Merhaba hukuki.net üyeleri,

Konuyu doğru yere açtığımı umuyor. Açmadıysam yetkililer taşıyabilirse sevinirim.

Sobalı bir evde eşimle beraber kirada yaşıyoruz. Bodrum katı ile beraber 4 katlı bina. Binada yalnızca biz kiracıyız. Bu yüzden ev sahipleri bizim ev sahibimiz olmamasına rağmen bazen krallık taslıyorlar. Geçtiğimiz günlerde "birgün" bacayı temizleteceğiz parasını vereceksiniz dediler. Bizde "ev sahibi ile görüşün" dedik. Görüştüler ve ev sahibi istemedi. Bugün habersiz bir şekilde bacayı temizleyip soba deliklerini tek tek kurcalayıp kendi sobalarını öğrenmeye çalıştılar. Evdeydim ve ilk başta gelen tıkırtılar anlamadım. Sonra büyük bir ses sonrası kedilerim bile kaçarken salona gittiğimde her yer soba külü simsiyahtı. Halılar, koltuk takımları, duvarlar ve özellikle yerler. Ceyrandan dolayı bütün ev birden duman altı oldu, saniyeler içerisinde yaşanan bu olay durmuyor ve hala devam ediyorken dışarı çıktım ve bodrumda yaşayan kişiler olduğunu anlayınca "evimi mahvettiniz napıyorsunuz" dedim. Bunu derken vücudumun bir tarafı soba külüydü. Gülerek "aa seninki miydi, bizim soba deliğini bulamadık bi türlü biliyonmu" diye dalga geçer gibi cevap verdi. Kızsan da kızmasan da haklılarmış gibi beni savuşturdular. Bende eşimi bekledim. Çünkü eşimin dili sağolsun güzelce hakkından geliyor insanların. Eşim geldi evi gördü bağır çağır kavga çıkıyordu. Eşimde "o zaman bende evimin pisliklerini bundan sonra balkondan sizin çöplüğünüze atacağım" deyip çekip gitti. Bu arada bizim ikinci balkondan çöp atınca bodrum kattaki kişilerin bahçe tarafına gidiyor. Bu sırada onların tek dediği şuydu "evini kirletsek de kirletmesek de sen kiracısın, hakkın yok" dediler.

Burada sormak istediğim soru, kiracıların hiç hakkı yok mu? Özellikle ev sahipleri böyle küstahca tavırları ile evimizi ve eşyalarımızı dağıtırken hiçbir şey yapmayıp üstüne tehdit ve küfürler ettiler. Şikâyet etsem yaşadığım şehirde polisler umurlarında değil. Bu durumda komşunun bana verdiği maddi ve manevi zarar için nereye ve kime başvurabilirim? Benim ne gibi hukukum var? Siz olsanız ne yapardınız? Cevap yazar ve Yardımcı olursanız çok sevinirim.