Ayrıldığım eşim ile tekrar aynı evde yaşamaya başladık ve bu süre zarfında kendi üzerine borçlar olduğu için yeni aldığı aracı benim üzerime yaptık sonrasında anlaşamadık ve evlerimizi ayırdık. Gitmeden aracı satması için vekalet vermiştim ama tüm ısrarlarıma rağmen beni oyalayarak aracı üzerine almadı. Geçen hafta üç araca çarpmış ve araçta bulunan 1 kişi ölmüş diğer 2 kişi ağır yaralı. Eski eşim ceza evinde bu arada ehliyeti de yok ayrıca aracın sigortası da yokmuş. Bana toplamda 1500 liraya yakın ceza geldi ehliyetsiz araç kullandırmak ve sigortasızlıktan. Sizlere bir kaç sorum olacak.

1-Araç pert durumda ayrıca eski borçlardan dolayı üzerinde haciz var. Borçları kapatıp aracı satsam sıkıntı olur mu?
2- Kaza sırasında hasar gören araçların maddi zararını ben mi karşılarım.
3-Mahkeme aşamasında herhangi bir ceza alır mıyım?
4-Aracı üzerine almasını istediğim halde almadığı için ayrıca onda da vekalet olduğu için eski eşim suçlu bulunur mu?
5-Vefat eden kişilerin yakınları bana da tazminat davası açabilir mi? Açarlar sa ne kadar ceza alırım?
6-Mahkemeden ya da karakoldan çağırılmadım nasıl bir yol izlemeliyim?

Verdiğiniz bilgiler benim için çok önemli ilk defa başıma gelen bir olay şimdiden teşekkür ederim.