+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 25 ileti bulundu.

Konu: İşten çıkış sonrası izin ücreti

İşten çıkış sonrası izin ücreti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İşten çıkış sonrası izin ücreti

İyi akşamlar,
    Öncelikle daha önceki yardımlarınız için teşekkür etmek istedim. Çünkü sizlerin verdiği bilgilerle şirketime başvurdum. İş kanununa ve avukatlarına danışarak benim geçmişteki izin ücretimi alabileceğimi söylediler. Bende hem sizlerle paylaşmak ve teşekkür etmek için hemde yine bir soru sormak için geldim.:rolleyes:
    Personel müdürümüz bana bir dilekçe yazmamı söyledi.
    .......A.Ş.
    İdari ve Mali İşler İcra Kuruluna....
    ...............tarihinde çalışmış olduğum şirketinizden istifa etmek sureti ile ayrıldım. Bu yıla kadar kazanmış olduğum ücretli izin paralarını alamadım.
    Gereğinin yapılmasını arz ederim.
    diye....

İcra kuruluna neden yazıyorum onu anlayamadım. Yani benim izin günlerim belli kaç gün olduğunu kendiside söyledi. Sadece hesabımıza yatırılacak. Böyle bir dilekçe yazmam gerekiyor mu gerçekten onu anlayamadım. Onu danışmak istedim. Teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

İşten çıkış sonrası izin ücreti konulu yargıtay kararı ara
    İşten çıkış sonrası izin ücreti konulu hukuk haber
    Konu papatya1 tarafından (21-03-2007 Saat 21:20:43 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bahsettiğiniz yazıyı vermenizin bir sakıncası bulunmamaktadır. İlk istifa dilekçenizde istifa nedeni belirtmediyseniz ve ücretlerinize zam yapılması konusunda ayrımcılık yapıldığı iddiasında bulunarak haklı nedenle istifa ettiğiniz iddiasında bulunmayacaksanız.

Selamlar,

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Harun Gür rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bahsettiğiniz yazıyı vermenizin bir sakıncası bulunmamaktadır. İlk istifa dilekçenizde istifa nedeni belirtmediyseniz ve ücretlerinize zam yapılması konusunda ayrımcılık yapıldığı iddiasında bulunarak haklı nedenle istifa ettiğiniz iddiasında bulunmayacaksanız.

Selamlar,
    Merhaba,
    İlk istifa dilekçemizde herhangi bir neden belirtmedik. Daha sonrada haklı nedenli istifa ettiğimize dair bir iddiada bulunmayı pek düşünmüyoruz. Belki ilk başta bu konuyu daha iyi araştırsaydık farklı bir istifa dilekçesi yazmış olsaydık yapabilirdik. Şimdilik tek istediğimiz çalıştığımız dönemde hak ettiğimizi alabilmek.

Eski şirkete uğrayıp dilekçemizi bıraktık. Hergün araştırdıkçada yeni birşeyler öğreniyorum. Bunların doğruluk payı nedir pek bilmediğim için sizlere danışıyorum. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Bugün sormak istediğim, ben bu işyerime 1998 Nisan ayında girmiştim. Ve 2006 Kasım başı işten ayrıldım. Bana söyledikleri izin günü benim Nisan ayına kadar hakettiğim günler. Peki Nisan'dan Kasım'a kadar olan dönemde de hakettiğim izin hakkım var mı buna eklenecek onu merak ediyorum. Yoksa aslında 2007'in Nisan ayında çıksaydım o zaman mı hak etmiş olacaktım. Eğer hak ediyorsam hangi maddeye dayanarak hak etmiş oluyorum. (yine bunun için yazılı bir belge istiyorlar.)
    Birde ihbar süresinde istifa verdikten sonra iş arama izinlerimizi kullanmadık. Bunlar toplu olarak kullanılabilir diye okumuştum. Bunlar izin günlerine eklenebilir mi? (muhasebecimiz istifadan sonra talep etseydiniz olurdu yazılı olarak ama şimdi böyle birşey alamazsınız dedi, bununda doğruluk payı nedir onu öğrenmek istiyorum).
    Tekrar teşekkür ederim. Selamlar...

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşten çıkış sonrası izin ücreti

merhaba size bir konuda danısmak istiyorum .
    2subat 2006 dan beri calıstıgım ısyerınden 28 subat 2007 de ayrıldım.ayrılıs dılekcemı 15subatta verdım.ilk dilekcem de tarih yerine uygun olan en kısa zamanda yazdım mudur kabul etmedi ve tarih belirt dedi ve tarih olarakda ay sonunu yazmamı ıstedı ve bende yazdım.ayrılıs gunumde ızın param verılmedi.sebep sordugumda dılekcedekı tarıhe gore 28 gunluk ıhbara uymadıgım ve ısyerıne 2 gun borclu oldugum belırtıldı.15subatta dılekce verdıgım ıcın 13 gun ıhbar+3 gun ıs arama ıznı+2 haftalık yıllık ıznım(10gun olarak hesaba katılmıs)tolam 26 gun 28 gunluk ıhbarda cıkartılarak 2 gunluk subat maasımdan kesıldı.itiraz ettim tarihi onların sozlu belirtmesiyle yazdıgımı soyledım kabul etmedıler.bende yazılı olarak olayı anlatıp ıhbar suresının sonunda ızın paramıda alarak ayrılmak ıstedıgımı belırten dılekce yazdım ve cevap olarak kabul edılmedıgı dılekcemdekı 28 subatta ayrılmam gerektıgı yazılı olarak bıldırıldı.
    sız daha ıyı bılırsınız ama benım yaptıgım hesaba gore benım 6 gunluk alacagım olması lazım.
    sonuc olarak durumu ıstanbul bolge calısmaya bildirdim ama 1 aydır sonuc gelmedi.size danısmak istedigim sey:
    1)izin paramı 2 hafta olarak alabılırmıyım yoksa 6 gun+2 gunluk kesılen maasımı mı alırım?
    2)bolge calısmanın kararının baglayıcılıgı varmıdır yoksa ızın paramı alabılmek ıcın mahkemeye vermem gerekıyormu?
    3)is sozlesmem ingilizce olup yıllık ıznım 3 hafta olarak yazıyor bunun 1 haftasını kullandım bunun sonuca etkısı olurmu?
    4)firma italyan bir firma ve calısma izni olmaksızın 5 italyan 3 yıldır calısıyor ve maasları 3000 euro cıvarında herhangı bır vergı verılmıyor maasları ıtalyan bankasına yatıyor.bu durumda firma sadece calısma ıznı olmaksızın yabancı calıstırmaktanmı ceza yer yoksa aynı zamada vergı sucu ıslemıs olurmu?
    uzun oldu kusura bakmayın,
    tesekkurler

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. papatya1,

Yıllık izin hakkı 1 tam yıl çalışıldıktan sonra doğar, artan süreler için kıstalyem yapılmaz. Bu nedenle işe giriş tarihiniz Nisan ayından ayrılma tarihiniz olan Kasım ayına kadar geçen sürede yıllık ücretli izin haketmezsiniz.

İş arama izinlerini topluca kullanabilmeniz için , fesih bildirimi ile birlikte bu hakkı topluca kullanmak istadiğinizi belirtmeniz ve bu izinleri işten ayrılma tarihi öncesinde kullanmanız gerekirdi, bu yapılmadığından bu izinlerin ücretini almanız sözkonusu değildir. Ancak işvereninizin de ihbar süresi içerisinde günlük 2 saatten az olmamak üzere iş arama izni kullandırması gerekirdi. İşten çıkış tarihinizde imzaladığınız ibraname ile bu hakkınızdan ibra ve feragat etmediyseniz, işvereninizin iş arama izni kullandırmadığı bıu sürelerde sizi çalıştırdığı iddiası ile dava yoluyla bu hakkınızı alabilirsiniz.

Sn. stoic,

İhbar önelleri bölünemez. Bu nedenle ihbar süresinin bir kısmının kullanılması bir kısmının alacaklara mahsup edilmesi mümkün değildir. Doğru olan, işvereninizin haklarınızı ödemesi, bununla birlikte ihbar süresine uymadığınız gerekeçesi ile 28 günlük ihbar süresine uymadığınız gerekçesi ile 28 günlük ihbar tazminatı alacağı için size dava açması idi. İş Müfettişinin raporu dava açmanız halinde Mahkeme'de önemli bir delildir. Ayrıca Kanun'a uygun olmayan bir işlem tesbit edilirse işvereninize Yasa'da varsa bunun karşılığı olan idari para cezası uygulanır.

Çalışma izni olmaksızın yabancı işçi çalıştıran işverenler hakkında, gerek İş Kanunu'nda gerekse Gelir Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu'ndan belirtilen hükümlere muhalefetten işlem yapılır.

Selamlar,

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. papatya1,

Yıllık izin hakkı 1 tam yıl çalışıldıktan sonra doğar, artan süreler için kıstalyem yapılmaz. Bu nedenle işe giriş tarihiniz Nisan ayından ayrılma tarihiniz olan Kasım ayına kadar geçen sürede yıllık ücretli izin haketmezsiniz.

İş arama izinlerini topluca kullanabilmeniz için , fesih bildirimi ile birlikte bu hakkı topluca kullanmak istadiğinizi belirtmeniz ve bu izinleri işten ayrılma tarihi öncesinde kullanmanız gerekirdi, bu yapılmadığından bu izinlerin ücretini almanız sözkonusu değildir. Ancak işvereninizin de ihbar süresi içerisinde günlük 2 saatten az olmamak üzere iş arama izni kullandırması gerekirdi. İşten çıkış tarihinizde imzaladığınız ibraname ile bu hakkınızdan ibra ve feragat etmediyseniz, işvereninizin iş arama izni kullandırmadığı bıu sürelerde sizi çalıştırdığı iddiası ile dava yoluyla bu hakkınızı alabilirsiniz.

Sn. stoic,

İhbar önelleri bölünemez. Bu nedenle ihbar süresinin bir kısmının kullanılması bir kısmının alacaklara mahsup edilmesi mümkün değildir. Doğru olan, işvereninizin haklarınızı ödemesi, bununla birlikte ihbar süresine uymadığınız gerekeçesi ile 28 günlük ihbar süresine uymadığınız gerekçesi ile 28 günlük ihbar tazminatı alacağı için size dava açması idi. İş Müfettişinin raporu dava açmanız halinde Mahkeme'de önemli bir delildir. Ayrıca Kanun'a uygun olmayan bir işlem tesbit edilirse işvereninize Yasa'da varsa bunun karşılığı olan idari para cezası uygulanır.

Çalışma izni olmaksızın yabancı işçi çalıştıran işverenler hakkında, gerek İş Kanunu'nda gerekse Gelir Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu'ndan belirtilen hükümlere muhalefetten işlem yapılır.

Selamlar,
    harun bey cevabınız icin tesekkurler.
    peki bu durumda yani 15 subatta dilekce veren ve 28 subatta ayrılan bir isci olarak ben ihbar suresi (is arama izniyle beraber)gozonune alındıgında alacaklımıyım borclumuyum?
    benim hesabım dogrumu bılmıyorum
    28 gun *2 saat (is arama)..56
    56/9 gunluk calısma 7 gun
    28-14(yıllık izin)-7gun(is arama)-13 gun(bildirim suresi)..6 gun
    6gun+2 gun(maasımdan kesilen)..8 gun alacaklımıyım??
    tesekkurler

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. stoic,

Yıllık ücretli izin bakiyeniz kaç gün ise (ihbar süresi ve iş arama iznini karıştırmayın) bunun işten ayrılışınızda tarafınıza ödenmesi gerekir.,

İşvereniniz ihbar süresine uymadığınız gerekçesi ile dava açarak 28 günlük ihbar tazminatı alacağı talep edilebilir.

İş arama izni ihbar süresinde günde 2 saatten az olmamak üzere size tanınan bir haktır. İşveren bu hakkı kullandırmaz, sizi çalıştırırsa bu süreye ilişkin ücretinizi % 100 zamlı ödemek durumundadır. İşvereninizin iddiası ihbar sürelerine uymamanız, sizin iddianız ise bu süreyi işvereninizin telkini ile vermiş olduğunuz...

Bu durum bir dava durumunda netleşecek, iş arama izni alacağınız olup olmayacağı da davanın sonucuna göre şekillenecektir. Şu aşamada borçlu veya alacaklı olup olmadığınızın hesabı Mahkeme kararı olmadığına göre yapılamaz. Ancak belirttiğiniz sürelerin birbirinden mahsubu ilk mesajımda da açıkladığım gibi mümkün değildir.

Selamlar,

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. stoic,

Yıllık ücretli izin bakiyeniz kaç gün ise (ihbar süresi ve iş arama iznini karıştırmayın) bunun işten ayrılışınızda tarafınıza ödenmesi gerekir.,

İşvereniniz ihbar süresine uymadığınız gerekçesi ile dava açarak 28 günlük ihbar tazminatı alacağı talep edilebilir.

İş arama izni ihbar süresinde günde 2 saatten az olmamak üzere size tanınan bir haktır. İşveren bu hakkı kullandırmaz, sizi çalıştırırsa bu süreye ilişkin ücretinizi % 100 zamlı ödemek durumundadır. İşvereninizin iddiası ihbar sürelerine uymamanız, sizin iddianız ise bu süreyi işvereninizin telkini ile vermiş olduğunuz...

Bu durum bir dava durumunda netleşecek, iş arama izni alacağınız olup olmayacağı da davanın sonucuna göre şekillenecektir. Şu aşamada borçlu veya alacaklı olup olmadığınızın hesabı Mahkeme kararı olmadığına göre yapılamaz. Ancak belirttiğiniz sürelerin birbirinden mahsubu ilk mesajımda da açıkladığım gibi mümkün değildir.

Selamlar,
    ilginiz ve cevaplarınız icin tesekkur ederim
    su asamada bolge calısmaya yaptıgım sıkayet dilekcesinin sonuclanmasini bekleyecegim.sonuca gore dava aacip acmamaya karar verecegim ama mahkeme masrafları dava acma dusuncesi icin gozumu korkutuyor
    selamlar

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim sormak istediğim iş çıkışı verilecek olan yıllık ücretli izinlerden yasal olarak yapılacak kesintilerin neler olduğudur. Brüt ücret üzerinden ssk, gelir vergisi, damga vergisi ve işsizlik sigortası kesintilerinin hangilerinin yapıldığıdır.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu ödeme aynı ücret gibi kesintiye tabidir. Gelir Vergisi, SSK prim kesintisi, Damga Vergisi, İşsizlik sigortası kesintisi.

Selamlar,

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

is cikisinda yillik izin parasi

işten çıkışlarda yıllık izin ücreti

is cikisinda yillik izin

is cikisinda kullanilmayan yillik izin ucreti nasil talep edilor

iş çıkışı yıllık izin

işten çıkış yıllık izin parası

isten cikislarda hakedilen yillik izin

işten ayrılışta yıllık izin

işten çıkışta yıllık izin parası

senelik izin parasini isten cikarken haketmekisten cikarken yillik izin parasiis cikisinda hak edilmemiş izinyıllık ücretli izin isten ayrilislardaişten ayrılma yıllık izin parasıişten ayrılırken ücretli izin hesabıisten ayrilma kalan izinleryıllık izin para işten çıkışis cikisinda kullanilmayan yillik izin ucreti nasil talep ediliristen cikarken izin parasi alinir miisten cikarken yillik izinhttp:www.hukuki.netshowthread.php14859-isten-cikis-sonrasi-izin-ucretiyillik izin isten cikistais cikisinda alacak izin ve yillik izinleristen ayrilma sonrasi kullanilmamis yillik izinlercikisda izin parasi hesaplama
Forum