+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 23 ileti bulundu.
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question sahibinden.com Dolandırıcılık görülmemiş olay.

Merhabalar. Benim başımdan geçen olay şuana kadar Türk Hukuk Tarihi'nde eşi benzeri olmadığının ve hiç yaşanmamış olduğunun kanaatindeyim. Şimdi izninizle başımdan geçen olayı sizlere güzelce anlatayım. Biraz karışık olabilir devrik cümle olursa affola.

1. sahibinden.com üzerinden 1 sene önce telefon karşılığı birisiyle anlaşarak 3 bin lira para gönderdim ve bu kişi beni dolandırdı ve hattını kullanıma kapatarak ürünü göndermedi. Bunun sonucunda yakınımdaki adliye çevresinde ki avukata giderek olayı anlattım, bana kendisi bu tarz bir olayın nitelikli dolandırıcılık olduğunu kişiyi elinizdeki dekont ile karşıdaki adliyede ki savcılığa şikayet etmem gerektiğini söyledi. Ve Avukat'a sorduğum soru şu oldu ''peki paramı alabilecek miyim?'' Çünkü Savcı devleti korur. Maddi zarar ile ilgilenmediğini hatırladığımı söyledim. Kendisi Nitelikli dolandırıcılığın yeni gelen yasa ile birlikte '' Uzlaşma Kapsamı '' nda olduğunu kişi parayı verdikten sonra soruşturmanın düşeceğini ve zararımın giderileceğini söyledi. Bana bu dedikleri çok saçma gelmişti ve her neyse diyerek içimden 10 dakikalık konuşma karşılığında 100 TL avukata görüşme bedeli olarak verip savcılığa gittim. Ardından Zabıt katibi ifademi aldı ve fazla ümitlenmemem gerektiğini söyledi. Çıktım.

2. Yapmış olduğum suç duyurusundan itibaren savcılığa toplamda 1 yıl içerisinde 8 kez 5 er 6 şar hafta aralıklarla gittim. Ve herhangi bir gelişme olmadığını banka tarafından kişinin bilgileri savcılık tarafından beklendiği yönündeydi ve bu süre zarfında evime bir adet bile soruşturmanın aşamaları ile ilgili tebligat gelmedi. Fakat hala ümitliydim ve internetten bu tarz konuları araştırmaya başladım ve bir adet aynı şekilde gerçekleşen olayda başka birisi bir internet sitesinde konu açmıştı ve savcılık basit yalanın dolandırıcılık suçu teşkil etmeyeceğini yazmış ve kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermiş. Bunu okuduktan sonra ciddi anlamda piskolojim bozuldu çünkü bu kadar zaman geçmesine rağmen benim suç duyurumunda aynı şekilde sonuçlanacağına inandım.

3. Giden paramı hatırladıkça sinirimden kafamı duvarlara vuracak gibi oldum. Ve dolandırıldığım site sahibinden.com tarafından bende ilan vererek alacağımı tahsil etmek amacıyla dolandırıcılık yaptım. Şimdi ise çok pişmanım daha savcılıktan adıma çıkan bir tebligat bile olmamasına rağmen... Aklıma gelip duruyor intiharlık oldum. 3 kişiden 3 er yıl olarak 9 yıl gözüküyor yeni yasaya göre her suç için 3 yılmış. parayı savcılıkta ifade alınıren geri verilince 2/3 oranında ceza indirimi oluyormuş. buda 3 yıl demek. Denetimli serbestlik 1 yıl deseniz. iyi halli olduğum görülse en kötü 1 yıl hapis yiyeceğim. Çünkü nitelikli dolandırıcılık suçu mağdurlar şikayetten vazgeçse bile tck. 158 suç şikayete bağlı değilmiş. Bu bilgileride yapmış olduğum hümmalı araştırmalar sonucu bulup öğrendim. Yani dolandırıldığım zaman gittiğim avukat bile bunun (tck 158) uzlaşma kapsamında olmadığını bilmiyormuş ve beni yanlış bilgilendirdi. Bunu da öğrenince kafamdan kaynar sular dökülmüş gibi oldum. Uzlaşma tck 157. maddedeki basit dolandırıcılık yani internet üzerinden olmayan suç buna örnek verilebilir....

4. Şimdi sizlere soruyorum Sayın Hakim, Savcı, Avukat. Bu olayda görüldüğü üzere piskolojimin bozulması nedeniyle ve geçmiş kayıtlarda sahibinden.com üzerinden mağdur bırakılmam ve bu mağduriyetimi gidermek adına yaşamış olduğum piskolojik bozukluk sebebiyle bu olayı TCK 159. madde olan hukuki bir alacağı tahsil etme amacıyla dolandırıcılık suçundan yargılanmamı talep edebilir miyim? Çünkü tck 159. takibi şikayete bağlı bir suç. Kişilerle anlaşıp şikayetten vazgeçtirdiğimde dava düşecektir.

5. Savcılığa çağırılırsam yanlış bir anlaşılmadan dolayı şikayet edilmiş ve kişilere direk savcı huzurunda paralarını gönderip dekontu Sayın Savcı'ya iletirsem Savcı belki de süphelenmeyi takipsizlik verecek ve hiç uzamadan bitecek.

6. Eğer savcı inanmaz ise kişilere ulaşamadığıma ve kamu davası açarsa (paraları iade etmeme rağmen alacağım ceza 2/3 oranında düşüreleceğine rağmen) Sayın Hakim'e bütün gerçekliği anlatıp TCK 159. maddeden yargılanmak istediğimi söyler ve gerekli delili (3 bin lira dolandırıldığım suç duyurusu)' nu eklersem sanırım tck 159. yargılayabilir?

Bu olay gerçekten çok karmaşık fakat dediğim gibi suçu azmettiren kişi beni ilk başta 1 sene önce dolandıran kişidir. Sahibinden.com sebebiyet vermiştir çünkü sahibinden.com dolandırıcılara yer ve imkan sağlamaktadır.

Sizin fikirleriniz nedir? Nasıl bir yol izleyeyim? Buraya kadar okuduysanız gerçekten size teşekkür eder yorum yapmanızı rica ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

sahibinden.com Dolandırıcılık görülmemiş olay. konulu yargıtay kararı ara
    sahibinden.com Dolandırıcılık görülmemiş olay. konulu hukuk haber
    Konu Yazıkoldubana tarafından (24-10-2018 Saat 00:20:30 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: sahibinden.com Dolandırıcılık görülmemiş olay.

Anlattığınız olayların bırakın Türk Hukuk Tarihini Dünya Hukuk Tarihinde bile eşi benzeri menendi olduğunu sanmıyorum.

159. maddeden yararlanabilmeniz için sizi dolandıran kişiyi dolandırmanız gerekir, başkalarını değil.

Nasrettin Hoca bir gün fırına gitmiş bir akçe vermiş ve dört ekmek almış. Tam dışarı çıkacakken fırıncı, hocam parayı vermedin demiş. Hoca bakmış tartışma fayda etmeyecek lanet olsun demiş mecburen cebinden bir akçe daha çıkarmış fırıncıya vermiş.

Hoca o kızgınlıkla fırından çıkmış bakkala gelmiş. Bir dirhem peynir istemiş. Bakkal peyniri tartmış hocaya vermiş. Hoca da peynirin parası olan bir akçeyi vermeden dükkandan çıkıyormuş ki, bakkal seslenmiş hocam bir akçeyi vermedin. Verdim ya demiş hoca. Bakkal bakmış tartışma fayda etmeyecek lanet olsun demiş.

Hoca eve gelmiş namaza durduğunda Allah'a yalvarmış "Allahım sen işin aslını biliyorsun, bir akçeyi fırıncıdan al bakkala ver."

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Yazıkoldubana rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

sahibinden.com üzerinden 1 sene önce telefon karşılığı birisiyle anlaşarak 3 bin lira para gönderdim ve bu kişi beni dolandırdı ve hattını kullanıma kapatarak ürünü göndermedi.

Ve dolandırıldığım site sahibinden.com tarafından bende ilan vererek alacağımı tahsil etmek amacıyla dolandırıcılık yaptım.

Şimdi sizlere soruyorum Sayın Hakim, Savcı, Avukat. Bu olayda görüldüğü üzere piskolojimin bozulması nedeniyle ve geçmiş kayıtlarda sahibinden.com üzerinden mağdur bırakılmam ve bu mağduriyetimi gidermek adına yaşamış olduğum piskolojik bozukluk sebebiyle bu olayı TCK 159. madde olan hukuki bir alacağı tahsil etme amacıyla dolandırıcılık suçundan yargılanmamı talep edebilir miyim? Çünkü tck 159. takibi şikayete bağlı bir suç. Kişilerle anlaşıp şikayetten vazgeçtirdiğimde dava düşecektir.
    Peki sizce size telefon göndereceği vaadiyle sizi 3000 TL dolandıran kişiyi de sahibinden.com üzerinden bir başkası dolandırdı da o da bu zararını kurtarmak için sizi dolandırmak zorunda kaldı ise hukuken onun durumu ne olur?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    362
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok mantıklı bir soru.

Ayrıca konuyu açan için bence iyi bir avukat lazım. Evet önceki avukat çok yanlış yönlendirmiş ama yapacak bir şey yok ciddi avukat desteği lazım.

İletiler
    86
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Nasrettin Hoca bir gün fırına gitmiş bir akçe vermiş ve dört ekmek almış. Tam dışarı çıkacakken fırıncı, hocam parayı vermedin demiş. Hoca bakmış tartışma fayda etmeyecek lanet olsun demiş mecburen cebinden bir akçe daha çıkarmış fırıncıya vermiş.

Hoca o kızgınlıkla fırından çıkmış bakkala gelmiş. Bir dirhem peynir istemiş. Bakkal peyniri tartmış hocaya vermiş. Hoca da peynirin parası olan bir akçeyi vermeden dükkandan çıkıyormuş ki, bakkal seslenmiş hocam bir akçeyi vermedin. Verdim ya demiş hoca. Bakkal bakmış tartışma fayda etmeyecek lanet olsun demiş.

Hoca eve gelmiş namaza durduğunda Allah'a yalvarmış "Allahım sen işin aslını biliyorsun, bir akçeyi fırıncıdan al bakkala ver."

Bu durumda kendisini şu şekilde savunamaz mı?

Hakim bey benim suçum yok. Ben sadece alacağımı tahsil ettim. Paranın beni dolandıran kişiden alınarak dolandırdığım kişilere verilmesini talep ederim.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı k_karakas34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu durumda kendisini şu şekilde savunamaz mı?

Hakim bey benim suçum yok. Ben sadece alacağımı tahsil ettim. Paranın beni dolandıran kişiden alınarak dolandırdığım kişilere verilmesini talep ederim.
    Kendi söylediğine göre o şekilde savunacak zaten.

Nerede
    nevsehir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tekrardan merhaba konu sahibi benim. Üyeliğimin şifresini unuttuğumdan yeni hesap açmak zorunda kaldım yorumlarınıza cevap verebilmek için.

Öncelikle yorum atıp yardımcı olmak isteyen sizlere çok teşekkür ederim. Sormak istediğim bir kaç soru var.

1. Ben işin yargıya gitmeden bitmesini istiyorum ve paraları tahsil ettikten 1 hafta sonra ciddi anlamda pişmanlık yaşadım ve ne yapıyorum ben? diye kendi kendime düşündüm. 3 kişiden 2 sinin paralarını geri yolladım. 3 kişiden 3'ünede ulaşamadım ve iban bilgisini bankalar gelen EFT de gizlemekteymiş. Dekontlara baktım. karşı tarafların iban numaraları yazmamakta banka tarafından güvenlik amacıyla gizleniyormuş bu sebep ile kişilere doğrudan iban ile ulaşamadım sosyal medya hesaplarından kişilere ulaşmaya çalıştım ve 2 kişiye ulaştım. paralarını geri yolladım. son bir kişi benim kafamı allak bullak ediyor. Bankaya mail attım kaç defa. Sahibinden.com'a mail attım. Dedim ki bu isim soyisimdeki arkadaşa ulaşamıyorum parasının iadesi için eft işlem numarası vs yolladım. Bana denilen kişilerin gizliliği nedeniyle size iban numarası paylaşamayız. Sahibinden.com da aynı şeyi söyledi biz bir şey yapamayım. Kişinin telefon numarası yok. Bu dediklerimi kayıt ettim. Ben zaten ticaret ile ilgilenen birisiyim al sat yapan birisiyim. Parayı alırken hiç dolandırıcılık aklımda yoktu. Ürünü tedarik edip kişiye ulaştıracaktım fakat bir anda o yaşadıklarım aklıma geldi ve bunlar oldu.

2. Savcılık çağırınca Sayın Savcı'ya kişiye ulaşamadığımı ve bu yüzden parayı yollayamadığımı söylersem elimde attığım mailleri (kişiye ulaşmak adına iban bilgisi yada telefon bilgisini bankadan veya sahibinden.com tarafından) belgeler verirsem ve ticaretle uğraştımı bu tarz şeylerin ara sıra meydana geldiğini söyler ve kişiye Savcı huzurunda parasını verirsem sanırım başıma bir şey gelmez? Çünkü ben gerçekten bu dolandırıcılığı keyfi yapmadım. Eğer Sayın Savcı gerçekten masum olduğum halde masumluğuma inanmaz ise tck 159. maddeden yargılanmak isteyeceğim hakim karşısında.

3. Tck 159.'a gelirsek. Sahibinden.com'u Sanık olarak alabiliriz. Çünkü yer ve imkan sağladı. ben paramı bu sebeble kaybettim. Ve beni dolandıran kişi iPhone marka 6S modelini satıyordu bu kişi tarafından bu ilanla dolandırıldım. Ve benim açtığım ilanda iPhone marka 6S modeliydi. Kullanılan platform letgo vs değil. Aynı olan sahibinden.com idi.

4. Son bir soru daha var. Şu dakika Savcılığa gidip kişiye ulaşamadığımı parasının bende kaldığını şikayet olayı olmuşsada yanlış anlaşılmadan olduğunu söyler kişiye Savcılık kayıtlardan ulaşırsam Savcı yine ifademi alıp şüpheli zannederse kötü şeyler olur mu? Bekleyeyim mi yoksa gidip kişiye ulaşmak istediğime dair bir tutanak mı düzenleteyim?

5. Son kez belirtmek istediğim şey ise. TCK 159. madde tam bana göre bir madde çünkü geçmiş savcılık arşivlerim olsum sabıka kaydım olsum hagb geçmişim olsun 1 tane ufacık suç yok. Beni bu kişi dolandırmasaydı. Ve Savcılık 1 sene içinde bulmuş olsaydı adalate karşı güvenim sarsılmazdı. Ve bu fiil'i gerçekleştirmezdim. Psikoloji bozukluğu yaşadım ciddi anlamda. TCK 159. madde bence dolandırılıp hazmedemeyen takıntılık hissi yaşayan, zararını karşılamak isteyen insanlar için var. tck 158 ise keyfi dolandırıcılık yapanlar bu işi meslek haline getirmiş insanlar için var. Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

- - - Updated - - -

Sizin sorunuza gelecek olursam. TCK 159. madde'den yargılanılması gerek kişi veya kişiler (Belgelenebilir bir başından geçmiş doandırıcılıkla ilgili bir mağduriyet olayı varsa). Bu işi keyfi olarak yapan kişi bulunur. Kendisi tck 158. maddeden yargılanır. Bu kişinin kurbanı olmuş kurban veya kurbanlar ise alacağını tahsil etmeye çalışmak için başka yöntemler ile (bağlantılı sahibinden.com ayı site üzerinden gibi) suça karışmış ise. tck 159. gereği yargılanır. Bence bu dediklerimin anayasaya geçmesi lazım. Olaya mantıklı bakarsanız gerçekten bir eksiklik olacağını görürsünüz. Zaten bildiğim kadarıyla Sayın Hakim'ler maddeyi birebir uygulamak zorunda değil. Olaya göre değişik türler ortaya çıktıkça değerlendirilip yargılanması gerek bence.

yanı demek istediğim keyfi bu suçu ekstra kazanç için kim yapıyorsa o bulunur. Onun asıl cezayı çekmesi lazım. Beni dolandıran kişi önceden aynı site üzerinden mağdur edildiğini belgeleyebilirse (hukuki olarak savcılık soruşturma kağıdıyla) ben bu kişiden şikayetçi olmam.

Ve yargı bence mantıksız işlemektedir. Internet ilanı tck 158 den hüküm yiyor. Sahte banka sitesi açıp kişilerin banka hesaplarını boşaltanda tck 158 den hüküm yiyor. İnternet ilan yöntemiyle olan dolandırıcılığın acilen TCK 157 basit dolandırıcılığa geçmesi gerek.

1 miyon lira dolandıranda tck 158'den yargılanıyor 1 lira dolandıranda. 1-999 TL arası dolandırıcılıkta alt sınırın 1 yıl 6 ay gibi gerçekten alt sınır olması gerek.
    Ve peşpeşe dolandırıcılığın ayrı ayrı yargılanması yerine zincirleme olarak görülmesi gerek. 10 kişiden 50 tl dolandırıcılık işleyen birisi 30 yıl yiyor. bunun yerine 3+1 den 4 yıl yemesi gerek. yada nasıl söyliyeyim. Bu tarz şeyler olması gerek yani. Ben şimdi 100 kişiden 10 tl dolandırmış olsaydım. 300 Yıl yiyecektim. 3 er yıldan. Ciddi anlamda düzenleme gelmesi gerek arkadaşlar.
    Konu yazikoldubana2 tarafından (24-10-2018 Saat 14:35:49 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

159 dan yargılanmak için hukuki bir alacağın tahsili amacıyla dolandırıcılık yapılmış olmalıdır. Burada sizin dolandırdığınız kişiden hukuki bir alacağınız yok.
    Konu Kutup Ayısı tarafından (24-10-2018 Saat 17:18:08 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    nevsehir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Kutup Ayısı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bence madde yoruma yer bırakmayacak netlikte. Siz zararınızı kurtarmak amacıyla başka kişileri dolandırdığınız için size ceza verilemez. Sonuçta keyif için veya para kazanmak için dolandırmadınız. Zararınızı kurtarmak için yaptınız bu işi.
    Yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğim gibi bunu belgeleyebilirim çünkü savcılık soruşturmam var şikayetçi olarak. Ve kişilere parasını geri vererek yine asıl mağdur durumuna düşeceğim göz önüne alınarak beraatimi talep edeceğim. Çünkü beni dolandıran şahıs gerçekten profosyonel. Başkasının adına parayı yollatırdı. IP adresini takipsiz yaptı. Kullandığı hatlar üstüne değil. Asıl bu kişilerin takip edilmesi gerek. Bu arada. Aklıma takılan bir soru var. Bu maddeyi internette göremedim. Siz mi yazdınız yoksa alıntı mı yaptınız?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

üyeliğimin şifresini hatırladım. Bu arade gerçekten nasıl bir yol izlemem gerek. Ben kimseyi öldürmedim kimseyi darp etmedim. Yaralamadım. Asıl ağır suçlar bunlar olması gerekirken ufacık bir para mevzusu neden bu kadar ağır ceza ile sonuçlanıyor. Darp olayı 6 ay verilirken 10 tl para alınınca neden 3 yıl? Ben hayatım boyunca böyle tutarsız bir sistem görmedim. Malesef.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Sahibinden.com

LETGO

Forum