+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Yaş küçültme davası

Yaş küçültme davası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yaş küçültme davası

1981 dogumluyum fakat nüfüsta 1979 kayıtlıyım ve hastane doğumlu değilim.Eger yaş küçültme davası açarsam doğum tarihimi 1981 olarak değiştirebilirmiyim?Bildiğim kadarıyla 22 yaşından sonra açılan yaş küçültme davaları sonuç vermiyormuş bu doğrumudur?

cengix

Hukuki NET Güncel Haber

Yaş küçültme davası konulu yargıtay kararı ara
    Yaş küçültme davası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Av.Fatih Karaca Misafir

Tanımlı

Bir kimsenin daha doğmadan nüfusa kaydı mümkün olmadığından, yaş küçültme davalarında ancak tescil tarihine kadar yaş küçültülebilmektedir. Kendisinden önce doğup ölen kardeşinin nüfus kaydının kullanıldığı yolundaki iddialar ile açılan davalar ise hemen reddedilmektedir. Çünkü, ilk nüfus kaydı ancak idare tarafından yapılabilmekte olup, Mahkeme tarafından ilk kayıt yapılamaz. Dava tarihindeki davacının yaşı çok önemli değildir. Bu gibi davalarda, davacının dış görünüşü, kemik yapısı, ilkokula başlama yaşı, askere gidiş yaşı ve benzeri hal ve olaylar ile tanık ifadeleri kararı etkilemektedir.

DeFacto

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhabalar.
    Ben 1981 Trabzon Dogumluyum.Mart Ayinda universitden mezun olacagim.Yani yaklasik 25 yasinda universite mezunu bir insan olacagim.Yas kucultme davasi acmak istiyorum.sebeplerin yeterince mantikli oldugunu dusunuyorum ayni zamanda cok uzun oldugu icin sebepleri kısaca ozetlemeye calisacagim.okudugum okul bir vakif universitesi ve mali yukumluluklarinizi tamamlamadiginiz zaman ders kaydi yaptirmaniz mumkun degil.ve bunlarda zaman zaman aksamalar meydana geldigi icin 6.5 yil(hazirlik dahil) suren universite ogrenciligi yasamimda hic bir zaman zamaninda okula kayit da olamadim dolayisiyla ders secimi de hic bir zaman zamaninda olmadi hatta zaman zaman okulu kismen de olsa dondurmak zorunda kaldim,ayni zamanda basarisizlik sebebide oldu.tamamen maddi sebeplerden oturu.maddi sebeplerden sorumlu olan kiside ben degildim.Toplam olarak yaklasik 2 yillik hatta 2.5 yillik bir kayip yada bir bosa gecen zaman oldugunu dusunuyorum.is hayatindaki dusuncelerime ve planlarima gelince belli bir yil ozel sektorde calisip ki bu en az 3 yil olmali ayni zamanda yurt disinda master durumu ki bunun da en az 2 yil ve pesinden gelecek olan yine cok kisa bir ozel sektor deneyimini dusunursek yasim 30 u geciyor olacak ve asil yapmam gereken isi yapamayacagim.(neden bu sartlari saydin diyeceksiniz yurtdisinda master bu birimlerde devlete ait birimlerde calismak ve yukselmek icin cok gerekli-ozel sektor deneyimi ve tahmini surelerine gelince yurtdisinda masteri tamamen kendi imkanlarimla yapacagim icin maddi acidan gerekli bir durum)asil yapmak istedigim is devletin cesitli dairelerinde birimlerinde calismak(dpt basbakanlik, icisleri,disisleri....)ve buralara girmek icin 30 yasi gecememek gerekiyor.
    Trabzonda dogdum(nufusla iligili butun kayıtlarım orda) ve bildigim kadariyla devlet hastanesinde dogmadim.evdede dogmadim.ozel bir dogumevinde dogdum.ama su an kocaman bir hastahane oldu bildigim kadarıyla...
    yukaridaki sartlari benim icin olumsuz oldugunu dusundugum durumlari kisaca ozetledim.umarim anlatabilmisimdir.bu durumda dogum tarihimi 1981 den 1983 e veya 1984/yada en azindan 1983 e cekme durumu soz konusu olabilirmi?yada bu sebepler(cok kısa bir sekilde ozetlemeye calıstıgım) her ne kadar benim icin cok gecerli sebepler olsada daha gecerli olabilecek sebepler neler olabilir?neler sunulmalıdır sonucun benim acımdan daha olumlu olabilmesi icin?
    yas kucultme davalarının sadece bir kere acıldıgını duydum.devlet hastahanesi dogumluysan dava hemen reddedilirmis?ayrıca dava zor da olsa,yani gnelde olumlu sanuca ulasılmaz densede kimse bana yuzdeyuz olumsuz cevap ve sonuc cıkar demedi?
    simdiden tesekkur ederim calismalarinizda basarilar dilerim.

CEVAP:1 Eklenme - 25/02/2006 : 15:35:20 » Konu: Re: Yaş küçültme Hastanede doğmuşsanız ki özel bir merkezden bahsediyorsunuz yaşınızı küçültmek çok zor olur.Ancak evde doğmuşsanız mahkemeye başvurduğunuzda mahkeme sizi resmi hastahaneye sevk ederek gerçek yaşınızla ilgili doktor raporu isteyecek rapor isteğiniz doğrultusunda olsa dahi bu yeterli olmayacak doğumuzu hatırlayan bu konuda bilgi sahibi iki tanık dinletmeniz gerekecek mahkemeye tüm bunların dışında sizden küçük kardeşiniz varsa kardeşinizin iddia ettiğiniz doğum tarihinizle çakışmayan bir doğum tarihine sahip olması gerekecek.

» Konu: Re: Yaş küçültme Oncelikle cok tesekkur ederim cevap yazip bilgilerinizi paylastiginiz icin.o dedigim yeri yani benim dogmus oldugum saglik kurumunu Trabzondaki akrabalarima soruyorum.sanirim bir kurum ozel yer olmasina ragmen devlete bagli bir yer.ben 1981 dogumluyum.benden sonraki kardesim 1985 dogumlu ve diger kardesim 1990 dogumlu sizin solediginizden anladigim kadariyla burda cakisan bise yok sanirim degilmi?ayrica 1988 sonbaharinda okula basladim istanbul da yani 5,5 yasinda.(eger dogum tarihimin 1983 e cekildigi dusunulurse)sahit de lehime dondurulse, gerekli hastahane taramalari da yapilsa olumlu sonuc olabilirmi?daha onceki mesajdada yazdigim gibi hayati bir durum benim icin her olanagi seferber edebilirim edebiliriz.ayrica demokrasilerde care tukenmez sozunun enginligine siginarak bir sey daha sormak istiyorum.sizin meslek grubunuzda meslektaslarinizin arasinda (sadece avukat degil burdan anlatmak istedigim)tanidik olarak yakin hatta cok samimi olarak tanimlayabilecegim insanlarin varligi ve bize yakinligi isimi kolaylastirabilirmi hatta halledebilirmi?(aslinda bu isimler ailemdeki buyuklerimin cevresinde olan insanlar)ayni zamanda davayi trabzondami acmaliyim burdami?hem sahitlere ulasabilirlik acisindan
    cok oldum biliyorum
    tesekkur ederim

CEVAP:HASTANE EVRAKLARININ SAHTELİGİ ORTAYA ÇIKMADIKCA ONLARIN DOĞRULUGU KABUL EDİLİR . NUFUSA GİDİP BAKINIZ HASTANE DOGUMU OLARAK İŞLENMEMİŞ OLABİLİR OZAMAN Bİ İHTİMAL OLABİLİR. EV DOĞUMU İSE TANIK VE KEMİK GRAFİKERİ ETKİN OLACAKTIR.

YARGITAY KARARI :Doğum tarihinin düzeltilmesine ilişkin davalar diğer kayıt düzeltme davaları gibi kamu düzeniyle yakından ilgili bulunduğundan hakim taleple bağlı kalmayarak kendiliğinden de yapacağı araştırma ile elde edeceği bulgulara göre ve öteki kayıtlarla çelişki meydana getirmeyecek şekilde karar vermek durumundadır.

Dosyaya getirtilen doğum tutanağı doğum tarihi düzeltilmesi istenen davacıların müşterek çocukları Zehra'ya ait olup kemik grafileri çekilmek suretiyle düzenlenen, bilimsel nitelikteki 11.4.2002 günlü sağlık kurulu raporunda adı geçenin 18 yaşında olduğu belirtildiğine ve bu yaşın iddiayı doğrulamasına göre de davanın kabulüne karar vermek gerekirken yerinde görülmeyen gerekçelerle davanın reddi doğru görülmemiştir

CEVAP:Sayın 6Buse1, Evet önemli bir noktayı yakalamışsınız. Dava sırasında okul kayıtlarınız da istenecek, 5,5 yaşında okula başlama ihtimaliniz hakim tarafından da değerlendirilecektir ve talebiniz bu nedenle büyük olasılıkla reddolunacaktır. Ayrıca, Sayın Av.Daş'ın da yazdığı gibi, zaten yaşınız hakkında bir doktor raporu da alınacaktır. Ayrıca doğum kayıtlarınız da doğduğunuz hastaneden alınacak olup, bu da aleyhinize bir durumdur. Davanızı ister ikametgahınızın olduğu yer, isterseniz nüfusa kayıtlı olduğunuz yer Mahkemesinde açabilirsiniz. Meslek grubumuzdan tanıdıklarımız işi halledebilirler mi derken neyi kasdettiğinizi anlamadığımı belirtmeliyim. Bu bir davadır ve "halledilmesi" gibi bir kavram bulunmamaktadır.

merhabalar daha onceki yazismalari ve yazismalarin seyrini yukarida yolluyorum.
    daha once yas kucultme adi altinda bir forum acmistim bu sitede.Hukukcu insanlardan bir cok cevap geldi.genelde olumsuzdu.benim merak ettigim bir takim seyler var.yapilan acıklamalarla celisen durumlar var herseyden once.cocugunu erken yada gec yazdireanlar var dogum tarihlerinden cok farkli tarihlerde.ve yas kucultme cok gayri ciddi sekilde abuk subuk amaclar icinde yapilabiliyor malesef.buna bir cok ornek sayabiliriz.insanlarin hayatlarina saygiliyim ama guzellik yarismasina katilmak, istedigi spor klubunde spor yapmak veya evlenecegi insanlarla aradaki farki kaldirmek (ne deisecekse kim ikna edilecekse)icin bunlari yapanlar var.ornegin,ben ortaokul ve lise yillarinda voleybol oynuyorum ve maclara katilmalari acisindan fiziksel ustunluklerini kendi kategorilerden daha baska kategorilerdeki sporcu arkadaslariyla(daha cok kucukleriyle) paylasma adina yasini kuculten arkadaslarim vardi.abla dedigim bir cok insan bir anda benden ay olarak kucuk hale gelmisti meselabu saydiklerim sadece bu baslik altında benim gordugum duydugum sebepler hatta tecrube ettigim)ve gercekten benim yukarida saydigim sebeplerden oturu tamamen kendimle ilgili olarak saydigim sebeplerden oturu boyle bir duzeltmeye veya herneyse degistirmemi artık gitmek isteyenler de var.ben nedenleri ve sebepleri yukarida saydim butun acikligi ile cevaplarda orda.daha baska kurallar ihlal edilerek yapilan bir cok sey... haledebilirlik ve halledemeyebilirlik burda ortaya cikiyor.bu hal edebilme kavramlarindan kastim buydu.bas aktorlerde dolasiyisla tanidiklerin tanidiklari oluyor.Hukuk insanlari olarak titizliginizi kurallara bagli olmaya calismanizi dogruya gercege bagli olmaya calismanizi anliyorum ve takdir ediyorum ama malesef bunlarda cok sik yapiliyor bu ulkede.kimsenin hayatina zarar vermeyecegim veya bir baskasinin hakkinida yemeyecegim.bu durumda icinde bulundugum durumu deistirmek adina ne yapmam gerekebilir.bir bosluk varsa bundan faydalanarak veya faydalanamayarak veya butun kosullarin lehime dondurulmesi adina..
    Ayrica bir avukat sitede bana bir cevap yazdi nufusa bakin belkide hastahane kaydi yoktur diye.ve benim aklima unuttugum bir detay geldi.ben trabzonun merkezinde dogdum daha oncede dedigim gibi trabzon dogumevinde ama benim nufus cuzdanımda dogum yerim trabzon yazmiyor.trabzona 57 km uzaklikta olan bir ilcesinin koyun ve mahallenin adi yaziyor.nufus cuzdanimda trabzon kelimesiyle alakali, ve baglantili tek sey nufusa kayitli oldugu il.ve ordaki (trabzonun ilcesindeki)hastahanelerde veya saglik ocaklarimda kaydimin olmadiginida biliyorum.(o yillarda oralarda tam tesekkullku hastahane bile yoktu)babamla konustugumda(yıllar once) kendi mahallesine ve kendi dogdugu eve yazdirdigini solemisti.bu olumlu gelisme olabilirmi?
    benim icin cok onemli ayni zamanda yurtdisina gitmeden once bunu halletmek isityorum
    tesekkur ederim

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yas küçültme dilekçe örnekleri

yaş küçültme dilekçe örnekleri

savcilik onemli bir sorun var halledebilirmi

yas kucultmek

yas kucutme dilekcesi sunucu

polislik icin yas kucultme

yas kucultmek icin en guzel dilekce

yas kucultme dilekcesi

yaş küçültme dilekçe örneği forum