+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Soruşturmaya konu olan tutanağın örneği tarafıma verilmiyor?

Soruşturmaya konu olan tutanağın örneği tarafıma verilmiyor?
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  May 2010
  Nerede
  ANKARA
  İletiler
  36
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Lightbulb Soruşturmaya konu olan tutanağın örneği tarafıma verilmiyor?

  Merhaba,

  Cezaevinde çalışan bir memur olarak tarafıma tutanak tutulmuş idare katından söylemediğim sözler söylenmiş gibi gösterilip imza altına alınmış.
  Akabinde soruşturma başlamıştır. Savunma vermeden hemen önce ben iftira olduğunu belirttim ve tutanak örneği istedim iftira yüzünden savcılığa suç duyurusunda bulunmak üzere. Ama red geldi. Red kararında "Adalet Bakanlığı ilgili Disiplin Yönetmeliğinde ücreti ödenmek şartı ile memura verilir." ibaresini eklemişler ve "verilir" kelimesinin altına çizerek idareye karşı burada emredici bir hüküm yok o yüzden veremeyiz dediler.

  6 ay sonra soruşturma sonuçlandı ve ilgili tanık beyanları ve eldeki deliller ışığında bunları söylemediğim ortaya çıktı. Ben hemen akabinden yine yazdım bu soruşturma sonucu ile iftira ortaya çıkmıştır suç duyurusunda bulunacağım bana tarafıma tutulan tutanak örneğini verin diye dilekçe yazdım ama yine aynı şekilde cevap verip vermediler.

  Bu bağlamda bu tutanağı bana vermek zorunda değiller mi?
  Kimi koruyorlar?
  İftira atıldığı ortaya çıktı ama yine de tutulan örneği vermiyorlar?
  Bu konuda üstadların yorumlarını bekliyorum
  Saygılarımla  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Soruşturmaya konu olan tutanağın örneği tarafıma verilmiyor? konulu yargıtay kararı ara
  Soruşturmaya konu olan tutanağın örneği tarafıma verilmiyor? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Sep 2018
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Soruşturmaya konu olan tutanağın örneği tarafıma verilmiyor?

  4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu, demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemek amacıyla çıkarılmış olup, Yasa'nın 4. maddesinde, herkesin bilgi edinme hakkına sahip olduğu, 5. maddesinde ise, kurum ve kuruluşların bu Kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere gerekli idari ve teknik tedbirleri almakla yükümlü oldukları hükümlerine yer verilmiştir.

  4982 sayılı Yasa'nın anılan hükümleri birlikte değerlendirildiğinde, idari aşamada dahi kişilerin bilgi ve belgelere erişmelerinin bir hak olarak kabul edilmek suretiyle yasal güvenceye kavuşturulduğu anlaşılmaktadır.

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 12.6.2008 gün ve Esas No.: 2005/3292 Karar No.: 2008/1633 sayılı kararı şöyledir; " ... adil yargılanma hakkı, 2577 sayılı Yasa'nın 20. maddesi ve bu maddede yapılan değişiklik birlikte değerlendirildiğinde, maddede öngörülen istisnai durum haricinde davacılara işlemin dayanağı olan her türlü bilgi ve belgeye ulaşabilme ve bu belgeleri inceleyebilirle olanağının tanınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Davacılar ancak soruşturma raporunda yer verilen maddi olayı, tanık ifadelerini, inceleme yapanın görüş ve kanaatini, işlemin hukuki dayanağını, soruşturmacının önerilerini açık ve etraflı bir biçimde öğrenme suretiyle adil yargılanma hakkını kullanabilecektir. İncelenemeyen bir soruşturma raporuna karşı iddia ve savunmada bulunmak zor, hatta imkansızdır. "

  Danıştay 10. Daire 11.2.2015 tarih ve Esas no: 2011/7122 Karar No.: 2015/377 sayılı karar şöyledir; " sözkonusu soruşturma dosyasında bulunan belgelerin bir örneğinin tarafına verilmesi istemiyle davalı idareye yaptığı başvurusunun, soruşturma raporunun başka şahıslar hakkında da bilgi ve belge içerdiği gerekçesiyle sadece sonuç ve teklif kısmının davacıya verilmek suretiyle reddi üzerine bakılmakta olan davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Bu durumda, yukarıda yer alan mevzuat hükümlerinin birlikte değerlendirilmesinden, davacı hakkında tamamlanmış olan idari soruşturmaya ilişkin bilgi ve belgelerin savunma ve bilgi edinme hakkı kapsamında edinilebileceği açık olup, soruşturma raporunun sadece sonuç ve teklif kısmının davacıya verilmesine, ancak diğer bilgi ve belgelerin verilmemesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır."

  Somut olayınızı değerlendirecek olursak; Talebinizi bilgi edinme yasası kapsamında yazılı olarak yapmalısınız. 60 gün içerisinde yanıt verilmemesi halinde talebiniz reddedilmiş sayılacaktır. Bu durumda reddedilmiş sayılma gününden itibaren 60 gün içerisinde " bilgi edinme talebinizin reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle " İdare Mahkemesinde dava açabilirsiniz. Talebinize yazılı olarak ret yanıtı verilmesi halinde ise, bu yanıtın size tebliğinden itibaren yine 60 gün içerisinde bilgi edinme talebinizin reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle " İdare Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

  İyi günler dilerim.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2010
  Nerede
  ANKARA
  İletiler
  36
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Soruşturmaya konu olan tutanağın örneği tarafıma verilmiyor?

  görüşleriniz için teşekkür ederim.

  ben soruşturması bitmiş ve masum olduğu ortaya çıkmış bir olayın savcılığa intikali için evrak istiyorum. Bunu yapan memur ben de memurum ve yasal hakkımı kullanacağımı beyan ediyorum. Ama bana vermiyorlar bu bağlamda belki de fetöcü olduğunu düşündüğüm bu insanları korumuş olmuyorlar mı? Bu yüzden beni naklen atama ile başka bir kuruma atama yaptılar burada da ömür boyu çekeceğim strese bağlı kronik kurdeşen hastalığına yakalandım.

  Dün komisyona da başvuruda bulunup onlardan istedim bakalım sonuç ne olacak.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. bu konu hakkında dilekçe örneği varmı acaba
  Yazan: bombay Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 0
  Son İleti: 20-02-2016, 17:42:28
 2. Yanıt: 2
  Son İleti: 16-09-2011, 12:38:29
 3. Arçelik Bayisinden Alınan Laptop Promosyonu Olan Yazıcı Verilmiyor
  Yazan: hakanturkucu Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 14
  Son İleti: 15-02-2009, 15:26:07
 4. Sitemde Var Olan Bir Konu Beni Etkiler mi?
  Yazan: onur_genc Forum: Bilişim Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 23-11-2007, 23:23:58
 5. Kefalete konu olan teminat
  Yazan: 1ol Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 14-10-2007, 19:46:37

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  Afternic | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.