem heyeti kararları ve sonrası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Aradan 30 sene geçse de, hepimizden birileri, birşey talep edebilir. Ancak bu taleplerini, bir dava şeklinde ileri sürdüklerinde, kendilerine karşı, derhal zamanaşımı savunmasında bulunursak, bizden birşey alamazlar.

Siz de; eğer size karşı böyle bir dava açılırsa ve ödemeden itibaren 1 yıl geçmişse; zamanaşımı savunması yaparsınız ve dava, muhtemelen bu nedenle reddedilir. Ancak; yasal süresi içinde (10 gün) bunu ileri sürmezseniz, dava esastan incelenir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

teşekkür ederim ancak az önce tüketici yasasında şöyle bir madde gördüm:tüketici hakem heyetinden çıkan karar , karar tarihinden sonra 15 gün içerisinde tüketici mahkemesinde temyiz edilebilir.

o zaman 15 günden sonra itiraz etme hakları kalmıyor sonucuna varıyorum ben ama bir avukat bir sene diyorsa vardır bildiği..

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı abonelıkle ılgılı

Sizlerin bilgilerine danısacagım konu guzellık merkezlerı dershaneler ve benzeri kuruluslardır.Şimdi benim kardesım bır guzellık merkezıne kilo vermek için abone oldu ve ödemelerını taksit biçiminde ödüyor. Kardeşim taksidin birini yani su anki taksidini belli bir süre yaklasık 2 ya da 3 hafta geciktirdi.Abone olduğu merkez ile görüşerek ödemeyi 18/07/2008 tarıhıne karalastırdılar fakat kardesım taksıdı denklestıremedı. Ancak bu tarıhten 2 gun sonra yanı 20/07/2008 pazar günü ödemekte olacağı taksidini denklestirdi ve ödemede bulunmak için ilgili merkezin adresine gitmiştir ancak gıttıgı adres o gün kapalı oldugundan ödemesini yapamamıştır aynı gunu aksamı kardesim Bandırmaya gecmıstır. İlgli merkez ise bizi ertesı gunu yanı 21/07/2008 pazartsı gunu odeme ıcın sıklıkla aramaya baslamıslardır. Tehtitvari bir biçim de bizler hakkında yanı kardesım hakkında hukukı ıslem yapılacagını acık dılle soylemıslerdır ilk sorum kardesım ödemeyi yapacagını söyledıgı halde mahkemeye bır dava talebınde bulunabılırler mi? Bulunurlarsa sonucu ne olur ve bizim ne yapmamız gerekir?
    İkinci konusa kardesim bu merkeze paralı uye oldugundan berı hıc bır faydasını gorememıs ve buda yetmedıgı gıbı en onemlı gereksınım duyudugu ve acık bı dılle kayıt edılırken ona bır dıyetısyen yardımıyla kısıye ozgu olarak bır egıtım surecınden gececi soylenmıstır. Ancak gel gelelım kardesım bu merkezi ne zaman arasa ya da gıtse dıyetısyenlerının o anda orda bulunmadıgı cevabını almıstır yanı hıc bır fayda saglanmamıstır. Kardeşim ilgılı merkeze gırdıgı ılk gunden berı aynı sorunla ugrasmaktadır. İkinci sorumda şudur. Kayıt esnasında bu sekılde ınsanları sömurmeye yonelık asılsız olmayan bılgıler sunuldugunda buraya basvuran ve bellı bir para karsılıgı üye olan kişi ne yapmalıdır? Tüketici haklarından kişi haklarından ya da aleyhimize açılan bir dava da temyizden yararlana bilir miyiz? Bizi bu sekılde madur duruma düşüren merkeze bizde dava acabılırmıyız? Saygılarımla.

Nerede
    ist
    İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tüketici hakem heyeti kararları ve sonrası

Alıntı atahandl rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba;
    telefonumun daha 14 ay garantisi olmasına rağmen 7 parça değişimi gösteren belgeyle KVK'ya başvurdum.KVK ise ertesi gün sms atıp 20 ytl işlem ücreti karşılığında telefonumu iade edeceğini söyledi.Servise gittiğimdeyse ücretin 10 ytlye indirildiğini ve lisanssız oyun yüklemesi yaptığımdan dolayı garantimin tamamen iptale dildiğini bundan sonra da hizmet veremeyeceklerini söylediler.Oysa kullanma kılavuzunda sadece nokia'nın üretmediği oyunların meydana getireceği oyunların arızalarından dolayı garanti dışında bırakılır hükmü var.yani günümüzde çoğu gsm operatörünün 100 kontöre sattığı java oyunlar garantimizi bozuyor.

Bunun üzerine tüketici mahkemesine başvurdum ve elimdeki belgelerle para iadesi kararı aldırdım.Sizden bilkgi istediğim konu;para iadesi istediğim bayi bana para iadesi yaptıktan sonra nokia'dan bana verdiği parayı talep edince nokia KVK'nın verdiği garanti iptal kararını bayiiye söyleyip bana verdikleri parayı ne kadar sürede geri isteme hakları vardır?
    ilginiz için şimdiden teşekkürler.
    Anladığım kadarıyla başvuru yaptığınız merci Tüketici Mahkemesi değil, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti. Satıcı kararı uygularsa ki 827 ytl ye kadar olan iade kararları kesin ve bağlayıcıdır yani ödemek zorunda kalır (yoksa icra yoluyla tahsil edebilirsiniz) 15 günlük bir itiraz süresi vardır. İtirazı satıcı firma tüketici mahkemesinde dava açarak yapar. Eğer itiraz edilmezse karar kesinleşir ve satıcı size ödediği bedeli tedarikçiden alır yani kararı rücu etmiş olur. Prosedür bu şekildedir.

Siz hakem heyetine müracaat etmişsiniz ve karar lehinize çıkmış. Bu durumda şayet ürün bedeli 827 ytl nin altındaysa ve satıcı firma size ödeme yapmıyorsa kararı icraya koyabilirsiniz. Kısa sürede de paranızı alırsınız. Bırakın itiraz edilecek bir nokta varsa bunu satıcı ve tedarikçi firmalar düşünsün. Sizden size ödedikleri parayı geri almalarının tek yolu kararın iptali için itiraz davası açmaları ve davayı kazanmış olmaları lazım ki bu zayıf bir ihtimal bana göre. Eğer ürün bedeli 827 ytl nin üzerindeyse ve kararı uygulamıyorlarsa kararı icraya koyamazsınız belki ama o zaman siz de tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz. Elinizdeki hakem heyeti kararı da 1.dereceden delil teşkil eder. Hakkınızı sonuna kadar arayın derim ben.

Saygılar...

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benimde sormak istedigim birşey var bu konuda kafam cook karışık.
    şimdi benim telefonum 6 kere tamire gitii bende en sonunda tüketici hakem heyetine başvurdum ve iade talebimin onayını aldım fakat telefonun faturası dedemin üstüne biz ise hakem heyetine dilekçeyi babamın adına verdik .
    karşı tarafta bunu bahane ederek itiraz etti bunların bu mahkemeyi kazanma olasılıkları ne.... bizden geliin yeni telefon alın uzlaşalım diyorlar ama mahkemeyi geri cekmezlerse bu seferde parayı biz ödedik diyerek savunmaları güçleşecek icra sansımız da kalmayacak... sizce ne yapayım.....

Nerede
    ist
    İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı aklidenge rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benimde sormak istedigim birşey var bu konuda kafam cook karışık.
    şimdi benim telefonum 6 kere tamire gitii bende en sonunda tüketici hakem heyetine başvurdum ve iade talebimin onayını aldım fakat telefonun faturası dedemin üstüne biz ise hakem heyetine dilekçeyi babamın adına verdik .
    karşı tarafta bunu bahane ederek itiraz etti bunların bu mahkemeyi kazanma olasılıkları ne.... bizden geliin yeni telefon alın uzlaşalım diyorlar ama mahkemeyi geri cekmezlerse bu seferde parayı biz ödedik diyerek savunmaları güçleşecek icra sansımız da kalmayacak... sizce ne yapayım.....
    Bu hakem heyetleri maalesef içinde bulundukları şartları itibariyle çok yetersiz ve usulsüz kararlara imza atıyorlar. Tüketicilerin kendi adlarına düzenlenmiş belgelerle başvurmaları zorunlu olduğu halde dedenin, amcanın, akrabanın üzerine olan ürünlerle ilgili bile kararlar çıkarıyorlar. Ondan sonra firma da itiraz ediyor doğal olarak. Düşünün şimdi firma kararı uygulamaya kalksa kimlik ibrazında veya bankaya geri ücret iadesinde bile sorun çıkabilir. Büyük firmaların iade işlemleri küçük veya orta ölçekli esnaflara benzemez. Madem faturası dedenin üzerine o halde başvuru sahibi de kendisi olması lazım. Firmanın itiraz durumuna gelince; Burada neye itiraz ettikleri önemli! Kararın bağlayıcı olmayacağına mı yoksa ürünle ilgili gerekçesine mi?
    Konu hksvr tarafından (20-06-2009 Saat 09:33:04 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

burada firma karara degil şikayetin dedemin üzerine yapılmadıgı için itiraz ediyo.
    yani biz fatura sahibi şikayet etmesi lazımdı diyorlar. acaba mahkemede bundan dolayı aleyhimize bi karar cıkarmı cünkü vekalet ücreti de talep etmişler 550 tl kadar ben onu ödemekten korkuyorum..

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tüketici hakem heyeti para iadesi

hakem heyetinden çıkan sonucu

tüketici mahkemesi para iadesi

hakem heyeti para iadesi

http:www.hukuki.netshowthread.php15058-Tuketici-hakem-heyeti-kararlari-ve-sonrasihakem heyeti para almaatüketici hakem heyeti kararı zamanaşımıtüketici hakem heyeti kararı nasıl kesinleşirtüketici heyeti sonuçları zaman aşımı varmıtüketici hakem heyeti sonucubandirma tuketici heyeti karar ornegituketici hakem heyeti sonucu para iadesi hakem heyeti karari itiraz edilmezse kesin hukumtuketici hakem heyeti ucret iadesinin geciktirilmesibandirma tuketici heyeti kac gunde sonuclanirthh para iadesituketici hakem heyeti para iadesini nasil yapilirtuketici mahkemesi paratuketici hakem heyeti sonucu sonrasi mahkemetuketici mahkrmesi prosedurhakem heyeti cikan sonuTuketici hakem heyeti para iadesi olur mutuketici hakem heyeti karari nezaman cikardosya ucretinin tuketici hakem heyeti karari sonrasi suresihakem heyeti sonucu ka
Forum