+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Hakaret ve Tehdit suçundan ne ceza alırım?

Hakaret ve Tehdit suçundan ne ceza alırım? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hakaret ve Tehdit suçundan ne ceza alırım?

Herkese merhaba hukuki.net üyeleri..
    Ben üniversite okuyan ve babam vefat ettiğinden dolayı annesine yük olmamak için iş arayan birisiydim bundan 6 ay öncesine kadar..Sahibinden.com üzerinde iş ilanlarına bakarken dikkatimi bir ilan çekti..Birisi marketine görevli arıyormuş ve ilanda ''Gel dediğim zaman gelecek,git dediğim zaman gidecek,bana soru sormayacak..İş görüşmesine gelirkenki uçak geliş gidiş masraflarını karşılamam kendisi karşılar..Boş senede imza istiyorum vs'' gibisinden şeyler yazmış..Bu ilanda benim komiğime gitti ve kendi kendime içimden ''yahu sanki koç holdinge ceo alıyo yada dükkana ortak yapıyo bu ne kriter bu kardeşim'' diye güldüm ve adama bir mesaj dönderdim..''Sen kimsin reis yaa:D'' diye sonuna gülücükte ekledim..Bu abimiz bana ''anana sor'' diye mesaj gönderince bende ister istemez sinirlendim ve onu aradım..3 kere aradım telefonu meşgule attı..Bende buna mesaj gönderdim az erkek ol delikanlıysan yüzüme karşı söyle utanmıyormusun milletin namusuna dil uzatmaya vs diye mesajlar gönderdim..Bu ise bana saçma sapan mesajlar gönderdi..Diyoki mesela ''Ben asil bi insanım'' yada ''Ben kimseye güvenmiyorum'' falan filan...Yahu dedim ne diyo ne saçmalıyo bu dedim whatsapptan bi fotoğrafına bakayım dedim recep ivedik fotoğrafı var bende dedim ya bi arkadaş bu beni işletiyor yada rahatsız birisi böyle milletle alay ediyor falan diye düşümdüm bunu bi korkutayımda bir daha kimseye böyle konuşamasın işletmesin dedim yazdımda yazdım..Küfür ettim şerefsiz namussuz falan gibisinden..Daha sonra ben seni bulmasını bilirim koçum dişlerini dökmezsem namerdim falan yazdım..Sırf korksun etsin diye..Normalde mahkemeye ben verecektim ama Allahından bul dedim uzatmadım..Şimdi aradan 3 ay geçti beni şikayet etmiş yok hakaret yok tehdit vs diye..Karakola gittim ifademi verdim aradan bi 3 ay daha geçti savcılık arabulucu görevlendirmiş ve arabulucu beni aradı 2000 lira uzlaşma parası istiyormuş karşı taraf..Ya abi dedim normalde ben mahkemeye verecektim acıdım Allahından bulsun dedim vermedim şimdi ne parası istiyor..Para verecek durumum olsa birincisi ben iş aramam ikincisi hiç bu muhabbetlerle uğraşmam veririm ama param maram yok gerekirse yatarım dedim.Arabulucuda bana bence sen bu parayı ver hakaretten 6 ay yatarsın tehdittende minimum 6 ay yatarsın para cezasına çevirsen bile dedi bu sana 7-8 bin liraya patlar ozaman dedi...Abiciğim dedim maddi gücüm olsa vereyim ama yok napayım okulumu uzatırım yatarım ama param yok dedim kapattım..Bugün yine aradı arabulucu yine aynı şeyleri söylüyor bence sen bu 2000 lirayı ver falan..Bende tekrar ettim aynı şeyleri..Arabulucuda parayı ver ver kurtul diye beni sıkboğaz ediyor yani..

Uzun lafın kısası bana buradan ne ceza çıkar arkadaşlar? Dengesizin birisi yüzünden 7-8 milyar ceza alacağımamı yanayım? bunu ödemeye gücümün olmayışı ve mecburen hapiste yatacağımamı yanayım ? yoksa okulumun uzamasına ve sicilimin bozulmasınamı yanayım ? Ya mahkemeye çıksam hakime anlatsam ''Hakim bey böyleyken böyle iş arıyordum ve ilanı komiğime gitti bende gülücük atarak sen kimsin reis yaa yazdım oda bana annene sor diyince sinirlendim sırf korksun diye yazdım..Dişlerini dökme yada kendisine zarar verme gibi bir niyetim olsa sağda solda arardım.Bulmaya çalışırdım..Yada konuyu uzatırdım.Sadece korksun bir daha böyle sözler başkasına söylemesin diye korkutmak için söyledim..Normalde ben ona dava açacaktım ama Allahından bulsun dedim vazgeçtim'' desem yinede ceza alırmıyım?? Daha önce karakolun önünden geçmemiş birisiyim arkadaşlar hayatımda ilk defa böyle şeylerle uğraşıyorum..Akibetim ne olur acaba ???

Hukuki NET Güncel Haber

Hakaret ve Tehdit suçundan ne ceza alırım? konulu yargıtay kararı ara
    Hakaret ve Tehdit suçundan ne ceza alırım? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hakaret ve Tehdit suçundan ne ceza alırım?

Gayet net bir şekilde hakaret ve tehditte bulunmuşsunuz. İnkar edilecek bir yanı yok. Muhtelemen her ikisinden de hüküm giyersiniz. Ancak bunlardan HAGB almanız mümkün. HAGB'yi bir araştırın.
    Ceza davasından sonra karşı taraf tazminat davası da açabilir, ayrıca ceza davasında oluşacak masrafları ve karşı taraf kendini avukatla temsil ettirirse vekalet ücreti de ödersiniz.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle telefonda arabulucu olduğunu iddia eden kişi gerçekten uzlaştırıcı mı bunu netleştirin. Adını alın ve gidin adiyede yüzyüze görüşün. Bu durum bana biraz şüpheli geldi. Hiçbir uzlaştırmacı, taraflardan birini sıkboğaz etmez çünkü. Sizi arayan kişi uzlaştırmacı olmayabilir.

Karşı taraf da size hakaret etti ise, özellikle de ilk hakareti eden o idiyse hakart suçundan kurtulma ihtimaliniz olabilir. Burada yazdıklarınızı savunmanızda kullanabilirsiniz.

Sizin için en kötü sonucun tehditten 5 ay hapis, hakaretten 1500 TL para cezası olacağını düşünüyorum. Buna da HAGB verilir, 5 yıl sonra da hiçbir şey olmamış gibi dosya kapanır gider. Sözde ya da gerçek uzlaştırmacının dediği gibi olmaz sonuç, merak etmeyin. Hapis de yatmaz para cezası da ödemezsiniz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ...

Sizin için en kötü sonucun tehditten 5 ay hapis, hakaretten 1500 TL para cezası olacağını düşünüyorum. Buna da HAGB verilir, 5 yıl sonra da hiçbir şey olmamış gibi dosya kapanır gider. Sözde ya da gerçek uzlaştırmacının dediği gibi olmaz sonuç, merak etmeyin. Hapis de yatmaz para cezası da ödemezsiniz.
    Alıntı prerogative rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ... Daha önce karakolun önünden geçmemiş birisiyim arkadaşlar hayatımda ilk defa böyle şeylerle uğraşıyorum..Akibetim ne olur acaba ???
    Muhtemelen de bu vesileyle hayatınızda önünden bile geçmediğiniz karakolu sık sık ziyaret etmek durumunda kalırsınız.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Şahsi düşünceme göre özellikle bu türden absürt ilanlar verip kendilerine hakaret edilmesini bekleyenler ve bu gerçekleştikten sonra da durumu fırsata çevirmek isteyenler var. Dikkatli olalım.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben hakaret ve tehdit ettiğimi inkar etmiyorum fakat sırf korksun,birdaha milletin namusuna onuruna laf edemesin diye korkutmak amaçlı söyledim.Böyle birşeyde gerçektende niyetli olsaydım eğer bu adamı araştırır yada sürekli rahatsız ederdim fakat adamın ikametgah ilini arabulucudan daha yeni öğrendim..Açıkçası olayların buraya gelebileceğini hiç tahmin bile etmiyordum.Boş boğazlılık yaptım resmen..Valla hocam kimseye para ödeyebilecek durumum yok..Adam benden arabulucu aracılığıyla 2000 TL talep etmiş param olsa değil 2000 20bin lira bile veririm.Yeterki sicilimiz bozulmasın..Hakim mahkemede olayların ciddiyetini ayırt edemiycek kadar yorum yapamıyorsa ne diyelim artık..Herhangi bi para cezasını ödeyebilecek maddi gücüm yok..Öğrenciyim kendi masraflarımı zar zor karşılıyorum..Para cezası gelirse ödeyemem..Ödeyemezsemde hapis yatarım zannedersem..Ozamanda sicilim bozulur hemde okulum yanar Hakim beraat vermezmi acaba hiçmi ihtimal yok ??

- - - Updated - - -

Valla boş boğazlığımızın kurbanı olduk resmen..Ah keşke 2000 lira param olsada fazla fazla versemde kurtulsam şu olaydan yeterki sicilim bozulmaz..Umarım dediğiniz gibi olur fakat 5 sene sicilimden silinmezse eğer yazları boşta kalmamak için çalışıyorum harçlığımı çıkarmak için artık çalışamıycam ve mezun olduktan sonrada sicilimden dolayı iş bulamıycam Bu bile çooook ama çok kötü bir durum benim için..O 1500 lira para cezası gelse bile onuda ödeyemem..Onuda ne yapıcam bilmiyorum kafam karmakarışık!!!

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Siz tehdit suçunun ne olduğunu bilmiyorsunuz. Tehdit suçunun oluşması için "senin dişlerini dökeceğim koçum" demeniz yeterlidir. Ben bunu korkutmak amaçlı söyledim, gerçekte dişlerini dökme gibi bir niyetim yoktu diyerek kurtulamazsınız. Kaldı ki, tehdit suçu karşıdaki kişiye bir zarar vereceğini söyleyerek korkutma suçudur. Bu suçun oluşması için bir eylemde bulunmak gerekmez. Sadece söylem yeterlidir. Bilmem anlatabildim mi?

Eğer bu, lafta kalmaz da gerçekten dişlerini dökerseniz bu durumda kasten yaralama suçu oluşur.

Yukarıda da yazdığım gibi eğer şikayetçi şikayetine devam ederse HAGB alacaksınız ve bu durum beş yıl boyunca sabıka kaydınızda hiç görünmeyecek. Beş yıl uslu durursanız dosya tamamen kapanacak ve artık sabıka kaydınıza işlenmesi söz konusu bile olmayacak. Beraat etme ihtimaliniz hiç yok.
    Konu Devrim Sinan Karavelioğlu tarafından (17-10-2018 Saat 22:25:09 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın arkadaşlar,
    bu kişi ile ben davalık durumdayım.
    ben kendisine söyleyeyim. hakaretten bir sekilde beraat alma durumu olsa bile beraat alma durumu olmayabilir de bile vucuda yönelik tehditten kesinlikle beraat alamayacak.
    evet ilk davada hagb alır ama su an savcılıkta bu kişi hakkında 4 tane suç duyurum var. Eğer savcı dosyayı atıl duruma getirmezse bu davalar acıldıktan sonra birinden mahkumiyet kararı alırsa hagb lerde acıklanacak.

forum donanımhaber olmak üzere bu site dahil bir cok yerde üzerime gelmekte.

aslında anlatılacak o kadar şey var ki derdimi anlatamıyorum.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı turbolineaa rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    evet ilk davada hagb alır ama su an savcılıkta bu kişi hakkında 4 tane suç duyurum var. Eğer savcı dosyayı atıl duruma getirmezse bu davalar acıldıktan sonra birinden mahkumiyet kararı alırsa hagb lerde acıklanacak.
    Ben hukukçu değilim. Ama 30 yıl zabıt katipliği yaptım ve binlerce mahkeme kararı yazdım.

Bence düşündüğünüz gibi olmayacak. 5237 s. TCK'nın 43. maddesi, zincirleme suç hükümleri uygulanacak ve tek bir suçmuş gibi değerlendirilecek. Ancak bu ceza, dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılacak. Sonucta yine HAGB verilecek.

Eğer sanık, dava aşamasında hakimden "davacının benzer durumlarla ilgili olarak benden başka kaç kişi ile kaç davası olduğu araştırılsın" şeklinde bir istemde bulunur ise ve hakim de bunun davanın sonucunda etkili olacağını düşünürse durumu araştıracaktır. Duruma göre de bir karar verecektir.

Unutmayın hukuk kötü niyeti korumaz.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

dosyalar birleştirilmez kesinlikle.
    farklı zamanlarda ve farklı telefonlarıma ve yine farklı site üzerinden bana hakaret tehdit etmeye ve beni rahatsız etmeye devam etmiştir.
    belki bi ihtimal hakaretten beraat alır ama vucuda yönelik tehditten mutlaka mahkumiyet kurulacaktır.
    ayrıca kötü niyetli değilim bulaşan kendisi

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tehdit

hakaret

hakaret ve tehdit

sahibindende birine hakaret ettim
Forum