+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Hukuk sigortası neden olmasın?

Hukuk sigortası neden olmasın? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    intas Misafir

Tanımlı Hukuk sigortası neden olmasın?

Hukuk Sigortasi ülkemizde Neden Uygulanmiyor. Hukuk Sigortasi Derken Vatandaşin Yaptiracaği Sigorta Ile Hemen Hemen Tüm Konularda Hukuki Yardim Ve Profesyonel Avukatlik Hizmeti Alabilmesi, Hukuki Işlemlerin Ekonomik Kaygilarla Avukatlara Götürülmemesinden Dolayi çikan Ihtilaflarin En Aza Indirilmesi,avukatlik Mesleğindeki Yipranma Ve Toplumdaki Imajlarinin (hiç De Haketmedikleri Kadar) Kötü Olmasinin önüne Geçilmesi,mesleğin Ekonomik Kaygilardan Siyrilan Avukat Tarafindan Sadece Hukukun Gereğini Uygulamada Daha özgür Davranabilmesini Ve Burada Sayamayacağim çok Fazla Yarari Olacağimi Düşünüyorum. Yöntem Olarak Da; Baronun Veya Barolar Birliğinin Bünyesinde Kurulacak Nevi şahsina Munhasir - Baroya üye Olan Her Avukatin Yada Sigorta Kapsaminda çalişacak Avukatlarin Ortak Olduklari Bir Sigorta şirketi Ile Küçük Miktarlarla çok Büyük Işler Yapilabileceğini Düşünüyorum..bu Konunun Daha Evvel Tartişilip Tartişilmadiğini Bilmiyorum Ama Sanirim Mesleğin önünü Açacak Bir Takim öneriler Getirilmiş Olabilir Ancak Ne Olursa Olsun Kafamizdaki Ihtimalleri çozmeden Bir Adim Ileri Gitmek Yanliş Yapma Ihtimalimizi Arttir Kaygisiyla Görüşlerinizi Bekliyorum.. Katkisi Olacaklara şimdiden Teşekkür Ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Hukuk sigortası neden olmasın? konulu yargıtay kararı ara
    Hukuk sigortası neden olmasın? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap

Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.380
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

çok ilgi çekiçi ve üzerinde durulmaya değer bir konu açmış arkadaşımız.

sigortanın temel unsuru risktir. araç kullanan, bu kullanmadan doğabilecek zararlarına karşı sigortaya başvurur.
    mesleki mesuliyet sigortası, mesleğin icrası sırasında doğabilecek riskleri teminata alır.
    factoring işlemi ile tacir, alacaklarının riskini devredebilmektedir.

sanırım özcan arkadaşımız, ortalama yurttaşların hayatlarında karşılaşabilecekleri her türlü risklere karşı bir sigorta şirketine ABONE olmak suretiyle örneğin tahsil edemediği kira paralarını, zarar verdiği kişilerin açacağı davalarda kendisinin savunulması vb. olayları kasdetmekte.
    bu tür bir şey sigorta hukukuna ne denli uygun gerçekten üzerinde düşünülmeye değer bir konu.
    bu nedenle özcan kardeşimizden düşüncelerini daha somut bir şekilde açıklamasını rica ediyorum.

saygılar

ceteris paribus

intas Misafir

Tanımlı

Sevgili fırat arkadaşa ilgisi için teşekkür ederim...

aslında bu konunun uzun zamandan beri düşünüldüğünü sanıyor ve fakat avukatlık mesleğinin Türkiye'deki konumundan dolayı uygulanma şansı olmadığından gündemden çıkarıldığını sanıyordum. Oysa bu konu gerçekten sosyal ve ekonomik yönü ile geniş bir kesimi ilgilendiriyor.
    Efendim konunun özü şudur; tıpkı sağlık sigortası gibi bir hukuk sigortası projesi uygulanabilir mi ? bunun tartışılmasıdır.
    Kanımca bu hukuk sigortası, ülkemizde "adli müzaheret" adıyla bildiğimiz ve Baro bünyesinde kurulu bulunan ekonomik gücü olmayan insanların karşılaştıkları hukuki meseleler, hak mücadelelerinde ihtiyaç duydukları profesyonel hukuk yardımını bu işi meslek edinmiş avukatlar tarafından başvurana verilmesi şeklindeki uygulamadan çok farklı olarak sadece avukat tutacak parası olmayan kişileri değil, poliçe benzeri bir belge ile kararlaştırılacak küçük miktarlarda prim ödemesi ile kapsam dahiline alınan herkese istediği avukata gidip (hastalandığında istediği doktora veya hastaneye gidip tedavi alabildiği gibi) hukuki yardım alabilmesine ve bu şekilde ihtilafların ve derdest davaların büyük çoğunluğunun hukuki yardım alınmamasından kaynaklandığı düşünüldüğünde adli sistemde büyük bir rahatlama yaratacağı düşüncesine dayalıdır.
    Bu konunun uygulaması sadece bir teknik çalışma gerektirir. Gerekli yasal zeminin var olduğu kanaatindeyim. Bu projenin geliştirilmesi bence biz hukukçulara düşer... eğer bir şablon geliştirebilinirse ilgili kurumlar nezdinde de girişimde bulunulabilir... soru ve önerilerinizi bekliyorum...

Av.Özcan İNTAŞ

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Değerli meslektaşımızın üzerinde durduğu konu aslında son derece önem arzetmektedir.Zira hukuk kurumu insanlar için vazgeçilmezdir.Bu nedenle de hukuk hizmetinin de en iyi şekilde verilmesi bir ihtiyaç ve zorunluluktur.
    Günlük hayatın olağan akışı içinde insanların ne zaman nerde ve nasıl bir sorunla karşılaşacağını tahmin etmek imkansız ve özellikle toplumumuz açısından düşünüldüğünde insanlarımızın genelinin ekonomik sıkıntılar yaşadığı bir gerçek olduğundan cüzi miktarla ödenecek primler karşılığında bir hukuk sigortası neden olmasın.
    Bu taktirde mesleğimizin de asıl ereğinin ortaya çıkabileceğini ve insanlarımızın bu mesleğe bakış açısının değişeceğini düşünüyorum.
    Sayın meslektaşımın önerisine ilaveten bu hususun Aile Avukatlığı şeklinde düzenlenebileceğinin de altını çizmek istiyorum.

intas Misafir

Tanımlı

öncelikle eklemiş olduğum anketin anasayfaya taşınmış olmasından dolayı tüm yetkililere teşekkür ederim.
    hukuk sigortası nedir seçeneğine verilen oylardan sonra konuyu maddeler halinde biraz açmak istiyorum;
    1- hukuk sigortası bir poliçe karşılığında belli bir süre içinde karşılaşılabilecek hukuki sorunlar için profesyonel hukuk hizmet alabilmektir.
    2- iş kabul etme konusunda avukatın tamamen bağımsız ve serbest olması sebebiyle bu konuda bir zorunluluğun dayatılması mesleğin bu niteliğine zarar verebilir mi?
    3- bu konuda çözüm olarak baro bünyesinde kurulabilecek profesyonel sigorta yönetimine sahip "hukuk sigortası" kapsamında görev almayı kabul etme ve bu sisteme giriş-çıkışta hiçbir koşul aranmaması düşünülebilir mi?
    4-sigorta poliçesini alan vatandaşın sisteme dahil olan avukatlara danışma, yazılı görüş alma, dilekçe yazdırma vb. hizmetlerden yararlanması ile başlanılarak uygulamaya göre sistem geliştirilebilinir mi?
    5- istanbul barosu bünyesinde daha evvel kurulmuş olan ismini hatırladığım kadarıyla "avukatlık mesleğini geliştirme, bilimsel araştırma komisyonu" gibi bir komisyon çalışmasıyla konu barolar birliğine götürülebilinir mi?

şimdilik bu sorularla konunun tartışılmasında yarar görüyor ve anketteki son seçeneğe verilecek cevapların azalmasını diliyorum..

Av.Özcan İNTAŞ

Nerede
    BURSA, Türkiye.
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Kemal ŞENOCAK

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
    Ticaret Hukuku Anabilim Dalı
    Araştırma Görevlisi

HUKUKİ HİMAYE SİGORTASI

ÖNSÖZ

Hukuki Himaye Sigortası, uzun "Zamandan beri, sigortanın yeterince geliştiği bütün ülkelerde klasik sigorta nevileri arasında zikri gerekli bir uygulama şekli olarak kabul edilegelmektedir. Halbuki, her yeni sigorta uygulamasında olduğu gibi, Hukuki Himaye Sigortası'nın başlangıcında da, her yerde toplumun çeşitli kesimlerinden itiraz sesleri yükselmiştir.
    Nitekim, ülkemizde önemli bir zaman kaybıyla başlatılan ilk teşebbüs, baroların büyük ölçüde gürültüler koparmalarına, bu sigortayla avukat seçme serbestisinin zedeleneceği iddialarını (!) ortaya atmalarına sebep olmuş ve akim kalmıştır.
    Hukuki himaye sigortasının, avukat seçme serbestisini zorunlu, olarak engelleyen herhangi bir yönü yoktur, Bu sigortanın uygulandığı gelişmiş Batı demokrasilerinde, avukat seçme serbestisi konusunda, o ülke barolarının. ülkemiz barolarından daha az hassas olduğu ise, düşünülemez. Mesele, gelişmelerin getirdiği yeni kurumlara, geçmişte de örneklerine sıkça rastlanan bir. şekilde, çeşitli çıkar saikleriyle engel olmak çabasından ibarettir. Günümüzün çok sık kullanılan bir deyişiyle, büyük düşünmek ve ergeç doğacak bir. sonucu geciktirmemek, her yönüyle gereklidir.
    Genç meslektaşım Kemal ŞENOCAK, ülkemizde bugüne kadar hemen hemen hiç denecek kadar az işlenmiş bu konuyu tezinde, olağanüstü bir başarıyla incelemiş; ilgililere karşılaştırmalar yapmak imkanını sağlamış; getirilecek kanuni bir düzenlemeye en mükemmel şekilde yol göstermiştir, Genç meslektaşımı kalpten tebrik ederim.
    Prof. Dr. Fırat ÖZTAN

İÇİNDEKİLER

BİRİNCİ BÖLÜM
    HUKUKİ HİMAYE SİGORTASINA İLİŞKİN GENEL BİLGİLER
    § l-HUKUKİ HİMAYE SİGORTASININ UYGULANMASININ TARİHİ GEİŞİMİ
    I. MESLEKİ TEŞEKKÜLLER TARAFINDAN SAĞLANAN HUKUKİ HİMAYENİN ORTAÇAĞDAN 20'Cİ XY.'LIN
    İLK YARISINA KADAR GEÇEN SUREDEKİ GELİŞİMİ.
    II. HUKUKİ HİMAYE SİGORTASININ AVRUPA ÜLKELERİNDE GÜNÜMÜZE KADAR OLAN GELİŞİMİ.

A- Fransa'da
    B- İtalya'da
    C- İsviçre'de
    D- Belçika'da
    E- Almanya 'da
    F- İngiltere'de
    G- Avusturya'da
    H- HolIanda'da
    I- İspanya'da
    J- Lüksemburg'da
    K -Yunanistan'da
    L- İskandinav Ülkelerinde
    1- İsveç'de
    2- Norveç'de
    3- Danimarka'da,
    4- Finlandiya'da
    III. TÜRKİYE'DE HUKUKİ HİMAYE SİGORTASININ GELİŞİMİ
    IV. AVRUPA TOPLULUĞU HUKUKUNDA HUKUKI HİMAYE SİGORTASINA İLİŞKİN HÜKÜMLERİN
    AHENKLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARI
    § 2-HUKUKİ HİMAYE SİGORTASINI DOĞURAN NEDENLER
    I. HUKUKİ HİMAYENİN DEVLET TARAFINDAN SAĞLANMASI
    II. ÖZEL KİŞİLER -SİGORTACILAR- TARAFINDAN HUKUKİ HİMAYENİN SAĞLANMASI
    III.DEVLET VE ÖZEL SİGORTA T ARAFINDAN SAGLANAN HUKUKİ HİMAYEYE ALTERNATİF
    ÖNERİLEN SİSTEMLER

A-Mecburi Hukuki Himaye Sigortası
    B-Hukuki Himaye Sigortasının Sosyal Sigorta Olarak Uygulanması
    İKİNCİ BÖLÜM
    HUKUKİ HİMAYE SİGORTASININSİGORTA OLMA NİTELİGİ, SİGORTA SİSTEMİNDEKİ YERİ VE SORUMLULUK SİGORTASIYLA KARŞILAŞTIRILMASI
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    HUKUKİ HİMAYE SİGORTASININ KONUSU VE KAPSAMI
    VI. CEZA HUKUKUNA İLİŞKİN HUKUKİ HİMAYE
    VIII. DANIŞMAYA İLİŞKİN HUKUKİ HİMAYE "
    A- Alman Hukukunda
    B- İsviçre Hukukunda
    C- Avusturya Hukukunda
    A- Türk Hukukunda
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    HUKUKİ HİMAYE SİGORTASI AKTİ
    § 1-HUKUKİ HİMAYE SİGORTASI AKTİNİN İN'İKADI VE SİGORTA HİMAYESİNİNİ BAŞLAMASI,
    § 2-HUKUKİ HİMAYE SİGORTASININ SÜRESİ
    § 3- HUKUKİ HİMAYE SİGORTASI AKTİNİN HÜKÜM VE SONUÇLARI
    III. AVUKATIN SEÇİMİ VE GÖREVLENDİRİLMESİ
    IV. DAVANIN KAZANILMA ŞANSlNIN TETKİKİ
    § 5- HUKUKI HİMAYE SİGORTASININ SONA ERMESİ

Konuya değişik, geniş ve daha ciddi bir bakış açısı getirmesi dileğiyle...
    Saygılarımla.

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Başka bir forumda, adli müzaheretin avukat seçme özgürlüğünü kısıtlayıp kısıtlamadığını tartışırken, böyle bir forumla karşılaşmak gerçekten şaşırttı.Lenin in bir sözü var:" teori gridir ama hayat ağacı yemyeşil" Forumdaki arkadaşları iyi niyetli olduklarına inanıyorum Yazdıkları da bunu kanıtlıyor. Ama, hayatın gerçeğine bakalım. Hangi sigorta şirketi, poliçe sahiplarine, "git davanı istediğin avukata ver, parasını biz verelim" diyecektir. Büyük olasılıkla kendi bünyesindeki avukatları görevlendirecektir. Ya da yasal zorunluluk getirilse bile, asgari ücretten vekalet ücreti yardımı yapılacak ve dava kaybedilirse karşı taraf vekalet ücretini ödemeyiz gibi gerekçeler ileri sürülecektir.
    Bu durumun, tekelleşmeye yol açacağı ve vekalet ücretlerinin alt düzeylere çekileceği nasıl farkedilmez.
    Önümüzde örnek var. Bazı şirketler ve kooperatifler, avukat istihdam etmek zorunda. Kim ve hangi şirket avukatına tatmin edici para veriyor. Kooperatifler, aylık 100-150 milyona vekalet ücreti sözleşmesi yapıyor.
    Sağlık sigortalarından bilirsiniz, tüm sağlık rskleri araştırılıp ona göre poliçe düzenleniyor. Risk halinde de anlaşmalı hastanelere gitmek zorunlu.
    Başka bir sorun: Eğer hukuk sigortası uygulanırsa, büyük holdingler bu şe el atacak. Peki biz senelerce niçin bu işin eğitimini yaptık. Holdiglere ruhsatımızı kiralamak için mi? Böyle bir şeye izin verilirse, örnek veriyorum, Koç gurubu bu işe girdi diyelim. Koç gurubuna bağlı ya da onunla iş yapan hangi şirket serbest bir avukata iş verir;?

Nerede
    Berlin, Germany.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu konuda bir cok örnek var. Avukatlik secme serbestisinin ortadan kalkmasi ya da vekalet ücretlerinin düsmesi gibi endiseleri cok yersiz görüyorum. Bir veya birden fazla sigorta sirketi elbette risk faktörünüde degerlendirerek insanlarin hukuki "giderlerini" prim karsiligi üstlenebilirler.
    (Risk kismini acmak istiyorum; Herhalde iki senenin icerisinde 4 trafik kazasi yapan bir söförün hukuk sigortasi onunla arasindaki sözlesmeyi fesih etme ya da primini arttirma hakkina sahip olacaktir. Ya da herhalde 250 isci calistiran bir tüccarin sigorta sirketine ödeyecegi primle, tek basina calisan esnafin ödeyecegi prim farkli olacaktir.)

Yurt disinda cok gelismis bir sistem olarak isleyebilen bu sistemin bizim ülkemizde özellikle avukatlar tarafindan arastirilmadan olumsuz elestirilmesini anlasilir bulmuyorum.

1-) Hukuk sigortasi sekillendirilebilir.
    i) Aile Davalari
    ii) Trafik Davalari
    iii) Mülkiyet ve kira davalari
    iv) Vergi davalari
    v) Ceza davalari
    vs.
    Bunun sayisini cok fazla arttirabiliriz ama bu sigorta sirketlerinin isi. Sigorta sirketleri prim ve risk kodlu calistiklari icin binlerce versiyon üretebilirler. Nitekim avrupa da bu böyledir.

2-) Hukuk sigortasinin avukatlar ile direk bir baglantisi olmayadabilir.
    Avukat müvekkili ile bir vekalet sözlesmesi yapar. Geri kalan sigortali ve sigorta arasindaki meseledir. Sigorta sirketi ödemeden herhangi bir sebeple imtina ederse avukat vekalet ücretini her kosulda sözlesme yaptigi kisiden yani müvekkilinden tahsil edecektir. (Avrupa da bu konuda avukat, sigorta sirketi ile irtibata gecer; bu davanin ve kendi vekalet ücretinin sigorta kapsaminda olup olmadigini ögrenir hatta daha ileri giderek bir teminat belgesi isteyebilir)
    3-) Vekalet ücretlerini sigorta sirketi hicbir kosulda etkileyemez. Avukatlar bence bu sekilde mesela yazdiklari her dilekcenin mesela ücretini alabilir, her danismanlik hizmetini fatura edebilirler.

daha da uzatilabilir, yasanan örneklere bakmak gerekir.

intas Misafir

Tanımlı

forumun açıldığı 18.05.2004 tarihinden bu güne 2 yıldan fazla bir süre geçmiş... biz avukatları direkt olarak ilgilendiren bir konuda hele hele yakında uyum yasaları ve mevzuat taraması yolu ile getirilmesi ihtimali yüksek olan hukuki himaye sigortası konusunda meslektaşların kayıtsız ve ilgisiz kalmış olmasını şaşkınlıkla karşılıyorum. Demek ki; bizler hep birilerinin arkasından gidecek, hep yukarıdan bir düzenleme yapılmasını bekleyecek ve tâbi olmayı bir yaşam biçimi haline getirmeye devam edeceğiz...Bir de BARO/LAR yönetiminde yar alan arkadaşlar mesleğin dünyadaki uygulaması ile ilgili neden bir çalışma yapmazlar...avukatların özellikle mesleğe yeni başlayan meslektaşların durumunu büyük ölçüde düzeltebilecek bu konuda duyarsız kalmaları bir çözüm önerisinde bulunma veya önerilenlere yanıt verme nezaketinde bulunmaktan da acizler....

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    301
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Forumu okuyunca dikkatimi çekti. Aracım için yaptırdığım kasko sigorta policesini açıp baktım. Meğer benim hukuk sigortam varmış. Geçen yılda, bu yılda 5000 YTL lik hukuk sigortası yaptırmışım farkında bile değilim. Üstelik bu trafikle ilişkili hukuki desteğin dışına çıkıyor. Aile davalarını da kapsıyor. Disiplin ve ya meslek kurallarına aykırı davranmakla suçlanma, İşçi ve işveren ve bireysel iş ilişkileriyle ilgili uyuşmazlıklar, sosyal güvenlik kurumlarıyla anlaşmazlıklar ..... Açık bir şekilde belirtilmiş. Mahkeme masraflarının yanı sıra avukatlık ücretini de içine alıyor. Sigorta avukat seçimini de bana bırakmış. Üstelik yılda iki kereyi geçmemek kaydıyla aile ve miras hukuki ile ilgili hukuki bilgi ve danışma üzretide kapsamda.
    Bu poliçeler standart hazırlandığına göre eminim benim gibi farkında olmadan sigorta yaptıran pek çok kişi vardır.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kaskoda sürücü hukuksal koruma

kasko hukuksal koruma klozu nedir

hukuksal koruma sigorta

kaskoda hukuksal koruma nedir

kasko hukuksal koruma

Forum