+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 25 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İşten çıkış sonrası izin ücreti

  Merhaba. Özel sektörde 3 sene 8 aydan beri bir firmada çalışmaktayım. 2 ay sonra işten askerlik sebebim yüzünden ayrılacağım. İşe girdiğim ilk sene izin kullanmadım. Toplamda da 3 sefer izin kullandım. İşten ayrılacağım zaman 3 senenin iznini kullanmış ama 10 ayın iznini kullanmamış olacağım. Bu durumda kaç günlük izin ücreti alabilirim. Şimdiden teşekkürler  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  İşten çıkış sonrası izin ücreti konulu yargıtay kararı ara
  İşten çıkış sonrası izin ücreti konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  İstanbul / Beyoğlu
  İletiler
  3.411
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Yıllık ücretli izin, çalışılan 1 tam hizmet yılı sonrasında hakedilir. Yıldan artan süreler sebebiyle kıstalyem esası ile artan süreler oranında yıllık izne hak kazanılması mümkün değildir. Örneğin 01.11.2002'de işe girmişseniz, 2006 yılına ilişkin izninizi 01.11.2006'da hakedersiniz. 30.10.2006 tarihinde işten ayrılmanız halinde 2006 yılına ilişkin hiç izin hakedemezsiniz.

  Selamlar,

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Bu daha önce işçi her çalıştığı ay için bir gün izin hak etmiyormuydu? Değişti mi yoksa böyle birşey yokmuydu?

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  İstanbul / Beyoğlu
  İletiler
  3.411
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sanırım bir yanlış hatırlama sözkonusu. Çalışılan aylar üzerinden yıllık ücretli izin haketmek mümkün değildir. Yıllık ücretli izne hak kazanmak için 1 hizmet yılının çalışılması gerekir. Sonrasında tamamlanan her hizmet yılı için yıllık izin hakedilir.

  Selamlar,

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşten çıkış sonrası izin ücreti

  Öncelikle merhabalar,
  Forumda yeni bir topic açmamak için biraz araştırdım. En uygun topicin bu olduğunu düşündüm. Siteye internette bu konu hakkinda arastirma yaparken rastladim. İnsallah bir sonuca ulasabilirim. Benim ricam söyle yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  8.5 senedir calistigim özel bir sirketten, 2 seneden fazla zam göremeyince 3 arkadas istifamizi verip ayrildik. İstifadan sonra gereken 2 aylik ihbar süremizide tamamlayarak. Fakat ayrildigimiz zaman iceride bir arkadasimin 8 is günü, benim 18 is günü ve diger arkadasiminda 28 is günü ücretli izini kaldi. Ve biz ayrilirken bu üzretli izinlerimiz bize ödenmedi. Ayrıca işten ayrılırken herhangi bir belge imzalatılmadı bize. Yani tüm haklarımı aldım yada alacağım kalmamıştır gibi...
  Gecenlerde personel müdürümüzü arayarak bu izin ücretlerini talep ettim fakat bana istifa ettikten sonra bütün haklarimdan vazgectigimi böyle bir hakkim olmadigini söyledi. Eger böyle bir hakkim var ise bana yazili belge halinde getirmem gerektigini bildirdi. (is kanunundan) Ben arastirdim fakat böyle bir yazili belgeye rastlamadim. Bir kaç arkadaşımda alabileceğimi söyledi. Fakat şirketin kendi insiyatifine kalmış dediler. Böyle bir hakkim varmidir bilmek istiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.
  Saygilarimla....

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jul 2002
  Nerede
  İSTANBUL, SİLİVRİ, Türkiye.
  İletiler
  867
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşten çıkış sonrası izin ücreti

  Sayın papatya1,
  4857 sayılı İş Yasası :

  "Sözleşmenin sona ermesinde izin ücreti
  MADDE 59. - İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zamanaşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar.
  İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde 17 nci maddede belirtilen bildirim süresiyle, 27 nci madde gereğince işçiye verilmesi zorunlu yeni iş arama izinleri yıllık ücretli izin süreleri ile iç içe giremez."
  İstifa etmekle ihbar ve kıdem tazminatınızdan vazgeçmiştiniz. Çalıştığınız sürelere ait kanuni haklarınız ise bakidir.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  18.299
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşten çıkış sonrası izin ücreti

  Merhaba;
  4857 nolu iş kanununda 53.54.55.56.57.58.59.60.maddeler yıllık izin hakkını düzenler.

  4857 nolu iş kanununun 56.maddesine göre işveren çalışanların yıllık izinlerini kullanımlarını belge ile kayıt altına almak zorundadır.

  4857 nolu iş kanununun 59.maddesi ise sözleşmenin feshi halinde kullanılmamış izin süreleri ile ilgili uygulamayı düzenler.

  Eski işyerinizin personel müdürüne iş kanununun bahsedilen maddelerini göstererek bu hakkınızı kendisine tekrar hatırlatabilirsiniz.(muhtemelen kendisi de çok iyi biliyordur zaten)

  Bu bilgilerden sonra;eğer kullanmadığınız izinlerinizi kullandığınıza dair bir belge imzalamadı iseniz ve bundan eminseniz.İzleyebileceğiniz en sert(biraz uzun,ama etkili) yol ise Bölge Çalışma Müdürlüğüne şikayette bulunmaktır.
  Bölge çalışma Müdürlüğü müffettişlerinin işyerinde yapacağı incelemede yıllık izin kayıtlarınıza ulaşamayacağı için (çalıştığınız süre içinde kullanmanıza rağmen işveren tarafından belgelenemeyen,daha önce kullandığınız izinlere ait de) yıllık ücretli izin ücretlerinizi alabilirsiniz.Bu denetleme sonucu işvereniniz ayrıca kanundan doğan cezalarda alacaktır.

  saygılar
  Konu Erdoğan Kırcalı tarafından (17-03-2007 Saat 13:54:52 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla hataları

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Smile Re: İşten çıkış sonrası izin ücreti

  Sevgili ekircali ve KASIMAN,
  Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Fakat benim işe girdiğim tarihte 1998 yılında işe girerken herhangi bir sözleşmem olmadı. Şirkette son birkaç yıldır yeni giren işçileri sözleşmeli alıyorlar. İşten ayrılırken bir iş sözleşmesi feshi yoktu yani. İstifamızı verdik ve çıktık. Bu durumda da alma şansım vardır öyle değil mi? Sonuçta bizim izin günlerimiz personel müdürümüzün odasında bir klasörde kaç gün kullandığımıza dair düzenli tutuluyor. (sizide yordum kusuruma bakmayın, tekrar teşekkür ederim.)

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  18.299
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşten çıkış sonrası izin ücreti

  Sn. papatya1;
  İşe girdiğiniz tarihte yazılı bir iş şözleşmesi yapılmış olmaması,iş sözleşmeniz olmadığı anlamına gelmez.Böyle bir sözleşmenin yazılı yapılması esas olandır.
  Ancak siz işe başlamakla,işvereniniz sizi işe başlatmakla ve devam ettirmeniz sonucunda böyle bir sözleşme kendiliğinden oluşmuştur.Yazılı olması durumunda özel maddelerde konabilecek iken yazısız olması(sözleşme yapılmamış olması )durumunda minimum iş kanunundaki belirleyici durumlar geçerli olur.Bu nedenle zaten orada bahsettiğiniz süre kadar çalışmanız sonucu bir iş sözleşmeniz oluşmuştur.
  İstifa bildiriminiz sonrasında çalıştığınızı belirttiğiniz ihbar süresi de iş sözleşmesinin bildirimli feshinde işleyen bir şarttır.Ve bu şartı yerine getirmişsiniz zaten.

  Personel müdürünüzün odasındaki bir klasörde düzenli olarak tutulan izin kayıtlarınız ise;sadece falanca kişi şu kadar gün ,filanca kişi bu kadar gün izin kullandı,kalan izin hakkı şu kadar gündür şeklinde ise,bu kayıtları onayladığınıza dair imzanız yoksa,yada bu tarihleri destekleyecek sizin tarafınızdan imzalanmış izin belgeleri yoksa,izninizi kullandığınıza dair bir resmi kayıt özelliği olmayan belgelerdir.
  İşvereniniz,bir denetleme durumunda sizin de kullandığınızı onayladığınız izin sürelerini belgelemek zorundadır.Belgeleyemediklerinin ise ücretini ,sözleşmenizin sona erdiği gün peşin olarak ödemek zorundadır.
  İstifa ederek sadece kıdem tazminatı hakkınızdan vazgeçmiş , aynı zamanda ihbar süresi kadar çalışmak borcuna girmiş olursunuz.Sizde bu borcunuzu ihbar süresinde çalışarak ödemişsiniz,sıra işvereninizin, kullanmadığınız yıllık izin ücretlerinizi ödeme borcunu yerine getirmesindedir.

  saygılar.
  Konu Erdoğan Kırcalı tarafından (17-03-2007 Saat 14:30:41 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla hataları

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşten çıkış sonrası izin ücreti

  İlk işim pazartesi bu maddeleri belirtmek kaydı ile personel müdürümüzü aramaktır. Yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim.
  Saygı ve sevgiler sevgili ekircali.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Benzer Konular :

 1. 15 gün ücretsiz izin sonra çıkış
  Yazan: tamer78 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 01-12-2008, 20:13:57
 2. İstifa sonrası kullanılmayan izin ücreti
  Yazan: sarc Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 28-05-2008, 10:23:04
 3. Çıkış-giriş yaptıktan sonra izin süreleri
  Yazan: nsarahmet Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 06-06-2007, 17:32:17
 4. Fazla mesai ücreti, yıllık izin ücreti
  Yazan: luckyauditor Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 14-09-2006, 16:20:40
 5. İşten ayrılmada izin ücreti
  Yazan: erkankio Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 21-01-2006, 19:08:31

Bu sayfada bulunan kavramlar:

is cikisinda yillik izin parasi

iş çıkışı yıllık izin

işten çıkışlarda yıllık izin ücreti

isten cikislarda hakedilen yillik izin

is cikisinda kullanilmayan yillik izin ucreti nasil talep edilor

is cikisinda yillik izin

işten çıkış yıllık izin parası

işten çıkışta yıllık izin parası

işten ayrılışta yıllık izin

işten ayrılırken ücretli izin hesabısenelik izin parasini isten cikarken haketmekiş çıkışı yıllık izin hesaplamayıllık ücretli izin isten ayrilislardaişten ayrılma yıllık izin parasıis cikisinda hak edilmemiş izinisten ayrilma kalan izinleristen cikarken yillik izin parasiisten cikarken izin parasi alinir miisten cikarken yillik izinhttp:www.hukuki.netshowthread.php14859-isten-cikis-sonrasi-izin-ucretiyillik izin isten cikistais cikisinda alacak izin ve yillik izinleristen ayrilma sonrasi kullanilmamis yillik izinlercikisda izin parasi hesaplamayillik izin hakki isten cikarken
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.