Merhabalar
1.5 yıl önce 5 bloklu siteden bir daire aldım. Sitenin sorunları olduğunu bilerek aldım. İnşaatı yapan müteahhit'in madi sıkıntılar yüzünden inşaatı tamamlayamıyordu. İnşaat site %98 bitmiş durumdaydı. sadece ortak alanlar cevre düzenlemesi asansör su elektrik vs. gibi eksiklikler vardı. Müteahhit kişi çekildi site sakinleri kat malikleri kendi aralarında toplantı yaparak site yönetimi oluşturuldu. Yönetim karar alarak eksiklerin yapılması iskan alınması için kat maliklerinden belirli bir miktarda herkesin arsa payına düşen Sİte yönetimi adına banka hesabı açarak para topladı. Eksiklerin giderilmesi için X bir inşaat firması ile sözleşme anlaşma yapıldı. Firma sitenin birçok eksiğini tamamladı iskan alınacak duruma getirdi. Eski Müteahhit kendisine ait olan 3 daire ve 2 dükkanı Site yönetimine bıraktı.Yönetimde bu daireleri sözleşme yaparak yeni inşaat firmasına bır kısmı para bir kısmı daire verme konusunda anlaşma yaptı. Fakat Müteahhit'in sgk borcundan dolayı bu dairelerin satışı devir işlemi yapılamadı 2019 yılında sonuçlanacakmış. Şu an Siteye Dogalğaz merkezi sitem baglanacak iş Abonelik işlemlerine geldi. Site yönetimi Doğalgaz aboneligi ve elektirik aboneligi için Tüm kat maliklerine belirli bir miktarda 8.500 TL tutarında senet imzalatıyor. Gerekçesi ise inşaat firması ile yapılan sözleşmede dairelerin devri inşaat firmasına 2019 yılına kadar yapılamaz ise bizden işi yapan inşaat firmasına ödemek için bir miktar daha para alacaklar. Verilen senetler o şekilde düzenleniyor. Yani yönetim işi yapan firmaya 3 daire ve bir miktar para vermek koşulu ile işlerini yaptırdı. Bu dairelerin satışı devri konusunda sıkıntı olursa senetler devreye girerek inşaat firmasına yönetim olarak ödeme yapılacak. Son yapılan toplantıda yönetim oy çoklugu ile senet vermeyenlerin Dogalgazları ve elektrik abonelikleri yapılmayacak ve açılmayacaktır diye bir şart koymuş.
Yazım açıklamam biraz uzun oldu kusura bakmayın. Sorum öğrenmek istedigim şu Ben bu dairede oturmayacağım kullanmayacağım satmayı düşünüyorum. Ben yönetime senet vermezsem bu abonelikleri daha sonra açtırabilirmiyim veya daireyi sattıgım yeni alacak kişi abonelikleri açtırabilirmi ? Toplantıda alınan kararda ortak alanların yapılması için arsa payıma düşen ödemeyi yaptım.Bir sonraki toplantıda bu senet olayını dile getirmişler oy coklugu ile kabul edilmiş şehir dışında oldugum için katılamadım. Senet'e imza attıgım an sorumlusu ben olacagım yani dairemi satsam dahi yeni kişi o senet ile bir ilgisi olmayacak.