Selam değerli hukuki net üyeleri.
Kıymetli avukatlarımızın görüşüne ihtiyacım var.
1 Aralık 2018te dairemi yeni bir kiracıya kiraladım eksiksiz şekilde kontratımızı yaptık.
Kiracı daireye taşındıktan sonra konuşmalarından anladığım kadarı ile daha ucuz bir daire bulmuş ve çıkmak istiyor.
Ben de anlayışlı davranıp hiç değilse içinde bulunduğumuz ayı kalıp ay sonunda çıkmasını ve 1 kira tutarında ilaveten aldığım depositoyu da iade edeceğimi söyledim.

Fakat o hemen çıkmak istiyor. Ben de kabul etmiyorum.

Bana bir takım bahaneler üretmeye ve daireyi kötülemeye başladı.

Evde böcek çıktığını beyan etti. Ben de ilaçlama yapmasını ve ilaç parasını da kiradan kesmesini söyledim.

Peşinden üst katın mutfağından bizm mutfağa bir noktadan tavandan su damladığını beyan etti ve bir resim gönderdi gerçekten de bir su akıntısı görünüyor ama böyle tavan batmış falan değil 1 karış bir yerden.

Ben bunun dairenin değil üst kat komşunun yaptırması gereken bir sızıntı olduğunu ve görüşeceğimi söyledim.

Beni bugün avukat arkadaşına arattı ve avukat ta daireyi ayıplı gösterteceğini ve bu işin bana çok pahalıya patlayacağı yolunda sözler ederek kirayı depositoyu hepsini iade etmemi biraz da tehditvari uslupla söyledi.

Sizden ricam bu daire bu koşullar altında ayıplı mıdır?

Üst kat komşuya sızıntıyı yaptırmam durumunda -bedelini de karşılasam nihayetinde çok ufak bir sızıntı bir karış değil tavanda- kontrat üstünden haklarım sürer mi?

Kiracım aslında genç bir insan kontrata dayanıp onu 12 ay boyunca zorla tutmak gibi bir hırs veya kötü niyet içinde değilim. Fakat bu ayki kirayı da geri ödeme durumum yok ona göre hesabımı kitabımı yaptmıştım.

Konuyla ilgili görüş ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Daire ayıplı sayılabilir mi bu anlattığım koşullar altında tespit yaptırılma yoluna giderse?

Çok teşekkürler saygılarımla.